Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Money.pl / 2010-02-03 17:52
Komentarze do wiadomości: Kiedy następuje przedawnienie długów?.
Wyświetlaj:
Luki_K / 2014-06-23 21:03
Witam, moja żona zapisała się na studia SGH w 2006 r. W styczniu 2007 r. poszła na urlop dziekański na 1 rok. Po upływie tego okresu nie powróciła na studia, ale również się z nich nie wypisała. Tydzień temu dostała wezwanie od pełnomocnika prawnego szkoły do zapłaty zaległych należności za luty, marzec i kwiecień 2008 r. i naliczone przez 6 lat odsetki w terminie 14 dni od otrzymania pisma pod groźbą oddania sprawy do sądu w wypadku nieuregulowania należności. Do tej pory szkoła nie wysyłała żadnych komunikatów o zadłużeniu. Poprosiłbym o informację jak wygląda przedawnienie długu w tej sytuacji. Nie chodzi nam nawet o nie opłacenie należności za 3 niewykorzystane miesiące nauki, ale raczej o odsetki naliczane przez 6 lat bez naszej wiedzy o zadłużeniu.
szklarek / 2014-06-23 21:41
Wykładnie są takie, że zadłużenia za czesne powstałe przed wejściem w życie Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tj. przed 1 września 2005 r) przedawniały się po 2 latach, jak w przypadku zlecenia. Po wejściu ustawy w życie, a więc i podpisywaniu umowy student-uczelnia- ma zastosowanie przepis ogólny o przedawnieniu 10 letnim.
Iś bin / 194.54.17.* / 2014-08-09 10:32
No dobrze, a teraz, jeśli uczelnia podjęła się nauki i nie otrzymała pieniędzy po wejściu w życie ustawy, czyli po podpisywaniu umów ze studentem, to czy terminem przedawnienia jest moment podpisania umowy pomiędzy uczelnią a studentem, czy też data powstania zobowiązania?

Czy z praktyki wynika, że uczelnie stosują podobny zabieg jak np. Urząd Skarbowy, który na rok przed upłynięciem terminu przedawnienia potrafi wnieść sprawę do sądu (przerywając bieg przedawnienia), by uzyskać jak najwyższe odsetki względem dłużnika?
szklarek / 2014-08-11 11:31
Decyduje to, czy podpisano umowę na podstawie wskazanej Ustawy- czyli jaki rodzaj zobowiązania stanowi czesne, a nie data powstania zadłużenia.

