Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Harvest Legal House: Sprawdźmy, czy kredyty indeksowane to kredyty walutowe

Harvest Legal House: Sprawdźmy, czy kredyty indeksowane to kredyty walutowe

Wyświetlaj:
Paele / 31.61.140.* / 2016-02-15 06:11
- Niezależnie od tego, jakie (niekoniecznie znane kredytobiorcom) przesłanki przyświecały bankom, gdy tworzyły ten produkt, to BANKI go STWORZYŁY (klient nie brał udziału w jego współtworzeniu ani nie był to produkt stworzony na zamówienie klienta), najpierw był produkt, później klient - produkt ten został stworzony na znany bankowi wcześniej cel - zakup nieruchomości w Polsce, gdzie nieruchomości mają wartość określoną w PLN

- Ten produkt stworzony przez banki był od początku absurdalny, nieadekwatny do swojego przeznaczenia i niebezpieczny

- Banki jako profesjonalni uczestnicy rynku powinny o tym wiedzieć, kredyt hipoteczny to sztandarowy produkt każdego banku, sprzedawany na dużą skalę i powinien być dopracowany, zwłaszcza jeśli sprzedaje się go na tak niedojrzałym w tym aspekcie rynku jak polski dziesięć lat temu

- CHF jest walutą wysoce spekulacyjną (pełni rolę safe haven lub służy do carry trade'u zależnie od nastrojów na rynkach, nastroje na rynkach się zmieniają, w skali kilkudziesięciu lat - często)

- Między CHF i PLN nie ma żadnych powiązań gospodarczych, geograficznych, kulturowych

- CHF jest kompletnie nieadekwatnym miernikiem wartości świadczenia, którego przeznaczeniem jest zakup nieruchomości w Polsce (cel kredytu określony we wniosku kredytowym), które wycenia się w PLN (vide: wyceny rzeczoznawców np. na potrzeby kredytu)

- Produkty powiązane z ryzykiem walutowym ze względu na zmienność kursów walut powinna charakteryzować możliwość szybkiego zamknięcia pozycji - kredytobiorca nie może łatwo i szybko wyjść z kredytu powiązanego z obcą walutą - "przewalutowanie" trwa od kilku dni do kilku tygodni - i jest zdany na decyzje banku w kwestii tego, kiedy to faktycznie nastąpi (bank i kredytobiorca mąją tu sprzeczne interesy), do zamknięcia pozycji walutowej może dodatkowo zniechęcać prowizja za "przewalutowanie" jeśli taka jest

- Pojawienie się kredytu hipotecznego na rynku miało służyć również stworzeniu płynności na tym rynku, ten produkt zabił płynność (i od początku tworzył takie ryzyko), bo wyjście z niego wiązałoby się z rażącą stratą dla kredytobiorcy (koszt kredytu, jeśli podany, w umowie staje się nieadekwatny do tego, który zmaterializowałby się z chwilą zakończenia umowy) - konsekwencją kredytu hipotecznego nie powinno być również trwałe powiązanie kredytobiorcy z bankiem i nieruchomością (to przywiązanie do nieruchomości to również straty potencjalnych przychodów dla Skarbu Państwa z potencjalnych transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości przez ostatnie 7 lat)

- Produkty powiązane z ryzykiem walutowym nie są tworzone na długi okres nawet w obrocie profesjonalnym - profesjonalne podmioty na rynku walutowym zawierają transakcje walutowe jedynie na kilka lat (vide swapy zawierane na zabezpieczenie tych "kredytów")

- Banki tworząc absurdalny produkt powiązany z ryzykiem walutowym na kilkadziesiąt lat, jednocześnie zabezpieczając swoje ryzyko walutowe swapami zawieranymi na kilka lat naraziły NBP na dodatkowe koszty (vide pomoc bankom ze strony NBP w latach 2008-2010 w rolowaniu spawów, jakie koszty?)

Jeśli banki stworzyły taki absurdalny, nieadekwatny do swojego przeznaczenia i niebezpieczny produkt (i dotychczas nie podjęły żadnych istotnych i adekwatnych działań, mimo popełnienia tego błędu), to powinny ponieść tego konsekwencje.

Od powyższego należy zacząć analizę tego, dlaczego bankom ma coś teraz grozić.
Tma / 178.43.145.* / 2016-02-11 17:56
Bardzo cenny artykuł. Sprawa wydaje się być oczywista, zwłaszcza dla profesjonalnych uczestników rynku takich jak KNF. Dlaczego to jest tak chowane? Więcej takich wypowiedzi! Może jakiś dowód w pozwie zbiorowym?
Mx254pl / 188.146.128.* / 2016-02-11 14:36
Brawo! Dojenie oszukanych frankowiczów musi się skończyć!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
elica / 91.90.160.* / 2016-02-11 14:24
Brawo dla Pani mecenas! Już po raz kolejny wykazuje się merytorycznym podejściem do tematu. Odsłona frankowego przekrętu w całej krasie... Ciekawe, czy KNF równie rzetelnie podejdzie do tematu i wnikliwie przeprowadzi analizę?
qibic / 195.187.140.* / 2016-02-11 14:18
Zasadnicze pytanie: kto zapłacił za tę analizę
Włodek295 / 95.160.241.* / 2016-02-11 17:01

Zasadnicze pytanie: kto zapłacił za tę analizę

a co? błędna jest ta analiza? wskaż miejsce
Józef777 / 188.146.72.* / 2016-02-11 14:56

Zasadnicze pytanie: kto zapłacił za tę analizę

No chyba nie Związek Banków w POLSCE; a może ten ZBwP Tobie płaci - bingo ?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy