Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Gosiewski: Lekarze po studiach nie wyjadą za granicę

Gosiewski: Lekarze po studiach nie wyjadą za granicę

Wyświetlaj:
Zontik / 83.21.50.* / 2007-04-01 23:41
Jestem na VI roku medycyny. Patrząc po komentarzach na tym forum, oczywistym wydaje mi się wyjazd do pracy za granicę. I nie chodzi tylko o uwłaczające ludzkiej godności zarobki lekarza, ale o traktowanie nas jak szmaty. Chcę być dobrym lekarzem, ale ten kraj nie daje mi na to szansy. Jak ma mam przez pięć lat wyżyć za 1100 zł, opłacając kursy w odległych miastach, często płatne po 600-700zł??? Ksiażki fachowe-700-1500 zł sztuka??? Najsmutniejsze jest to, że za PRLowsko-PISowską mentalność zapłacą w końcu zwykli ludzie, bo wszystko co uderza w lekarzy, odbije się w końcu na pacjentach (np. niskie zarobki->brak finansów na douczanie się->niewłaściwe leczenie). Opieka zdrowotna i dobrzy jej pracownicy to skarb dla narodu. W Polsce macie naprawdę mnóstwo oddanych lekarzy ( wbrew tego, co wmawiają media). Docenicie to dopiero, kiedy ich zabraknie, bo powiedzenie "mądry Polak po szkodzie" powinno być zapisane złotymi literami na sejmowych drzwiach.
K.R. / 83.27.85.* / 2007-03-27 01:30
Popieram ideę.
Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie chce kształcić za własne pieniądze specjalistów na potrzeby rynków zagranicznych.

Sprzeciwiam się pomysłowi.
Nie można tego problemu rozwiązywać zakazami i nakazami.

Moja propozycja:
Wszystkie studia płatne w 100%.
Jeśli kogoś nie stać na naukę, otrzyma od państwa kredyt, który oczywiście po ukończeniu studiów musi spłacić. Gdzie zarobi na jego spłatę to jego wybór.
Jak przekonać studentów żeby pracowali w Polsce? Cóż, na wolnym rynku jest mnóstwo argunentów i wśród nich najważniejszy - pieniądze
SCH3 / 83.8.83.* / 2007-03-27 08:52
kREDYTY PAńSTWOWE NA POZIOMIE INFLACJI .
JEśLI NIE ZNAJDZIE PRACY PO STUDIACH PRZEZ ,np. 5LAT - NIE ZWRACA KREDYTU !!!!

WTEDY WILK SYTY, OWCA CAŁA.
jerzy1s / 2007-03-27 00:45 / Bywalec forum
Bezwzglednie platne studia i urynkowienie sluzby zdrowia!!!
I po problemie!!!
Niestety czym by komunisci z PiS-u mieli obdarowywac spoleczenstwo i to jest problem ktory nie da sie rozwiazac!!!
Herba / 87.105.60.* / 2007-03-26 23:58
Łaaa, ale Edgar błysnął intelektem, cóż za nowatorski pomysł, strach się bac co będzie dalej. A ja proponuję wprowadzic jużtakie umowy dla uczniów podstawówek, przecież też się uczą za darmo!
marek 19-53 / 83.24.10.* / 2007-03-27 00:09
Z intelektem różnie bywa. określenie "ziółko" nie było akurat jego miernikiem. Podstawówka, szanowne ziółko, jest obowiązkowa, studia jeszcze nie. A medycyna to akurat najdroższe studia.

