Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

jak przejść na wcześniejszą emeryturę

jak przejść na wcześniejszą emeryturę

G.B> / 83.13.212.* / 2015-11-09 19:47
w 2015 listopadzie kończę 60 lat.pracuję od listopada 1975r. Na dzień 31.12.1998r ma potwierdzone 15 lat w warunkach szkodliwych.i 23 lata stażu pracy do dziś mam prawie 39 lat pracy( okresy składkowe).Przed pojęciem pracy ukończyłem 5 letnie technikum.Czy w świetle obowiązujących przepisów mogę się starać o emeryturę
wiwan / 2015-12-03 11:30
Technikum samo z siebie nie stanowi okresu składkowego ani nieskładkowego. Np. w przypadku zasadniczych szkół zawodowych był okres praktyki w ich trakcie odbywały się na zasadzie umowy o pracę (były wydawane świadectwa pracy)- co oczywiście stanowi okres składkowy. Jeśli tak w Pana przypadku nie było, to brak stażu ogólnego 25 lat na dzień 1.01.1999 r. wyklucza prawo do e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze ( z art. 184 ustawy emerytalnej).

Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnie e. pomostowej- ale to zależy od tego jaka konkretnie była/jest ta praca w war. szczególnych (wykaz, pozycja lub szczegółowy opis) lub tego, czy była ona kontynuowana po 2008 r.

Najnowsze wpisy