Forum Forum prawnePracy

fikcyjna umowa a rozliczenie pit 11

fikcyjna umowa a rozliczenie pit 11

patrycha708 / 77.115.6.* / 2017-02-23 18:19
Dzień dobry,
W roku 2015, pracowałam na dwóch posadach. Dostałam pity z obu miejsc prac i się z nich rozliczyłam. Następnie już w roku 2016 ZUS uznał, że jedna z umów jest pozorna. Świadczenia pobierałam jeszcze w 2016 roku z obu posad. Nie odwoływałam się do sądu gdyż druga umowa była zawarta na 300 zl netto, więc odpuściłam. Teraz tylko nie wiem czy powinnam wnieść jakieś korekcje w zeznaniu podatkowym ?
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-02-23 20:12
Proszę o więcej szczegółów.

- co to za rodzaj 'posad'- jakie umowy
- ZUS uznał ...wydając decyzję ? Jaka była jej treść ?
- jakie 'świadczenia z posad' Pani pobierała ?
patrycha708 / 37.249.33.* / 2017-02-24 10:16
Dziękuję za zainteresowanie. Obie umowy były umowami o pracę. Jedna na pełen etat od 2011- na czas nieokreślony; 2000 zl netto. Druga na 1/4 etatu również na czas nieokreślony zawarta we wrześniu 2015, dokładnie 350 zl netto. Od stycznia 2016 poszłam na L4 i Zus uznał, że umowa na 1/4 etatu była umową pozorną w celu osiągnięcia przychodu z zasiłku chorobowego :) Miałam poważne problemy ze zdrowiem i nie miałam siły odwoływać sie od decyzji zwłaszcza, że kwota nie była powalająca;) tylko teraz nie wiem co z tym rozliczeniem podatkowym.
szklarek / 2017-02-24 10:25
Ponownie zadaję pytanie nr 2 o treść decyzji ZUS. Czy tylko odmówiła prawa do zasiłku z tytułu drugiej umowy ? Wczoraj napisała Pani, że pobierała oba świadczenia. Czy chodzi o to, że od umowy zakwestionowanej odmówiono zasiłku, ale wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni od pracodawcy 'fikcyjnego' Pani dostała ?
patrycha708 / 37.249.33.* / 2017-02-24 10:40
za pierwsze 33 dni normalnie dostałam wynagrodzenie od pracodawcy.

"ZUS informuje, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w sprawie ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz podstaw wymiaru składek z tytułu zatrudnienia na podstawie uowy o pracę nie wynika, iż wykonywała Pani pracę na rzecz pracodawcy.W związku z tym nie podlega Pani obowiązkowym ubez. społ. od dnia zawarci umowy.... Zgodnie z art 83 paragraf 1 ustawy z dnia 23.0.1964 Kodeku Cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone drugie osobie za jej zgodą dla pozoru. Zdaniem inspektoratu powołane okoliczności wskazują, żę uowa o pracę nie została zawarta, stosunek pracy nie został nawiązany, a z zgłoszenie do ubezp. spol. miało na celu uzyskanie uprawnień do świadczeń z ubezp. społecznych. W związku z tym płatnik składek jest zobowiązany do przekazania dokumentów ubezpieczeniowych, tj wyrejestrowanie "pracownika" z dniem zgłoszenia oraz korekty dokumentów rozliczeniowych."
szklarek / 2017-02-24 11:26
No to wszystko jasne. Jak rozumiem pracodawca jako płatnik od tej decyzji (bo ją też dostał) się nie odwoływał lub odwołał nieskutecznie, skoro zasiłku ostatecznie nie było.

To kwestia stricte podatkowa, a nie prawa pracy.

Decyzja ZUS nie ma znaczenia w sensie takim, że uzyskane przychody/dochody należałoby w jej efekcie rozliczyć drogą korekty w sposób inny niż pierwotnie, czyli np. zamiast ze źródła jakim jest stosunek pracy jako- np. z innych źródeł, bez pracowniczych KUP, be odliczania skł. społecznych. Nic takiego.

Natomiast decyzja oznacza, że poza korektami deklaracji powstała na koncie pracodawcy 'fikcyjnego' jako płatnika nadpłata składek związanych z 'fikcyjną' umową. Bo były w ogóle nienależne. Część z tych składek leży po stronie Pani, bo została potrącona w Pani wynagrodzenia brutto.

Jeśli pracodawca tę przypadającą nadpłatę Pani zwrócił (gotówką, przelewem) to powinien był wykazać ją w PIT 11 jako przychód ze stosunku pracy (mimo decyzji ZUS).
Jeśli zwrot nastąpił w 2016, to powinny być one uwzględnione w PIT 11 łącznie z wynagrodzeniem chorobowym.
Jeśli zostaną zwrócone dopiero w 2017, powinny być wykazane w PIT 11 za 2017 dopiero.

Zatem albo je już Pani rozliczyła nieświadomie, albo rozliczy za 2017, albo nigdy jeśli do zwrotu nie doszło/nie dojdzie.

Najnowsze wpisy