Nie sądzę by uczelnie robiły 'biznes' z odsetek. Nie są instytucjami finansowymi i jeśli zwlekają, to z niefrasobliwości, że dłużnik sam swoje zobowiązania spłaci.
melonik73 / 178.118.238.* / 2014-06-21 11:29
witam miałem kiedyt konsumpcujny w 1999 roku i teraz dostałem wezwanie od firmy windykacujnej do spłaty prawie 5500 zł.Czy nie jest to juz przedwanienie sprawy i czy mam zapłacic pozdrawiam
Nicola444 / 5.172.252.* / 2014-06-11 12:27
Czy kazde pismo od komornika dotyczace np zajecia w urzedzie skarbowym itd powoduje przerwanie biegu przedawnienia?Czy jesli nakaz nie zostal doreczony to mona ubiegac sie o wznowienie terminu ?Z jakich powodow mozna sie o to ubiegac? Kiedy sad zwolni z kosztow sadowych? Jesli ma si rodzine. na utrzymaniu a zarabia zroche wiecej niz najnizssza krajowa,ale komornik. zajmuje wynagrodzenie i zostaje najnizsza krajowa? Cyz trzeba wplacac jakis procent od tej kwoty ktora cchcem umrzyc do sadu? Ile wynsza koszty sadowe?? Czy jak sie pospieszymy i zlozymy do nsadu pozew o przedawnienoe a sie okaze ze sie jeszcze nie przedawnilo to przerywa sie bieg przedawnienia i biegnie on od nowa
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Nicola444 / 5.172.252.* / 2014-06-11 11:52
Witam. Chcialam zapytac o dlugi mieszkaniowe i ich przedaenienie. Po jakim czasie przedawnia sie ugoda sadowa? Po jakim czasie nakaz sadowy? Czy mozna sie bronic podpisaniem ugody pod wplywem bledu? A co z sytuacja, kiedy nakaz nie zostal doreczony a sciaga sie naleznosc z wyplaty? Czy sciaganie naleznosci z wyplaty powoduje przerwanie biegu przedawnienia? Czy pismo od dluznika z prosba o umorzenie dlugu powoduje przerwanie biegu przedawnienia?I jeszcze jedno. Jezeli takie dlugi spalaca sie solidarnie, a wobec jddnego z dluznikow mozna mowic o przedawnieniu, to czy przedawni sie caly dlug wobec wszystkich dluznikow?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
pol831 / 185.26.182.* / 2014-09-09 12:13
3 lata alee szybciej dostaniesz kopa z mieszkania
zbik 83 / 83.1.81.* / 2014-06-03 19:44
witam03,06,2014 dostałem od cyfrowego polsatu wezwanie do zapłaty na ok 16 zł jak poinformował mnie pan do którego sie dodzwoniłem to zaległy niepelny abonament dodam iz nie posiadam w/w telewizji od prawie 3 lat i nie posiadam juz dokumentów potwierdzających wpłaty bo po rozwiazaniu umonwy wykonałem telefon i poinformowano mnie ze nie posiadam zadnych zobowiazań względem polsatu.
wiwan / 2014-06-03 22:19
No właśnie "prawie" 3 lat. Przedawnienie w zobowiązaniach cyklicznych, okresowych takich jak właśnie abonament telekomunikacyjny następuje po 3 latach.
Zbigniew555 / 46.148.91.* / 2014-05-27 11:25
Witam podpisałem pożyczkę 2006roku na 18tyś a teraz firma windykacyjna domaga się jej spłaty nie miałem żadnych pism ani nie było sprawy w sądzie czy ten dług jest przedawniony?
H Szatkowski / 2014-05-27 13:27
To zależy od tego na kiedy był określony termin jej spłaty. Tu okres przedawnienia wynosi 3 lata od owego terminu.
as. / 84.205.31.* / 2014-05-24 23:00
Witam. Maz dostal pismo od firmy windykacyjnej, ze ma do zaplaty 4 tysiace rozlozone na raty po prawie 800zl, poniewaz kupili dlug od providenta za dwie pozyczki z 17 i 24 grudnia 2004r, ktorych nawet nie bral. Czy taki dlug sie napewno przedawnil i czy mozemy sami odrazu zlozyc wniosek do sadu o zarzut przedawnienia? Czy musimy czekac ba jeszcze jakies pismo?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
vika_pr / 2014-03-06 19:45
Witam,
do jakiego typu długów odnosi się zaliczka pobrana od pracodawcy przez pracownika?
wiwan / 2014-03-06 20:31
Jest to jeden z innych typów zobowiązań, regulowany nie KC, ale kodeksem pracy- a konkretnie art. 291. Przedawnienie wynosi tu 3 lata ( zaliczka jako awansem wypłacone wynagrodzenie za pracę ).

Chyba, że była to zaliczka na inne cele, czyli związane z wykonywaniem pracy (np. gotówka dana sekretarce na kupno materiałów biurowych do pracy)- to zasada taka jak z mieniem powierzonym pracownikowi- przedawnienie wynosi 1 rok, od kiedy pracodawca się szkodzie dowiedział, nie później jednak niż 3 lata od szkody wyrządzenia.
vika_pr / 2014-03-06 21:34
A czy w przypadku umowy innej niż umowa o pracę działa to w ten sam sposób?
wiwan / 2014-03-06 22:19
NIE. Nie ma mowy o pracodawcy wtedy, stosuje się zasady kodeksowo-cywilne.

Czyli w przypadku osoby samozatrudnionej, a więc prowadzącej DG- byłby to termin moim zdaniem trzyletni z art. 118 KC, a dla wykonującej dzieło/zlecenie- termin dwuletni z art. 751 KC
leszek kadela / 37.31.18.* / 2014-01-26 21:40
W Polsce przedawnienie nastepuje po smierci dluznika lub po wojnie.
Kindzioraero / 94.197.120.* / 2014-01-23 11:04
Witam
Kiedy ulegają przedawnieniu mandaty za jjazdę bez biletu? W 2002 roku zostałem zatrzymany bez wważnego biletu w Elblagu. W tym czasie odbywalem służbę wojskową i bylem w mundurze. W dniu wczorajszym dostałem pismo ze mam do zaplaty 750 pln. Nie mieszkam w Polsce od 8 lat. Czy nadaal musze zaplacic? Dziękuję
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
H Szatkowski / 2014-01-23 11:44
W tej sytuacji NIE jest to mandat, ale opłata specjalna i zgodnie z art. 77 ustawy prawo przewozowe przedawnia się po roku od wskazanej w "mandacie" ostatecznej daty zapłaty.

