Forum Forum podatkowePIT

Jak udokumentowane bilety można odliczyć?

Jak udokumentowane bilety można odliczyć?

szmitek / 2016-04-18 17:26
Jak udokumentowane okresowe bilety imienne mogę odliczyć w kosztach uzyskania przychodu w stosunku pracy w PIT-37? Czy mogę oprócz papierowych biletów kolejowych doliczyć:

- bilety na Karcie Mazowieckiej udokumentowane potwierdzeniem sprzedaży z okresem obowiązywania i numerem karty (informacje o biletach są też na stronie Karty),
- bilety ZTM Warszawa na Warszawskiej Karcie Miejskiej i Karcie Mazowieckiej udokumentowane potwierdzeniami zakupu z czasem zakupu i końcem obowiązywania,
- bilety ZTM Warszawa na Kartach zakupione jako nieaktywne z datą zakupu, ale bez daty końca obowiązywania (aktywowane kilka dni po zakupie).

Jak liczy się bilety, których okres obowiązywania był częściowo w poprzednim 2014 roku? Czy cenę biletu mnoży się przez stosunek dni? Jak się zaokrągla kwotę?
Wyświetlaj:
szmitek / 2016-04-19 21:14
Zauważyłem i przypomniało mi się, że cześć imiennych biletów długookresowych kodowałem na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej, którą oddałem uczelni. Mam potwierdzenia sprzedaży z numerem legitymacji i datą zakupu. Czy tych biletów nie mogę uwzględnić?
wiwan / 2016-04-20 08:40
Teoretycznie tak, w praktyce- gdyby doszło do kontroli US- brak takiej legitymacji to problem. Można bawić się z zaświadczeniem z uczelni, że podatnik Jak Kowalski miał właśnie legitymację z takim numerem...

Tak w ogóle, czy te koszty rzeczywiste są na tyle wyższe od przysługujących KUP pracowniczych, żeby je uwzględniać?
wiwan / 2016-04-19 10:02
Teoretycznie tak, ale część US-ów może wzywać do wyjaśnień, próbować negować. Jak rozumiem karta taka jest spersonalizowana- tj. przypisana do konkretnej osoby. Ale konieczne jest posiadanie jednak chociaż paragonów za zakup/doładowania na takiej karcie, z których wynika też numera karty.

Interpretacja indywidualna - np.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
19 marca 2014 r. IPPB2/415-51/14-5/MK1
szmitek / 2016-04-19 13:25
Gdzieś czytałem, że cenę biletów, których okres obowiązywania był częściowo w poprzednim roku monoży się przez stosunek liczby dni roku PIT, w których bilet obowiązywał, do liczby wszystkich dni obowiązywania biletu. Jak się później zaokrągla?
wiwan / 2016-04-19 19:34
Może i Pan czytał. Interpretacji jest pełno, bo nie ma sprecyzowanych uregulowań w ustawie.

Moim zdaniem- przez np. analogię (fakt nie bardzo mocną) do ulgi internetowej czy odliczania składek albo mocniejszą - do tego, że rozliczamy przychody uzyskane w danym roku kalendarzowym, niezależnie, czy są one należne za ten rok- po prostu uwzględniłbym koszty karty/doładowań jakie nastąpiły w okresie 1.01.2015-31.12.2015 bez bawienia się jakieś proporcje w przypadku np. kosztu z 15 grudnia, za doładowanie ważne do 14 stycznia.

Najnowsze wpisy