Forum Forum prawnePracy

Firma w UK a praca w Polsce

Firma w UK a praca w Polsce

antekma / 95.49.235.* / 2015-03-28 17:51
Witam
Moze ktos wie to prosze o pomoc

Czy mozna podjac prace w Polsce majac jednoczesnie firme w Uk ?
Jesli tak to na jakich zasadach
Wyświetlaj:
antekma / 178.43.112.* / 2015-03-31 17:04
Uk -Wielka Brytania narazie jeszcze w uni.
Obywatelstwo i zameldowanie mam Polskie
Od kilku lat mam tam firme na adresie brytyjskim , rozliczam sie tam i place ubezp.
Przymusowo jestem w Polsce i potrwa to kilka miesiecy
Chcialem sie podjac jakiejs pracy zeby nie siedsiec bezproduktywnie tylko nie wiem czy mi wolno
Pracodawca raczej Polski
szklarek / 2015-04-01 12:14
Jak rozumiem miejsce zamieszkania też zasadniczo od lat jest brytyjskie, a w Polsce niedopełniony obowiązek meldunkowy.

Zatem jest Pan brytyjskim rezydentem podatkowym i takież jest też centrum Pana interesów życiowych itd. Czyli taki niemal Brytyjczyk.

Oczywiście można podjąć zatrudnienie/zarobkowanie w Polsce.


- w zakresie ubezpieczeń wynagrodzenie z etatu będzie normalnie podlegać polskim ub. społecznym
- w zakresie podatkowym - też będzie to podlegało polskiemu PIT (zaliczki i rozliczenie roczne)

W związku z polsko-brytyjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania i jego metodą 'wyłączenia z progresją'- polski dochód nie będzie opodatkowany w GB, ale będzie wpływał na stawkę PIT od brytyjskich dochód.
Nie potrafię się wypowiedzieć, czy czasowe podleganie polskim ub. społecznym przekłada się na brytyjskie w tym czasie.
szklarek / 2015-03-30 14:55
To zależy od obywatelstwa- czy kraju unijnego, czy nie.
Dla kwestii podatkowych- ważna będzie rezydencja podatkowa. Dla ubezpieczeniowych- to, czy pracodawca w Polsce będzie polski, czy zagraniczna jednostka pracodawcy zagranicznego, czy oddelegowanie przez pracodawcę zagranicznego.

Najnowsze wpisy