Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Money.pl / 2010-02-03 17:52
Komentarze do wiadomości: Kiedy następuje przedawnienie długów?.
Wyświetlaj:
czujny / 217.76.116.* / 2011-08-25 23:05
Witam
Kiedy następuje zatem przedawnienie roszczeń firmy Prymat czy Budvar za niezapłaconą przez kupującego fakturę (firma dokonuje także usługi montażu)
Czy stosuje się tu wytyczne dla roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (3 lata) czy roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy (2 lata)??????????????????????????????????????????????
Pozdrawiam
bea1102 / 83.26.34.* / 2011-07-26 22:07
pomocy!!!!!!!!! w 2001 r miałam debet na koncie około 900 zł , przez cały okres nie dostawałam wezwań, w 2009 roku dostałam informacje , ze za ten dług bank umieścił mnie w Bankowym rejestrze dłuzników , pomóżcie mieli takie prawo po tylu latach, teraz nie moge dostac kredytu co robic!!!!!!!!!!!!!!!
dzasta111 / 31.60.48.* / 2011-07-21 11:33
mam dług za usługi telekomunikacyjne jezeli umowa była zaqwarta w 2009 roku to kiedy dług sie przedawni?? jak napisac pismo o przedawnieniu do firmy która mnie sciga??
antyelektorat / 2011-10-24 10:27 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
3 lata.
forewers / 91.192.88.* / 2011-10-23 13:50
nie martw sie ja tez stracilem pracy bo uległem wypadkowi autem nie mam renty ani zadnego zasiłku nawet jak sprawa trafi do sadu to i tak bedo musileli ci umozyc bo do 3 lat mogo cie scigac po 3 latach muszo dac se siana nie przejmuj sie firmy windykacyjne tylko straszo zeby kase sciągnoc firma ktora cie scigala odsprzedala twoj dlog firmie windykacyjnej za 200 lub 300zł ale powiem ci jedno nic ci nie zrobio bedo cie nekac asz dadzo se spokoj pozdrawiam
atyde1908 / 79.191.101.* / 2011-07-10 22:59
W 2004 roku wzięłam na kredyt sprzęt, w banku załatwiłam zlecenie stałe i spłacałam raty, kredyt był rozłożony na 18 m-cy i w tym czasie został spłacony.Dziś tj.10.07.2011 r.zadzwoniła do mnie jakaś pani z firmy windykacyjnej i poinformowała mnie , że zostało mi do spłaty 20 zł.z tytułu nie zapłacenia 5 raty w terminie, czy ta sprawa uległa już przedawnieniu i dlaczego nikt wcześniej nie poinformował mnie o jakimś śmiesznym zadłużeniu, co w takim wypadku zrobić?Dodam , że nawet nie mam już dokumentów ze spłaty tego kredytu, przecież to ponad 7 lat.Proszę o odpowiedź.
peciolka / 193.238.171.* / 2012-01-04 14:58
a ja też otrzymałam jakieś pismo z firmy windykacyjnej Ultimo z Wrocławia że jestem im winna 860zł nie rozumiem że oni chyba kupili mój ług w kwocie 134zł od Invest Banku który kiedyś przejął Bank Staropolski bo ten legł w gruzach.Do tej pory nie otrzymałam żadnego wezwania nie wiem o co chodzi coś kiedyś brałam na raty ze Staropolskiego ale to było bardzo dawno ja już nie posiadam żadnych dokumentów.Więc piszę do tej firmy o co chodzi?Nie zostało mi nic wyjaśnione nic.a ja nie wiem o co chodzi?Dodano że koszty windykacji to 670 zł jakie koszty ja nie jestem nic im winna to9 jest rozbój w białóy dzień bo jakiś Bank milczy sobie przez 10 loat lubn wiecej nie nwzywa do niczego a tu nagle trach odzywa się windykacja i nalicza sobie koszty przepraszam a jakim ja kraju żyję to jakaś zmowa kogo zm ki8m żeby od nas ludzi biednych jeszcze coś wyłudzić?Bank dając kredyt mówie o ratach bierze prowizje i odsetki czyli zarabia ja splacam uczciwie swoje raty nie wiem o co chodzi może jakieśpismo przyslali i przypomnieli sobie jak oskubać biednego i tak rencistę macie Wy BANKI JAKIEŚ TAJNE UMOWY ZE SOBĄ I WINDYKACJĄ HAŃBA W JAKIM JA KRAJU ŻYJĘ JESTEM CHORA MAM NISKĄ RENTĘ POLITYCY SOBIE O MNIE PRZYPOMINAJĄ PRZED WYBORAMI I ŚLĄ PELNE PIENIA LISTY WSTYD pOLSKO ALE MY MAMY JESZCZE TROCHĘ SIŁY ŻEBY WYJŚĆ NA ULICĘ śnio nione tylko że odkupili dług od INVEST bANKU KTÓRY TO PRE4JĄŁ staropolski Bank
