Na skróty
Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Kiedy następuje przedawnienie długów?

skomentuj
Wyświetlaj:
arah01 / 2014-11-05 13:44
napiszę o sprawach nieuczciwych wierzycieli która dotknęła mnie osobiście.
Kancelaria X Wierzytelności Windykacja skupująca długi
od firm ( Duża Mafia ) - otóż ludzie Ci skupują sobie długi i czekają aż suma zadłużenia narośnie do rozmiarów horyzontalnych nie zawiadamiając dłużnika o jego zadłużeniu.
W moim przypadku to suma 5400 zł plus koszta komornika.
Pismo to dostałam na adres gdzie nie zamieszkuję od 6-ściu lat i nigdy wcześniej nie było żadnych pism tyczących tego zadłużenia gdyż mieszka tam moja córka i wszelką korespondencję mi przekazuje.
I teraz może o datach tyczących tej sprawy od komornika i kancelarii prawnej tego
biura pod którym się podpisuje radca prawny tej łupiącej grupy p. Iksińska
18.11.2003 jest pierwsza data klauzula wykonalności Sąd Rajonowy dla Wrocławia X
21.11.2014 nowa czyli nowy wyrok postanowienie Sadu Rejonowego dla Wrocław X
Nigdy nie dostałam nic od tej firmy że jestem ich dłużnikiem .
Gdy zadzwoniłam do tej firmy pani z wielką łaską i opieszałością powiedziała skąd jest ten dług
I na ile opiewa po trzech telefonach dopiero następnego dnia ( firmy Dialog której niestety już nie ma więc nigdy nie dowiem się jaki był dług macierzysty i czy istniał )
I że nawet jeżeli zacznę spłacać ten dług to mogą wstrzymać komornika ale będę musiała pokryć koszta komornika .
Pytam się więc o co tu chodzi po jedenastu latach dostaję powiadomienie o zadłużeniu .Nawet jeżeli firma ta przejęła te długi wydaje mi się że zawiadomienie powinno być dostarczone tak jak powiadomienie od komornika ale firma ta bazuje na takich sytuacjach b. Proszę o pomoc . .
arah01 / 2014-11-05 13:49
Pismo do komornika było wrzucone do skrzynki .
arah01 / 2014-11-05 14:01
A i jeszcze jedno w 2009 roku brałam kredyt z banku i nie byłam nikomu nic winna gdyż brałam pismo z krajowego rejestru długów .
zolza9 / 2014-10-23 12:27
W 2006 administracja mieszkaniowa zostala rozwiazana a jej tereny zdane do Urz.Miasta.Na terenie staly garaze tzw.blaszaki.Nigdy nie dostalismy pism,ze przeszlo to pod Urz.Miasta.W tym roku na kazdym z garazy Urz.Miasta zostawil pisma aby zglosic sie ,ze zajmuje sie dalej garaz.Po zgloszeniu w Urz.Miasta. okazalo sie ze trzeba zaplacic prawie po 5 tys.zaleglego za dzierzawe.Urzedniczka poinformowala nas,ze jak rozwiazano administracje,to sami powinnismy dowiedziec sie w Urz.Miasta kto teraz zarzadza terenem,a nie czekac.Czy po tylu latach dlug jest dalej aktualny.
H Szatkowski / 2014-10-23 12:40 / Tysiącznik na forum
Przedawnienie roszczenia w takiej sytuacji- świadczenie okresowe- wynosi 3 lata.
No chyba, że chodzi o podatek od nieruchomości- wtedy lat 5. Opłata za wieczyste użytkwoanie- 3 lata.

Oczywiście pomijam kwestię przerwania biegu przedawnienia.
zolza9 / 2014-10-23 14:35
Nierozumie zbyt tego przerwania biegu przedawnienia.Czy kiedy dostalam ponaglenie do zaplaty i straszeniem sądem,napisalam pismo o nienaliczanie mi tych oplat,bo niewiedzialam gdzie placic i nigdy niedostalam zadnego pismam przez 8 lat,kto zarzadza tym.Ani administracja o zbyciu tego niepowiadomila,ani Urz.Miasta.Czy tym pismem przerwalam bieg przedawnienia?Takie pismo urzedniczka kazala napisac,zlozylam je 25 sierpnia,ale do dnia dzisiejszego z Urz.Miasta nie dostalam,zadnej opowiedzi.
H Szatkowski / 2014-10-24 11:08 / Tysiącznik na forum
Tak, taka czynność stanowi przerwanie biegu przedawnienia, ale w Pani przypadku nie ma to znaczenia, bo nastąpiła ona już po upływie okresu przedawnienia.

