Forum Forum emerytalneZUS

Jak najorzystniej podpisać umowę zlecenie (ZUS)

Jak najorzystniej podpisać umowę zlecenie (ZUS)

Andrew Miko / 212.59.251.* / 2010-07-18 18:29
Witam,

Proszę o poradę. Posiadam umowę o pracę (wynagrodzenie powyżej minimalnego) oraz 3 umowy zlecenie (każda z inną firmą). W ramach umów cywilnych pracuję miesięcznie łącznie średnio ok 5 dni. Aktualnie ubezpiecza mnie pracodawca.

Otrzymałem nową propozycję stałej współpracy w ramach umowy zlecenia (40 godzin w tygodniu, minimum 6 miesięcy). Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę u aktualnego pracodawcy. W związku z tym tracę ubezpieczenie.

Z informacji które przeczytałem, będę musiał zgłosić zleceniodawcy aby zgłosił mnie do ubezpieczenia zdrowotnego. Będę posiadał 4 różnych zleceniodawców.

1) Czy wystarczy że tylko jeden zgłosi mnie do zus i obejmie ubezp. społecznym i rentowym?
2) Czy sam mogę wybrać który powinien mnie zgłosić?
3) Od strony praktycznej jak najkorzystniej wybrać; lepiej aby objął mnie ubezpieczeniem zleceniodawca u którego pracuję 40 godź w tygodniu (wtedy sporo mi potrąci od dochodu brutto), czy lepiej aby objął mnie zleceniodawca gdzie pracuję np. 4 dni w miesiącu co drugi miesiąc?
4) Czy możecie polecić jakiś dobry kalkulator który liczyłby wartość netto od umowy zlecenie?

z góry dziękuję i pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-07-19 11:25
Kalkulator:
http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
ad.1 TAK
ad.2 w sumie TAK- poradniki ZUS mówią, że zasadniczo zgłasza "pierwszy" zleceniodawca, ale zleceniobiorca zawsze może wybrać innego. I nie ma tu kryterium minimalnego przychodu, który sprawiałby, że jednak trzeba odprowadzać składki od dwu umów.
ad. 3 i pytania niezadane :-)
Trudno wyrokować- z jednej strony na bieżąco warto obniżać koszty, z drugiej składki ( zwłaszcza emerytalna- procentują w przyszłości. Składka zdrowotna oczywiście obowiązkowo od wszystkich umów, społeczne od pozostałych dobrowolne z maksymalnym ograniczeniem wymiaru podstawy do 250% średniej płacy (ustalanej na podstawie parametrów poprzedniego roku) od wszystkich dochodów.
FD / 85.222.77.* / 2010-07-24 16:32
wszystko ok - poza tym , że dobrowolnie to może się ubezpieczyć nawet bezrobotny
lady_baba / 193.109.244.* / 2010-07-24 13:36
a jakie charakter pracy wykonujesz? czy jest to praca intelektualna, fizyczna? na czym polega zlecenie?

Najnowsze wpisy