stokrotka 12345 / 81.168.172.* / 2011-12-22 21:48
Czy ktoś Pani odpowiedział, pomógł? Jak zakończyła się sprawa. Mam coś podobnego.
antyelektorat / 2011-10-24 10:28 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
20pln? ja bym zacisnął zęby i zapłacił, chociaż się przedawniło.
patii1004 / 46.186.71.* / 2011-09-12 17:52
Przedawnieniu sprawa uległa, i sprawy do Sądu o tytuł wykonawczy nie wyślą, jednakze mogą za to wpisac do BIKu lub do KRD, i dzięki 20zł już nie dostaniesz ZADNEGO kredytu,dzieki zadłużeniu, wiec decyzja nalezy do Ciebie:)) Pozdrawiam
Tako rzecze Zaratustra / 31.61.130.* / 2011-10-30 09:01
Nieprawa.Każdy bank przed udzieleniem kredytu ocenia zdolność kredytową kredytobiorcy.Jeżeli dług wpisany do KRD jest niewielki np.20zł. to nie ma to żadnego wpływu na udzielenie kredytu.
hgjkflw34oprmiq / 80.55.195.* / 2011-10-21 12:39
w biku jest kazdy kto zaciaga kredyt- jest to bankowa "instytucja" która inf banki o tym czy splaca sie kredyt czy tez nie. Natomiast do krd czyli BIGu mozna wpisac osobe fizyczna pod warunkiem zaleglosci w wysokosci min 200 zl i po spelnieniu jeszcze 2 innych warunków. najwazniejsze jest to ze w opisanej sytuacji wpis do bigu nie jest mozliwy
tomek_kielce26 / 78.88.223.* / 2011-06-20 18:54
w 2006 roku zrezygnowałem ze studiów ale za późno złożyłem pismo i kazali mi zapłacić 210 czesnego jak dobrze sobie przypominam to za styczeń-od tamtej pory nie dostawałem rzadnych pism nic wogóle nikt sie w tej sprawie ze mną nie kontaktował-no i zapomniałem sam o tym.A dziś tj. 20.06.2011 czyli po ponad 5 latach dostałem pismo że musze zapłacić.Mam pytanie czy ten dług nie jest już przedawniony?
cj / 83.26.81.* / 2011-06-29 16:49
odezwij sie do mnie na gg: 1111011 tez jestes z kielc, tez dostalem to samo upomnienie, pewnie z tej samej uczelni ;)
aneczka3243 / 89.76.174.* / 2011-06-12 15:59
witam poczytałam to forum i jestem w szoku,ja też mam pętle długów i wydaje mi się że co niektóre z nich są juz przedawnione.np dostaje wezwania z firm windyfikacyjnych a wiem ze ten dany dług już dawno się przedawnił np za tel.komórkowy czy stacjonarny nie posiadam tych telefonów juz kilka-kilkanascie lat a ciągle do mnie piszą i straszą.mam już komornika który mi siadł na wypłatę,z banku pko już spłacam dług lata.proszę o pomoc co mam zrobić lub proszę o kontakt z osobą która mogła by mi pomóc-pozdrawiam. dziękuję za wszelką pomoc.
antyelektorat / 2011-10-24 10:31 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jeśli masz komornika na koncie bankowym, to znaczy że był wyrok sądu i się uprawomocnił. Więc przegapiłaś moment, kiedy mogłaś jeszcze przed sądem powiedzieć, że dług się przedawnił. Idź do prawnika.
WOJCIECH ZASKORSKI / 188.29.134.* / 2011-06-05 11:27
Uprzejmie prosze o porade !!!!
Do Firma"Intrium Justitia" Sp. z.o.o.w odpowiedzi na Przedsadowe Wezwanie do Zaplaty wyslalem pismo dot. odmowy zaplaty roszczenia poniewaz nastapilo przedawnienie tego roszczenia zgodnie z art. 118KPC listem poleconym ze zwrotka. Na powyzsze pismo do chwili obecnej nie otrzymalem odpowiedzi, pismo zostalo wyslane 02.06.2011.
porade prosze przeslac na adres e-mailowy

