Forum Forum podatkoweInne

jak rozliczyć podatek? - dziwna sytuacja

jak rozliczyć podatek? - dziwna sytuacja

michalpantryk / 2014-11-18 08:40
Witam, obecnie szykuje się do założenia firmy, dzisiaj będę zaczynał z papierkami. Obecnie jestem jako osoba bezrobotna, jednak zacząłem swój biznes ( nie mam zarejestrowanej działalności,) jednak zarobiłem już ponad 3 tysiące zł. (1)Jak mam z tego roliczyć podatek- czy ujme w picie - inne?
(2)Czy moge miec jakies konsekwencje za to że zarobiłem tyle kasy bez działalności? co prawda już ją zakładam i chce rozliczyć podatek z tego co już zarobiłem, ale nie wiem (3)czy do czasu założenia firmy mogę zarabiać, czy koniecznie mam się w strzymać??
Wyświetlaj:
michalpantryk / 2014-11-18 13:21
czyli do czasu kiedy firma powstanie moge pracowac i zarabiac tak?
wiwan / 2014-11-18 20:07
oraz przychód/dochód opodatkowywać, tyle że to zależy od tego, co to znaczyć "pracować". Wracam uparcie do tego, co to za zarabianie/ skąd te pieniądze/ z czego.

To naprawdę różnica, czy sprzedał Pan 3 razy jakieś nowe rzeczy na allegro, czy zaczął wozić ludzi busem. Są rodzaje działań, które bezwzględnie wymagają rejestracji Dg przed jej fizycznym rozpoczęciem. Czasem chodzi o działalności regulowane...
wiwan / 2014-11-18 13:10
Spokojnie. Przecież w majestacie prawa podatnik może uzyskiwać przychody, a gdy dana działalność zacznie swym rozmiarem, zorganizowaniem, częstotliwością spełniać (nigdzie jasno nie określone) znamiona DG- tę DG formalnie rozpocząć, i rozliczać/opodatkowywać już w sposób właściwy dla DG właśnie.

Zatem dla kwestii podatku za przychody dotychczasowe kluczowe jest to, jak je zakwalifikować, a więc jak wykazać w rozliczeniu rocznym i jak odnieść się do zaliczek PIT już teraz.

Inna kwestia to status bezrobotnego i obowiązek informacyjny wobec PUP o dochodach w efekcie również utrata tego statusu.

Najnowsze wpisy