Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura zus i krus

Emerytura zus i krus

termit01 / 5.172.237.* / 2017-01-13 13:16
Witam.
Pewna osoba poprosiła mnie o pomoc mam nadzieję że ktoś na tym forum mi pomoże
" W styczniu muszę złożyć wniosek do ZUS o emeryturę, gdyż kończę podwyższony wiek emerytalny
- przez ostatnie lata miałam przyznany zasiłek przedemerytalny
- wcześniej pracowałam w gospodarstwie rolnym przez okres 25 lat i 15 dni (udokumentowane) w tym 15 lat składkowych
- w 1998 r podjęłam pracę zarobkową i przez ok 10 lat były odprowadzane składki emerytalno-rentowe
- 1 rok byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku
- Kapitał początkowy mam stosunkowo niski, gdyż podstawę początkową ustalono w 2002r na kwotę 96zł (lata nieskładkowe, 6 lat opieki nad dziećmi i 1 rok 4 mieś składkowe) współczynnik wyszedł 45,6%
- W związku z tym ZUS poinformował mnie, że moja emerytura będzie wynosiła 600zł
- Czy będę mogła się ubiegać też o emeryturę w KRUS ? Gdyż taka emerutura po 35 latach pracy wydaje się krzywdząca.
-Jakie musiała bym złożyć dokumenty? "

Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2017-01-13 20:50
Skoro ubezpieczona jest z rocznika młodszego niż 1948 i ma staż ub. rolniczego min. 25 lat to uzyska ZARÓWNO e. rolniczą z KRUS jak i e. 'powszechną' z ZUS.

By jednak e. rolnicza była wypłacana w wyliczonej całości konieczne jest zaprzestanie dz. rolniczej.

Emerytura z KRUS też na wniosek, formularz SR 20 oraz SR 21A.

Najnowsze wpisy