III filar...IKE

MarcinNY / 2006-09-02 07:45
Mam pytanie w zwiazku ze chcialbym rozpoczac wplacac na indywidualne konto emerytalne. Czym kierowac sie przy jego wyborze? W jakiej walucie (dodam ze pisze z USA)? Czy lepiej zaczac wplacac juz teraz (mam 29 lat) male sumy (dajmy na to rownowartosc 100$) miesiecznie czy poczekac i wplacic odrazu wieksza sume? Chodzi mi miedzy innymi o koszty prowadzenia takiego rachunku - co sie bardziej oplaci w dluzszej perspektywie czasu?

Z gory dzieki!
Wyświetlaj:
duch / 83.28.137.* / 2006-09-15 14:12
IKE z założenia miało być III filarem.... ale zostało tylko założenie. Panowie rządzący mieli super zamiar ale im nie wyszlo. Powstał za to twór drogi i nie efektywny-inwetuje w obligacje i rynek pieniężny wiec zysku nie będzie za dużego. Do tego nie można wycofaćśrodków do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli wcześniej-podatek Belki.
Jeżeli chcesz inwestowaćt o najlepiej jak najszybciej zacząć i rególarnie. Wtedy zarabiasz nawet na spadkach...
Pozdrawiam
mick / 2006-09-04 23:23 / Uznany Gracz Giełdowy
@MarcinNY
jak w niedziele nad ranem (w usa - sobota po 21szej) probowales sie skontaktowac na priva ze mna - nic nie doszlo bo jakis blad byl i do mnie doszlo kilka tys pustych wiadomosci. jak dalej aktualne to sproboj raz jeszcze albo pogadamy tu na forum
pchelek / 83.31.253.* / 2006-09-02 21:14
III filar - nigdy w zyciu - ja bylem w III filarze ze trzy lata - uzbieralo sie tego z 10 tys. - zysku nie bylo zadnego - a mialo byc ze ho ho ! - po trzech latach wyszedlem ze strata 800 zl i wplacilem na fundusz - po trzech latach mialem dwa razy tyle
mick / 2006-09-02 10:41 / Uznany Gracz Giełdowy
nie wiem czy III filar bedzie dla ciebie korzystny - raz ze sa limity rocznych wplat, a dwa ze jak wycagniesz kase przed ukonczeniem 60 lat to zaplacisz dodatkowo "podatek Belki".
Dodatkowo koszty w pierwszych kilku latach sa b. duze i w przypadku rezygnacji sporo na tym stracisz.

roczny limit wpłat na IKE to 1,5 krotnosc srednich miesiecznych zarobkow w gospodarce - czyli obecnie rocznie mozesz wplacic mniej niz 3500zł.

Czestsze wplaty to usrednienie cen nabywania jednostek (w przypadku ike inwestyjacego w akcje, fundusze). a po za tym procent skladany jest zawsze (choc niewiele ) wyzszy od procentu przy jednorazowej wiekszej wplacie.

osobiscie odradzalbym zakladania ike a oszczedzac na emeryture mozna przez np. fundusze inwestycyjne (brak limitow wplat, zawsze mozesz wyjac tyle kasy ile ci potrzba).
SEB2 / 84.40.231.* / 2006-09-04 14:58
Na IKE też można nic sie nie traci ,jak sie wybieże szybciej tylko trzeba zaplacić podatek Belki jak wszędzie
alfi86 / 2006-09-15 20:04 / portfel
IKE to wugule poroniony pomysł....
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy