Forum Forum emerytalneInne

Emerytura z KRUS i ZUS

Emerytura z KRUS i ZUS

wertical / 2017-04-03 14:11
Witam,
Mój tata urodził się w 1958 roku. Uczył się w zawodówce i z tego co pamięta był też zakład przyszkolny. Poza tym był w wojsku i brał udział w misji ONZ w Syrii przez okres około 200 dni. Na obecną chwilę jest ubezpieczony w KRUS przez okres 28 lat i był także ubezpieczony w ZUS około 10-12 lat.
Moje pytanie czy oprócz emerytury z KRUS, będzie miał możliwość ubiegania się o "dodatek" z ZUS? Czy za misję wojskowe jest jakiś dodatek?
Wyświetlaj:
Re; emerytka / 83.6.93.* / 2018-03-06 18:04
No nie wiem czy taka symboliczna mój mąz za 13 lat z zus otrzymał 940zł a z krus ma tylko 890 zł
dominika8 / 188.147.43.* / 2019-07-02 00:24
Przyznam ze ja trafiłam na coś co na pewno będzie najlepsza odpowiedzią jesli chodzi o pewną emeryturę https://www.prudential.pl/pewna-emerytura
wertical / 2017-04-03 22:29
Wiwan dziękuję za odpowiedź:) Co może oznaczać symboliczna?:) Bo emerytura z KRUS wydaję się symboliczna :) To była służba zasadnicza w wojsku był 2 lata. Mam jeszcze jedno pytanie... niedługo otwieram DG i mogę zatrudnić ojca i opłacać składkę ZUS. DO emerytury zostało jeszcze ponad 5 lat, tylko teraz pytanie czy to jest opłacalne, czy lepiej opłacać KRUS do 65 roku życia?:)
Re; emerytka / 83.6.93.* / 2018-03-06 18:00
Mój mąż za 13 lat pracy z zus otrzymał 940zl i z krus 870 zł .
Re; emerytka / 83.6.93.* / 2018-03-06 17:47
emerytura z krus to25 lat składkowych i 65 lat wiek. idruga emerytura z zus za 12 lat przepracowane .jeżeli wcześniejsza z krus to musi być 30 lat składkowych, dlatego żeby nie doliczać lat z zus ponieważ straci się mozliwość uzyskania emerytury z zus co pomniejszy budżet o jakieś 600zl netto. Już to przerabiałam
wiwan / 2017-04-04 09:37
1. Symboliczna z ZUS- bo niski staż. Konkretnie- zależy przecież od uzyskiwanych wynagrodzeń w stosunku do wynagrodzeń przeciętnych w kraju (przed 1999) oraz po prostu kwoty składek po 1998 r.
Jeszcze konkretniej- niech ojciec złoży wszelkie dokumenty 'ZUS'owe sprzed 1999 r. z wnioskiem o naliczenie KP, wtedy coroczne raporty z ZUS w miarę miarodajnie będą przewidywały wysokość świadczenia.

2. Symboliczna z KRUS - owszem statystycznie są one zdecydowanie niższe, ale w ujęciu względnym ujmującym to, ile 'wkłada' rolnik składek- jest zdecydowanie lepsza niż w ZUS. Dopłata z budżetu wynosi tu bowiem bardzo z grubsza ...2/3 świadczenia, w ZUS 1/3

3. Zatrudnienie nie może być fikcyjne. Poza tym istnieje status osoby współpracującej przy DG, tj. członka rodziny, który w DG pomaga nieodpłatnie. Jest to tytuł do ub. społecznego. Czyli składki bez wynagrodzenia.

4. Tak już pozamerytorycznie. Dz. rolniczą jak rozumiem ojciec prowadzi, jest rolnikiem albo mężem rolniczki, ewentualnie domownikiem. Nie ma więc co mu rewolucjonizować życia. Samo się zrewolucjonizuje, gdy zabraknie zdrowia- pojawi się kwestia renty rolniczej. A pieniądze z DG lepiej gromadzić na pomoc ojcu bez pośrednictwa ZUS (i US w opcji jego zatrudnienia)
wertical / 2017-04-04 10:36
Wiwan naprawdę dziękuję za odpowiedź:) Bo urzędniczki w naszym KRUS i ZUS chcą Cię tylko spławić i nic nie można od nich się dowiedzieć :) Zrobimy jak mówisz wszystkie dokumenty złożymy w ZUS i niech wyliczą kapitał początkowy. Z tego co mówił tata zarobki były średnie jak na tamte czasy :) Masz rację samemu lepiej tymi pieniędzmi gospodarować :) I już mam ostanie pytanie, bo w przypływie międzyludzkiej solidarności Pani z KRUS powiedziała nam, że po 30 latach opłacania składek KRUS nie trzeba tego robić dalej, tylko czekać do odpowiedniego wieku emerytalnego i odebrać świadczenie?
wiwan / 2017-04-04 11:14
Pani z KRUS coś pomieszała.

30 lat ub. rolniczego to warunek WCZEŚNIEJSZEJ emerytury rolniczej. Ale są TRZY dodatkowe warunki do spełnienia łączne:
- wiek min. 60 lat (mężczyzna)
- zaprzestanie (trwałe, w rozumieniu ustawy, czyli np. sprzedaż gospodarstwa) działalności rolniczej
- spełnienie ww 3 warunków do końca 2017 r.

Z tego co napisałeś - ojciec nie spełni tych warunków- bo nie zdąży, zostało 9 mc.

Jeśli nawet ktoś ma już 30 lat ub. rolniczego, ale nie ma (tej) emerytury i dalej prowadzi dz. rolniczą to nadal musi opłacać składki KRUS.
wertical / 2017-04-04 12:06
Tak myślałem, że namieszała bo nigdzie takiej informacji nie znalazłem :) teraz to już wszystko wiem bardzo dziękuję za pomoc, bo z tą wiedzą już możemy śmiało do urzędów pójść :)
wiwan / 2017-04-04 20:03
Proszę bardzo.
Można też pocztą, ale czasem strach o dokumenty tak ważne jak świadectwa pracy. No i osobiście jest taka zaleta, że od razu jakieś ewidentne braki w dokumentach zostaną zauważone.
Zasadnicze formularze do KP to :
ZUS Kp-1 (wniosek), ZUS Rp-6 (kwestionariusz o okresach składkowych/nieskładkowych), ZUS Rp-7 (zaświadczenie o zatrudnieniu/zarobkach)
wiwan / 2017-04-03 17:44
W jego przypadku nie o dodatek, ale o osobną emeryturę powszechną z ZUS. Dlatego, że :
- jest z rocznika młodszego niż 1948
- uzyska e. rolniczą, bo już ma minimalny staż ub. społecznego rolników.

Oczywiście ta ZUS-wska dość symboliczna przy tym stażu. Nie wiem jak misją jako taką, ale skoro w jej czasie pełni służbę wojskową, to stanowi ona okres składkowy wliczany do stażu ubezpieczenia. Co do składek za ten czas- była to służba zasadnicza, zawodowa, kandydacka ?

Najnowsze wpisy