Forum Forum dla firmKsięgowość

Google Play Store, sprzedaż aplikacji a ryczałt

Google Play Store, sprzedaż aplikacji a ryczałt

krisgroove / 2016-08-24 11:57
Witam,

otwieram własną działalność i chciałbym zacząć sprzedawać aplikacje w Google Play Store, i stąd moje pytania:
- czy na ryczałcie jest to możliwe
- jeżeli tak to jaki obejmuje to % podatkowy
- i jaki PKD muszę mieć zamieszczony

Z tego co wyczytałem Google jest tylko pośrednikiem sprzedażowym więc to ja sprzedaje aplikację klientom.
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-08-24 12:37
Wstępna odpowiedź- tak, jest możliwe opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przy zachowaniu innych warunków tej formy, ale już niezależnych od tego, że chodzi o aplikacje i sprzedaż zagraniczną.

Natomiast co do stawki ( 17 czy 8,5% ) i PKD potrzebne jest doprecyzowanie co to za aplikacje, jak wygląda sprzedaż, czy wchodzi w grę nośnik fizyczny ?
krisgroove / 2016-08-24 12:45
Co ma Pan przez to: "zachowaniu innych warunków tej formy, ale już niezależnych od tego, że chodzi o aplikacje i sprzedaż zagraniczną." na myśli, prosił bym o jakieś objaśnienie.

Sprzedaż jest w pełni wirtualna (użytkownik kilka kup w sklepie, płaci np. kartą) i automatycznie instaluje mu się na urządzeniu. I co ma pan na myśli mówiąc "co to za aplikacje"?
szklarek / 2016-08-24 12:57
1. Ustawa o podatku zryczałtowanym wyklucza przecież tę formę opodatkowania np. w okoliczności prowadzenia również innych typów działalności, korzystania jednocześnie z karty podatkowej, wykonywania usług takich, jak w ramach etatu (horyzont roku bieżącego i poprzedniego) itp. ograniczenia. A w latach następnych- już np. limit przychodów za rok pierwszy.

2. No to mam na myśli - co to za aplikacje- gry, programy użytkowe, dedykowane urządzeniom pojedynczym - oprogramowanie na komputer, czy oprogramowanie dedykowane sieciom/systemom ?

Od tego zależy stawka i PKD.

Nie jestem informatykiem, nie korzystam ze sklepu Google, staram się udzielić właściwej odpowiedzi podatkowej.
krisgroove / 2016-08-24 13:26
1. Czyli będąc na ryczałcie nie mogę sprzedawać aplikacji poprzez internet tak? Jestem ich twórcą, a znalazłem w internecie wpis że 17% stopień podatku na ryczałcie dotyczy "w zakresie oprogra­mowania" oraz teoretycznie 5,5% poprzez "przychody z prowadzenia działalności wytwórczej" wytwarzam te aplikacje ale to jest takie podpięcie powiedźmy na ścisk.

2. programy użytkowe, oprogramowanie dedykowane dla urządzeń z platformą Android OS.
szklarek / 2016-08-24 20:11
ad. 1 - ależ ja NIC takiego nie napisałem, bo sprzedaż internetowa NIE jest przeszkodą w opodatkowaniu ryczałtem.

Tworzenie oprogramowania nie jest dz. wytwórczą w rozumieniu ustawy o ryczałcie, stawka 5,5% nie ma tu zastosowania.

ad 2.
PKD:
47.91.Z, 58.29.Z.

Jeśli oprogramowanie pod konkretnego klienta, na zamówienie- 62.01.Z,

Stawka :
8,5 % - jeśli oprogramowanie bez zamówienia, specyfikacji klienta lub pobierane przez internet.
17% - jeśli 'pod' klienta lub działające/pobierane
on-line.

Od razu uprzedzam, że nie bardzo czuję różnicę pomiędzy 'przez internet' a 'on-line'


Przydatna interpretacja:

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
21 marca 2016 r.- sygnatura 1061-IPTPB1.4511.3.2016.2.AP

Najnowsze wpisy