Forum Forum podatkoweOdliczenia

jaki rodzaj umowy wybrac -o prace czy zlecenie

jaki rodzaj umowy wybrac -o prace czy zlecenie

wiktoria b / 94.254.133.* / 2015-03-30 21:15
Dzien dobry,
Otrzymalam dzis mozliwosc wyboru umowy -o prace lub zlecenie. Zazwyczaj w tej sytuacji kazdy bez wahania wybralby umowe o prace. Jestem jednak studentka dzienna. Zostaly mi dwa oststnie lata z drugiego kierunku. Ukonczylam rowniez w ubieglym roku (2014) 26 lat. Zastanawiam sie w zwiazku z tym jaki rodzaj umowy bylby dla mnie najlepszym ?
wiwan / 2015-03-31 13:13
W sensie podatkowym - to zależy po prostu od wynagrodzenia, a więc tego przy jakiej jego kwocie brutto zryczałtowane pracownicze KUP będą wyższe od kup 20% właściwych dla zlecenia.

Tu kalkulator by to sprawdzić- tj. kiedy przy takim samym brutto netto jest korzystniejsze:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/


W sensie prawnym- prawo pracy- NIE można zawrzeć umowy zlecenia w sytuacji, gdy relacja ta ma znamiona stosunku pracy- bo jest to obchodzenie prawa pracy.

Czyli wybór jest w jedną stronę- gdy rodzaj, sposób wykonywania zadań wskazuje na zlecenie- można zawrzeć umowę o pracę.

Wiadomo, że stosunek pracy daje szereg przywilejów z samej swej definicji. Przy zleceniu każdy niemal taki przywilej należałoby wpisać w umowę- choćby odpowiednik urlopu wypoczynkowego, uprawnień rodzicielskich itd.

W sensie ubezpieczeniowym różnica jest tylko (bo ukończone 26 lat) w dobrowolności ub. chorobowego przy zleceniu.

Najnowsze wpisy