Rozumiem, z komentarzy poniżej, że wszyscy są gotowi ponosić te koszty ze swoich podatków. Bo trudno uwierzyć (sądząc po poziomie wypowiedzi), że komentują sami studenci medycyny lub ich rodzice.
Herba / 87.105.60.* / 2007-03-27 00:22
no to może zastanówmy się nad odpłatnością takich studiów, zamiast wymyslac tego typu karkołomne rozwiązania. Brakuje mi tu jeszcze propozycji deponowania paszportów przez studentów na komendach policji
pchelek / 2007-03-26 22:58 / Tysiącznik na forum
to nie komuna to nie socjalizm to jest wolny kraj bez granic
marek 19-53 / 83.24.10.* / 2007-03-27 00:02
Ale weksle są waźne wszędzie - nie znają granic.
KLAKSON / 85.198.233.* / 2007-03-26 22:33
Studia powinny być płatne i po problemie. Jeśli ktoś zdecyduej sie na pomoc Państwa (pożyczkę) na studia to oczywiście powinien ją zwrócić pracując, a gdzie to już inna bajka.
ksw / 80.55.241.* / 2008-10-02 21:08
Służba zdrowia powinna byc zprywatyzowana w takim razie. Za wizytę 100 zł za przyszycie palca 1000 zł nogi 5000 zł. Za operację wyrostka 10 tyś zł. Jeżeli lekarz miał by łądowac kupę kasy w naukę to za darmo nawet by nie założył plastra bo busines is busines a za darmi nawet żona nie . Dla "posłów" takich jak Edgar proponuję stworzyc ustawę umożliwiającą oddanie równowartości wynagrodzenia i innych "dodatków" z procentem w wypadku kiedy po kadencji gospodarka będzie leciec w dół.
Amarez / 82.210.136.* / 2007-03-26 22:08
Gosiewski zapomniał, że jesteśmy w Uni i tak jakby nie ma już pojęcia "zagranica"
marek 19-53 / 83.24.10.* / 2007-03-27 00:03
Powtarzam, weksel też nie zna pojęcia "zagranica".
gate / 2007-03-26 21:46 / Bywalec forum
Poprawić gospodarkę, zarobki, a nie takie stęchłe banialuki.
Mądre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kredyty na naukę.
ewisz / 83.27.130.* / 2007-03-26 19:42
Niestety, Minister Gosiewski nie ma zielonego pojęcia o tym, co mowi. "LEKARZE PO STUDIACH WYJADĄ ZA GRANICĘ". Przykładem jest moja córka, która w roku ubiegłym ukończyła Akademię Medyczną (Wydzial Lekarski) i obecnie odbywa staż na różnych oddziałach szpitali powiatowych i klinik, co jest przymusem. Wynagrodzenie netto wraz z dyżurami (minimum 5 dni w m-cu) nie przekracza 1.100 zł. Specjalizacja ? Pomarzyć bez koneksji, znajomosci i pieniędzy. Za Odrą - bez problemu. Ostatnio, prawie codziennie, po wcześniejszym rozesłaniu zapytań do niemieckich klinik przychodzi do domu kilka ofert dotyczących specjalizacji (w tym okulistyki, która u nas jest prawdziwym rarytasem). Przykro o tym pisać, ale nasi tzw. politycy to przede wszystkim kłamcy. Tyle. Tak traci się najbardziej uzdolnionych młodych ludzi. Nie tylko lekarzy. Dzisiaj żałuję, że wróciłem do kraju w 1989r.
pawel_b / 2007-03-26 19:24 / portfel / Tysiącznik na forum
Gosiewski szuka murzynów do pracy. Skoro kolejny raz wraca temat służby zdrowia i emigracji zarobkowej lekarzy pozwolę sobie wkleić moją wypowiedź w tej tematyce.
.
"To wszystko bzdury. Liczą się fakty i liczby. Procent PKB na służbę zdrowia w Polsce wynosi
5,5%, w krajach Unii Europejskiej - w zależności od kraju - 8-10%, a w USA ponad 13%. Biorąc
pod uwagę ogólna wielkość tego dochodu (PKB), to nasze wkłady, w przeliczeniu na złotówki są
kompromitująco niskie. To znacznie mniej niż w innych państwach. Na Węgrzech na służbę
zdrowia przeznacza się 6,8 proc. PKB, w Czechach 7,3 proc. W krajach Unii Europejskiej
wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, w Belgii, która według brytyjskiej firmy zajmującej się
oceną rynków służby zdrowia, World Market Research, ma najlepszy system zdrowotny wśród
krajów rozwiniętych, wydaje się 9 proc. PKB na zdrowie, we Francji 9,5 proc., w Niemczech
10,7 a w Szwajcarii 10,9 proc.
Do tego wszystkiego należy dodać, że w Polsce ok.40% kwoty przeznaczonej na służbę zdrowia
idzie na leki (szpitalne, refundowane) i tak na leki wydajemy 2,25% PKB.
Można porównać np. Czechy do Polski:
