Forum Forum prawneCywilne

Gwarancja, rękojmia? Zepsuty sprzęt z allegro.

Gwarancja, rękojmia? Zepsuty sprzęt z allegro.

morlinek / 62.122.117.* / 2009-06-30 16:22
4 dni temu kupiłem na aukcji odtwarzacz Sony. Miał być on teoretycznie nowy nie używany. W końcu odebrałem przesyłkę i okazało się że odtwarzacz jest zamknięty. Kupowałem go od osoby prywatnej, nie miała paragonu. Jedyne co było to gwarancja producenta.
Jaką drogą mogę odzyskać pieniążki lub naprawić sprzęt. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zwrotu kasy za odtwarzacz i sprzedający musi się na to zgodzić?
Czy mogę skorzystać jakoś z tej gwarancji producenta bez paragonu?
Zbigniew55643332 / 77.47.118.* / 2009-07-01 17:11
w przypadku jeżeli sprzedający nie występował jako przedsiębiorca, a zrozumiałem że przedsiębiorcą on nie jest należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego - rękojmia za wady, mianowicie art. 560 § 1.- "Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.". Nie ma też raczej mowy o żadnym wykluczeniu rękojmi. Jeżeli Pan od umowy odstępuje należy się zwrot wszytkiego co strony w wyniku umowy sobie przekazały/otrzymały. W razie możliwości zapraszam także do lektury art 567 KC. Co do gwarancji - należy sprawdzić jej warunki w dokumencie jaki Pan otrzymał, do tego przepisy KC 577 i nast.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy