Forum Forum podatkowePIT

Jak sprzedać działkę POMOCY

Jak sprzedać działkę POMOCY

fitaga16 / 2010-01-14 23:17
Witam. Mam olbrzymi problem mianowicie mój tato otrzymał działkę od swojego brata w darowiżnie w tym roku. Tato nosi się z zamiarem przepisania tej działki na mnie, sprawa rozbija się o zapewnienie tacie wzamian za działkę remontu u niego w mieszkaniu i zapewnienie mu bytu ponieważ nie pracuje i jest za młody na emeryture ma 60 lat . Ja po otrzymaniu działki chciałabym ją sprzedać ..... i co mnie czeka.... jak najkorzystniej to załatwić.
ewelina_z / 2010-01-15 07:06
Przy sprzedaży tej działki w grę będzie wchodzic podatek dochodowy 19% ponieważ bedzie to sprzedaż przed upływem 5 lat. Ponieważ rok nabycia to 2010 to obowiązuje was najnowsza ustawa. Czyli jeśli ojciec sprzedałby działkę lub ty byś ją sprzedała (po otrzymaniu jej od ojca w darowiźnie) to płacicie 19% podatku od dochodu. Ponieważ w waszym wypadku kosztów nabycia praktycznie nie ma (bo nie ma podatku od darowizny) podatek zapłacicie prawie od całego przychodu. Ale jest ulga która umożliwia niepłacenie podatku tzn. trzeba w ciągu 2 lat wydać całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. I tu jest bardzo ważne że to muszą być własne cele czyli trzeba być właścicielem. Więc jeśli z tych pieniędzy planujecie wyremontować mieszkanie ojca to lepiej żeby on działkę sprzedał. Bo jak sprzedasz ty to pieniądze przeznaczone na remont mieszkania ojca nie zostaną zaliczone bo nie jest to twoje mieszkanie (chyba że jest twoje a ojciec tylko w nim mieszka?). Moim zdaniem najlepiej by było by ojciec sprzedał działkę. Jeśli oprócz remontu zamierza część tych pieniędzy przeznaczyć na życie to niech po sprzedaży zadeklaruje w US jaką cześć wydatkuje na cele mieszkaniowe a od reszty zapłaci 19% podatek. A jeśli ojciec będzie chciał żebyś i ty coś z tego miała to może jakieś pieniądze przekazać ci w drodze darowizny (podatku od darowizny płacić nie będziesz jeśłi zgłosisz ten fakt do US we właściwym terminie).

Najnowsze wpisy