Może jednak przedawnienie przerwano już dawniej- np. wezwaniem do zapłaty, którego Pani nie pamięta, albo nie odebrała Pani awiza, albo odebrał list członek rodziny i zgubił itp.

Więcej o przerwaniu:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zawieszenie;i;przerwanie;biegu;przedawnienia,218,0,678618.html
zolza9 / 2014-10-26 05:49
Wiec prosze mi napisac taka rzecz....Jak powinam i ustosunkowac do tego,ze od 25 sierpnia Urz.Miasta nie odpisal mi na moja prosbe.....Czy sadzi Pan,ze to odwlekanie,moze ma zwiazek z przedawnieniem czy zblizajacymi sie wyborami.?..
H Szatkowski / 2014-10-27 12:04 / Tysiącznik na forum
1. że co do zasady był 1 miesiąc na odpowiedź, więc jeśli nie było kwestii nieprawidłowego dostarczenia pisma czy wskazania swoich danych- kwalifikuje się to do interwencji wyżej, niż ów urzędnik/dział magistratu.
2. wybory nie mają nic do tego moim zdaniem, a już na pewno nie mają prawa mieć.

3. wracając do rzeczy. To, że upływa okres przedawnienia nie oznacza, że dług znika. Oznacza jedynie, że dłużnik może skutecznie uchylić się od takiego roszczenia dokonując oświadczenia, w którym tego odmawia właśnie z powodu upływu ww okresu.
Zuza2184 / 195.254.174.* / 2014-09-22 14:13
Witam... Firma windykacyjna Intrum działając w imieniu Towarzystwa Ubezpieczeniowego WARTA informuje mnie że w rejestrach wierzyciela na mojej polisie istnieje zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek OC w roku 2005, 2006, 2008. Prowadzę dzialalność gospodarczą i posiadam kilka samochodów. Nie jestem nawet w stanie ustalić ani sprawdzić czy wspomniane wyżej polisy były zapłacone czy jednak nie. Pytanie więc czy te sprawy nie są przedawnione skoro minęło więcej niż 3 lata...?! Czy jak odpowiem na to wezwanie to czy nie przerwę procedury przedawnienia i tym samym nadam nowy bieg sprawie...?! Proszę o jakąś podpowiedź...
Juula / 194.150.170.* / 2014-08-19 13:45
witam proszę o poradę. Otrzymałam pismo z orange iz w 2010 roku nie uiściłam opłaty za 4 telefony (za aparaty) Za wszystkie aparaty płacę zawsze przy odbiorze i nie przypominam sobie zaistniałej sytuacji. mam w firmie orange 5 numerów firmowych. Dodam iz telefony które orange twierxzi są rzekomo nie zapłacone juz dawno nie działaja a dwa z tych numerów są zlikwidowane. Proszę o informację po jakim czasie dług ulega przedawnieniu
szklarek / 2014-08-19 21:07 / Tysiącznik na forum
Stan techniczny obecnie aparatów, czy aktywność numerów jest tu bez związku.
Jak rozumiem aparaty zostały kupione na firmę, więc jeśli opodatkowanie na zasadach ogólnych czy liniowe to i tak dowód zapłaty faktury za 2010 musi być w dokumentacji jeszcze ze względów skarbowych.

Skoro więc mamy potencjalnie nieopłaconą fakturę pomiędzy firmami to okres przedawnienia roszczenia wynosi 2 lata od daty wymagalności.

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/przedawnienie;dlugu;w;obrocie;gospodarczym,159,0,801695.html

Zakup aparatów 'prywatnie' zmienia stan rzeczy.

Zawsze jeszcze jest kwestia przerwania biegu przedawnienia.
Luki_K / 2014-06-23 21:03
Witam, moja żona zapisała się na studia SGH w 2006 r. W styczniu 2007 r. poszła na urlop dziekański na 1 rok. Po upływie tego okresu nie powróciła na studia, ale również się z nich nie wypisała. Tydzień temu dostała wezwanie od pełnomocnika prawnego szkoły do zapłaty zaległych należności za luty, marzec i kwiecień 2008 r. i naliczone przez 6 lat odsetki w terminie 14 dni od otrzymania pisma pod groźbą oddania sprawy do sądu w wypadku nieuregulowania należności. Do tej pory szkoła nie wysyłała żadnych komunikatów o zadłużeniu. Poprosiłbym o informację jak wygląda przedawnienie długu w tej sytuacji. Nie chodzi nam nawet o nie opłacenie należności za 3 niewykorzystane miesiące nauki, ale raczej o odsetki naliczane przez 6 lat bez naszej wiedzy o zadłużeniu.
szklarek / 2014-06-23 21:41 / Tysiącznik na forum
Wykładnie są takie, że zadłużenia za czesne powstałe przed wejściem w życie Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tj. przed 1 września 2005 r) przedawniały się po 2 latach, jak w przypadku zlecenia. Po wejściu ustawy w życie, a więc i podpisywaniu umowy student-uczelnia- ma zastosowanie przepis ogólny o przedawnieniu 10 letnim.
Iś bin / 194.54.17.* / 2014-08-09 10:32
No dobrze, a teraz, jeśli uczelnia podjęła się nauki i nie otrzymała pieniędzy po wejściu w życie ustawy, czyli po podpisywaniu umów ze studentem, to czy terminem przedawnienia jest moment podpisania umowy pomiędzy uczelnią a studentem, czy też data powstania zobowiązania?

