Forum Forum emerytalneZUS

kiedy korzystniej złożyc wniosek o emeryturę

kiedy korzystniej złożyc wniosek o emeryturę

jagusia1122 / 2017-01-10 16:31
Witam:) We wrześniu 2016 skończyłam 60lat, PO wydłużyło mi termin o 1 rok i 3mc, czyli miałam otrzymać w grudniu 2017, PIS obniżył wiek emerytalny, ale dopiero od pażdziernika 2017 czyli niby poszłabym 2mc wcześniej. Moje pytanie czy złożyć wniosek w pażdzierniku czy grudniu, kiedy będzie korzystniej(od 2 lat nie pracuję) więc nic ze składek nie dochodzi. Mąż upiera się ze lepiej w grudniu. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
wiwan / 2017-01-11 10:54
Nie PO, ale ustawodawca.

Do rzeczy - to jest kwestia bardziej subiektywna, bo składając wniosek o 2 miesiące później sprawiamy, że świadczenie będzie wyższe, bo już mniejsza liczba miesięcy przewidywanego dalszego życia na emeryturze z tablicy dalszego trwania życia będzie do wyliczenia wzięta.
Waloryzacja kwartalna będzie ta sama.

Za to o te 2 świadczenia miesięczne sumarycznie mniej zostanie Pani wypłacone. Zatem tak naprawdę w sensie matematycznym co dało Pani większą łączną wypłatę będzie zależało od tego jak długo na emeryturze Pani... będzie.

Nowa tabela dalszego trwania życia będzie dopiero w kwietniu 2017 r.

W aktualnej tabeli różnica pomiędzy 61 lat i 3 mc a 61 lat i 1 mc wynosi 1,5 miesiąca i dla wieku 61 i 1 miesiąc wynosi 250,6 mc.
W 2016 r. więc taka różnica jak w Pani przypadku przekładała się różnicę w wysokości świadczenia brutto ok. 0,6 %

Najnowsze wpisy