emerytura górnicza

Krzysztof 12 / 2012-12-31 12:27
ZUS w Zawierciu pisze: dotyczy stażu pracy wg. stanu na dzień 31.12.1998 : okresy skladkowe poza górnictwem - 4 lata, 1 miesiąc, 14 dni.
Okresy składkowe tzw. górnicze - 16 lat, 9 miesięcy, 26 dni
Okresy nieskładkowe,,,okres po 14.11.1991 - zwolnienia lekarskie - 1 rok, 3 miesiące, 13 dni. I dalej pisze: ogółem staż pracy ustalony na podstawie przedłożonych dokumentów do 09.08.1998 wynosi: 22 lata, 2 miesiące, 7 dni. Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa ( tj. 65lat ), każdy pełny rok pracy górniczej skraca wiek emerytalny o 6 miesięcy. Z uwagi na fakt, że przepracował pan w górnictwie pełnych 16 lat, to w pana przypadku może pan przejść na emeryturę o 8 lat wcześniej, tj. z dniem ukończenia 57 lat ( od 11.03.2013). Natomiast wyliczenie w decyzji odmownej z ZUS w Wałbrzychu czytamy: na podstawie dokumentów na dzień 31.12.2008, nie spełnił pan warunków do górniczej emerytury. I wyliczenie _ praca górnicza 17 lat. Dniówki w przodku 1/2 , 16 dni. zasiłek chorobowy okres zaliczalny 01 rok, 03 miesiące, 23 dni. Razem: 19 lat 2 miesiące 4 dni ( wymagane 25 ).
W decyzji ustalonego kapitału początkowego wyliczenie jest następujące: Okresy składkowe - 21 lat, 10 miesięcy, 24 dni, tj. 262 miesiące. Okresy nieskładkowe - 1 rok, 4 miesiące, 24 dni. W grudniu w rozmowie telefonicznej z pracownicą ZUS w Kłodzku usłyszałem że muszę na emeryturę czekać do 67 lat. Natomiast gdybym miał 25 lat to w przypadku ustawy 67, oczekiwanie przedłużyło by mi się o dwa lata. Wiem też że ustawa 67 jest w Trybunale Konstytucyjnym. Skąd takie rozbieżności w wyliczeniach skoro ZUS w Zawierciu i ZUS w Wałbrzychu to jedna instytucja. Proszę o pomoc w zrozumieniu tego labiryntu.
Wyświetlaj:
Krzysztof 12 / 2013-01-02 20:45
Dziękuję za podpowiedź. Rzeczywiście niezbyt ciekawie to wygląda. Mam jeszcze jedno pytanie, oczywiście jeśli nie zmieni się cokolwiek po debatach nocnych naszych rządzących. Pytanie: jeżeli uda mi się teraz zatrudnić gdziekolwiek tak jak w odpowiedzi i dopracować wynikające z tego 2 lata i 10 miesięcy, to czy po dołączeniu brakujących lat będę mógł przejść na emeryturę. Pozdrawiam i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.
wiwan / 2013-01-02 22:15
Tak. Moim zdaniem uzyskałby Pan prawo do emerytury pomostowej z art. 49 ustawy o e. pomostowych w wieku 60 lat.
Tj. warunek 25 lat stażu i 60 lat spełnione łącznie.
wiwan / 2012-12-31 13:40
Teraz krótko, bo dzień szczególny :-)

1. jakie są daty obu decyzji ( zawierciańskiej i wałbrzyskiej ) ?- Ustawa emerytalna ulega nowelizacjom, znaczne zmiany weszły od stycznia 2007 w zakresie właśnie e. górniczych.

2. jak wygląda Pan historia ubezpieczeniowa po 1998 r. pozagórnicza ?
Krzysztof 12 / 2012-12-31 14:03
niestety po 1998 roku pracowałem bardzo krótko bo 6 miesięcy, potem tylko choroba i brak pracy. natomiast co do daty: Zawierciańska -dokładnie nie znam, ale na pewno początek roku 2011. Natomiast Wałbrzyska 15 grudzień 2011. Na odwrocie decyzji odmownej z dnia 15 grudnia 2011 zapisano: cyt.; na podstawie przedłożonych dokumentów udowodnił pan okres pracy górniczej wynoszący: 17 lat, 08 miesięcy, 25 dni- praca górnicza określona w art. 50 c ust.1
wiwan / 2013-01-02 13:40
No niestety- brak owych 25 stażu ubezpieczeniowego wyklucza obecnie w Pana przypadku każdy rodzaj wcześniejszej emerytury.

Oprócz bowiem e. stricte górniczej mamy w systemie e. z tyt. pracy górniczej( art. 46 w powiązaniu z art. 39 )- to ta, w której wiek emerytalny obniża się jak w decyzji zawierciańskiej ( ale nie wpływa to na minimalny wymagany staż ) oraz e. z tyt. pracy w war. szczególnych czy pomostową.

Na marne 'pocieszenie' dodam, że "nowelizacja 67" niczego nie zmienia jeśli chodzi o warunki/możliwości uzyskania jakiejkolwiek e. wcześniejszej- tak jak przed nowelizacją świadczenia te się wygaszają, bo coraz mniej osób jest w stanie wymogi stażowe i wiekowe spełnić, co po prostu wynika z kalendarza.

Rzeczywiście w obecnej sytuacji prawnej Pana wiek emerytalny to 67 lat.

E. w wieku wcześniejszym byłaby możliwa dopiero po uzupełnieniu stażu do owych 25 lat (zlecenie, DG, etat).

Rozbieżności w wyliczeniach rzeczywiście dziwne.

