Forum Forum podatkoweOdliczenia

Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

radekslu / 2017-03-23 11:07
Witam, mam problem, otóż zleciłem do biura rozliczenie w Polsce i Holandii. Wcześniej sam zrobiłem rozliczenie polskie, i wg. niego powinienem dostać ponad 300 zł zwrotu z podatku - słowem wstępu.

Oddając papiery do rozliczenia pani w sekretariacie po wstępnej kalkulacji powiedziała mi, że z Holandią wyszedłem 'na czysto', czyli nie opłaca mi się robić rozliczenia, zapytałem więc, czy będzie to miało wpływ na rozliczenie polskie, odpowiedziała, że nie.

Według rozliczenia holenderskiego, zapłaciłem prawie 3 tyś. zł podatku, jednak do PIT-36 zostało wpisane niespełna 1900 zł. Rozliczenia z Holandia nie robiłem, nie uzyskałem żadnego zwrotu (miał być zrobiony tylko wykaz dochodu). Z tego powodu zwrot jaki aktualnie mi się należy to 40 zł.

Moje pytanie brzmi : Dlaczego nie mam wpisanego całego podatku, który zapłaciłem w Holandii, skoro nie rozliczałem się z Holandią i nie pobierałem żadnego zwrotu z podatku? Kwota, której brakuje to akurat tyle, ile powinienem właśnie z tego zwrotu dostać. Pani robiąca to rozliczenie powiedziała, że więcej nie mozna było odliczyć, niż przewiduje norma w Holandii, w takim razie analogicznie myśląc - w Holandii zapłaciłem za dużo podatku, i te 1100 zł (nadpłacone) powinienem dostać do zwrotu, ja tak przynajmniej myślę.

Czy to na prawdę tak wygląda, że właśnie teraz zapłaciłem za to, że pracowałem w Holandii? Według mnie ustawa chroniąca przed płaceniem podwójnego podatku coś tutaj nie zaistniała, bo robiąc tylko wykaz dochodu (cały dochód z Holandii został doliczony, a cały zapłacony podatek już nie) z Holandii należy mi się mniej, niż jakbym w ogóle tam nie pracował.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-03-23 12:06
Ja dużo krócej.

Dlaczego ?

Bo z Niderlandami mamy umowę wg. której stosujemy tę rzadszą metodę unikania podwójnego opodatkowania- proporcjonalnego odliczenia.
Bo unikanie nie zawsze oznacza wykluczenie.
Bo tak w tym konkretnym przypadku wypadł stosunek przychodów holenderskich do przychodów łącznych polskich i holenderskich.

Co do konkretów- może rozliczenie nie uwzględnia odliczenia 30% diet lub ulgi abolicyjnej ?
radekslu / 2017-03-23 12:24
Właśnie niby ta ulga jest, ale czytałem, że jeżeli nie robi się rozliczenia, to podatek zapłacony w Holandii powinien być cały odliczony od uzyskanego dochodu brutto z Holandii. Chyba, że tak nie jest i jest jakaś stała kwota do danego przedziału podatku.
wiwan / 2017-03-23 12:47
Nie jest to kwota stała, ani widełkowo zryczałtowana. Jest indywidualna dla każdego podatnika.

Odliczalna część podatku holenderskiego jest tytułowo PROPORCJONALNA do udziału dochodu holenderskiego w SUMIE dochodu holenderskiego i polskiego owego podatnika.
radekslu / 2017-03-23 13:15
Wiesz może jak się to liczy? lub mógłbyś dać namiar na informacje do jakiegoś wzoru czy coś.. Chętnie sam na bazie tych dokumentów, które posiadam bym to policzył
wiwan / 2017-03-23 13:25
Przecież napisałem jak. Wzór na proporcję mam podać ? :-)

Masz artykuł, ogólny, obie metody omawia.

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,0,134345.html
radekslu / 2017-03-23 16:17
Po długim główkowaniu z wyliczeniem, mnie wyszło, że powinienem dostać 250 zł, a sam podatek proporcjonalnie obliczony był za niski (nie wiem jak oni to obliczyli, ale mnie zamiast 1800 zł wyszło 2388), do tego jak osobno liczyłem rozliczenie z Holandią to powinienem dostać prawie 500€ zwrotu, a w Polsce (bez uwzględniania dochodu z Holandii) 390 zł, liczone wszystko co prawda na tych śmiesznych kalkulatorach w internecie..

Tak czy inaczej pójdę z tym do innego biura
wiwan / 2017-03-23 20:00
Oczywiście, nie zawadzi mieć kontrwyliczenia.
Natomiast najmniejszego sensu nie ma sugerowanie się tym, jaka kwota wychodzi z rozliczenia rocznego przy uwzględnianiu tylko części dochodu.
To trochę tak, jak wciąż z pytaniami, dlaczego jeśli osobno rozliczy się PIT 11 od pracodawcy A, wyjdzie podatek a, osobno PIT 11 od zleceniodawcy B, wyjdzie podatek b podczas gdy rozliczenie łączne obu PIT-ów 11 daje podatek, który 'nijak' nie zgadza się z a+b, a-b, b-a...
radekslu / 2017-03-24 19:16
Dokładnie Cie rozumiem, chodzi mi tu jednak o samą ustawę, która ma chronić od płacenia podwójnego podatku, który w tym przypadku zapłaciłem. Moim zdaniem jeżeli nie dostałem żadnego zwrotu z Holandii, to rozliczenie z Polską powinno być tylko formalnością, i powinienem dostać dokładnie tyle samo zwrotu, ile dostałbym nie pracując za granicą, tak ja rozumiem sposób w jaki powinna działać ta ustawa.

Bardzo sprytnie jednak napisali ją w taki sposób, że nikt kto się na tym nie zna, nie zrozumie jej, a ona w założeniu sama sobie przeczy, bo nie można odliczyć całego zapłaconego podatku, a tylko jego część, co według mnie jest absurdem, bo przecież zapłaciliśmy cały podatek (w moim przypadku 500€ za dużo) i nie dostaliśmy nic w zamian, ani tez nic winni nie jesteśmy.

Podobna sytuacja w Polsce, nadpłata 390 zł. Jednak wykazując dochód, dodaje się całą sumę zarobionych pieniędzy za granicą, ale już nie odlicza się całego podatku zapłaconego za granicą, co skutkuje tym, że muszę dopłacić powstałą różnicę (płacę podatek drugi raz, w Polsce). W ten sposób nie dostanę należnego mi ani 500€, bo pracowałem po 3 miesiące w Polsce i Holandii, ani 390 zł, bo miałem zbyt duży przychód z pracy wakacyjnej w Holandii, z którego nie odjęto całego zapłaconego podatku w Holandii.

Tak nas Państwo od samego początku uchwalenia ustawy oszukuje, ustawy, która tylko stoi i grozi palcem, ale całkowicie pozwala na płacenie podatku drugi raz.
wiwan / 2017-03-24 20:07
DWA państwa. To są zapisy bilateralnej umowy międzynarodowej.
radekslu / 2017-03-24 21:00
Z tym, że to Polski rząd opracował tą ustawę, Holenderski rząd tylko to podpisał bo im się to opłacało..
wiwan / 2017-03-27 11:00
A Ty masz oczywiście wiedzę o kulisach ustalania konwencji podpisanej w lutym 2002 r....

Najnowsze wpisy