Forum Forum dla firmKadry

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Money.pl / 2012-10-16 18:55
Komentarze do wiadomości: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży.
Wyświetlaj:
Lili112233 / 2015-05-04 20:05
Witam serdecznie,

bardzo chciałabym uzyskać odpowiedź w takiej sprawie:

Od lutego 2014 roku do końca grudnia 2014 roku byłam zatrudniona na zastępstwo na czas nieokreślony na 1/2 etatu. Z dniem 31 grudnia umowa została wypowiedziana.

Natomiast z dniem 1 stycznia 2015 roku zostałam zatrudniona znowu w tej samej firmie na umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku (czyli tak samo jak było wcześniej, zmienił się tylko typ umowy – z umowy na czas nieokreślony na umowę na czas określony).

Wynagrodzenie zmieniło się na większe z tego tytułu, że od stycznia 2015 roku zmieniła się wysokość najniższej krajowej – wzrost o kilka złotych.

Jeśli chodzi o wymiar czas pracy to pozostał on taki sam, jednak w pierwszej umowie było to 1/2 etatu, a w drugiej 4/8 etatu, ale wydaje mi się, że to nie ma znaczenia jak jest zapisane tylko co znaczy, a w obu przypadkach znaczy to samo - pół etatu.

W styczniu 2015 roku przyniosłam zaświadczenia lekarskie z informacją, że jestem w ciąży, w lutym byłam na tygodniowym zwolnieniu lekarskim ciążowym (dopadło mnie przeziębienie), a od 13 marca do dziś jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym z powodu uciążliwych dolegliwości ciążowych i komplikacji. Jestem już w 28. tygodniu ciąży, więc pewnie na zwolnieniu lekarskim będę do porodu, gdyż nie najlepiej się czuję.

W marcu wypłacono mi wynagrodzenie chorobowe, natomiast w kwietniu dostałam już zasiłek chorobowy. Wysokość zasiłku chorobowego mnie zaskoczyła, ponieważ zwykle w każdym miesiącu dostawałam oprócz miesięcznej pensji także premię, która z tego co wiem również wlicza się do średniej z 12 miesięcy zasiłku chorobowego.

Gdy poszłam dowiedzieć się czemu zasiłek chorobowy jest taki niski powiadomiono mnie, że średnia mojego wynagrodzenia do zasiłku chorobowego była naliczana tylko z miesiąca stycznia 2015, a nie z ostatnich 12 miesięcy, ponieważ nastąpiła zmiana umów, a że w lutym byłam już na zwolnieniu lekarskim (tydzień czasu), w marcu poszłam już na miesięczne zwolnienie, dlatego do wysokości zasiłku chorobowego liczy się tylko zarobek z miesiąca styczeń...

Proszę o informację czy to prawda, że przy zmianie umowy o pracę na zastępstwo na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony przy takim samym pracodawcy, takim samym wymiarze czasu pracy i zarobkach nie liczą mi się poprzednie miesiące (12 miesięcy wstecz) do uzyskania średniej dla zasiłku chorobowego tylko te, które przepracowałam będąc na "nowej umowie"?

Mam nadzieję, że napisałam wszystko w miarę jasno. Bardzo proszę o informację, ponieważ średnia z 12 miesięcy byłaby dla mnie dużo korzystniejsza, a pierwsze słyszę, że przy zmianie umów bez zmiany wymiary czasu pracy dzieją się takie cuda.

Jeszcze proszę o informację (jeżeli liczą mi się ostatnie 12 miesięcy), które miesiące będą wliczane do zasiłku chorobowego? Czy luty nie będzie wliczany z powodu tygodniowego zwolnienia ? Dodam, że od kiedy jestem zatrudniona nie byłam wcześniej na żadnym innym zwolnieniu.
szklarek / 2015-05-05 09:29
Dzień 31 grudnia to jak rozumiem nie dzień wypowiedzenia, ale już zakończenia umowy.
Mamy zatem sytuację pełnej ciągłości zatrudnienia na podstawie kolejnych umów
nr 1. do 31 grudnia 2014 włącznie i nr. 2 od 1 stycznia 2015 włącznie. Tego samego płatnika (pracodawcę) i identyczny wymiar etatu (0,5) ?

Jeśli tak- w takiej sytuacji podstawę zasiłków wylicza się tak, jakby żadnej zmiany umów NIE było.

Zatem podstawa chorobowego w lutym ( a potem w marcu- bo jest to ta sama podstawa ) w przedstawionych okolicznościach powinna była być wyliczona z wynagrodzeń uzyskanych za 12 miesięcy tj. za luty 2014- za styczeń 2015.

A jeśli wyszła ona niższa 1/2 aktualnej płacy minimalnej czyli 875 zł- to powinna była być do tej kwoty podniesiona.

Zatem argumentacja księgowej jest bezzasadna ale i bezsensowna w zakresie takim, że skoro przy zmianie umowy uzyskała Pani symboliczną podwyżkę- to nawet błędnie wyliczona podstawa jedynie ze stycznia zamiast z 12 miesięcy- powinna być NIE niższa niż z 12 miesięcy.
No chyba, że premia była rzeczywiście tak duża.
To jednak czy premia wlicza się do podstawy zależy od jej charakteru- a mianowicie tego, czy jest ona wypłacana niezależnie od tego, czy w okresie za jaki jest należna pracownik chorował. Jeśli tak- to nie wchodzi ona do podstawy i nie jest też oskładkowana.
Lili112233 / 2015-05-05 09:40
Tak umowa została zakończona z dniem 31 grudnia, a nową podpisano od 1 stycznia 215 roku. Wymiar czasu to nadal pół etatu, tylko że inaczej zapisany w umowach - w pierwszej jako 1/2 etatu, a w drugiem umowie jako 4/8, ale wydaje mi się, że to bez różnicy, ponieważ oznacza to samo. Jest ciągłość w zatrudnieniu, dlatego nie rozumiem czemu naliczono mi zasiłek tylko i wyłącznie na podstawie stycznia. Premie były spore i są opodatkowywane więc z tego co mówiła mi księgowa to są one wliczane do wyliczania zasiłku chorobowego, ale niestety w moim przypadku zasiłek był liczony tylko za styczeń, a że styczeń u nas jest najgorszym miesiącem na wypłaty więc niestety straciłam na tym sporo... A premie miałam różne, to kwestia danego miesiąca, w każdym była inna.