wojciech1953@tlen.pl
Kilka dni temu przyszlo od nich pismo "Ustalenie Majatku dluznika jest Mozliwe". Firma informuje o wynajeciu licencjonowanego detektywa, ktory bedzie mial za zadanie:
- ustalenie rachunkow bankowych .....
- przeprowadzenie dzialania w terenie itd.
celem przedstawienia komornikowi
nadmieniam, ze nie przyslano zadnego wyroku sadowego ....
w pismie nadmieniaja o polubownej splacie zadluzenia itd ...termin do 29.05 2011
standard ..
Bardzo prosze o porade co mam w tym przypadku zrobic ????????
Serdecznie dziekuje
z powazaniem
niom / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:12
A nic nie rób. Bo i po co. Mogą sobie pisać, że zatrudnili UFO z Marsa w celu sprawdzenia twoich wydatków na tick-tacki. Bez wyroku sądu i klauzuli mogą ci najwyżej wynieść śmieci.
A jak sąd się nie połapie w przedawnieniu (co jest możliwe) mas 7 dni na sprzeciw od nakazówki i jesteś czysty.

Chociaż powiem ci, że nie płacenie Zusu i podatków do US to rozumiem, najlepiej na miliony złotych.
Ale nie płacenie za TP S.A.?
instalaza / 83.22.186.* / 2011-05-30 19:46
witam
sprawa vzwiazana jest jest z tym że wierzyciel wystąpił komornika sądowego z wnioskiem o zapłatę należności ok.2000zł z odsetkami. Sprawa ciągnie się od 05072001 rok.Sprawa ta była dwa razy umażana przez innych komorników.
czy nie podlegać ona będzie przedawnieniu oraz czy komornik może zająć na dzień dzisiejszy rzeczy które należą do mojej żony
aneczka3243 / 89.76.174.* / 2011-06-12 18:09
ja też mam na piśmie że komornik umarza np.dług za komórkę i tez nie wiem co to dalej z tym zrobić?dzwoniłam do komornika i mówił mi ze to jest umorzenie,ale może ktoś to kupić i sprawa zaczyna się jakby od nowa.te nasze przepisy są nie jasne,jak dla mnie.
ja 2x / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:15
Umorzenie to może ci zrobić wierzyciel lub sąd (upadłość na przykład), komornik może co najwyżej napisać żeś nieściągalny i zawiesić windykację.
pt. / 178.56.216.* / 2013-02-06 07:38
Nie prawda tez mam pisma od komornika i pisze jak wol ze umarza sie dane postepowanie z w/w przyczyn powiadomienie te jest wyslane rownierz do wierzyciela .Wierzyciel ma 7 dni na uznanie tego pisma lub nie jezeli nieodpisze przez 7 dni to dlug jest umorzony a pismo nabiera mocy prawnej
Grazyna g / 82.160.202.* / 2011-04-26 17:00
witam
mój problem to taki w sytyczniu 2007r przedłuzyłam umowe z orange za meza od czerwca tego samego roku przestałam płacic były wezwania ale nie płaciłam ta kwota to 444zł dzis dostałam wezwanie do zapłaty od firmy w luxeburgu z siedziba w lublinie jakies posiedzenie nie jawne mam 2 tygodnie na zapłate problem w tym ze nie stac mnie na to zapłate i jeszcze jedno w salonie zrobił umowe na meza a to podpisywałam ja prosze o odpowiedz Grazyna
Lew Tołstoj / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:21
Generalnie problem to ma mąż.

No chyba, że będzie świnia i zezna, że umowy na oczy nie widział i to oszustwo, oraz wskaże ciebie jako sprawcę. No to masz fałszerstwo i wyłudzenia= wyrok + koszty +spłata całości.

Ale jak małżonek będzie cicho, to i tak z niego będą w I kolejce ściągać. Jak nie macie rozdzielności majątkowej, to pózniej ty.

