Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum finansoweBanki

Jakie BANKI są zagrożone ?

Jakie BANKI są zagrożone ?

skomentuj
z forum / 83.143.40.* / 2008-10-08 20:31
Cały artykuł na stronie www.amerbroker.pl

To co zasługuje na szczególną uwagę, to fakt jak bardzo nieodpowiedzialne są media. Przeciętny człowiek nie ma zbyt wielkiego pojęcia o co w tym kryzysie chodzi i czy rzeczywiscie upadnie jego bank w którym trzyma oszczędnosci życia. Efekt jest taki że od TVN-u po Wybiórczą siana jest panika. Zamiast zebrać solidne opinie, wyważyć słowa to media straszą katastrofalnymi wizjami upadków banków w Polsce. Efekt jest taki, że ludzie wybierają gotówkę do domu aby trzymać to w przysłowiowej skarpecie albo kupują towary bojąc się, że pieniądz straci zupełnie swoją wartosć. Owszem pieniądz oparty na zasadach z Breton Woods się zawali ale myslę, że aby tak się satło to jeszcze upłynie dużo dużo czasu. Tak więc media nie straszcie !! Nie siejcie PANIKI !! Swiat stanął na głowie bo to przecież mi do niedawna zarzucano że siałem panikę mówiąc o tym, że przyjdzie bessa, że będzie KRACH. I co - okazuje się, że teraz ja mam uspokajać ? :)

Dostałem od Państwa dużo emaili z pytaniami czy pieniądze w bankach są bezpieczne, co o tym sądzę ? Nie odpowiadam indywidulanie bo tego było zbyt dużo tylko na forum. Moim zdaniem w zdecydowanej większosci polskich banków pieniądze są bezpieczne. Co to znaczy polskich, bo w swietle prawa handlowego polskim jest każdy zarejestrowany w naszym kraju bank. Ja mam na mysli BANKI z większosciowym udziałem kapitału polskiego. Dzięki nieodpowiedzialnej i delikatnie mówiąc amatorskiej polityce polskich rządów z ostatnich kilkunastu lat tych prawdziwych polskich banków mamy zaledwie kilka. Oazą spokoju pozostał nam PKO BP i tu można na pewno spać spokojnie (aktualny rząd robił juz przymiarki prywatyzacji ale myslę, że PO mówiąc subtelnie pójdzie po rozum do głowy i nie będzie podcinać gałęzi na której siedzi, wyborczej gałęzi). Drugim jest BGK, kolejnym jest BGŻ - jest z większosciowym jeszcze udziałem skarbu Państwa i niech tak pozostanie, bo włodarze też chcą go sprzedać zachodnim bankom ... bo podobno zachodnie banki mają nowoczesne technologie robienia biznesu których naszym bankom ...brakuje :). To tak na marginesie, jakby ktos nie wiedział .... dlaczego :) No i jest jeszcze bank moherowych beretów - Bank Pocztowy. O tak, Babcie miały rację - ja chociaż ze swoją babcią sie nie zawsze zgadzałem to zawsze swoją babcie szanuje :) Bo babcie nie dosć, że są kochane to jeszcze płynie od nich życiowa mądrosć. Miały babcie znowu rację.

Pozostał nam jeszcze zielony Bank - Bank Ochrony Srodowiska, wprawdzie jest to trochę przechowalnia miejscowych farmerów ale równie bezpieczna i również krajowy kapitał.

A czego się możemy spodziewać po innych "polskich" niepolskich bankach ? Nadmienię, że jeszcze w ubiegłym roku pisałem na tym forum, że kapitał międzynarodowych korporacji finansowych jest bezwględny, zwłaszcza amerykański. Dzisiaj mamy na to dowody i szkoda czasu na ich przytaczanie ale poczyniłem tę wzmiankę gdyż tak naprawde do końca nie możemy być pewni czego można się spodziewać po tych korporacjach. Mam na mysli pejoratywne niepodzianki oczywiscie.