Czyli mam rozumieć, że tygodniowe chorobowe w lutym 215 roku nie powinno wykluczyć lutego ze średniej z 12 miesięcy naliczane do zasiłku chorobowego? Czyli mój zasiłek chorobowy powinien być obliczony od lutego 2015 roku do marca 2014 roku tak ?
Lili112233 / 2015-05-05 09:46
Właśnie zauważyłam, że na te moje ostatnie pytanie już mi odpowiedziano, że podstawa do zasiłku powinna być wyliczona od lutego 2014 do stycznia 2015 ;)
szklarek / 2015-05-05 10:03
W związku z tym, że po zwolnieniu lutowym kolejne było w marcu i wszystko wskazuje, że raczej już do pracy na pełne 3 mc kalendarzowe Pani nie wróci- to nawet zasiłek macierzyński będzie od tej samej podstawy, która została przyjęta do pierwszego chorobowego w lutym.
No chyba, że zostanie jeszcze wypłacony jakiś składnik, premia za jakiś okres przypadający w okresie luty 2014- styczeń 2015.

Wracając do premii- nie chodzi o jej opodatkowanie, ale o 'oskładkowanie'.

Tak, czy inaczej powinna Pani wystąpić na piśmie o prawidłowe ustalenie podstawy tj. z prawidłowego okresu.
Lili112233 / 2015-05-05 10:33
No jeśli chodzi o te premie to już się nie znam, ale wszystkie moje koleżanki pracujące w tej firmie miały wliczane premie jak zaszły w ciąże, ja dostaje premie łącznie z wynagrodzeniem, pensja nie jest rozdzielana na wynagrodzenie i premie, dostaje wszystko razem pod nazwą wynagrodzenie za miesiąc .... No i też dostałam taką informację w zakładzie pracy, że premie są wliczane więc chyba tak jest. Dzwoniłam do ZUSu, prawdopodobnie pomyłka leży w zaświadczeniu Z-3, który ZUS otrzymał od zakładu pracy, idę to wyjaśnić ;)

No i oczywiście bardzo dziękuję za pomoc ;)
szklarek / 2015-05-05 11:22
No tak- skoro zakład jako płatnik ubezpiecza do 20 osób, to zasiłki wypłaca ZUS na podstawie Z-3 dostarczonego przez płatnika. Jeśli jest ono błędne to w wielu przypadkach ZUS tego nie wychwyci i sam do płatnika o korektę nie uderzy.

Podstawą Pani roszczenia ( a więc tego, że jednak ma być to podstawa z 12 miesięcy ) jest art. 36 ustawy tzw. zasiłkowej. Tu padają kwestie tego samego płatnika, nieprzerwania ubezpieczenia chorobowego
Lili112233 / 2015-05-05 13:03
Wszystko jest podobno w porządku, powiedziano mi, że jeżeli umowa kończy się świadectwem pracy, a zaczyna się kolejna to liczą się miesiące z nowej umowy, już się pogubiłam w tym wszystkim ;)
szklarek / 2015-05-05 20:34
Świadectwo pracy nie ma nic do tego.

Znaczenie ma brak przerwy w ubezpieczeniu, tożsamość płatnika i tożsamość rodzaju tytułu do ubezpieczenia ( czyli u Pani etat>etat, a nie np. przejście ze zlecenia na etat ).
Meg1984 / 31.61.138.* / 2015-05-01 23:48
Jak policzyć ile powinno się dostać zasiłku chorobowego, skoro umowa o pracę na czas nieokreślony na pełny etat opiewa na kwotę 3500 zł??
Meg1984 / 31.61.138.* / 2015-05-01 23:52
Jeszcze dodam, że jest to zasiłek chorobowy osoby będącej w ciąży na zwolnieniu lekarskim.
Meg1984 / 31.61.138.* / 2015-05-01 23:54
A umowa opiewa na kwotę 3500 zł BRUTTO.
szklarek / 2015-05-04 13:16
Wysokość zasiłków oblicza się z wynagrodzeń rzeczywiście wypłaconych za miesiące, które weszły do podstawy- a nie widniejących w umowie.

Wynagrodzenie umowne przyjmuje się tylko w sytuacji, gdy prawo do zasiłku powstaje przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z danego tytułu- czyli np. choroby w tydzień po podpisaniu umowy o pracę. ALBO, gdy wchodzą miesiące nie w pełni (ale przynajmniej w połowie przepracowane).

Zatem owe 3500 brutto jest orientacyjne. Zasiłek chorobowy w ciąży przy podstawie 3500 powinien wynosić

(3500-13,71%):30 = 100,67 brutto dziennie.

Za pełny miesiąc kalendarzowy 31 dniowy, a więc maj 2015 na przykład około 2605 zł netto- bez wdawania się w zaokrąglenia podstawy PIT i zaliczki PIT.
xyzzzzzzzzzzzzzz / 89.228.116.* / 2015-04-27 13:47
Witam! Jestem w 3 miesiacu ciazy .. na zwolnieniu jestem od 2.04. umowe mam na czas okreslony Pracuje na 1/4 etatu. Czy ktoś wie jak wypłacać bedzie mi Zus wynagrodzenie?
xyzzzzzzzzzzzzzz / 89.228.116.* / 2015-04-27 13:48
Dodam , ze umowe mam na czas okreslony . 3 lata.. przepracowane mam niecałe 2..
szklarek / 2015-04-30 10:36
ZUS wypłaca zasiłki. Obecnie ma Pani jeszcze wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy-bo jak zakładam w 2015 r. nie była Pani na innych zwolnieniach lekarskich.