Czy z praktyki wynika, że uczelnie stosują podobny zabieg jak np. Urząd Skarbowy, który na rok przed upłynięciem terminu przedawnienia potrafi wnieść sprawę do sądu (przerywając bieg przedawnienia), by uzyskać jak najwyższe odsetki względem dłużnika?
szklarek / 2014-08-11 11:31 / Tysiącznik na forum
Decyduje to, czy podpisano umowę na podstawie wskazanej Ustawy- czyli jaki rodzaj zobowiązania stanowi czesne, a nie data powstania zadłużenia.

Nie sądzę by uczelnie robiły 'biznes' z odsetek. Nie są instytucjami finansowymi i jeśli zwlekają, to z niefrasobliwości, że dłużnik sam swoje zobowiązania spłaci.
melonik73 / 178.118.238.* / 2014-06-21 11:29
witam miałem kiedyt konsumpcujny w 1999 roku i teraz dostałem wezwanie od firmy windykacujnej do spłaty prawie 5500 zł.Czy nie jest to juz przedwanienie sprawy i czy mam zapłacic pozdrawiam
Nicola444 / 5.172.252.* / 2014-06-11 12:27
Czy kazde pismo od komornika dotyczace np zajecia w urzedzie skarbowym itd powoduje przerwanie biegu przedawnienia?Czy jesli nakaz nie zostal doreczony to mona ubiegac sie o wznowienie terminu ?Z jakich powodow mozna sie o to ubiegac? Kiedy sad zwolni z kosztow sadowych? Jesli ma si rodzine. na utrzymaniu a zarabia zroche wiecej niz najnizssza krajowa,ale komornik. zajmuje wynagrodzenie i zostaje najnizsza krajowa? Cyz trzeba wplacac jakis procent od tej kwoty ktora cchcem umrzyc do sadu? Ile wynsza koszty sadowe?? Czy jak sie pospieszymy i zlozymy do nsadu pozew o przedawnienoe a sie okaze ze sie jeszcze nie przedawnilo to przerywa sie bieg przedawnienia i biegnie on od nowa
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Nicola444 / 5.172.252.* / 2014-06-11 11:52
Witam. Chcialam zapytac o dlugi mieszkaniowe i ich przedaenienie. Po jakim czasie przedawnia sie ugoda sadowa? Po jakim czasie nakaz sadowy? Czy mozna sie bronic podpisaniem ugody pod wplywem bledu? A co z sytuacja, kiedy nakaz nie zostal doreczony a sciaga sie naleznosc z wyplaty? Czy sciaganie naleznosci z wyplaty powoduje przerwanie biegu przedawnienia? Czy pismo od dluznika z prosba o umorzenie dlugu powoduje przerwanie biegu przedawnienia?I jeszcze jedno. Jezeli takie dlugi spalaca sie solidarnie, a wobec jddnego z dluznikow mozna mowic o przedawnieniu, to czy przedawni sie caly dlug wobec wszystkich dluznikow?
--
pol831 / 185.26.182.* / 2014-09-09 12:13
3 lata alee szybciej dostaniesz kopa z mieszkania
zbik 83 / 83.1.81.* / 2014-06-03 19:44
witam03,06,2014 dostałem od cyfrowego polsatu wezwanie do zapłaty na ok 16 zł jak poinformował mnie pan do którego sie dodzwoniłem to zaległy niepelny abonament dodam iz nie posiadam w/w telewizji od prawie 3 lat i nie posiadam juz dokumentów potwierdzających wpłaty bo po rozwiazaniu umonwy wykonałem telefon i poinformowano mnie ze nie posiadam zadnych zobowiazań względem polsatu.
wiwan / 2014-06-03 22:19 / Tysiącznik na forum
No właśnie "prawie" 3 lat. Przedawnienie w zobowiązaniach cyklicznych, okresowych takich jak właśnie abonament telekomunikacyjny następuje po 3 latach.
Zbigniew555 / 46.148.91.* / 2014-05-27 11:25
Witam podpisałem pożyczkę 2006roku na 18tyś a teraz firma windykacyjna domaga się jej spłaty nie miałem żadnych pism ani nie było sprawy w sądzie czy ten dług jest przedawniony?
H Szatkowski / 2014-05-27 13:27 / Tysiącznik na forum
To zależy od tego na kiedy był określony termin jej spłaty. Tu okres przedawnienia wynosi 3 lata od owego terminu.
as. / 84.205.31.* / 2014-05-24 23:00
Witam. Maz dostal pismo od firmy windykacyjnej, ze ma do zaplaty 4 tysiace rozlozone na raty po prawie 800zl, poniewaz kupili dlug od providenta za dwie pozyczki z 17 i 24 grudnia 2004r, ktorych nawet nie bral. Czy taki dlug sie napewno przedawnil i czy mozemy sami odrazu zlozyc wniosek do sadu o zarzut przedawnienia? Czy musimy czekac ba jeszcze jakies pismo?
--
vika_pr / 2014-03-06 19:45
Witam,
do jakiego typu długów odnosi się zaliczka pobrana od pracodawcy przez pracownika?
wiwan / 2014-03-06 20:31 / Tysiącznik na forum
Jest to jeden z innych typów zobowiązań, regulowany nie KC, ale kodeksem pracy- a konkretnie art. 291. Przedawnienie wynosi tu 3 lata ( zaliczka jako awansem wypłacone wynagrodzenie za pracę ).