Aby nie wymieniać konkretnych banków w złym swietle to powiem, że zamiast włoskich banków wolę dobrą włoską "pastę", jesli chodzi o Greków to zamiast isć do ich banku wolałbym grecką fetę, amerykańskie instytucje finansowe omijam szerokim łukiem choćby pochodziły z samego Citi, a niemiecki porządek ? Hm, ciekawe ale mamy dosć niebezpieczne moim zdaniem związki na polskim rynku w tym wątku. Jestem ciekaw jak zda egzamin przypadek gdzie w jednym z takich znanych banków w Polsce mamy kocioł w którym połaczone są resztki bankowosci inwestycyjnej (dzieki której mamy na swiecie ten kryzys), i znajdujące sie w nim dwa banki detaliczne. Dodajmy, że nie są to wydzielone podmioty prawa handlowego i cały biznes funkcjonuje pod jedną marką. Jak jest wszystko dobrze to nie ma to oczywiscie znaczenia. Ale jesli departament bankwosci inwestycyjnej poczynił jakies inwestycje wykorzystując "nowoczesne" mechanizmy inżynierii finansowej to niektórym może być ciepło.

Holendrom to ja nie ufam tak bardzo że nawet nie pijam ich piwa, wole dobre winko.

Ja w zasadzie jestem aż takim optymistą że wykluczam najgorsze, tzn. że polskie banki będące częsciami zachodnich grup finansowych upadną. Myslę, że polski system nadzoru jak i i pozostałe polskie banki nie mogłyby sobie na to pozwolić bo upadek zachwiałby utratą zaufania społeczeństwa całego systemu finansowego w PL. Niemniej jednak spodziewm się, że niektóre z filii zagranicznych banków działające w Polsce mogły dostać kilka miesięcy temu nieformalne polecenia aby odkupić jakies toksyczne aktywa od centrali czy innych spółek z grupy kapitałowej. Powodem tego mogłaby być tzw. optymalizacja podatkowa, czyli chęć pomniejszenia do zapłacenia podatków w Polsce. To czy tak jest okaże się dopiero najprawdopodobniej po nowym roku. Efektem takich działań może być rozczarowanie inwestorów którzy są włascicielami akcji wielu polskich banków gdyż może się okazać
Wyświetlaj:
booss / 213.238.74.* / 2014-06-16 22:20
Omijał bym Getin Bank robią tam machloiki podejżany jest
Polak z Polski / 83.27.240.* / 2012-05-28 20:45
Ten co to pisze że nie ma zaufania do Holendrów,to przebija TVN i wybiórczą jak ją nazwał,WIDAĆ JAWNIE PREFERUJE JEDNOSTRONNIE WPŁATOWY BANK ZAKONNIKA rYDZYKA SKUNKSA PRZYBYŁEGO Z NIKĄD.
Barbanera / 77.113.98.* / 2012-10-23 09:38
Wiesz koleś gdzie Holendrzy ciebie mają? Jeśli nie ufać to właśnie Polakom! A co do piwa to nie ma lepszego na świecie od holenderskiego "Brand Bier"! :-)))
lolek---0 / 89.171.95.* / 2008-10-24 11:29
nie wiem jak millenium (ostatnio o nim sporo pisano), ale ja bym uważał na polbank. podobno dziwne rzeczy się tam dzieją. piszę podobno bo kilka dni temu dostałem info od znajomego doradcy finansowego. kłopoty z kredytami, walutami, itd. wg mnie bezpiecznym w 100% bankiem w Polsce jest tylko nasz PKO BP. do niego można śmiało wpłacać miliony. jego bankructwo oznaczałoby bankructwo całego państwa, szturm kowalskich na sejm, nbp i ukamienowanie polityków.
Matrixoss / 2008-10-30 22:44 / portfel
co do Polbanku ma fajne konto oszczędnościowe i nie trzeba zamrażać pieniędzy na jakiś ściśle określony okres jak coś się nam nie podoba wycofujemy pieniądze a do tego jako JEDYNY jako oddział greckiego banku podlega greckim gwarancjom depozytów do 100% BEZ OGRANICZEŃ czyli mamy pokrycie w 100% nawet 10 000 000 PLN a nie 90% do 50 000 euro. więc gdzie te wątpliwości jakbyś miał do zdeponowania dużą kwotę na chwilę obecną to właśnie gwarancje wysokości depozytów były by dla Ciebie kluczowe a nie oprocentowanie jeden procent w tą czy w tamtą w tym przypadku nie grało by roli.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Gwarancje-rzadu-greckiego-zabezpieczeniem-depozytow-w-Polbanku-EFG-1840466.html
Matrixoss / 2008-10-30 22:51 / portfel
a co do do PKO BP uważam że ma najmniej ryzykowne kredyty i cały ten szum z hipotekami powinien go ominąć PKO nigdy nie dawało kredytów na 100% wartości nieruchomości co w konsekwencji daje mu dobrą pozycje w chwili obecnej.
RIFA / 195.50.100.* / 2008-10-17 12:42
Państwo w BGŻ nie ma juz pakietu wiekszościowego. Większościowy pakiet ma holenderski Rabobank.
Izydor / 83.31.104.* / 2008-10-16 20:15
Kolega plecie bzdury odnośnie BGŻ. To nie jest polski bank tylko holenderski. Skarb Państwa ma tam tylko 37% udziałów, a Rabobank aż 59%.
doradca klienta / 83.17.143.* / 2008-10-16 12:46
Ale GETIN Bank jest również bankiem z wyłącznie polskim kapitałem i posiada gwarancję BFG
BudzetDomowy / 2008-11-01 12:57
Większość banków posiada gwarancje BFG. Moim zdaniem Polskie banki nie są bezpośrednio narażone na ryzyko związane z kryzyem bankowym. Trzeba jednak pamiętać że wszystkie zapasy kapitałowe Polskich banków posiadających zagranicznych właścicieli są narażone na wyssanie. Nie ma żadnych powodów prawnych ani logicznych żeby zagraniczne banki nie przetransferowywały sobie kapitału ich Polskich oddziałów... W końcu właśnie po to kupuje się udziały w zagranicznych instytucjach.
Henryk Szrejder / 83.21.214.* / 2008-10-11 01:09
Bardzo proszę popatrzeć na wyniki Getin - banku z wczorajszego wieczoru!
To jak z tą paniką??
M bank / 83.29.149.* / 2008-10-10 23:37
wiadomo coś
putek / 2008-10-10 14:04
Mam 3 lokaty w AIG na ok 180 000 zł.Co robić, wycofać część ,czy wszystkie, i stracić oprocentowanie ,czy taż nie panikować ,lokaty są 3 letnie i najbliższa kończy się w kwietniu 2009 r. ostatnia w 2010r.Czy ten bank jest objęty gwarancją funduszu bankowego,wiem ,że ma problemy w Ameryce .A czy bank Getin jest objęty gwarancją funduszu bankowego iczy można bezpiecznie w nim inwestować do wysokości gwarantowanej przez fundusz..Bardzo proszę o poradę.
@ / 83.10.59.* / 2008-10-11 01:01
Lista banków objętych gwarancjami BFG znajduje się na stronie http://www.bfg.pl Gwarancjami Funduszu w 100% objęte są środki pieniężne o równowartości w złotych do 1.000 euro, a w przedziale o równowartości w złotych od 1.000 euro do 22.500 euro w 90% (liczone łącznie bez względu na liczbę umów rachunku bankowego zawartych przez deponenta z bankiem).
Przygotowana jest już ustawa która podnosi górny próg do 50000 euro.
y / 83.7.133.* / 2008-10-20 20:11
Mamy jednak coś na kształt skandalu. Zamiast podnieść rząd w praktyce obniża gwarancje lokat. Poprzednia regulacja była znacznie lepsza, bo gwarantowała depozyt w każdym banku do 22,5 tys. Obecna ma tylko do 50 tys niezależnie od ilości depozytów w różnych bankach. Realnie jest to znaczna obniżka gwarancji.
swoball4444 / 83.17.239.* / 2008-10-10 08:37
Czy fragment: "Jestem ciekaw jak zda egzamin przypadek gdzie w jednym z takich
znanych banków w Polsce mamy kocioł w którym połaczone są resztki bankowosci inwestycyjnej
(dzieki której mamy na swiecie ten kryzys), i znajdujące sie w nim dwa banki detaliczne.
Dodajmy, że nie są to wydzielone podmioty prawa handlowego i cały biznes funkcjonuje pod
jedną marką. Jak jest wszystko dobrze to nie ma to oczywiscie znaczenia. Ale jesli
departament bankwosci inwestycyjnej poczynił jakies inwestycje wykorzystując "nowoczesne"
mechanizmy inżynierii finansowej to niektórym może być ciepło. "
czy to dotyczy BRE, Multi i Mbank?
er / 79.185.52.* / 2008-10-15 09:23
Zgadza się - a spółka matka to niemiecki Commerzbank.
bombka / 84.10.8.* / 2008-10-08 21:55
Pamiętaj ! dobre ,bo polskie !!!!!
amaczka / 2008-10-21 00:10
hej a co z bankiem PKO SA ? mam tam lokatę ,która kończy sie 5 listopada ale boję sie że stracę. Może lepiej wypłacić te pieniadze i zalozyc mniejsze lokaty w tych polskich bankach prosze pomóżcie. Czy myślicie że ten bank mógłby upaść
/ 83.143.40.* / 2008-10-26 09:58
pekao jak każdy inny bank oprócz BGK ma tylko gwarancję BFG do wsyokości 50 tys eu
zielona łaka / 83.20.207.* / 2008-10-23 21:02
pekao sa na gwarancje skarbu państwa
dero / 83.9.139.* / 2008-10-23 22:39
Sejm podwyższył gwarancje dla depozytów do 50 tys. euro

PAP 23.10.2008 11:19
Czytaj komentarze(3)

Podwyższenie do 50 tys. euro gwarancji dla depozytów bankowych przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.


Za zmianami głosowało 423 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją, na którą składały się propozycje rządu i posłów, stuprocentowe gwarancje na sumę odpowiadającą 50 tys. euro dla depozytów bankowych będą obowiązywać bezterminowo i mają być wpisane do ustawy. Wcześniej Ministerstwo Finansów chciało, by kwota ta wynikała z rozporządzenia i obowiązywała tylko w 2009 r.

Jak wynika z wyjaśnień MF, 50 tys. euro gwarancji ma dotyczyć jednej osoby i ma być przypisane do depozytów w jednym banku. Jeżeli dana osoba miałaby na przykład lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie otrzymałaby gwarancje na kwotę 500 tys. euro.

W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku, gwarancja objęłaby wszystkie te depozyty, ale tylko na łączną kwotę 50 tys. euro. Kwota gwarancji uległaby podwojeniu, jeżeli konto będzie przypisane np. do małżonków.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, odpowiadając na pytania posłów, że w chwili obecnej ustawa o BFG nie obejmuje gwarancjami depozytów zagrożonych w SKOK-ach, bo nie partycypują one w BFG.

"Depozyty w SKOK-ach są objęte inną formą ubezpieczenia, poprzez towarzystwo ubezpieczeniowe. To zupełnie inny system" - poinformowała wiceminister. Dodała, że w przyszłości rząd chce objąć SKOK-i nadzorem bankowym i tym samym systemem pełnych gwarancji w ramach BFG.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dziś kwota depozytu nieprzekraczająca 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro kwota w przedziale od 1 tys. euro do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90 proc.

Uchwalona w czwartek nowelizacja zmniejsza także liczbę członków rady nadzorczej BFG. Ma się ona składać z przewodniczącego oraz siedmiu członków. Dwóch miałby powoływać minister finansów, dwóch - prezes Narodowego Banku Polskiego, jednego - przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i dwóch - Związek Banków Polskich.

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=771ac3e3-1152-4054-bfea-9cc4e44bee31
skomentuj

Najnowsze wpisy