Faktury. Ważne

klementyna765 / 2017-01-16 18:30
Witam. Mam pytanie. Mój znajomy zajmuje sie handlowaniem na bazarze. Jade z nim na hurtownie i chcialabym kupic coś w hurcie na wlasne potrzeby (ubrania). Czy mogę wziąć na niego fakture? Czy nie bardzo? Chodzi mi o to ze on tego nie sprzeda tylko ja to zabiore. Czy z tej faktury gdzies bedzie sie rozliczal???
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-01-16 19:22
Jeszcze jedno, bo niezbyt jasno to z mojej poprzedniej odpowiedzi może wynika- kto ostatecznie zapłaci tej hurtowni za tę fakturę - Pani czy znajomy ?
klementyna765 / 2017-01-16 22:36
ja zapłacę tylko faktura by byla na kolege wystawiona zebym mogla kupic hurtowo
szklarek / 2017-01-17 09:08
No więc przysporzenia specjalnego po Pani stronie nie będzie, ale absolutnie nie powinna Pani przekazywać znajomemu faktury, a on tym bardziej jej księgować- kwestia z KKS jak napisałem wczoraj.
Niebezpieczeństwo jest też takie, że i tak - zakładając jego chęć takiej nieprawidłowości- i tak może wydobyć z hurtowni duplikat faktury.

Nie prościej i uczciwiej by po prostu on kupił więcej i sprzedał Pani odzież po preferencyjnej cenie ?
klementyna765 / 2017-01-17 18:32
Chodzi mi o to ze on handluje butami a nie ubraniami. Ja tylko chce kupić większa ilość w hurcie dla siebie zeby bylo taniej. A ta fakture poprostu wyrzucic. Bo w hurtowniach na paragon kupić nie moge nie? Proszę odposac mi jak najprostszym jezykiem
szklarek / 2017-01-18 09:47
Może Pani kupić. Nie może Pani przekazać faktury znajomemu. Powinna mieć Pani jakieś pełnomocnictwo od niego do wystąpienia o fakturę na niego- tj. hurtownia nie powinna wystawiać faktury tylko 'na gębę', jeśli nie będzie uprawdopodobnione, że rzeczywiście ma Pani zgodę znajomego. Uprawdopodobnienie też np. jeśli ma ona nadany w tej hurtowni np. jakiś numer klienta, i go Pani poda. Albo ma jakąś umowę, na zakupy, której nr czy datę będzie Pani znała itp.
klementyna765 / 2017-01-18 18:31
A czy jakoś skarbówka sprawdzi ze na niego taka faktura gdzies widnieje i ze nie zaksiegowal jej?
szklarek / 2017-01-19 08:51
On NIE ma obowiązku księgować faktur kosztowych, za które zapłacił- bo na tym traci, a fiskus zyskuje większy podatek.
To hurtowania ma obowiązek księgować przychód.
szklarek / 2017-01-16 18:51
Mając taka fakturę (od Pani) może ją po prostu zaksięgować jako koszt prowadzonej DG, a więc pomniejszyć dochód do opodatkowania, a więc uszczuplić podatek VAT + PIT (ew. ryczałt czy CIT). Czyli dokonać wykroczenia z KKS.

Oczywiście jest to nielegalne.

Z kolei Pani uzyska przysporzenie o wartości rynkowej tych ubrań, które należałoby opodatkować. To jak, zależy od tego czy kwalifikować to jako darowiznę czy jako świadczenie w naturze....

Najnowsze wpisy