Forum Forum podatkoweInterpretacje

Jak uniknąć zapłacenia podatku od sprzedaży mieszkania?

Jak uniknąć zapłacenia podatku od sprzedaży mieszkania?

Paweł G. / 212.14.0.* / 2012-12-13 12:58
Witam,
szukam porady w pewnej nurtującej mnie sprawie. Otóż w listopadzie tego roku wraz z siostrą i ojcem sprzedaliśmy mieszkanie, a słyszeliśmy, że możliwe jest uniknięcie płacenia podatku (dawniej chyba zwanego podatkiem od wzbogacenia) od tej transakcji, jeśli wydamy te pieniądze np. na remont własnego mieszkania.

Moje pytania w związku z tym brzmią:
- jakie kolejno czynności powinniśmy przedsięwziąć?
- ile powinniśmy wydać na remonty aby całkowicie uniknąć owego podatku?
- kto z nas ile powinien wydać jeśli majątek był podzielony?

Za mieszkanie otrzymaliśmy 100 tys. PLN, a rozdział wyglądał tak, że ja z siostrą otrzymaliśmy po 1/6 kwoty, ojciec zaś 4/6.

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-12-13 18:02
Kwestia zasadnicza- kiedy nastąpiło nabycie owego mieszkania(udziału) przez każde z Was. Jeśli w roku 2006 lub wcześniej w ogóle nie ma kwestii tego podatku, bo przychód ów (100 000 zł) NIE jest źródłem przychodu rozumieniu ustawy o PIT.

Z kolei jeśli 'rozdział' dla kogoś spośród Was był wyższy niż udział w nieruchomości pojawia się kwestia podatku od spadków i darowizn.
belladonna / 2012-12-13 22:23 / Tysiącznik profesjonalny
"Za mieszkanie otrzymaliśmy 100 tys. PLN, a rozdział wyglądał tak, że ja z siostrą otrzymaliśmy po 1/6 kwoty, ojciec zaś 4/6".

Rozumiem, że mieszkanie było w spadku po mamie? a w którym roku zmarła, bo wtedy było nabycie?

Jak rok śmierci jest przed 2007 (do 2006 jak pisze wiwan) to o podatku mowy nie ma :)
Paweł G. / 37.30.196.* / 2013-01-20 11:46
Mama zmarła na początku 2011 roku i wtedy też przepisana została na nas jej część mieszkania.
belladonna / 2013-01-20 15:31 / Tysiącznik profesjonalny
Każdy z Was składa PIT-39 do końca kwietnia 2013.
Ty i siostra rozliczacie 1/6 przychodu, ojciec 4/6 (bo rozumiem, że przedmiotem spadku była 1/2 mieszkania, gdyż było ono wspólne rodziców).

Kwota na wydatki ma być na WŁASNE cele mieszkaniowe (czyli np remont naszego mieszkania, a nie ojca, brata itd).
Mamy wydatkować CAŁY przychód jeśli wcale podatku płacić nie chcemy... czas na wydatkowanie dla Was to do końca 2014r. :)
belladonna / 2013-01-20 15:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jak planujemy wydatkować cześć przychodu (nie całość) to trzeba to wyliczyć.

http://us-swiebodzin.iskarb.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=1

tutaj znajdziesz broszurkę, czytaj od strony 11 :)
Paweł G. / 87.207.38.* / 2013-01-24 22:10
Dziękuję serdecznie za odpowiedź, chyba wszelkie moje wątpliwości właśnie zostały rozwiane:)
Teraz na pewno dużo łatwiej będzie mi się w tym wszystkim odnaleźć.
Pozdrawiam!
belladonna / 2013-01-25 19:48 / Tysiącznik profesjonalny
Jeszce jedno, co jest zasadnicze acz mi z głowy wyleciało... skoro ojciec ma 4/6, to co do niego:
Jak 1/2 mieszkania była nabyta przez ojca w takim roku, że przy sprzedaży w 2012 minęło pełnych 5 lat (czyli nabył z mamą przed 1 stycznia 2007) to on też w PIT-39 ma do opodatkowania 1/6 przychodu gdyż co do tych 3/6 mowy o podatku nie ma (bo on wystąpi jak nie minęło do dnia sprzedaży 5 lat liczone od końca roku kiedy nabyliśmy) :)

Najnowsze wpisy