Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Jestem kobietą,w 2013roku kończę 60lat,czy moja emerytura zostanie ponownie przeliczana?

Jestem kobietą,w 2013roku kończę 60lat,czy moja emerytura zostanie ponownie przeliczana?

skomentuj
wcześniejsza emerytka / 85.221.174.* / 2012-12-31 15:10
Witam.Mam pytanie-z dniem 30.06.2004.zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę.Od dnia 02.07.2004 przyznano mi świadczenie przedemerytalne,które pobierałam do grudnia 2008roku,gdyż złożyłam wówczas wniosek o przyznanie mi wcześniejszej emerytury.Do emerytury ZUS zaliczył mi 345m-cy składkowych,78m-cy nieskładkowych.Mam niski kapitał początkowy,a mój wskaźnik wysokości naliczony z lat 1989-1998 wynosi 84,35%.09.marca 2013roku ukończę 60 lat,mam więc pytanie?czy mam szansę na ponowne przeliczenie mojej emerytury?Czy warto mi według Państwa taki wniosek składać?Tyle dzieje się w tych przepisach,że się pogubiłam.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-01-02 12:04 / Tysiącznik na forum
Pani powszechny wiek emerytalny to 60 lat i 1 miesiąc.

Już na 3O dni przed 9 kwietnia 2013 r. zatem może złożyć Pani wniosek o e. powszechną, czyli liczoną już z Kapitału Początkowego właśnie i składek z lat 1999 i kolejnych. Jeśli będzie wyższa- przejść na nią. Ale szanse, że będzie wyższa są małe.

Niezależnie od tego zawsze może Pani złożyć wniosek o przeliczenie obecnego świadczenia, o ile nabyła/nabędzie Pani nowe okresy ubezpieczenia- np. z tyt. zlecenia, etatu, dg. albo jeśli miała Pani uwzględnione do ustalenia podstawy wymiaru lata zerowe na skutek braków dokumentacji płacowej.
Ola z Bydgoszczy / 83.20.207.* / 2013-07-17 09:23
Słyszałam , iż nie warto bo odliczają lata wypłat emerytur od kapitału początkowego i możliwa jest wysokość nowej o kilkaset zł mniejszej. Kuzynka po 40 latach pracy przeszła na wcześniejszą od 55 lat . wysokość emerytury miała 1800.-. W tym roku dała sobie przeliczyć , bo pracowała na zlecone jeszcze 18 miesięcy i co ? dostała nowe naliczenie o 500.- zł mniej! Dzięki Bogu mgła zostać przy pierwszym naliczeniu. Pozdrawiam.
wiwan / 2013-07-17 11:12 / Tysiącznik na forum
Tak, od 1.01.2013 r. ma zastosowanie nowy przepis - art. 26b sprowadzający się do pomniejszania podstawy e. powszechnej o sumę kwot pobranych wcześniej wypłat e. wcześniejszej, a w przyszłości- również częściowej.

Nadal jednak można przeliczać e. wcześniejszą z powodu nabycia nowych okresów składkowych na zasadach z art.110-113, tu "pomniejszenia" nie ma.
skomentuj

Najnowsze wpisy