Forum Forum podatkowePIT

Jak i czy można.

Jak i czy można.

madric / 2008-12-30 23:08
Witam
W tamtym roku teściu założył firmę zajmującą się zgodnie z PKD elektryką, ale i również nagrywaniem imprez okolicznościowych. Był vatowcem na ogolnych zasadach. Kupił troche sprzętu tzn. kamera, statywy itp w sumie na sume okolo 8tys brutto. Kamera była środkiem trawałym i wrzucona jednorazowo w koszta. (Ksiegowa mówila ze jest prawo dla malych firm do jakies kwoty wrzucac nowe rzeczy odrazu).
Sprawa wyglądała tak, że ja miałem na zlecenie robić kamerowanie jego sprzętem.
Czasy przyszły takie, że prywatka mu nieszła dodatkowo dostał sie na emeryture wcześniejszą i zdecydował, że olewa wszystko. Wiec księgowa zrobiła remament firmy i została zamknięta.
Międzyczasie wpadłem na pomysł pociągnięcia interesu ale tylko filmowania i fotografii więc to co on kupił kupiłbym od niego. Wystawiona przez niego faktura zerowała mu remament. Zapłacił należny vat. I pozamiatane:)

Teraz ja sie zastanawiam, bo jestem na zasadach ogolnych, prowadze książke naszczęście jeszcze nei jestem vatowcem. Tą właśnie fakture którą otrzymałem od niego opiewającą na 3400brutto. Jest na niej wymienione kamera wraz z akcesorjami czyli statyw itp. Jak to teraz z tym jest? Czy powinienem mieć wyszczególnioną kamerę osobno i osprzęt do niej też osobno na fakturze, bo nei wiem jak z ta kamera teraz postąpić wziąść ja na wyposażenie czy do srodków trwałych? jak z kosztami jednorazowo czy amortyzować?

Sory jesli cos nagmatwałem. Wziąłem się za coś czego nie powinienem robić od przyszlego roku daje to komuś kto wie coś o tym. Tylko że teraz chcę to jakoś wyprowadzić.

Następna sprawa taka, że w tej chwili ta kamera jest bo jest jako zapas w domu. Nie używam bo mam lepszą. Pytanie czy wrzucać tą fakture w koszty wogóle, jeśli nawet bez niej jestem na stracie? Przecierz mogę chyba sobie wziąść to na cele prywatne. Zresztą to nie jest studio tylko jednoosobowa działalność w mieszkaniu.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy