Forum Forum dla firmKsięgowość

Jak najkorzystniej użytkować auto w firmie

Jak najkorzystniej użytkować auto w firmie

Money.pl / 2007-08-24 16:22
Komentarze do wiadomości: Jak najkorzystniej użytkować auto w firmie.
Wyświetlaj:
LelekElek / 185.161.93.* / 2019-09-01 19:02
Mi z takimi rzeczami pomagali w moim biurze rachunkowym, które nazywa się Gama - znakomita firma, która daje z siebie 100%. Mielismy naprawdę kilka kryzysowych sytuacji i za każdym razem maksymalnie mi pomagali.
mapros / 89.68.148.* / 2012-10-03 10:59
Czy prywatne auto w firmir jednoosobowej można rozliczać na podstawie ryczałtu dla określonej miejscowości?
Macieck / 195.82.165.* / 2008-08-14 21:08
Kochani pomożcie mi to zrozumieć



Jeśli przy zakupie auta podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT - również przy jego sprzedaży trzeba wystawić fakturę z VAT. Można jednak wykorzystać zwolnienie dotyczące sprzedaży samochodów osobowych. Otóż nie trzeba naliczać VAT, gdy auto osobowe było używane w firmie przez co najmniej pół roku.


kupiłem auto z kratką w roku 2003. Wtedy był autem ciężarowym i normalnie moglem odliczać od niego vat z benzyny. Teraz go sprzedałem i czy mam zapłacić vat od sprzedaży jeśli już według przepisów nie jest ciężarowym?
ZDanka / 83.238.151.* / 2009-04-16 12:10
oczywiście że trzeba wystawić fakturę i zapłacić VAT. Nie jest już ciężarowym, jest używanym ale zwolnione od podatku VAT są używane pod warunkiem że nie odliczałeś przy zakupie VATu a ty odliczałeś i musisz teraz naliczyć i oddać go do US.
Miałam tak samo i pani w US od razu zapytała się czy naliczyłam VAT należny.
Przemysław Michoń / 83.16.129.* / 2008-04-21 15:19
Witam,

Planuję założenie jednoosobowej firmy i nieco gubię się w polskich przepisach.

Mam dwa pytania:

1. Czy w koszty uzyskania przychody wpisuje się cały koszt benzyny (4zł/litr), czy może tylko jakaś część tej ceny (podatek itp) ?

2. Jaki rodzaj dokumentacji związanej z eksploatacją samochodu (faktury za paliwo, cel podróży) bedę musiał prowadzić w przypadku wpisania auta jako środek trwały?