Tj. jeśli KP był liczony ostatnio* r. to okresy nieskładkowe powinny być identyczne, a składkowe równać się sumie okresów składkowych górniczych i pozagórniczych z decyzji zawierciańskiej.
Decyzja wałbrzyska powinna "opiewać" na staż wyższy o owe 6 miesięcy pracy i chorobowego.

* od 23 września 2011 zmieniły się zasady zaokrągleń stażu na potrzeby KP>

W ogóle wygląda tak, jakby decyzja wałbrzyska dotyczyła wniosku o e. górniczą, a zawierciańska wniosku o e. z tyt. pracy górniczej.
samolot32 / 78.88.31.* / 2016-05-02 17:20
Mam pytanie.
Otóż w sierpniu 2014 r przeszedłem na emeryturę górniczą na tzw.50-tkę.Okres pracy górniczej przeliczono wg przeliczników ;201 miesięcy x1,8=361,8 miesięcy,58miesięcyx1,5=87,0 miesięcy tj.łącznie 448,8 miesięcy.Pracowałem ponad 11 lat w innych zakładach przed kopalnią .Od 1979 do 1991 i ZUS nie uwzględnił mi tych lat pracy co w takim przypadku mam robić.Czy to jest zgodne z prawem.
pozdrawiam bardzo proszę o rozsądną porade
wiwan / 2016-05-02 22:47
ZUS nie uwzględnił tych 11 lat w ogóle, czy uwzględnił jedynie 91,2 miesiąca z nich ?
samolot32 / 95.160.159.* / 2016-05-03 15:54
Witam!
Jestem laikiem w sprawach ZUS.Myślałem ,że mam wliczone wszystkie lata pracy do momentu gdy ,dokładałem 3 lata pracy [ wyciągałem z archiwum].Jakież było moje zdziwienie decyzja taka sama ,tylko daty się zmieniły,ani 10 groszy podwyżki.Pani z ZUS ,że nic mi to nie daje bo jestem na emeryturze górniczej .Moje pytanie a co z tymi latami gdzie miałem też odciągane składki emerytalne.
pozdrawiam
wiwan / 2016-05-03 20:47
Pytanie było o nieuwzględnienie 11 lat przy wyliczaniu e. górniczej, nieuwzględnienie 3 nowo udowodnionych lata pracy górniczej, których nie wykazano wtedy w 2014, czy mówimy o przeliczeniu e. górniczej w związku z dorabianiem już na niej ?
samolot32 / 95.160.159.* / 2016-05-04 08:33
Witam ponownie!
Chodzi mi o lata ,które wcześniej pracowałem przed kopalnią tj.11-lat.Te 3-lata to były lata ,też przed kopalnią,które dokładałem po dwóch miesiącach od pierwszej decyzji.W tabeli zatrudnienia są wyszczególnione lata,ale decyzja się nie zmieniła .Na moje pytanie ZUS odpowiada ,że mogą być wliczone te lata dopiero jak osiągnę wiek 67-lat ,bo to były lata nie związane z kopalnią.Czy to jest prawda?
pozdrawiam i z góry dziękuję!
wiwan / 2016-05-04 11:55
Potwierdza się więc kwestia owych 91,2 miesiąca.

Chodzi o zapis ustawy z art. 51, ust. 2 "Przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur łączny okres pracy obliczony z zastosowaniem przeliczników, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się w wymiarze nie dłuższym niż 45 lat"

Ust. 1 definiuje kiedy jest to 1,8, kiedy 1,5 itd.

Wszystko wskazuje na to, że Zakład potraktował ten zapis rozszerzająco również na lata składkowe sprzed kariery górniczej, czyli uwzględnił łącznie tylko owe 540 mc (45 lat) w tym 91,2 miesiąca z owych 11 lat, o które Pan pyta.

Jest orzecznictwo, które wskazuje, że to błąd, że górnik może mieć emeryturę górniczą wyliczoną np. z 46 czy 47 lat, o ile te 'nadprogramowe' lata dotyczą pracy niegórniczej.

Tu np. :

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;7;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,iii,zp,41,97,1052,orzeczenie.html

Od decyzji z 2014 już się Pan nie może odwołać. Należy złożyć wniosek o przeliczenie i od nowej decyzji - jeśli będzie odmowna - odwołać się przed jej uprawomocnieniem. No i mieć nadzieję, że i Pana sprawa tak się potoczy.

Ps. Na e. powszechną w ogóle nie będzie się Panu opłacało przejść, bo zostanie odliczone przy jej wyliczaniu to, co od 2014 r. Pan w sumie jako e. górniczą pobrał i pobierze. Nie skompensują tego te 3 lata.
samolot32 / 95.160.159.* / 2016-05-04 19:41
Serdecznie dziękuję za informacje.Mam jeszcze jedno pytanie .Jak pisałem wyżej w górnictwie mam przepracowane łącznie 448,8 miesięcy.Jaki ma być przelicznik przy obliczaniu e górniczej 1,3%czy 1,5%.
wiwan / 2016-05-04 20:27
Ma Pan przepracowane 259 miesięcy, które na skutek ustawowej górniczej preferencji zostały zawyżone w części przelicznikiem 1,8, w części 1,5 co zależy od rodzaju pracy górniczej/stanowiska w tym czasie. Ja Pana historii nie znam, więc nie wiem czy zastosowano właściwe przeliczniki, za właściwą liczbę miesięcy.

Natomiast przy samym wyliczeniu wysokości świadczenia miał Pan uwzględnione 24% kwoty bazowej + 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy miesiąc składkowy + 0,7% podstawy wymiaru za każdy nieskładkowy.

Najnowsze wpisy