Forum Forum emerytalneInne

Gwiazdowski o wyroku w sprawie OFE: decyzja Trybunału oczywista, ale reforma Tuska to był skok na kasę

Gwiazdowski o wyroku w sprawie OFE: decyzja Trybunału oczywista, ale reforma Tuska to był skok na kasę

Wyświetlaj:
krisban / 31.179.111.* / 2015-11-06 12:49
Skokiem a kasę to była " reforma emerytalna ?' z początku lat 2000. Ta reforma pozwoliła zarobić różnym cwaniakom z zarządów OFE miliony zaś emerytom dała po kilkanaście złotych jałmużny do emerytury. Pozostawiła też olbrzymią dziurę w budżecie , którą trzeba było łatać z kieszeni podatników.
Więc niech Pan Gorazdowski nie biadoli nad stratą zarządów OFE bo wygląda na to, że ostatnia reforma odstawiła go od cycka, z którego wygodnie się ssało
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 23:04
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
cdn405 / 195.74.51.* / 2015-11-05 22:35
Uczciwie byłoby gdybym miał wybór czy chcę się ubezpieczyć czy nie.
Rzeczywistość jest taka że Państwo zmusza mnie do ubezpieczenia w ZUS
(płacenia składki) a następnie doi mnie przez kilkadziesiąt lat robiąc wszystko
żebym nie doczekał wypłaty świadczenia.

