Forum Forum prawneCywilne

jak sprawdzic czy krewny zostawil cos w spadku??

jak sprawdzic czy krewny zostawil cos w spadku??

sorak / 2013-05-13 09:37
Niedawno zmarł mój wujek. Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę po nim dziedziczyć. A jeśli tak, to jak mam sprawdzić, w których bankach zostawił oszczędności?
Wyświetlaj:
Silalisa / 5.173.176.* / 2021-02-19 16:55
Jak najbardziej w takiej sytuacji do notariusza. Sama korzystałam z pomocy kancelarii w Tczewie na Słowackiego.
jonna39 / 89.64.40.* / 2019-05-24 17:27
Ja niestety odziedziczyłam dług po zmarłym wujku i musiałam skorzystać z pomocy notariusz Cejrowskiej, dzięki której szybko się go zrzekłam.
wiwan / 2013-05-13 10:58
1. z testamentu.
2. przy braku takowego dziedziczyłby Pan tylko w rzadkiej sytuacji, w której wujek i Pana rodzic byliby rodzeństwem oraz NIE dziedziczyliby* po nim ani jego żona, ani jego dzieci, ani przynajmniej jeden rodzic, po którym nie dziedziczyłby Pan rodzic- brat/siostra wujka.

* następuje takowe na skutek braku takiej osoby - bo nie dożyła lub nigdy się nie urodziła albo na skutek odrzucenia spadku lub zrzeczenia się dziedziczenia przed otwarciem spadku.

Co do banków- niestety spadkobierca działa w znacznej mierze w ciemno, bo dopiero z dokumentem-
#stwierdzeniem nabycia spadku uzyskanym w sądzie lub
#aktem notarialnym poświadczenia dziedziczenia

uzyska w Banku informację co do oszczędności/produktów zmarłego. Czyli gdy są też jednocześnie długi zmarłego spadkobierca nie ma pełnego rozeznania gdy rozważa odrzucenie spadku.

Bez ww dokumentów- tylko wtedy gdy spadkobierca jest jednocześnie współwłaścicielem konta albo wie, że istniał bankowy zapis na jego rzecz na wypadek śmierci, albo był wskazanym uposażonym albo pełnomocnikiem do konta/produktu.

Najnowsze wpisy