Forum Forum ubezpieczeńInne

jakie OFE wybrac??

jakie OFE wybrac??

ajadjaj / 2012-10-11 09:47
Zastanawiam się który z funduszy emerytalnych wybrać? Muszę podjąć decyzję, co do OFE, bo na pewno nie chcę, żeby mi ZUS losowo przydzielił jakiś fundusz, bo w losowaniu biorą udział też te gorsze fundusze.Co mozecie mi polecic?
Wyświetlaj:
lachon8382 / 2012-10-12 11:06 / Bywalec forum
Efektywność OFE najlapiej badać po jego efektach. Aktualnie króluje AXA, ale nie wiadomo czy podtrzyma swoje efekty.
eme / 77.255.73.* / 2012-10-12 08:33
Bez znaczenia
prawiemama23 / 2012-10-11 11:00
proponowalbym olac OFE i zainteresowac sie oszczedzaniem na emeryture we wlasnym zakresie.
Kalisztan / 83.9.66.* / 2012-10-11 19:46
Całkowicie błędne i nieodpowiedzialne podejście. Wolicie się zdać na ZUS i ślepy traf w losowaniu. Wierz mi, na emeryturze będzie czuć różnicę czy masz ofe np. Generali czy jakiegoś kijowego Pocztyliona czy Allianza, które zamykają stawkę.
Budyń / 89.76.112.* / 2012-10-12 14:30
Całkowicie błędne i nieodpowiedzialne rozumowanie:
[1] OFE o ile dożyją jego emerytury, jeszcze wiele razy będą miały zmienione zasady wypłaty / dziedziczenia kapitału.
[2] Dożycie OFE do jego emerytury jest mało prawdopodobne.
[3] OFE dostają 2,3% ubruttowionego wynagrodzenia - stanowczo za mało aby zrobić różnicę w przyszłym świadczeniu.
[4] OFE mają - wbrew pozorom - bardzo zbliżone wyniki inwestycyjne i identyczny portfel, w 2/3 składjący się z obligacji skarbowych.
[5] OFE należy wybrać z 3-4 największych, takich które mają najniższą opłatę za zarządzanie (bo prowizję mają wszystkie identyczną), gdyż ta oplata już po ok.10 latach bedzie dominującym kosztem uczestnictwa... i zapomnieć o sprawie.

Należy niezależnie oszczędzac na własną rekę.

Poza tym, warto ze stron MGPiPS ściagnąć arkusik z dzienną wyceną wszystkich jednostek uczestnicwa różnych OFE, z własnego OFE - historię przelewów z ZUS - i samemu wyliczyć dla własnej historii odprowadzonych składek, który fundusz za jaki się sprawdził. To jest proste do zrobienia.

Rankingi gazetowe opierają się o informacje OFE, a te - o różnicę ceny JR z początku i końca roku, co w ogóle nie ma wpływu na faktyczną wartość kapitału. Kto przeprowadzi prosty, opisany eksperyment - ten się zorientuje.

Najnowsze wpisy