Zasiłek chorobowy z ZUS od tej samej podstawy, co obecnie wynagrodzenie chorobowe. To, że w czasie zasiłku macierzyńskiego utraci Pani zatrudnienie nie wpłynie na okres jego wypłaty przez ZUS.
angelika242 / 93.105.3.* / 2015-04-22 21:52
Witam. Mam umowę na czas nieokreślony wymiarze pół etatu. Do niej dołączony został aneks w formie porozumienia zmieniającego, w którym mój wymiar godzin pracy wynosi 21/23. Porozumienie obowiązuje od dnia 01.09.2014 do 31.08.2015. Obecnie jestem w trzecim miesiącu ciąży. Jeśli musiałabym pójść na L4 przed 31.08. to w jaki sposób naliczane będą przez ZUS zasiłki już po tej dacie?
szklarek / 2015-04-30 10:32
Jeśli niezdolność powstanie przed październikiem, to do podstawy wejdą wynagrodzenia z nowego wymiaru etatu.

Wynagrodzenia z miesięcy po powrocie do starego wymiaru etatu- jeśli nastąpiłaby przerwa w niezdolności do pracy wynosząca min. 3 pełne miesiące kalendarzowe.
agata84_84 / 2015-04-09 15:21
Witam
Mam pytanie.Przebywałam na L4 182 dni(nie ciąża).Po skończeniu wróciłam do pracy i okazało się , że jestem w ciąży.Przepracowałam tydzień i lekarz wystawił mi zwolnienie na zagrożoną ciąże.Jak będzie liczone wynagrodzenie?ZUS Wliczy ostatnie wypłaty w wys. 80% i wyliczy średnią czy normalnie należy mi się 100% wynagrodzenia bez względu na wcześniejsze zwolnienie?
Pozdrawiam
szklarek / 2015-04-09 15:55
Podstawa będzie identyczna* jak poprzedniego zasiłku, tylko stawka zasiłku wyższa. Czyli stawka "100%". Nie oznacza to co do złotówki 100% wynagrodzenia netto.

* No chyba, że podstawa tamta była niższa od obecnej płacy minimalnej- wtedy zostanie do tej minimalnej podniesiona- tak jak w przypadku zasiłku- od stycznia 2015, jeśli jego podstawa brutto brutto w 2014 była niższa niż 1750 zł.
szklarek / 2015-04-09 15:58
Ps. oczywiście ta kwestia minimalna dotyczy tylko etatowców. I obowiązuje tu proporcja do wymiaru etatu.
agata84_84 / 2015-04-09 15:58
Dziekuje za odp.Moje wynagrodzenie to 3100 zł netto.Rozumiem ze mniej wiecej ok. 3100 zł powinnam otrzymac tak?
szklarek / 2015-04-09 16:03
Mniej więcej. To zależy m.in. od pracowniczych KUP (położenie zakładu względem miejscowości zamieszkania) i liczby dni kalendarzowych miesiąca. Może inaczej- obecny zasiłek powinien wynieść 1,25 (100/80) tego sprzed tygodnia.
agata84_84 / 2015-04-09 16:07
Rozumiem.Dziękuje za wyjaśnienie.Pozdrawiam
Kataleya / 2015-04-08 19:36
Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:

od 15.09.2014 do 24.01.2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim (otrzymywałam zasiłek chorobowy, a później świadczenie rehabilitacyjne)- niezdolność do pracy spowodowały powikłania po wypadku. Również we wrześniu 2014 złożyłam wypowiedzenie w pracy (zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne wypłacał mi ZUS).
Z dniem 26.01.2015 rozpoczęłam pracę u zupełnie nowego pracodawcy. Pracuję nadal i wykonuje swoje obowiązki normalnie, choć dowiedziałam się, że jestem w ciąży (korzystałam u nowego pracodawcy ze zwolnienia lekarskiego przez 3 dni w lutym 2015). Uprzejmie proszę o informację jak mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku gdybym zmuszona była pójść na zwolnienie lekarskie? Czy w moim przypadku nowy pracodawca to nowy płatnik i mam liczyć kwotę z umowy? Czy wspomniane w powyższych postach 3 miesiące wynikające z ustawy także są tutaj kluczowe ? Będę wdzięczna za pomoc merytoryczną- dziękuję.
szklarek / 2015-04-08 20:50
Ma Pani nowego płatnika, nowy tytuł do ubezpieczenia, a więc do podstawy zasiłków wchodzą wynagrodzenia jedynie z obecnej umowy o pracę. I to jest kwestią 'mocniejszą' niż zasada 3 miesięcy. Ta zasad będzie miała zastosowanie jedynie do obecnego tytułu.
Jak rozumiem za ZLA w lutym wynagrodzenia chorobowego nie było- nie upłynął okres wyczekiwania a w dacie początku zasiłku chorobowego powinien być 2013 r.

Zatem do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego wejdą tylko wynagrodzenia z obecnej umowy za miesiące poprzedzające miesiąc niezdolności z pominięciem stycznia.
Kataleya / 2015-04-08 21:57
Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam z rozpędu napisałam ze zwolnienia (3 dni) korzystałam w marcu (a nie jak napisałam pierwotnie w lutym). Zasiłek chorobowy tak jak napisałam pobierałam od 09.2014 roku.
Rozumiem, że ta "zmiana" nie wpływa na treść mojego pytania i do obliczenia podstawy ewentualnego zasiłku chorobowego mam stosować kwotę z obecnej umowy ? (na wynagrodzenia skład się stała kwota).
Napisał Pan cyt. "I to jest kwestią niż zasada 3 miesięcy" - czy istnieje jakieś prawdopodobieństwo wynikające z przepisów prawa, bądź innych- że może to zostać podważone/niewystarczające? Pozdrawiam
szklarek / 2015-04-09 09:47
Z tym 2013 chodzi mi o to, że przecież od 15.09.2014 nie został wyczerpany okres zasiłkowy, więc skąd świadczenie rehabilitacyjne ?
----

Ta 'mocniejszość' wynika z logiki, praktyki i art. 36, ust. 4 Ustawy : "Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagro-dzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy".

To, że ZLA było w marcu, a nie w lutym niewiele zmienia w kontekście uwzględniania tylko wynagrodzeń z nowej umowy.
Kataleya / 2015-04-09 16:13
Dziękuję- ma Pan rację, chodziło tylko o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne mnie nie dotyczyło.
Proszę jeszcze w ramach możliwości o podpowiedź: mój pracodawca nie wie jeszcze, że jestem w ciąży, ale poinformował mnie, że firma jest w dość trudnej sytuacji finansowej. Pracodawca wspominał o zmianie wynagrodzenia ze stałego na system podstawa + tzw. prowizja od sprzedaży (obniżenie podstawy). Zależy mi na tej pracy i chciałabym mieć możliwość powrotu po urlopie macierzyńskim. W związku z tym muszę rozważyć możliwość wyrażenia zgody na taką zmianę (czytałam, że w wypadku takich zmian musi być porozumienie dwóch stron). Czy w takim przypadku zasiłek chorobowy będzie liczony od tej niższej stawki ? Czy pracodawca musi zmienić całą umowę, np. aneksem czy też wystarczy porozumienie zmieniające?
szklarek / 2015-04-09 21:46
Zmiana zasad wynagradzania albo porozumieniem zmieniającym (czyli za obopólną zgodą) co skutkuje aneksem do umowy, albo wypowiedzeniem zmieniającym- czyli jednostronnie przez pracodawcę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Tyle, że ta druga opcja w przypadku pracownicy w ciąży tylko u pracodawcy 'dużego' tj. zatrudniającego min. 20 osób.

To jak to wpłynie na wysokość zasiłków zależy od charakteru/zasad/regulaminu tej prowizji- a mianowicie tego, czy jest ona wypłacana niezależnie od tego, czy i jak długo w okresie za jaki jest wypłacana pracownik był niezdolny do pracy. Bo jeśli jest ona bez związku, nie jest pomniejszana za czas ZLA, to nie wchodzi ona do podstawy zasiłku.
Kataleya / 2015-04-10 17:03
Rozumiem, że jeżeli jest to prowizja od osiągniętej sprzedaży (np. konieczność osiągnięcia założonego progu honorowane jest premią w wysokości X%) to nie będzie się wliczała do zasiłków, gdyż nie jest składnikiem stałym wynagrodzenia? Jeżeli zgodzę się na obniżenie wynagrodzenia, a w tym samym miesiącu lekarz wyda decyzję, że nie powinnam już pracować- wtedy do zasiłku liczy się już ta niższa kwota podstawy ?
szklarek / 2015-04-30 11:02
Jeśli nie ma zmiany wymiaru etatu- to do podstawy wchodzą wynagrodzenia za miesiące poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy. Tu więc miesiąc z niższym wynagrodzeniem nie odegrałby roli, skoro niezdolność powstałaby w tym samym miesiącu.

Co do prowizji- jak napisałem- znaczenie ma to, jak na prawo do niej, jej wysokość wpływa niezdolność do pracy w okresie za jaki jest ona należna. To, że nie jest ona składnikiem stałym wynagrodzenia nie stanowi przeszkody w jej wliczaniu do podstawy.
Topik943 / 141.189.205.* / 2015-04-08 10:02
Dzień dobry.
Chciałam podpytac, jeżeli byłam na zwolnieniu L4 od 23.03.2015 do 27.03.2015 (nie ciąza)i pojdę na L4 ( ciąża od 01.05.2015)czy wtedy zasiłek jest płacony 80% przez cały okres ciązy?
Dziękuję.
szklarek / 2015-04-08 10:28
Zasiłek chorobowy przed ciążą nie ma wpływu na stawkę zasiłku chorobowego w ciąży- wynosi ona "100%" podstawy. W związku z tym, jaki okres upłynie pomiędzy oboma zasiłkami- podstawa w maju będzie identyczna jak w marcu- a więc zasiłek będzie 1,25 tego marcowego.
Topik 943 / 141.189.205.* / 2015-04-08 14:33
Przepraszam, ale chciałam jeszce się upewnic, bo czytałam gdzieś, iz jezeli powiędzy zwolnieniami jest przerwa mniej niż 3 miesiące, to L4 w ciązy jest liczony 80%?
Czy coś przekręciłam?

Z góry dziekuję.
szklarek / 2015-04-08 14:44
Pokręciła Pani.
Przerwa pomiędzy zasiłkami ( a nie zwolnieniami ) krótsza niż 3 pełne miesiące kalendarzowe powoduje, że podstawy nowego zasiłku nie ustala się na nowo, tj. podstawa jest ta sama, co ustalona dla starego zasiłku. To z art. 43 Ustawy tzw. zasiłkowej. I to miałem na myśli pisząc
W związku z tym, jaki okres upłynie pomiędzy oboma zasiłkami- podstawa w maju będzie identyczna jak w marcu