Jeśli sprawę niezapłacenia przewoźnik skierował do sądu przed przedawnieniem - nastąpiło przerwanie biegu tego przedawnienia.
marek201179 / 82.160.130.* / 2013-11-05 20:15
WITAM
Moj problem polega na tym iz odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach w raz z braćmi i problem polega na tym iz rodzice nie płacili w pewnych miesiącach w rożnych latach za centralne ogrzewanie( trudna sytuacja finansowa ) . Gdy chciałem sie dowiedzieć za jakie miesiące i w ktorych latach nie została uiszczona oplata od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie może ( nie chce ) wydać mi takiego zaświadczenia . Porostu chciał bym powoli nawet spłacać ten dług ale nawet nie wiem co gdzie i ile .Otrzymałem aby zaświadczenie ze np. na dzien .31.10.2013 dług za co wynosi 3300zl. Od kont rodzice zmarli uiszczam sumienie opłaty czas około 2.5 roku. Poprostu chce miec czarno na bialym kiedy i ile mam do zaplaty. MOJE PYTANIE "JAKI JEST CZAS NA PRZEDAWNIENIE TAKIEGO RODZAJU DŁUGU "
andzelll / 79.184.212.* / 2013-09-01 02:13
Witam mam ojca który nie płaci mi alimentów i ma zadłużenie na ok 30 tys u mnie. Po 25 roku życia chciałabym się go zrzec by on nie zarządal ode mnie alimentów na siebie co powiedział ostatnio na rozprawie. Czy wtedy istanieje przedawnienie bądź całkowite zniesienie zadłużenie z jego strony?
Maja905 / 83.142.58.* / 2013-07-03 13:03
Moi sasiedzi wyjechali do stanow i juz nie wroca zostawili zadluzone mieszkanie w Zarzadzie mienia.Czy kiedykolwiek przedawni sie ich dlug mieszkaniowy?
kaz157 / 78.30.91.* / 2013-03-06 22:34
Przypadkowo dowiedziałem się, że prawdopodobnie powinienem płacić podatek od nieruchomości. Jeśli tak jest to zalegam za lata prowadzenia działalności od 1994 do 1997 roku. Co w takim przypadku ? Czego mogę się spodziewać ? Jak wygląda ewntualne przedawnienie ? Podobno taki obowiązek powinienem sam zgłosić.
zalukaj129 / 83.24.126.* / 2013-03-01 16:45
jeżeli moja umowa z prowidentem wygasła 1,5 roku temu to w jakim czasie dług sie przedawnia
jez1303 / 89.66.17.* / 2013-05-13 22:21
prowidenta sie nieboj to jest bandyctwo [z******** odsetki ]na taka lichwe masz 3lata , oni nie chodza do sadu- maja to wliczone ,uwierz maja z czego
ProvidentPolska / 77.252.86.* / 2013-05-15 15:38
Provident Polska zawsze postępuje zgodnie z prawem, a pożyczki udzielane są w oparciu o przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Nasze umowy są przejrzyste, jednoznacznie określają wszystkie koszty pożyczki, sprawiając że nasz klient nigdy nie zostanie zaskoczony kosztami o których wcześniej nie miał pojęcia. Nasza firma jest odpowiedzialnym pożyczkodawcą, docenianym i przez klientów, i przez rynek finansowy. Niedawno odbieraliśmy dwie prestiżowe nagrody – Godło „Firma Przyjazna Klientowi” i „Perły Polskiej Gospodarki” w dowód uznania dla jakości prowadzonych przez nas działań.

Więcej: http://www.csr-provident.pl/faq.html?parent=11

Biuro Prasowe Provident Polska
Petrunela / 213.105.219.* / 2014-05-09 19:21
JASNE...JESTESCIE NICZYM BIALA KARTKA...DO CZASU KIEDY NIE SPRZEDACIE DLUGOW FIRMOM ZAJMUJACYM SIE WINDYKACJA!! GDZIE NIBY WTEDY TA FIRMA PRZYJAZNA KLIENTOWI I PERLA. SMIECH NA SALI.
Petrunela / 213.105.219.* / 2014-05-09 19:20
JASNE...JESTESCIE NICZYM BIALA KARTKA...DO CZASU KIEDY NIE SPRZEDACIE DLUGOW FIRMOM ZAJMUJACYM SIE WINDYKACJA!! GDZIE NIBY WTEDY TA FIRMA PRZYJAZNA KLIENTOWI I PERLA. SMIECH NA SALI.
Dłuznik / 89.231.72.* / 2013-11-20 20:15
A moze by tak szanowni panstwo odpowiedzieli na moje pismo jesli jestesce az tak mili w stosunku dla klienta dotyczy to PROVIDENT POLASKA jesli dostajecie takie prestiżowe nagrody – Godło „Firma Przyjazna Klientowi” i „Perły Polskiej Gospodarki” a nie wchodzicie na swoja strone i nie odpisujecie i to jest Firma Przyjazna Klientowi ?????????????????????????????
vvvvvvvvvvvvvvvv / 188.146.98.* / 2013-06-10 01:57
Pożyczki to nie kredyty i nie można naliczać % od pożyczek. A Wasza jak twierdzicie renomowana firma pożyczkowa to nic innego jak lichwa.
Jak można żądać 1756PLN za pożyczone 1000PLN?!? Owszem, pożyczkobiorcy są informowani o kosztach ale Wy tylko żerujecie na takich, którym bank odmówił kredytu. Ludzie nie dajcie się złapać na te pseudo pożyczki!!! Lepiej wziąć kredyt w normalnym banku, czy pożyczyć od rodziny lub znajomych. Przynajmniej nie będziecie musieli spłacać 175,6% tego co "pożyczycie" w tych providentach, skokach czy innych parabankach.
@1033 / 89.70.214.* / 2013-10-29 15:00
Banki i para banki podzieliły polski rynek między siebie i łupią klientów bez litości. Jedni i drudzy są hochstaplerami a Tusk tylko się przygląda i nic w tej sprawie nie robi. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jak PiS przejmie władzę w Polsce to zlikwiduje w pierwszej kolejności lichwę (czytaj para Banki) a następną decyzja będzie opodatkowanie Banków i super hiper Marketów ( czytaj obcy kapitał)
lotik / 46.134.52.* / 2013-03-18 08:26
Zamiast zastanawiać się kiedy dług ulega przedawnieniu proszę uczciwie spłacić zobowiązanie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Krystyna P. / 37.30.82.* / 2014-01-23 22:52
chce zaplacic dlug po mojej zmarłej siostrze która nabyla drzwi do mieszkania na kredyt,prawdopodobnie w zaglu,chodze od Banku do Banku i nigdzie nie mogę znalezcbanku Zagiel wszyscy mowia ze to WBK a tam odsylaja mnie mowiac ze oni nie widza nic o mojej zmarłej siostrze ze nie maja jej w rejestrze wiec pytam gdzie mam szukac by splacic te zrobione drzwi,zaznaczam ze nie dysponuje zadnymi papierami i nic nie wiem.Moja siostra była po dwóch wylewach mieszkala samai sama i podobno z jakas znajoma kolezanka której nie znam zalatwiala drzwi podobno poprzednie zniszczyli strazacy którzy włamywali się do niej by ja ratować proszę o pomoc w tej sprawie i odnalezienie w zaglu jej długu....Ja nie mam zadnych papierów w tej sprawie
H Szatkowski / 2014-01-24 11:02
Mając postanowienie sądu o nabyciu spadku albo akt (notarialny) poświadczający dziedziczenie należy zwrócić się do BIK z wnioskiem o udzielenie informacji o ewentualnej historii kredytowej siostry zgodnie z art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy Prawo bankowe.

Dodatkowe dokumenty- akt zgonu, kserokopia d. osobistego wnioskującego.

Wszystkie te dokumenty należy złożyć w Centrum Operacyjnym Obsługi Klienta Biura Informacji Kredytowej, które mieści się w Warszawie, na ul. Postępu 17 A, albo wysłać pocztą z podaniem adresu, na jaki ma zostać wysłany raport.
xxx615 / 78.8.198.* / 2013-10-10 14:49
Do lotik - Najlepiej cwaniaczyć jak się ma ciepłą posadkę, zdrowie i bilony zamiast serca i rozumu. Większość ludzi nie spłacających swoje długi to uczciwi w tyłek bici Polacy zmiażdżeni przez nasze Państwo tylko dlatego, że się pochorowali, czy stracili pracę. Dwoją się i troją żeby spłacać swoje zobowiązania i nie potrzebują porad pseudo moralistów. Zalecam przed takim komentarzem trochę pokory i choć chwilę zastanowienia...

Najnowsze wpisy