Z góry dziękuję za pomoc
wicmarek / 195.149.64.* / 2007-11-16 12:00
W artykule brak jest informacji co i jak można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu gdy używa się prywatnego samochodu, którego prowadzący DG jest współwłaścicielem.Czy ktoś wie?
pliszkin / 83.26.105.* / 2007-11-16 00:46
spotkalem sie z nastepujacym podejsciem:
środek trwały amortyzujemy jednorazowo jesli (uwaga!) PLANOWANY OKRES UZYTKOWANIA JEST KROTSZY NIZ ROK (!!!), wiec firma kupuje samochod, dopisuje do tego wewnetrzny kwit o potrzebie zakupu doraznego i planowanym okresie uzytkowania np 11 m-cy i calutenka wartosc samochodu jednorazowo amortyzuje, de facto walac to w koszty. po roku dopisuje sie do tego drugi kwit, ktory glosi, ze ze wzgledu na brak mozliwosci zakupu drugiego samochodu podejmuje sie decyzje o "zmianie okresu eksploatacji środka trwałego", co nie ma jednakowoz wplywu na dotychczasowa amortyzacje. to znaczy niby ma wplyw, bo przy zmianie okresu amortyzacji nalezy wyznaczyc nowy plan amortyzacji w celu zamortyzowania pozostalej (!) wartosci srodka trwalego. poniewaz jednak nasz samochodzik jest zamortyzowany w 100% - nie mamy co dalej amortyzowac... dotychczasowe wartosci amortyzacji nie podlegaja korekcie :-)
ale jak ktos sie decyduje na taki numer, niech lepiej ma w odwodzie dobrego ksiegowego, a najlepiej doradce podatkowego ....
adam0001 / 83.22.40.* / 2007-10-14 10:31
czy jesli kupilem samochod od osoby prywatnej, tylko na umowe kupno sprzedaz (bez faktury) , to czy moge wpisac nabyty pojazd do ewidencji firmy??
krzysztoff / 83.3.94.* / 2007-10-12 15:01
Czy można wrzucić raty kredytu do kilometrówki, dla prywatnego samochodu właściciela firmy nie wpisanego jako środek trwały ?
Samochód był kupiony wcześniej zanim rozpoczęto działalność gospodarczą .
pliszkin / 83.26.105.* / 2007-11-16 00:18
rat do kilometrowki na pewno nie, ale uwazam, ze mozna wniesc taki srodek aportem w srodki trwale, jednak w wartosci wynikajacej z wartosci rynkowej (wycena PZU np) i dalej go amortyzowac. wydaje mi sie, iż bedzie mozna w tym wypadku zastosowac trzy,a nie piecioletni okres amortyzacji (przedmiot uzywany). dodatkowym zyskiem bezie mozliwosc wliczenia w koszty odsetek (nie rat!!!) od kredytu.
adfrek / 213.238.121.* / 2007-11-12 18:25
nie.możeszt odliczać koszt paliwa(brutto),koszty napraw i części( netto i vat osobno),chyba że nie jesteś podatnikiem vat`u to kwoty brutto jako koszt,nie wolno odliczac kosztów ubezpieczenia oc i ac,a to wszystko w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdu i do limitu,jaki wynika z przemnożenia ilości km w miesiacu i stawki za 1km( zalezny od poj. silnika- 900cm3).reszta informacji u księgowego.koszt księgowego to np.100zł/m-c..
krzysztoff / 83.3.94.* / 2008-02-14 08:44
Dlaczego nie mogę odliczyć składki na ubezpieczenie samochodu ?
Z w/w artykułu w wynika że można !

"W koszty, oczywiście do opisanego wyżej limitu i poprzez ewidencję przebiegu pojazdu, można zaliczyć wydatki eksploatacyjne, np.:
* 1. zakup paliwa
* 2. opłaty parkingowe
* 2. składka na ubezpieczenie samochodu
* 3. części zamienne, naprawa
* 5. przegląd, usługi serwisowe