0
tenkrat / 89.231.158.* / 2015-11-05 20:21
Często nie zgadzam się z panem Gwiazdowskim, tym razem gratuluję trafności oceny
szkodnik 1 / 78.8.135.* / 2015-11-05 18:59
Nie wiem po co tyle dyskusji na ten temat przecież czy składka emerytalna , zdrowotna czy podatek to wszystko idzie do jednego wiaderka i łatane są wszystkie dziury w budżecie i powinno być tak, bo państwo polskie jest biedne.Powinna bezwzględnie być emerytura obywatelska . i wtedy ci bogacze co zarabiają więcej nie mieli by pretensji że płacą większe składki. Bo dzisiaj do ich łba nie dociera że ich większe składki są na bieżąco przejadane przez ich babcie i dziadków,,
30-latek / 78.131.209.* / 2015-11-05 18:35
a esbek w stopniu kapitana ma 7000. i wszyscy z grupy przestępczej Kiszczaka maja 4x więcej niż ich ofiary!!!!!!!!!!!!!!
tu powinno się porządek zrobić-odebrać tym czerwonym świniom horrendalne emerytury
mały334 / 83.20.75.* / 2015-11-05 18:24
a czy to uczciwe. ze jeden dostaje 3000 emerytury a drugi 1200?
Artur 52 / 89.73.217.* / 2015-11-05 18:58
Jeden zdeponował w banku milion zł. a drugi 100 tys. zł i obaj - Twoim zdaniem - mają dostać takie same odsetki, to ja uważam , że byłoby to niesprawiedliwe.
KLON211 / 87.205.232.* / 2015-11-06 09:50
To policz kapitał od miliona pobierane przez 30 lat kapitał od 100 tyś. przez 3 lata
steve dmuchacz / 31.63.108.* / 2015-11-05 18:24
ilerz to morzna mowic kazdy wie o co Kaman-kasa
BASIEŃKAKAR / 5.172.247.* / 2015-11-05 18:15
JEDYNA SPRAWIEDLIWOŚĆ POLEGAŁABY JESZCZE NA TYM, ŻE NIE PŁACIMY SKŁADKI PROCENTOWEJ , A WTEDY KWOTY PROPORCJONALNE SĄ BARDZO RÓŻNE , TYLKO WSZYSCY PŁACIMY RÓWNĄ KWOTĘ NP. OD PODSTAWY ŚREDNIEJ KRAJOWEJ I WTEDY MAMY PRAWO DO JEDNAKOWEJ EMERYTURY OBYWATELSKIEJ. NA KASĘ ZDROWOTNĄ TEŻ BARDZO NISKĄ KWOTĘ JEDYNIE NA UZASADNIONE KOSZTY UTRZYMANIA INFRASTRUKTURY, A OBOWIĄZKOWO GROMADZIĆ NA INDYWIDUALNYM WŁASNĄ KASĘ I PŁACIĆ DOPIERO ZA USŁUGĘ DOBRZE WYKONANĄ, ZA LEKI TEŻ KAŻDY ZAPŁACI SAM. OCZYWIŚCIE NALEŻAŁOBY URUCHOMIĆ RÓŻNEGO TYPU FUNDACJE RODZINNE W PRZYPADKU BARDZO DROGIEGO LECZENIA, A NIE TAK RZĄDZIĆ SIĘ MOIMI PIENIĘDZMI, ALE GDYBY CHOCIAŻ NAPRAWDĘ , GDY BĘDĘ POTRZEBOWAŁA TO MI JE DADZĄ, ALE TO FIGA, DOBRE LECZENIE JEST TYLKO DLA POSIADAJĄCYCH PIENIĄDZE, PRZECIEŻ DOBRZE O TYM WIEMY... PA...
pippa37 / 89.71.169.* / 2015-11-05 18:09
A czego innego było się spodziewać po RUDYM PĘTAKU.jego znajomi mówili tylko GNOJEK.
jan2301 / 83.4.9.* / 2015-11-05 18:05
Ilu posłów/osłów/ trzeba przekupić żeby skoczyć na tak ogromną kasę .Czy za takie nadużycie władzy pp.Buzek,Balcerowicz, Góra,Petru i.in. nie powinni stanąć przed sądem? to było jawne oszustwo i w dalszym ciągu chcą ci panowie mieć zyski z OFE.Popieram pomysł emerytury socjalnej /obywatelskiej/
amelie2 / 217.8.185.* / 2015-11-05 17:52
Dlaczego nikt nie mówi, że zmuszenie Polaków do oddawania swoich pieniędzy prywatnym, zachodnim firmom nazwanych zmyłkowo OFe było przestępstwem. Ci którzy spreparowali ten przekręt to zwykli kryminaliści, tylko immunitety i żydowskie media ich chronią do dziś.
Anna355 / 31.178.197.* / 2015-11-05 17:44
Gwiazdowski kłamie, ponieważ ustawa nakładała na OFE obowiązek inwestowania w obligacje. Z pieniedzy tych była zatykana dziura budżetowa, ale w momencie wykupu obligacji rząd musiał by je zwrócić. Teraz po prostu Rostowski z Tuskiem pozbyli sie długu wobec obywateli bo umorzyli obligacje. ZUS żadnej kasy nie dostał, bo nie było ich w budżecie, ale w zamian dopisał zobowiąznie na kontach przyszłych emertów. W ten sposób rząd Tuska zdefrałdował kase na przyszłe emerytury. Kasa w ZUS była, jest i bedzie pusta. Jakie jest proponowane rozwiązanie - emerytua obywatelska. Wiec po co płacić na ZUS skoro i tak wszyscy dostaną po równo ? Wniosek: nie płacić składek ZUS, bo i tak nic nie dostniemy na starość !!! ... no ewentualnie emigrować do cywilizowanych krajów.
rafber / 94.254.198.* / 2015-11-05 19:11
hola, hola nie ma się co obrażać na Gwiazdowskiego tylko spojrzeć prawdzie w oczy. Emerytury będą minimalne i czy jeden dostanie 300 Euro a drugi 330 to żadna różnica i utrzymywanie systemu za ciężkie miliardy do ściągania i wyliczania jest bez sensu. Niech będzie jeden urząd do pobierania danin. Po drugie, opodatkować należy to czego się nie da schować czyli nieruchomości. Co do OFE to trudno się z nim nie zgodzić że ustawowo zagwarantowana prowizja 10% za zakup obligacji skarbu państwa to była usankcjonowana kradzież w biały dzień. Tusk zabrał te obligacje z OFE i natychmiast umorzył. Faktycznie zmienił jedynie strukturę zadłużenia ale te autostrady i stadiony to niby z czego powstały? PRL przez 50 lat nie był w stanie wybudować kilometra autostrady a nagle Polska Donalda stała się takim "tygrysem"? "Inwestujemy" w poprawę życia bo jak inaczej nazwać te wydatki, nie inwestujemy w innowacyjność czy nowe technologie i nie mamy szans na większe tempo wzrostu PKB. Ta ścieżka wzrostu pozwala na ograniczone zadłużenie i próg został przekroczony - nie będzie na emerytury. Jedyny pomysł na przetrwanie dla obecnie pracujących to zgoda na obywatelską jedną, głodową emeryturę. Gwiazdowski sugeruje że w takiej sytuacji mogą pojawić się liczni chętni pragnący zabezpieczyć się dodatkowo na starość i tu widzi szansę dla OFE oczywiście w innym kształcie.
STRATEGOS / 188.146.0.* / 2015-11-05 18:14
Aniu 355 trollu - to prawda, że jesteś trollem. Piszesz coś z ekonomii (logika) - to może weź konsultanta z przedszkola (jak zrobili sędziowie TK). Miałaś (zarobiłaś, kupiłaś, dostałaś - Twój majątek to był) trzy jabłka, jedno to zostawili Tobie do zjedzenia (bo musisz na nich nadal pracować) - dwa zabrał poborca podatkowy i DAŁ jedno do ZUS drugie do OFE (żadne z tych dwóch nie było już nigdy później Twoje tylko ICH - oni to wymyślili za czasów Balcerowicza) i co Tobie do tego co ONI z tym robią ? KAŻDA ale to KAŻDA wyliczanka co TY to nie dostaniesz po przejściu na emeryturę jest tylko PR - nie istnieją żadne algorytmy umożliwiające takie wyliczanki - to wie każdy dzieciak z przedszkola - może tam wrócisz ? - TK tylko to potwierdził. To wszystko chłam wyborczy , PR dla naiwnych - jak widać należysz do nich - albo jesteś płatnym Trollem.
pfranek / 94.254.133.* / 2015-11-05 17:42
Dlatego obywatele maja nadzieje,ze wkrotce stana przed saem i ten renegat Tusk i jego kumpel,kryminalista Ristkowski
catt / 89.71.110.* / 2015-11-05 17:29

Jakbyśmy mieli równe emerytury, wydawalibyśmy mniej miliardów na wypłacanie tych emerytur.

Gdybyśmy w ogóle nie mieli emerytur, wydatki wynosiłyby ZERO. Może warto iść w tym kierunku?
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy