Forum Polityka, aktualnościKraj

Jakie korzyści daje zatrudnianie niepełnosprawnych

Jakie korzyści daje zatrudnianie niepełnosprawnych

Wyświetlaj:
PartnerFirm / 2013-03-25 20:23
Pragnę zwrócić uwagę Państwa na stronę nowo uruchomionego projektu PartnerFirm. Ambicją autorów jest być pomocnym dla mikro i małych firm - znajduje się tam wiele przydatnych informacji ułatwiających skorzystanie z dofinansowania do płac przy zatrudnieniu pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Autorzy portalu postawili sobie za cel przybliżenie tematyki uzyskiwania subwencji w celu propagowania zatrudnienia ON a zarazem pomoc w zwiększeniu opłacalności i konkurencyjności prowadzonej działalności gospodarczej. Znajdziecie tam praktyczne informacje pozwalające optymalizować koszty płac oraz implementować prace zdalną z korzyścią dla firmy oraz wiele innych informacji przydatnych w prowadzeniu biznesu.

Projekt jest prowadzony przez firmę „Xandia - Rafał Szybiak” działającą na rynku doradztwa finansowego już piaty rok. Firma została laureatem Etapu Mazowieckiego V edycji konkursu Lodołamacze 2010 w kategorii Otwarty Rynek Pracy. Biuro firmy mieści się w Warszawie. Zapraszamy na stronę projektu: http://partnerfirm.pl - gdzie uzyskają Państwo wszelkie pomocne informacje z tematyki zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
siamski / 217.98.233.* / 2011-08-19 07:23
Artykuł pisany metodą kopiuj wytnij wklej. Zgadzam się z kom Pani Edyty
Edyta Sieradzka / 83.29.32.* / 2011-08-18 17:30
W tym artykule jest sporo błędów a mianowicie:
3.Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - przysługuje ono pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej; pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc. lub pracodawcy zatrudniającemu mniej niż 25 pracowników. Przy czym nie można mieć zaległych zobowiązań wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Właściciele firm otrzymują dofinansowanie na pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi Fundusz, wykorzystując numery PESEL i NIP, a także informacje przekazywane drogą elektroniczną do Funduszu oraz na osoby niepełnosprawne, które nie mają ustalonego prawa do emerytury.(powinno być w stopniu lekkim lub umiarkowanym). Kwota miesięcznego dofinansowania nie powinna przekroczyć miesięcznej pensji pracownika niepełnosprawnego. (nie powinna przekroczyć 75% kosztów płacy)
4.Refundacja składek ZUS - wystarczy w deklaracji rozliczeniowej składanej do ZUS zaznaczyć odpowiedni kod i wpisać kwoty ubezpieczenia osób niepełnosprawnych finansowane przez PFRON lub budżet państwa, co odciąża pracodawcę, gdyż sam nie musi już powyższych kwot wpłacać na rzecz ZUS. Dotyczy w równej mierze zakładów pracy chronionej jak i pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc. (od 2008 r. NIE MA JUŻ TAKIEJ POMOCY) - BŁĄD - jeszcze tylko w 2008 była refundacja składek ZUS ale już przez PFRON. Od 2009 r. jest tylko dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych).
5.Ulgi we wpłatach na PFRON - pracodawcy, którzy nie osiągają odpowiednich wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych (co najmniej 6 proc.), muszą dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON. W związku z tym pracodawcy zatrudniający więcej niż 6 proc. niepełnosprawnych zostają zwolnieni z tego obowiązku. Natomiast zatrudniając osoby ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy, można liczyć na obniżenie obowiązujących 6 proc. Ponadto jeżeli pracodawcy niespełniający powyższych warunków kupią usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkty od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników, w tym co najmniej 10 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, nabywają prawa do obniżenia wysokości obowiązkowych wpłat na rzecz Funduszu. (Błąd- ZMIANA WARUNKÓW od 1 stycznia 2011 r. aby móc być sprzedającym 30%)
6.Szkolenie osób niepełnosprawnych organizowane przez pracodawcę - na wniosek pracodawcy PFRON może zrefundować koszty szkolenia zatrudnionych u pracodawcy osób niepełnosprawnych. Zwrotem kosztów zajmuje się starosta na warunkach i w wysokości określonych w umowie zawartej uprzednio z pracodawcą.


Poz. Edyta Sieradzka
TomekNik / 46.228.224.* / 2014-05-23 22:28
Witam. Stworzyliśmy portal. Jest skierowany dla osób niepełnosprawnych oraz ich pracodawców. Ci ostatni znajdą tam takie tematy jak dofinansowania do wynagrodzeń SODiR (SOD), informacje ZFRON, wpłaty na PFRON, telepraca i inne. Osoby niepełnosprawne natomiast informacje o tym jak założyć działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu, możliwości finansowania czy informacje o telepracy. Zapraszamy na www.e-pelnosprawni.pl

Najnowsze wpisy