Natomiast co innego podstawa, a co innego stawka zasiłku. Stawka zasiłku chorobowego w ciąży to "100%" podstawy. Na stawkę zasiłku 60%/70%/80%/100% nie wpływa stawka zasiłku poprzedniego ani okres czasu od poprzedniego zasiłku, a jedynie okoliczności na jakie przypada zasiłek- szpital, ciąża, macierzyństwo itd. czy termin złożenia wniosku o zasiłek/urlop związany z rodzicielstwem.
Topik943 / 141.189.205.* / 2015-04-08 15:45
Dziękuje pięknie za wyjaśnienie:)
123zosia / 109.241.216.* / 2015-03-29 18:02
Witam.
Prosze o pomoc w wyliczeniu zasilku maciezynskiego.
Podstawa zatrudnienia netto 3200(zatrudnienie caly etat od 01.09.2014)
Od 01.01.2015-28.02.2015 bylam na l4 80%(nie ciazowe)
Od 01.03.2015 na l4 ciazowym
Prosze o pomoc w wyliczeniu wysokosci zasilku w ciazy.
Dziekuje za odpowiedz.
szklarek / 2015-03-30 13:24
Nie bardzo możliwe, przecież nie wiemy kiedy, na jak długo z obecnego chorobowego Pani do pracy wróci, jakie uzyska wtedy wynagrodzenia.
Tylko w przypadku, gdy powrotu nie będzie albo będzie on krótszy niż pełne 3 mc kalendarzowe- zasiłek ów będzie od tej samej podstawy co obecnie.
Czyli z. macierzyński '100%' będzie taki jak obecnie z. chorobowy, czyli w wysokości 1,25 zasiłku lutowego.

Nie wiemy jeszcze, jakie opcje zasiłku macierzyńskiego Pani wybierze tj.
1) '100% + 60%',czy
2) '80%'
Monika_G_K / 89.75.40.* / 2015-03-28 10:18
Witam,
bardzo proszę o informacje, jakie miesiące będą brane do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Byłam zatrudniona na 1/2 etatu od czerwca 2013 do marca 2014. Potem kwiecień 2014 pełen etat,
a od maja znowu 1/2 etatu aż do rozwiązania (umowa zakończyła się z dniem narodzin). Dodatkowo, od drugiego tygodnia czerwca 2014 do końca lipca 2014 byłam już na L4 (B) i następnie już od października 2014 do rozwiązania (luty 2015) też L4 (B).
Proszę także o informacje, jak wygladałaby sytuacja, gdyby pełen etat trwał 2 miesiące (kwiecień-maj) i czy coś to zmienia?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam
Monika
szklarek / 2015-03-30 13:18
Jak rozumiem ciągle mówimy o jednym i tym samym płatniku/pracodawcy- tzn. że umowa o pracę w innym wymiarze etatu nie była u innego pracodawcy.
Jeśli tak, to podstawa obecnego zasiłku macierzyńskiego, jest ta sama co poprzedzającego go zasiłku chorobowego. A jego z kolei- ta sama podstawa co zasiłku czerwiec-lipiec.

Weszło do niej wynagrodzenie zasadniczo za maj, czyli po ostatniej zmianie wymiaru etatu. Gdyby zmiana etatu nastąpiła od czerwca- weszłoby tylko wynagrodzenie czerwcowe tj. przewidziane umową o pracę.

Powyższe może wyglądać inaczej, jeśli:
- tak wyliczona podstawa okazała się w styczniu niższa niż 1/2 płacy minimalnej obowiązującej w 2015 ( 875 zł )- wtedy po prostu ją do wej kwoty podniesiono
Monika_G_K / 89.75.40.* / 2015-04-13 11:33
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem zatem, że do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego korzystniejsze byłoby uwzględnienie maj-czerwiec (zwłaszcza, że wynagrodzenie w maju (podstwa + premie) było wyższe niż czerwcu) niż samego czerwca?

Dziękuję i pozdrawiam
Monika
gośśś / 31.182.77.* / 2015-03-26 22:35
Witam,
Planuję zajście w ciążę. Jakie elementy wynagrodzenia będą brane do zasiłku macierzyńskiego? W tej chwili otrzymuję wynagrodzenie stałe w wysokości 2057,97 zł brutto. Dodatkowo co miesiąc otrzymywałam premie uzależnione od osiągniętych wyników, których wysokość jest ustalana przez pracodawcę uznaniowo. Ich wypłacanie nie jest regulowane w umowie o pracę tak samo jak ich wysokość (co miesiąc inna wartość). Do tej pory premie nie były oskładkowane, natomiast w tej chwili mają być również objęte składkami. Czy po oskładkowaniu przy takich warunkach umowy jw. premie będą również wchodziły do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego? Czy nazwa tego składnika na liście płac (premia, prowizja) będzie miała znaczenie przy uwzględnieniu tego składnika do zasiłku?
Dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-03-27 09:33
Nazwa nie ma znaczenia. Ma znaczenie charakter składnika- a więc to, czy jest on zależny od nieobecności pracownika w pracy w okresie za który ten składnik przysługuje, od tego za jak długi okres jest to składnik.

Jak najbardziej właśnie składnik 'oskładkowany' zacznie wchodzić do podstawy zasiłków w Pani zakładzie/ przypadku. No chyba, że prawo do zasiłku powstanie jeszcze w tym miesiącu, w którym do podstawy wejdą wynagrodzenia za miesiące sprzed oskładkowania tych 'premii/prowizji'.
gośśś / 31.182.77.* / 2015-03-27 18:35
Premie nie są stałym składnikiem pensji. Są dawane wg uznania za wykonanie dodatkowej pracy czy osiągnięcie lepszego wyniku finansowego. Nie są też uzależnione od wyników pozostałych pracowników. Jeśli jestem chora lub nie wykonam dodatkowej pracy czy nie osiągnę wyższych wyników finansowych nie otrzymuję żadnego dodatku. Z tego co zrozumiałam podczas rozmowy z Panią z zusu jeśli premię oskładkowaną dostaję tylko w czasie gdy jestem w pracy, a za miesiąc podczas którego było zwolnienie chorobowe nie dostaję w ogóle premii, to taki składnik jest wliczany do zasiłku macierzyńskiego.
Przeglądałam też zaświadczenie płatnika składek Z 3. Wg mnie premie w moim przypadku pasowałby pod punkt zmienne wynagrodzenie miesięczne podpunkt "premie i inne składniki przyjmowane w kwocie faktycznej".
Będę bardzo wdzięczna za zweryfikowanie powyższych informacji i czy w takim wypadku premia zostanie wliczona do zasiłku.
szklarek / 2015-03-28 08:07
W takiej sytuacji ten składnik WCHODZI do podstawy zasiłków zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

oraz art. 41 i 42 ustawy tzw. zasiłkowej.
technotronix / 79.135.172.* / 2015-03-26 15:17
Witam, jestem w ciąży i z powodu komplikacji od 17 marca 2015 r. do 31 marca 2015 (2 tygodnie) jestem na zwolnieniu 100%. Jestem nauczycielką i oprócz wynagrodzenia podstawowego, mam jeszcze nadgodziny, które wypłacane są 26 dnia każdego miesiąca. Co nastąpiło w dniu dzisiejszym, jednak dostałam tylko 295,54 zł. Normalnie otrzymuję trochę ponad 600 zł (zależy od miesiąca). Moje pytanie brzmi, czy ten brak zostanie wyrównany wraz z wynagrodzeniem dnia 1 kwietnia? Bo w rozporządzeniu jest mowa o średniej z ostatnich 12 miesięcy ze wszystkimi dodatkami i nadgodzinami, czy dobrze rozumiem, że wyrównanie czeka mnie w najbliższej wypłacie. Nie chcę na razie dzwonić do księgowości i wprowadzać zamieszania, bo za kilka dni wypłata, więc się okaże. Ale chcę także w razie co, podczas rozmowy z księgową móc podeprzeć się jakimiś przepisami. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję
Alicja_01 / 2015-03-26 20:44
Witam,

jakie czynniki zwiększą kwotę wypłacaną na zwolnieniu lekarskim (100%) przez pierwsze 33 dni przez pracodawcę, a następnie przez ZUS i po porodzie na macierzyńskim (100%, 80% lub 100% i 60%) ??
- czy wystrarczy zmiana stanowiska pracy na umowie o pracę (czy zmiana ze stanowiska kierowniczego na kierownicze w innym dziale wystarczy? czyli z managera działu X -> na Managera działu Y.
- czy zmianie musi ulec wymiar czasu pracy, czy może pozostać bez zmian - pełen etat

Z góry dziękuję za odpowiedż.
szklarek / 2015-03-27 09:37
Tylko dlaczego do 'technotronix' ?

Szereg czynników- czyli wszystkie związane z tym, jak podstawę zasiłku się oblicza. Podwyżka wynagrodzenia na ten przykład.

Zmiana stanowiska (u tego samego płatnika) nie ma znaczenia. Zmiana wymiaru etatu u płatnika ( a więc pracodawcy ) powoduje obliczanie podstawy zasiłku na nowo, czyli tak, jakby zmieniono w ogóle pracę.

Pomijam kwestię tego, że np. w miesiąc po zmianie wymiaru etatu zostanie wypłacony jakiś składnik- np. premia kwartalna za okres sprzed zmiany wymiaru etatu.
szklarek / 2015-03-26 20:44
Do podstawy zasiłku weszły wynagrodzenia za miesiące do lutego włącznie. No chyba, że poprzedni zasiłek był po listopadzie 2014.

Jeśli wypłacono jakiś składnik wynagrodzenia za okres, który wszedł do podstawy, ale bez jego uwzględnienia (np. ze względu na opóźnienie, inny cykl wypłat) to podstawę należy przeliczyć.

Ta dzisiejsza wypłata jest za jaki miesiąc ?
AKP / 195.85.241.* / 2015-03-25 11:24
Chciałabym się upewnię co do tego, że w sytuacji, gdy jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony od ponad dwóch lat, moje wynagrodzenie za chorobę podczas ciąży jest liczone:
- od średniego wynagrodzenia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających chorobę
- do średniej wlicza się nadgodziny oraz premię roczną ? (czy przyjmuje się miesiąc, w którym świadczenie zostało wypłacone, czy miesiąc, za który jest należne?)
- jeśli w trakcie roku poprzedzającego otrzymałam podwyżkę, rozumiem, że nie ma to znaczenia dla obliczania średniej, tzn. liczę standardowo wynagrodzenia z tych miesięcy przed podwyżką i po?
Czy analogiczne zasady obowiązują juz w trakcie macierzyńskiego - czy wtedy do średniej wliczają się te miesiące, kiedy byłam chora w trakcie ciąży, czy jest to liczone od stawek sprzed chorobowego?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

A
ŁkŁk / 87.207.230.* / 2015-03-25 21:39
Ja otrzymuję premie z umowy o pracę, ale wiem, że nie wliczają się do średniej, bo pracodawca nie odprowadza składek. Nie wiem jak należy oskładkować tą kwotę, aby była brana pod uwagę.
szklarek / 2015-03-26 09:17
Oskładkowanie, a więc 'wchodzenie' danego składnika wynagrodzenia do podstawy zasiłków z ub. chorobowego jest wtórne w stosunku do tego, jakie są zasady wypłaty tego składnika.

Najogólniej- jeśli premia taka za okres X jest wypłacana niezależnie od tego, ile czasu w okresie X pracownik przebywał na chorobowym, macierzyńskim, jeśli kwota tej premii nie jest za takie okresy pomniejszana- to nie podlega ona składkom, nie wchodzi do podstawy zasiłku.

W przeciwnym razie pracownik na zasiłku otrzymywałby ją 'podwójnie'- na dotychczasowej zasadzie oraz ukrytą w zasiłku.

To tak po chłopsku :-)
szklarek / 2015-03-25 16:21
1. od średniego wynagrodzenia ZA 12 miesięcy poprzedzających miesiąc choroby. To zasada ogólna, od której ustawa przewiduje dobre7-8 odstępstw- np. związanych z tym, kiedy była poprzednia niezdolność do pracy.

2. nadgodziny- tak, premię- zależy od jej charakteru- też uwzględnia się ZA miesiące, które wchodzą do podstawy chorobowego- (spóźnione) wypłacenie już w trakcie zasiłku, ale za okres który wchodzi do podstawy zasiłku- rodzi obowiązek jego przeliczenia i wyrównania.

3. zwykła podwyżka wchodzi do podstawy po prostu w sensie matematycznym-czyli jej wypływ jest tym wyższy im dawniej ( wśród tych 12 miesięcy nastąpiła ). Podwyżka związana ze zmianą wymiaru etatu- zupełnie drastycznie zmienia sposób liczenia podstawy.

4. podstawa macierzyńskiego jest wyliczana identycznie jak chorobowego. wcześniejsze okresy chorobowego niespecjalnie wpływają - bo miesiące, w których z powodu zasiłku przepracowano mniej niż połowę czasu pracy- wypadają w ogóle z ww 12 miesięcy, a pozostałe w zasiłkiem uzupełnia się-przeliczając wynagrodzenie za pracę osiągnięte przez część miesiąca- na pełny miesiąc.
AKP / 62.21.59.* / 2015-04-01 14:58
Bardzo dziękuję.
Czy w przypadku, gdybym teraz poszła na chorobowe na podstawę do naliczenia go będzie rzutował fakt, że w ub. roku w okresie 22-28.05.2014 byłam na chorobowym? - jeśli dobrze rozumiem, jeśli minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe podstawa jest naliczana ponownie, natomiast jaka kwota będzie liczona do średniej za okres maja 2014 - kwota, którą faktycznie otrzymałam wówczas, czy ta kwota pomniejszona o chorobowe?
szklarek / 2015-04-02 18:47
Tak. Nowa podstawa. Jeśli zwolnienie w kwietniu, to podstawa z wynagrodzeń za miesiące IV 2014- III 2015. Maj wzięty z rzeczywistym wynagrodzeniem tylko za pracę (bez wynagrodzenia chorobowego), ale wyrównanym w górę do hipotetycznej wysokości, jaka byłaby gdyby chorobowego nie było.
Przykład, bez sięgania w rzeczywisty kalendarz maja 2014 i bez wiedzy, jaki ma Pani tydzień pracy.

Wg. grafiku było do przepracowania 21 dniówek, ZLA objęło 4 dniówki, przepracowano 17. Uzyskane rzeczywiste wynagrodzenie za pracę za maj do podstawy zasiłku wchodzi pomnożone przez 21/17. Kwota wynagrodzenia chorobowego/zasiłku chorobowego za maj zostaje pominięta.

Podstawa- art. 38, ust. 2 w nawiązaniu do art. 37, ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Annett / 195.88.144.* / 2015-03-24 17:53
witam . ja także mam pytanie jestem w 17 tyg ciązy i mam umowe na czas nieokreślony , ale od 1 września 2014r. czyli dopiero 7 miesiecy . chcialabym sie dowiedziec jak oblicza mi chorobowe dodam ze bylam tylko tydzien na zwolnieniu a od jutra mam isc do konca ciazy na l4 ponieważ byla zagrożona . i czy jeżeli pracodawca nie bedzie chciał mi zapłacić za pierwsze 30 dni to czy ma takie prawo , co bede musiała zrobić żeby zapłacił ?
szklarek / 2015-03-24 18:02
Kiedy było owo tygodniowe zwolnienie lekarskie ?
Annett / 195.88.144.* / 2015-03-26 09:21
od 25 lutego do 3 marca br.
szklarek / 2015-03-26 09:38
No więc podstawa obecnego chorobowego będzie ta sama co przyjęta dla lutowego. A więc z wynagrodzeń za okres wrzesień 2014- styczeń 2015.
O ile znów przed 25 lutego nie było poprzedniego jeszcze zasiłku, albo był on przed listopadem 2014.

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe ( ze swoich środków ) za pierwsze 33* dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

W Pani przypadku więc do wykorzystania jest jeszcze z tej puli więc 26 dni, a więc wynagrodzenie to będzie z obecnego zwolnienia do 19 kwietnia, od 20 kwietnia - będzie to już zasiłek ze środków ZUS, choć fizycznie będzie to wypłacać pracodawca, jeśli ubezpiecza min. 21 osób.

No chyba, że chodzi Pani o 30 dni okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku, ale ten upłynął już przecież z końcem września.

Wypłata wynagrodzenia chorobowego tak jak zwykłego wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. "Nie chce" ma konsekwencje sądowe, skutkuje karami od PIP, daje możliwość rozwiązania z nim umowy, dochodzenia wynagrodzenia wraz z odsetkami w sądzie pracy...
Annett / 195.88.144.* / 2015-03-26 13:28
dziekuje bardzo za pomoc :)
Mala K / 83.21.3.* / 2015-03-23 15:40
Witam, bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu chorobowego oraz macierzyńskiego.
Moja sytuacja wygląda następująco.
Od 12.03.2014 do 11.09.2014 odbywałam staż z PUP
Od 12.09.2014 do 11.03.2015 zatrudniona, praca na pełen etat, wynagrodzenie 1750brutto.
Jestem w ciąży (6 miesiąc) i od 01.03.2015 przebywam na zwolnieniu lekarskim.
Jak należy obliczyć wysokość mojego chorobowego oraz macierzyńskiego.
Bardzo proszę o pomoc
Mala K / 83.21.3.* / 2015-03-23 15:42
Dodam że umowę miałam na czas określony do 11.03.2015r
szklarek / 2015-03-24 08:52
Jak rozumiem umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu w trybie art. 177, par. 3 KP.

Staż jest tu bez znaczenia.

Podstawa chorobowego więc to (1750 - 13,71%)/30= 1510,08/30= 50,34 dziennie.

Podlega zasiłek PIT , więc netto za pełny 31 dniowy miesiąc kalendarzowy to ok. 1326 zł.