1. Czechy
-PKB=194mld$
-na ochronę zdrowia (7,3% PKB) =14,2mld$
-ludność =10mln
-na jedną osobę na opiekę zdrowotną przypada =1420$
2. Polska
-PKB=342mld$
-na ochronę zdrowia (5,5% PKB) =18,8mld$
-ludność =38mln
-na jedną osobę na opiekę zdrowotną przypada =495$
Wnioski są takie, że mimo to, że Polaków jest prawie 4 razy więcej niż Czechów to całkowite
wydatki na ochronę zdrowia w Polsce są wyższe jedynie o ok.30% (14,2 i 18,8).
Dlatego szpitale w Czechach są odnowione, dlatego nie ma kolejek do specjalisty, dlatego nie
brakuje im leków, dlatego nie trzeba dawać łapówek, dlatego nie trzeba czekać na zabiegi,
dlatego itp itd. jednym słowem minister ma Nas w D...."
Anest / 194.126.147.* / 2007-04-01 12:13
I po co Pan sie tak emocjonuje. wiekszość gości tego forum jest za bo pasuje to im do z góry założonej tezy, bo nie studiowali, bo ich dzieci nie studiują. Oni nas maja za darmozjadów rzekomo żyjących ich kosztem. Wczoraj w prasie ukazała się informacja że nasz" urząd antymonopolowy" stwierdził ze NFOZ naduzywał swojej pozycji monopolistycznej w kontraktach stomatologicznych proponujac lekarzom kontrakty ponizej kosztów realnych leczenia. sprawa trwała 3,5 latPowoływano biegłych wyceniajacych wartość tych usług itd A komentarz był taki, że NFOZ nie zna realnych stawek rynkowych i płaci niskie stawki ( uznaniowe) zeby stymulowac oszczedzanie ze strony lekarzy.I to samo jest w szpitalach - nie ma znaczenia ile co kosztuje, podpisałes kontrakt za 5 pln to rób za 5 chocby kosztowało 11 pln. I na takich kłamstwach nasza Słuzba stoi. Ja jezdżę w pogotowiu. I struktura jest taka. Są dwie karetki z lekarzem. Za nie NFOZ płaci jednakową kwotę ( stawkę dobową )niezależnie od ilości wyjazdów ( kiedys była stawka za kazdy wyjazd ale okazało sie, że za drogodla NFOZ )No jest jeszcze jedna karetka transportowa , która służy m. innymi do transportu pacjentów n.p.do domu -naród od komuny jest przyzwyczajony, że nalezy się darmowy transport do domu. Tylko ,że transport nie jest usługa medyczną i NFOZ nic za to nie płaci. Pacjenci czekają godzinami, przychodzą sie kłócic itd. no bo należy sie. mozna by pisac godzinami ale po co . Mędrcy ustalili i powiedzieli w mediach , że pieniedzy jest dość to naród słucha i klnie na personel medyczny, który go rzekomo okłamuje.
beret z antenką / 83.5.127.* / 2007-03-26 19:10
Znamy!!! Czysty i żywy PRL.
słychaćniewidać / 83.24.228.* / 2007-03-26 20:46
antenka pewnie ustawiona ciągle na radio Erewań?
rybka / 2007-03-26 17:51 / Tysiącznik na forum
A o konstytucyjnym zapisie o prawie do darmowego kształcenia ten specjalista od umów cywilno-prawnych słyszał?
antisocial / 212.76.37.* / 2007-03-26 19:01
rybeczko wiesz ile kosztuje kształcenie lekarzy (podpowiedz to ze nie ma prywatnych wyzszych szkoł medycznych)
desperado / 2007-03-26 18:57 / Bywalec forum
Prawo prawem ale ladowanie wielkich publicznych pieniedzy w wyksztalcenie lekarzy dla innego kraju troche mija sie z celem. Nie sadzisz?
A.T. / 83.18.191.* / 2007-03-26 19:09
To albo trzeba zmienić to prawo, albo przestać gadać takie głupoty jak Gosiewski.
rybka / 2007-03-26 20:57 / Tysiącznik na forum
I o to właśnie mi chodzi!!! Ten gość rozporządzeniem, czy nawet zwykłą ustawą zamierza dokonać zmian w konstytucji.
Jest problem, którego najwyraźniej rząd nie potrafi rozwiązać, skoro jego członek opowiada takie bzdury. Idąc tym tokiem rozumowania należy żądać zwrotu kosztów studiów od każdego, kto po ich zakończeniu nie przepracuje ileś tam lat w zawodzie.
rybka / 2007-03-26 21:01 / Tysiącznik na forum
i jeszcze jedno: Skoro rodzą się takie pomysły, to wniosek z tego, że jedynym pomysłem na zatrzymanie emigracji, jaki ma rząd to system nakazów, zakazów i najlepiej zasieki na granicach.
5424 / 2007-03-26 17:49 / Fan Linuxa Ubu
Głosowałem na PiS ale zaczynam się tego wstydzić
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy