Na skróty
Forum Forum prawneZmiany w prawieKiedy następuje przedawnienie długów?

Kiedy następuje przedawnienie długów?

skomentuj
Wyświetlaj:
Gafi / 77.253.89.* / 2012-09-13 17:32
Witam
Kilka lat temu studiowałam. Edukacji nie ukończyłam ale z uczelnią się rozliczyłam. Po jakimś czasie złożyłam podanie o ponowne przyjęcie mnie na studia ale nie otrzymałam odpowiedzi więc edukacji nie podjęłam. Kilka dni temu dostałam nakaz zapłaty ponad 8 tysięcy złotych z tytułu nieopłacenia czesnego.
Czy mają prawo żądać ode mnie zapłaty jeśli nie dostałam powiadomienia o przywróceniu praw studenta i nie podjęłam ponownie edukacji??
User 74 / 178.36.233.* / 2012-09-10 14:23
Witam! Mam problem gdyż dostałem wezwanie do zapłaty od komornika o zajęciu renty za zobowiązania wynikłe z nie wpłacenia 6 abonamentów za Canal + które powstały w 2001 roku ...dowiedziałem się ze faktura zbiorcza i przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej nastąpiło w 2004 roku a w tym właśnie czasie zmieniłem adres zamieszkania i nie dostawałem zadnej korespondencji a kilka dni temu dostałem na nowy adres własnie tą informację iż Nakaz Zapłaty z dnia 16.03.2012 i mam pytanie czy po tylu latach nadal jestem zmuszony do zapłacenia tego lub czy są ewentualnie jakieś inne rozwiązania.Dodam też że w 2001 roku wszystko było za zdrowiem ok a teraz jestem inwalidą 1 grupy .i czy to ewentualnie mogło by mieć jakis wpływ na zawieszenie egzekucji komorniczej ?
vvvvvvvvvvvvvvvv / 188.146.98.* / 2013-06-10 03:01
Dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej termin przedawnienia to 3 lata. Umowa z Canal + to nic innego jak okresowe świadczenie usług. Gdybyś przeczytał to co jest napisane na początku artykułu, to wiedziałbyś, że w 2004 roku Twój dług uległ przedawnieniu. Po okresie przedawnienia instytucje sprzedają długi za grosze tylko dlatego, żeby chociaż parę groszy dostać od firmy windykacyjnej i pozbyć się problemu. Takie sępy tylko czekają na dobrą okazję, będą przesyłać listy w których poinformują o odsetkach itp... Kiedy nie mają odzewu od Ciebie, to przyślą prawdopodobnie list, że umorzą odsetki jeśli się z nimi skontaktujesz i nawet rozłożą Ci dług na raty. Nawet się nie warz czegokolwiek wpłacać, bo to będzie jednoznaczne z przyznaniem się przez Ciebie do tego długu. Pamiętaj, że on już dawno się przedawnił, więc nie daj się nabrać.
user701 / 95.48.8.* / 2012-08-07 13:43
witam w 1983 roku mój dziadek wygrał sprawę o zniesienie współwłasności działki, musiał spłacic brata, próbował to zrobić, lecz brat nie przyją dwukrotnie przekazu pocztowego, dziadek dał sobie spokój, i teraz po 28 latach brat dziadka poszedł z ożeczeniem z tej sprawy z 1983 roku i otrzymał na nim klauzule wykonalnośći, a z kolei z tym poszedl do komornika który przysłał dziadkowi polecenie zapłaty tej kwoty z 1983 roku wraz z kolosalnymi odsetkami, czy wystarczy złożyć w sądzie wniosek o przedawnienie długu aby zablokować spłate tych pieniędzy, przez te 28 lat brat dziadka nie upominał sie o te pieniądze, a wręcz ich nie chciał a teraz mu się odmieniło
user777 / 95.48.8.* / 2012-08-07 13:43
witam w 1983 roku mój dziadek wygrał sprawę o zniesienie współwłasności działki, musiał spłacic brata, próbował to zrobić, lecz brat nie przyją dwukrotnie przekazu pocztowego, dziadek dał sobie spokój, i teraz po 28 latach brat dziadka poszedł z ożeczeniem z tej sprawy z 1983 roku i otrzymał na nim klauzule wykonalnośći, a z kolei z tym poszedl do komornika który przysłał dziadkowi polecenie zapłaty tej kwoty z 1983 roku wraz z kolosalnymi odsetkami, czy wystarczy złożyć w sądzie wniosek o przedawnienie długu aby zablokować spłate tych pieniędzy, przez te 28 lat brat dziadka nie upominał sie o te pieniądze, a wręcz ich nie chciał a teraz mu się odmieniło
BIJB / 164.127.70.* / 2012-07-12 20:33
i tak trzeba bedzie splacac swoje dlugi. Windykacja moze sie tego domagac az do smierci dł, niezaleznie co sąd orzecze. SWOJE DLUGI TRZEBA SPLACAC!
y / 37.209.146.* / 2013-06-11 23:10
nic nie trzeba, jak się przedawni.
motylek157 / 95.50.50.* / 2012-09-18 09:15
Po co te drukowane litery wiadomo że trzeba ale nie zawsze można...wszystko
tom 58 / 108.238.54.* / 2012-09-13 21:21
Nawet dalej niz do smierci, do mnie widykacja przyslsla zalegy rachunek z telefon , na niezyjacego juz od 28 lat mojego tate , rozmawialem z nimi przez telefon i probowalwm im wyjasnic cala sytuacje, musialem dla iwarygodnosci przeslac im akt zgonu dopiero dali spokuj.
restytucje-pomoc / 77.114.223.* / 2012-09-12 01:57
Windykator /windykacja,domagać się może,tak samo jak może uczyć się pływać lub tańczyć. Oczywiście może się uczyć bo nikt mu tego nie może zabronić podobnie domagać się może i nikt mu nie zabroni domagać się może ale to nie znaczy,że może przedawniony dług wyegzekwować.Nie można zmusić dłużnika do zapłaty przedawnionego roszczenia wobec którego dłużnik podniósł zarzut przedawnienia a sąd taki zarzut uznał za zasadny. Oczywiście windykator domagać się dalej może i tylko tyle że się domaga. KC reguluje kwestie przedawnienia roszczeń w przepisach: art.117 do art.125 a windykator dalej może się domagać i na domaganiu musi zakończyć, dodam tylko,że domagać się może wyłącznie za zgodą dłużnika bo gdy dłużnik uzna,że zbyt mocno się domaga to może postawić/wytoczyć proces o czyn opisany w art.190a KK .
bumbulinka / 94.193.20.* / 2012-06-30 12:39
kiedy przedawniaja sie dlugi skarbowe
barbarab107 / 2012-06-21 22:24
po 25 latach znajomy zrobi łzgloszenie na policje ze nie zapłaciłem mu za zrobienie centralnego ogrzewania ja wiem ze zapłaciłem a po drugie nie ma na to faktury bo on nie prowadził zadnej działalnosci gospodarczej co z tym fantem moze dziac sie dalej
lukaszwych.niel / 164.126.27.* / 2012-06-21 23:01
nic umowa o dzieło 2 lata, nawet jak by na siłe probował roboty budowlane to i tak 10.
po 25 latach to nie wiem czy zabójstwo by sie nie przedawniło.
Greco71 / 92.20.165.* / 2012-06-05 12:03
witam ma pytanie kiedys sie zachowalem nie fer i pozyczylem sobie z banku lukas kaske w 2006 r kwote nie cale 10,000 nie placilem i nie place wiem ze przychodzilo awizo na poczte obecnie mieszkam za granica polski zycie mi sie ulozylo dobrze mam rodzine i godne zycie tylko nie wiem czy bym mog do polski przyjechaci-czy to sie przedawnilo lub mnie czeka puszka czy nie odwiedzac polski? dziki!
wiwan / 2012-06-05 13:08 / Tysiącznik na forum
Awiza świadczą o powzięciu przez wierzyciela działań, które bieg przedawnienia PRZERYWAJĄ.

W artykule przewodnim do wątku to wyjaśniono:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;nastepuje;przedawnienie;dlugow,117,0,582005.html

Więc na przedawnienie nie ma co liczyć teraz.
