Na skróty
Forum Forum emerytalneZUSEmerytura po zmarłym mężu dla wdowy?

Emerytura po zmarłym mężu dla wdowy?

skomentuj
dexter74 / 2007-12-05 18:24
Witam.
Mam taką wątpliwość...

Teściowie oboje byli na emeryturze. Ona - 620 PLN, on - 2100 PLN (najpierw rencista z chorobą zawodową, potem emeryt).

Z tego co wiem, wdowie należy się renta rodzinna w wysokości 85% emerytury męża.

ZUS wyliczył teściowej 1300 PLN. Coś mi mgliście tłumaczyła, że to dlatego, że teść miał emeryturę 2100 bo w tym część tobyło z tej renty za chorobę zawodową.

Ma rację, czy jej w ZUS-ie ściemniają? Powinna dostawać 85% z tych 2100?
Wyświetlaj:
rencistka / 85.219.142.* / 2012-02-11 18:49
renta przysługuje z tytułu choroby zawodowej jeżeli chory zmarł z powody choroby zawodowej,zaświadczenie takie wyda szpital w którym się leczył i zmarł.
wiwan / 2012-02-13 12:45 / Tysiącznik na forum
Nic to nie zmienia jeśli chodzi o wysokość renty rodzinnej po takim zmarłym, bo na jej potrzeby oblicza się hipotetyczną rentę z tyt. niezdolności do pracy, a nie wypadkową.
Podobnie, gdy zmarł ubezpieczony r. wypadkową pobierający.
R. wypadkowa jest naliczana inaczej niż ta z tyt. niezdolności do pracy, jest wyższa. Ale r. rodzinną oblicza się albo z pobieranej przez zmarłego emerytury lub renty z tyt. niezdolności, albo oblicza r. z tyt. niezdolności.

Innymi słowy rodzina nie dostanie 85%, 90% czy 95% z renty wypadkowej.
ALMUS_39 / 213.156.105.* / 2007-12-17 19:22
Prawdopodobnie istniały okoliczności wymienione w art. 73 ust. 3 lub 4 ustawy o E i R z FUS i stąd pomniejszenie. Pytanie tych subtelności nie wyjaśnia. Stąd wydaje się, że ZUS raczej obliczył należycie i nie ściemnia. Proponuję zgłębić indywidualnie ten szczegół.
lin / 79.186.114.* / 2007-12-12 13:23
moim zdaniem ma racje, z tego co wiem nigdy nie dostaje sie 100% kwoty
bogi / 83.7.179.* / 2007-12-18 20:23
ZUS ma rację , ponieważ renta rodzinna nie przysluguje z tytułu choroby zawodowej
skomentuj

Najnowsze wpisy