Chyba, że była to zaliczka na inne cele, czyli związane z wykonywaniem pracy (np. gotówka dana sekretarce na kupno materiałów biurowych do pracy)- to zasada taka jak z mieniem powierzonym pracownikowi- przedawnienie wynosi 1 rok, od kiedy pracodawca się szkodzie dowiedział, nie później jednak niż 3 lata od szkody wyrządzenia.
vika_pr / 2014-03-06 21:34
A czy w przypadku umowy innej niż umowa o pracę działa to w ten sam sposób?
wiwan / 2014-03-06 22:19 / Tysiącznik na forum
NIE. Nie ma mowy o pracodawcy wtedy, stosuje się zasady kodeksowo-cywilne.

Czyli w przypadku osoby samozatrudnionej, a więc prowadzącej DG- byłby to termin moim zdaniem trzyletni z art. 118 KC, a dla wykonującej dzieło/zlecenie- termin dwuletni z art. 751 KC
leszek kadela / 37.31.18.* / 2014-01-26 21:40
W Polsce przedawnienie nastepuje po smierci dluznika lub po wojnie.
Kindzioraero / 94.197.120.* / 2014-01-23 11:04
Witam
Kiedy ulegają przedawnieniu mandaty za jjazdę bez biletu? W 2002 roku zostałem zatrzymany bez wważnego biletu w Elblagu. W tym czasie odbywalem służbę wojskową i bylem w mundurze. W dniu wczorajszym dostałem pismo ze mam do zaplaty 750 pln. Nie mieszkam w Polsce od 8 lat. Czy nadaal musze zaplacic? Dziękuję
--
H Szatkowski / 2014-01-23 11:44 / Tysiącznik na forum
W tej sytuacji NIE jest to mandat, ale opłata specjalna i zgodnie z art. 77 ustawy prawo przewozowe przedawnia się po roku od wskazanej w "mandacie" ostatecznej daty zapłaty.

Jeśli sprawę niezapłacenia przewoźnik skierował do sądu przed przedawnieniem - nastąpiło przerwanie biegu tego przedawnienia.
marek201179 / 82.160.130.* / 2013-11-05 20:15
WITAM
Moj problem polega na tym iz odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach w raz z braćmi i problem polega na tym iz rodzice nie płacili w pewnych miesiącach w rożnych latach za centralne ogrzewanie( trudna sytuacja finansowa ) . Gdy chciałem sie dowiedzieć za jakie miesiące i w ktorych latach nie została uiszczona oplata od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie może ( nie chce ) wydać mi takiego zaświadczenia . Porostu chciał bym powoli nawet spłacać ten dług ale nawet nie wiem co gdzie i ile .Otrzymałem aby zaświadczenie ze np. na dzien .31.10.2013 dług za co wynosi 3300zl. Od kont rodzice zmarli uiszczam sumienie opłaty czas około 2.5 roku. Poprostu chce miec czarno na bialym kiedy i ile mam do zaplaty. MOJE PYTANIE "JAKI JEST CZAS NA PRZEDAWNIENIE TAKIEGO RODZAJU DŁUGU "
do początku nowsze
1 2 3 4 5
skomentuj

Najnowsze wpisy