Forum Forum podatkoweVAT

jak rozliczyć używane części samochodowe

jak rozliczyć używane części samochodowe

michalek1987 / 2009-12-03 13:37
witam jestem w trakcie zakładania firmy zajmującej sie sprzedażą używanych częsci samochodowych,kupuje w niemczech samochody i rozbieram je na części mój ksiegowy twierdzi że jeśli handluje używanymi częściami samochodowymi to musze być na wacie, czy to prawda?? nastepny problem;przykładowo na fakturze mam jedną pozycje np części od samochodu x a ja sprzedaje jego podzespoły,ksiegowy twierdzi że podatek bede płacił od całej wartości sprzedaży poszczególnych części(czyli jeśli sprzedam część za 100 zł to od 100 zł bede płacił podatek,ksiegowy obliczył że jeśli sprzedam część za 150 zł to podatku zapłace 50 zł) czy to prawda i czy da sie to opodatkować w inny sposób?? i czy musze mieć kase fiskalną??
Wyświetlaj:
motolary / 2016-01-13 22:13
Od sprzedaży używanych części płacisz podatek od marży. Pamiętaj, że demontaż auta na własną rękę jest nielegalny, może to zrobić tylko stacja demontażu pojazdów. Legalnie możesz zakupić cześci za granicą lub z Polskiej stacji demontażu pojazdów. Jeśli kupisz części z Vatem i sprzedasz np na internetowej giełdzie części [...] to podatek zapłacisz od różnicy. Nie musisz od razu sprzedawać z Vatem, możesz poprosić o wyłączenie z Vatu, ale dużo klientów chce kupować z Vatem - wiadomo koszty.


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
wiwan / 2016-01-14 09:44
Przy otwieraniu DG o zwolnienie VAT się nie prosi, po prostu się z niego korzysta, gdyż jako podatnik VAT nie rejestruje się. I stan taki trwa do chwili, gdy przestaną istnieć warunki uprawniające do zwolnienia- utrata lub podatnik zmieni zdanie - rezygnacja.

Zawiadamia się dopiero w sytuacji POWROTU do zwolnienia.

Oczywiście zwolnienie VAT nie jest tożsame ze zwolnieniem z kasy fiskalnej.
_nowy_ / 89.75.72.* / 2015-04-29 20:56
po pierwsze nie można ot tak sobie rozbierać sprowadzonych aut i sprzedawać ich części. Trzeba mieć tzw. stację demontażu z odpowiednimi zezwoleniami, a to kosztuje. No chyba, że będziesz kupować na fakturę części od takiej stacji.
Przemek712 / 79.185.115.* / 2014-04-23 10:00
Witam serdecznie i z góry dziękuję za udzielenie pomocy.
Znajomy prowadzi firmę transportową bardzo dużą, w wyniku eksploatacji tirów zostaje mu bardzo dużo części używanych. W związku z tym chciałbym się zająć sprzedażą internetową tych części, tylko jest jeden problem że kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać. Jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobić legalnie. chodzi o to że z tego co się orientuję aby coś sprzedać legalnie trzeba mieć dowód zakupu. Dowód zakupu jest albo dało by się odszukać ale napewno na np: tira scania euro 3 a nie na jej części które chce sprzedać. Jeżeli ktoś wie jak to zrobić i chciałby się podjąć współpracy to serdecznie zapraszam i prosze o kontakt 727 900 089
197215 / 5.60.187.* / 2014-04-14 15:17
jeśli chodzi o sprzedaż internetowa części samochodowych nie musi być kasy fiskalnej z zgłoszeniu o działalności musi być wpis sprzedaż internetowa jeśli chodzi o vat nie wchodzisz w podatek vat dopiero jak przekroczysz obrót chyba ze sam chcesz być vatowcem i wtedy tez potrzebna już jest kasa ja mam podatek 18% na części nie będąc w vacie wiec podatek tez jest duży a wat jednak tracę i dlatego myślę o wejściu w podatek vat kolejny minus ciężko kupić części na fakturę iż za granica wszyscy dają kwit bez podatku tu znowu bardziej opłaci się nie być na wacie jest to ciężki biznes jeśli chodzi o dokumentacje i prowadzenie rozpisywanie tych części każdego detalu nie porozumienie powinien być jeden podatek bez kasy tak jak to jest w europie w irl 4000tys eur my jesteśmy w Polsce wiec niech by zaproponowali z 1000eur na rok i święty spokój z kasami czy rozpisywaniem tych bzdur bo na naprawdę dużych magazynach to policzyć wszystko to graniczy z cudem pozdrawiam
max kk / 79.184.196.* / 2010-07-23 16:46
nie trzeba być vatowcem, jedyne kryterium to wielkość obrotu - w 2009 - 50 tys zl, 2010 - 100 tys, a w 11 - 150 tys (prawdopodobnie)
ja tak sprzedaje juz od roku i tak jest korzystniej bo niewiele vatu jest do odliczenia a do płacenia byłoby sporo. trzeba mieć tylko kasę fiskalną (zaprogramowana stawka zerowa vatu) i rejestrować przychody
dopóki nie wykarzesz dochodu i nie przekroczysz przychodu na dany rok to nie płacisz NIC
ZulkaM / 188.33.10.* / 2009-12-04 12:47
Księgowy dobrze mówi. Handel częściami samochodowymi nie podlega pod zwolnienie z vat i dlatego vatowcem musisz być. Podatek wyliczony przez księgowego tez mniej więcej się zgadza /dochodowy + vat/.
aksa / 188.146.35.* / 2010-01-06 15:23
nie musisz byc na podatku VAT jesli nie przekroczysz danego progu podatkowego np.50 tys.w 2009 r lecz gdy przekroczysz te kwote stajesz sie VATOWCEM lub gdy sprzedajesz samochody ,bzdury mowi ten twoj ksiegowy
ZulkaM / 188.33.156.* / 2010-01-06 17:45
Aksa - poczytaj dokładnie WYŁĄCZENIA ze zwolnienia podmiotowego vat, bo tutaj chodzi o wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów /czyli części samochodowych/

Najnowsze wpisy