Pobyt w kraju lub nie nie ma nic do tego. Bo na razie jest to sprawa cywilna. Jeśli Credit Agricole (następca prawny Lukas Banku) doprowadzi do uznania Pana przestępstwa- wyłudzenia- w grę wchodzi europejski nakaz aresztowania.
vvvvvvvvvvvvvvvv / 188.146.98.* / 2013-06-10 02:42
[...]! Awiza nic nie przerywają. Nawet jeśli ktoś z rodziny odebrał list (polecony) do Ciebie, to można wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Zawsze mogą zeznać, że nie utrzymywaliście kontaktu i nie mogli poinformować Cię o liście ani Ci go przesłać. Wystarczy, że przedstawisz jakiś dokument potwierdzający to, że w tym okresie nie przebywałeś pod danym adresem, na który przychodziły listy (np. umowę najmu mieszkania, starą rezerwację na przelot samolotem i tym podobne). Większość tych złodziei ma dostęp tylko do starych danych adresowych a jeżeli nadal jesteś tam zameldowany to niech sobie piszą dalej. Nie ma tam pewnie nic, co jest Twoją udokumentowaną własnością, więc nawet jak komornik przyjdzie to i tak nic nie zajmie, bo to nie Twoje.
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
jez1303 / 89.66.17.* / 2013-05-13 22:11
dla niego to po 20 latach moze sie przedawni a dla ciebie 3 latach awiza moga byc z wyrokiem , jak nie odbierzesz to sie nie odwolasz i tylko nakaz sadu do splaty przerywa ciag przedawnienia
antywiwan / 193.151.76.* / 2012-06-23 20:21
Nie słuchaj p****** debilnego windykatora.Awizo ma moc sprawczą tylko wtedy gdy jest podpisane i odebrane przez uprawninego odbiorcę.Bieg przedawnienia przerywa kontakt z windykacją(odpowiadanie na listy,telefony etc etc.),oraz wniesienie pozwu o zapłatę i nakaz zapłaty.Skontaktuj się z prawnikiem,uspokoi i pouczy.A ja tymczasem redaguję światowy nakaz aresztowania dla wiwana za skończone łachudrostwo.
jez1303 / 89.66.17.* / 2013-05-13 22:01
to nie tak tylko nakaz sadu
Anonim376 / 164.126.251.* / 2012-06-02 10:25
8 lat temu majac 11 lat zakupilem program "komputer bez tajemnic"
wczoraj po 8 latach odezwali sie do mnie z firmy windyfikacyjne ze mam im za to zaplacic prawie 200 zl inaczej podadza mnie do sadu.
czy majac 11 lat mogli oni ze mna podpisac jaka kolwiek umowe ??
i czemu dzwonili na firmowy nr mojego ojca i pytali o mnie ??
prosze o pomoc... musze to splacic...? najlepsze jest to ze jestem osoba uczaca sie i nie dysponuje takimi pieniedzmi a termin splaty dostalem do poniedzialki ;)
vvvvvvvvvvvvvvvv / 188.146.98.* / 2013-06-10 02:14
Nie można zawierać umów z osobami nieletnimi, więc nie masz się o co martwić. To tylko straszenie. W końcu żadne z rodziców nic za Ciebie nie podpisywało, prawda? Takie zawarcie umowy nie ma mocy prawnej i mogą co najwyżej podzwonić do Twojego starszego i wysłać parę listów z nakazem zapłaty. Poza tym, jak zdobędziesz do nich adres, to napisz im oświadczenie, że dług jest przedawniony a na dodatek zawieranie umów z nieletnimi nie ma mocy prawnej. Niech sobie piszą, a jak Cię już wkurzą na dobre, to zaskarż tą firmę windykacyjną o nękanie.
To chyba byłoby na tyle.
Pozdr.
Anonim376 / 164.126.251.* / 2012-06-02 10:26
a dzis jest sobota....
titka878 / 188.33.107.* / 2012-05-30 21:56
4 lata temu wzielam kredyt w prowidencie.kilka rat splaciam ,a reszty z przyczyn niezaleznych nie.Nikt sie do mnie nie oddzywa i zadne pisma nie przychodza.Po ilu (o ile wogole)taka sprawa sie przedawnia????Bede bardzo wdzieczna za odp.
tarkus / 213.134.163.* / 2012-07-02 01:00
Po prostu niczym się nie przejmuj. Oni nic nie mogą zrobić. Nie odzyskują oszuści 30 % pożyczonych pieniędzy. Sami od dwóch lat mają prokuratora na karku i sprawę w sądzie z UOKiK. Po prostu o nich zapomnij.
titka787 / 31.174.59.* / 2012-05-31 14:03
Bardzo prosze kogos o napisanie czegokolwiek na ten temat:(
ivory728 / 194.166.189.* / 2012-06-27 20:41
ja tez wzialem w 2001 1100 zl i splacilem pare setek,ze zostalo 760zl i cisza..w koncu windykacja sie tym zajela ale nic nie wskorali,naliczali jakies dziwne kwoty,miesiac temu kruk sie odezwal i mam do splacenia tylko ta reszte co mi zostala bez odsetek,dogadalem sie na trzy raty i spokoj.Zadz bezposrednio do providenta i zadeklaruj chec splaty to pojda ci na reke ,no chyba ze nie chcesz
byly pracownik / 83.24.78.* / 2012-04-08 22:36
firma nie placila mi przez kilka miesiecy mojego wynagrodzenia. Dla scislosci dodam iz bylem zatrudniony na podstawie umowe o prace ! Przestalem pracowac w tej firmie 8 miesiecy temu, po czym wyjechalem od razu za granice. Teraz chcialbym pozwac firmie do sadu o zwrot zaleglego wynagrodzenia Czy po tych kilku miesiacach nie przedawnil sie okres zadluzenia firmy wobec mnie ?
wiwan / 2012-04-09 22:59 / Tysiącznik na forum
Nie, nie przedawnił się, bo roszczenia pracownicze przedawniają się po 3 latach na podstawie art. 291 Kodeksu Pracy. Oczywiście termin przedawnienia każdej wypłaty biegnie osobno od dnia wymagalności jakim był dzień wynikający z regulaminu wynagradzania/umowy o pracę- na podstawie art.85 Kodeksu Pracy.

Od dnia rozwiązania umowy natomiast biegnie okres przedawnienia roszczenia o wypłatę ekwiwalentu urlopowego, odprawy pracowniczej itp.
Rysiek Rog / 84.10.131.* / 2012-04-01 07:53
Brat moj zerowal Synowi swojemu pozyczke i po 10 ciu latach wejsciu na emeryture przez komornika i splaty zmarl niedawno tj.28.03.12 i pozostala jego Zona tj.Matka dluznika ktora nie chce juz splacac dlugi za Syna poniwaz mieszka we Francji ma ma slaly dochod a nia zaopiekowala sie Corka z dzieckiem bez slalych dochodow bezrobotna.Prosze o prawna porade jak zastrzec sobie dalsze potracanie przez komornika jeszcze nie przyznanie swiadczenia emerytalne po zmarlym Mezu i Ojcu dluznika.
bearom@interia.pl / 2012-03-23 09:17
Firma reklamowa odsprzedała dług firmie windykacyjnej dług za niezapłaconą fakturę za umieszczenie reklamy w internecie na okres 1 roku
(nie zapłaciłam bo przedstawiciel oszukał mnie obiecując gruszki na wierzbie i zupełnie inna kwotę, inna sprawa że dałam się naciągnąć i podpisałam fakturę in blanco)czy taki dług ulega przedawnieniu? i po ilu latach?
Anka60 / 2012-03-18 09:02
Moja matka prawdopodobnie za życia (nie żyje 5 lat) brała pożyczki z różnych banków, niestety nie wiedziałam że w ciągu 6 miesięcy muszę się zrzec spadku po niej. O tym takiej możliwości dowiedziałam się parę dni temu. Od ponad 30 lat nie miałam z matką kontaktu.
Czy prawdopodobne (była alkoholiczką i na rencie, więc prawdopodobnie różne banki udzielały jej pożyczek)jej długi się przedawniają, a może będę musiała je spłacać. Ojciec mój nie żyje od ponad 13 lat, a ja nie mam żadnego rodzieństwa.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
....
u / 178.43.28.* / 2012-03-12 12:39
witam, dostałem wezwanie (prowadzę sc wraz z żoną), za kilka faktur do netii. faktury wg mnie są nieprawidłowe i zwracałem się wiele razy do netti o wyjasnienie sprawy - odpisywali mi że niestety już mi odpisali etc.. podobno sprzedali mój dług do Intrum i teraz Intrum żąda zapłaty. data wystawienia sporych faktur to listopad i grudziń 2009 oraz luty i marzec 2010. czy mój dług się moze przedawnił czy też Intrum może mnie pozwać?
Czy wobec nie poinformowania mnie o sprzedaży długu jet to skuteczne?
Bożenna / 89.78.85.* / 2012-09-04 12:13
a mnie po 12 latach co mama zrobić placic czy nie
skomentuj

Najnowsze wpisy