A co z kwotą która jest różnicą pomiędzy kilometrówką a kosztami użytkowania samochodu ? Co miesiąc różnica narasta na korzyść kilometrówki - jak tą kwotę można rozliczyć ?
atx / 83.3.233.* / 2008-05-09 15:57
Odliczasz tylko tyle, na ile masz papiery (czyli realnie poniesione koszty), nie wiecej niz limit z kilometrowki (czyli calosc kosztow, jesli nie przekraczaja tego limitu, lub ich czesc jesli przekraczaja).
sce / 83.242.86.* / 2007-09-12 15:50
Brakuje najważniejszego - jak rozliczać VAT w przypadku używania prywatnego samochodu właściciela do celów działalności gospodarczej. Czy odliczamy cały VAT od wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodów czy mamy jakieś limity wynikające z "kilometrówki"? Czy można odliczać VAT od paliwa czy nie. Tego brakuje w artykule.
atx / 83.3.233.* / 2008-05-09 16:00
Paliwo: nie odlicza sie VAT, faktura za paliwo jest brana do rozliczen wg kilometrowki w kwocie brutto.
Inne: pytalem na KIP, powiedzieli mi, ze tu "bywa roznie" i najlepiej zapytac w US. W moim US powiedzieli mi, ze moge odliczac VAT od czesci itp. bez wzgledu na to czy dana faktura lapie sie na limit kilometrowki, czy nie.
nasake / 82.143.160.* / 2007-08-30 22:23
Czy zapisując samochód jako środek trwały mogę odpisywać koszty eksploatacji auta, tak jak to można czynić w przypadku zapisania prywatnego samochodu na firmę. Dziękuję i pozdrawiam.
pliszkin / 83.26.105.* / 2007-11-16 00:25
no pewnie. i to korzystniej. eksploatujac samochod prywatny trezba podpierac sie kilometrowka, czyli porownaniem kosztow rzeczywistych z kalkulowanymi (ewidencja przebiegu). w przypadku jesli samochod wciagamy na srodki trwale w koszty pakujemy wszystko co jest z nim zwiazane (oczywiscie zgodnie z zasadami rozgraniczajac naprawe i modernizacje). w koszty pojdzie bez problemu paliwo, ubezpieczenie, naprawy, przeglady itp
podstawowa roznica jest jeszcze to, ze jesli jest to samochod prywatny na kilometrowce i sprzedamy go, to nie rodzi obowiazku podatkowego (sprzedaż oczywiscie po min. pol roku uzytkowania). sprzedaz samochodu bedacego srodkiem trwalym rodzi obowiazek podatkowy (nawet po likwidacji firmy).
nasake / 82.143.160.* / 2007-08-30 22:20
Czy zapisując samochód jako środek trwały mogę odpisywać koszty eksploatacji auta, tak jak to można czynić w przypadku używania prywatnego samochodu w firmie? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
ciakawa / 83.31.98.* / 2007-08-30 21:22
Czy pracownik naprawdę nie musi dokumentować poniesionych wydatków? Ostatnio pojawiły się informacje, że podstawą do uznania wydatków poniesionych przez pracownika za używanie swojego samochodu w pracy są dokumenty, np. faktury za paliwo. Inaczej nie może to być koszt podatkowy. Kto ma rację?
Driver / 83.24.13.* / 2007-08-24 22:30
A jeśli na krócej niż rok, tro co z kosztami ( używany, 9 letni). Jak z benzyną, naprawami? Nie ma go w ewidencji srodków trwałych !
zmartwiony / 83.30.57.* / 2007-08-24 16:22
Czy ktos moze mi odpowiedziec na nastepujace pytanie.
Czy to prawda, ze jesli wczesniej nie posiadalem samochodu prywatnego, a teraz zakupilem samochod i chcialbym go wlaczyc do srodkow trwalych firmy to nie moge tego uczynic ? Podobno skoro nie mam prywatnego drugiego samochodu, to nie moge tego zrobic.
doradcaaa / 83.4.121.* / 2007-08-24 17:22
Bzdura, zakwalifikowanie samochodu jako firmowego lub prywatnego to indywidualna decyzja właściciela samochodu i firmy. Samochód firmowy jakośrodek trwały generuje koszty w firmie. Skoro nie masz prywatnego samochodu może to oznaczać, że w sprawach prywatnych przemieszczasz sie innymi środkami lokomocji lub pieszo.
zmartwiony / 83.30.57.* / 2007-08-24 21:40
A powiedziano mi, ze skarbowy to zakwestionuje. To naprawde absurd abym jako jednoosobowa firma kupowal dwa samochody ( prywatny i sluzbowy) placil dwa ubezpieczenia, dwa parlingi itp. ), nie mogl nic odpisac zuzywajac samochod w celach sluzbowych. Wydaje mi sie to zupelnie nielogiczne.
Dotad nie mialem samochodu bo nie potrzebowalem, stal mi sie on niezbedny wraz z powstaniem firmy).
zmartwiony / 83.30.57.* / 2007-08-24 21:41
Ah zapomnialem podziekowac ! Dziekuje za porade.
maajja / 2009-01-19 17:14
Dwa lata temu kupiłam suwa 4lit. o silniku benzynowym zaliczany do samochodów ciężarowych.Czy mogę go teraz wprowadzić na firmę?Czy mogę odliczyć benzynę,wymianę oleju,opon?

Najnowsze wpisy