Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jaka forme dzialsnosci wybrac?

Jaka forme dzialsnosci wybrac?

Victory25 / 2014-11-19 01:06
Witam,
potrzebuje dobrej rady:) Chce zalozyc firme-startup. Firma 2-osobowa.
Jaki sposob opodatkowania wybrac najlepiej?
a) to jest moja pierwsza dzialalnosc, ale moj wspolnik juz ma dzialalnosc gospodarcza
b)Ja pracuje (umowa o prace)
c) minimalny buzet na zalozenie startupu:)
Wiem ze w przypadku zalozenia firmy jednoosobowej, jezeli to jest pierwsza dziallnosc+ jezeli mam prace- to skladka ZUS wynosi jedynie 260 zl.
A co w przypadku gdy trzeba zalozyc 2osobowa firme? Ile wynosi ZUS dla firmy, czy kazdy wspolnik placi rozna skladke ZUS? jaka w tym przypadku?
podsumowujac, interesuja mnie takie pytania:
1. Forma opodatkowania?
2. Czy musze skladac jakis wniosek o zwolnienie od VAT (przyszla firma- to portal internetowy- jeszcze nie zarabiamy)
3. Jaka forme dzialsnosci wybrac: spolka cywila?
4. Jaki byl by ogolny koszt calego procesu? (ZUS+pieczatka+ formularz, umowa miedzy wspolnikai? )
Przepraszam za taka ilosc pytan, ale licze na jakies cenne rady i uwagi. dziekuje! :)
wiwan / 2014-11-19 09:41
Uściślijmy. Jeśli prowadzący DG ma jednoczesny etat, to ub. społeczne z tytułu działalności są dobrowolne O ILE z etatu uzyskuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.
Składka zdrowotna obowiązkowa (pomijam niszową kwestię niektórych emerytów/inwalidów).
Składka zdrowotna minimalna w 2014 r. to 270,40 zł. Na 2015 jeszcze nie jest znana(brak danych makro za IV kwartał), będzie wyższa jak wskazują dane GUS.

W najprostszej w tej sytuacji spółce cywilnej na potrzeby podatkowe i ubezpieczeniowe wspólnicy są traktowani jak podmioty osobne tj. rozliczają się osobno, choć umowę spółki zgłasza się do US (kwestia PCC). Traktuje się wspólnie na potrzeby np. zobowiązań- chodzi o solidarną za nie odpowiedzialność.

Kwestia jednoczesnego etatu ma jeszcze znaczenie dla :
- ewentualnego wyboru podatku liniowego
- ewentualnego korzystania z ulgi w składkach społecznych z tyt. DG- jeśli ww wynagrodzenie z etatu nie jest wystarczające lub po ustaniu etatu.

Chodzi o to, że jeśli działalność jest wykonywana na rzecz obecnego/byłego pracodawcy w zakresie takim, w jakim na etacie- to pozbawia to tych dwu możliwości.

Najnowsze wpisy