Zwracam uwagę na 3 kwestie:
- zasiłek chorobowy w ciąży jest w stawce 100% podstawy. Zasiłek macierzyński- w stawce 100%/80%/60% w zależności za jaki okres związany z macierzyństwem i wybraną opcję przez ubezpieczoną.
- przez pierwsze 33 dni nie będzie to jeszcze zasiłek chorobowy, ale wynagrodzenie chorobowe. Od tej samej podstawy, ale podlegający dodatkowo skł. zdrowotnej, więc w kwocie netto o 1,25% podstawy niższej.
Mala K / 83.25.10.* / 2015-03-24 14:09
Tak umowa została przedłużona do czasu porodu.
Dziękuje bardzo za informację

Mam jeszcze jedno pytanie. Na jaki okres dostaje się macierzyńskie i jakie stawki przysługują w danym okresie?
szklarek / 2015-03-24 16:55
1. Na okres wnioskowany, nie dłuższy niż odpowiednie urlopy związane z rodzicielstwem, jakie mają pracownicy z kodeksu pracy. Bez zatrudnienia będzie to po prostu zasiłek bez urlopu. Okresy te zależą od liczby dzieci urodzonych w danym porodzie. Przy urodzeniu 1 dziecka jest to zasiłek za okres odpowiadający 20 tygodniom u. macierzyńskiego + 6 tygodniom u. dodatkowego macierzyńskiego + 26 tygodniom u. rodzicielskiego.

Stawki zasiłku już wymieniłem.
Zasadniczo jest to 100% za okres odpowiadający dwu pierwszym urlopom i stawka 60% za okres odpowiadający temu ostatniemu urlopowi.
Można mieć jednolitą stawkę 80% za cały okres, jeśli wniosek o zasiłek odpowiadający urlopowi drugiemu i trzeciemu w pełnym ich wymiarze złoży się w ciągu 14 dni od porodu.
chrobka / 217.173.190.* / 2015-03-18 23:33
Witam mam pytanie jak bedzie mi naliczany zasilek chorobowy podczas ciazy.

Do 25 sierpnia 2014 bylam na maciezynskim, potem do konca wrzesnia mialam zalegly urlop, od 1 pazdziernika wrocilam faktycznie do pracy. W listopadzie 2014 przebywalam na l4 7 dni z tytulu opieki nad dzieckiem, kolejne l4 mialam 5 dni na poczatku marca 2015, okazalo sie niedawno, ze jestem w kolejnej ciazy i gdybym np od polowy kwietnia poszla na chorobowe ciazowe to za jaki okres czasu by mi wyliczyli jego wysokosc?
Voila763 / 89.72.240.* / 2015-03-22 12:52
Witam,

Proszę o inf. jaka będze kwota zasiłku chorobowego z tyt. ciąży oraz później macierzyńskiego jeśli:

1) do 16.01.2015 pracowałam na umowie o pracę 1/1 etatu z pensją netto 3.500 pln - brak zwolnień lekarskich;
2) od 9.01.2015 do 31.01.2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim;
3) od 2.02. do 30.04.2015 pracuję na umowę o pracę 1/1 etatu, okres próbny z pensją netto 3.000 pln.;

Po zakończeniu okresu próbnego chcę przerwać pracę i udać się jeśli będzie to możliwe na zasiłek chorobowy.

Czy w moim przypadku ZUS weźmnie pod uwagę 12 ostatnich miesięcy pracy czy tylko ostatnie 3 kiedy byłam zatrudniona na okres próbny?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-03-23 12:28
Jak rozumiem teraz ma Pani innego pracodawcę. Zatem podstawa ewentualnego zasiłku chorobowego w maju będzie wyliczona ze średniego wynagrodzenia za luty marzec i kwiecień. Do obliczeń wchodzą kwoty brutto.

Niby co ma zakończenie umowy próbnej do niezdolności do pracy ?
chrobka / 217.173.190.* / 2015-03-18 23:38
Dodam jeszcze ze z dniem 31.12.2014 konczyla mi sie umowa i z dniem 1.01.2015 dostalam kolejna umowe juz na czas nieokreslony
szklarek / 2015-03-19 09:12
Rozumiem, że z dniem 1.01.2015 nie zmienił się pracodawca, a jedynie rodzaj umowy u dotychczasowego.

Jeśli tak- to podstawa chorobowego (najpierw wynagrodzenia przez 28 dni, bo 5 już w 2015 wykorzystano, a potem już zasiłku) byłaby ta sama, jaką przyjęto do chorobowego marcowego.

Tyle, że stawka zamiast marcowej 80% wyniosłaby teraz 100%, czyli kwotowo brutto byłoby o 1/4 wyższe.
chrobka / 193.192.185.* / 2015-03-19 09:50
Pracaodawca sie nie zmienil

Chodzi mi dokladnie o to z jakich miesiecy wylicza mi srednia miesieczna zasilku chorobowego? tzn czy od wrzesnia 2014, czy z macierzynskiego tez? i czy moje L4 w listopadzie i marcu beda mialy znaczacy wplyw na wysokosc zasilku.
szklarek / 2015-03-19 16:35
Do podstawy weszły wynagrodzenia za miesiące marzec 2014- luty 2015 z pominięciem sierpnia 2014 i poprzednich miesięcy zasiłku macierzyńskiego(+ ew, chorobowego), które objęły więcej jak 1/2 miesiąca. Czyli całkiem możliwe, że wszystkie te miesiące- nie wiem czy nie skróciła Pani macierzyńskiego.

Krótki zasiłek w listopadzie nie wpłynął bo, wynagrodzenia za ten miesiąc zostało wyrównane tak, by ubytek wynagrodzenia wynikający z zasiłku skompensować- czyli matematycznie 'zatarto' ten zasiłek. Podobnie zatarto ów ewentualny miesiąc niepełny bez macierzyńskiego jeśli takowy po lutym 2014 w ogóle był.

Najnowsze wpisy