"w luxeburgu z siedziba w lublinie jakies posiedzenie nie jawne "

No jakieś nowe ciekawostki wymyślili "niejawne") Firma z Luksemburga, bo ani jej pozwać, ani się bronić, podatki mniejsze i wogóle wał na maluczkich bez kasy. Swoje posiedzenia mogą robić i w WC, bez sądowego wyroku nic ci nie zrobią. A złożą do sądu, bo kwota tego warta, a z odsetkami i kosztami będzie zaraz 1 tys (lepiej płacić)
alfabet / 95.160.179.* / 2011-03-23 14:48
Zatrzymała mnie policja i stwierdziła brak oc kiedy następuje przedawnienie kary za brak oc Jeśli fundusz gwarancyjny nałozył karę w 2007
Rock999 / 77.112.241.* / 2011-03-17 15:27
Witam .Mój brat dostał dzisiaj pismo z firmy windykacyjnej "Intrum Justitia "
Kredyt Bank 21.02.2011r.udzielił im pełnomocnictwa w sprawie Ekstrakonta (debetu) zawartego 07.10.2003r.Na dzień dzisiejszy ma dług 672 pln mam pytanie czy ten dług się już przedawnił jak czytałem kilka postów niżej
bomba2 / 195.47.201.* / 2011-03-21 10:57
chyba ta firma się uaktywniła bo wykupiła wierzytelności Kredyt Banku - ja też otrzymałam takie pismo, a dotyczy rachunku z 2002 r. - dług wynikający z debetu na rachunku bankowym uległ jednak przedawnieniu po 2 latach - najlepiej więc nie reagować
uczciwy1 / 83.11.245.* / 2011-02-28 22:13
Wodociągi przysłały mi wezwanie do zapłaty niby niezapłaconej faktury z 2006 roku!. Kwota nieduża 110zł i nie szarpałbym się, bo nie jestem pieniaczem. Ale straszą mnie sądem a to już nieładnie. Nie podoba mi się takie podejście do klienta zwłaszcza, że od 2006 roku minęło 6 lat w trakcie, których nigdy nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty. Kwota odsetek od długu, jest niewiele mniejsza niż sam dług i to mnie denerwuje. Czy takie praktyki to normalna sprawa w naszym kraju? Czy warto się z nimi boksować i jak? Czy można się powołać na przedawnienie i tą regułkę, którą tu widziałem z paragrafami?
sig sauer / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:28
To zaczyna być już norma. Świetny sposób na zarabianie pieniędzy i mnożenie kapitału. Niewiele się o tym mówi, ale można wystawić sobie np. FV z powietrza na Kowalskiego i "windykować" taki dług 3 lata. Nękać, dzwonić korespondować i odwiedzać biedaka w domu. A ty nie możesz nic zrobić, bo nie ma paragrafu zabraniającego takich działań. Dopiero jak dzień przed upływem przedawnienia składają wniosek do sądu, możesz udowodnić niewinności i wykazać brak podstaw wierzytelności.

A firma, co najwyżej powie sorry-pomyliliśmy się i sprawa się zamyka. Gdyby można ich zasądzić na kilkaset tys. np za szkody moralne, proceder by znikł, a ścigano tylko realnych dłuzników.
Ale to nie Stany, tylko Tuskowa Polska...
prixy / 193.59.72.* / 2011-02-21 15:37
Co ma myśleć dłużnik kiedy komornik zabiera mu miesiąc w miesiąc 1/4 renty na poczet długu a po pięciu latach firma windykacyjna żąda ponownego spłacenia tegoż samego długu strasząc znowuż komornikiem ? Skąd u nich moje dane osobowe ?
sig sauer / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:31
To co każdy polski podatnik pod ciężarem Tuska:
że jest krową do nieustannego dojenia...

A na poważnie. Albo całości nie spłaciłeś, albo (jak to w mafii) uznali, że jak raz mogłeś, zapłacisz i drugi....

Patrz na mój post powyżej, po 3 latach udowodnisz bezpodstawność roszczenia....
gieraltow35 / 86.186.67.* / 2011-02-12 18:11
W 2000r. zostałem ukarany przez Kolegium ds wykroczeń za stłuczkę bez prawa jazdy. Zgodnie z prawem, koszty naprawy 1000zł zostały wypłacone przez PZU z OC. Jednak PZU wystawił mi rachunek. Sprawa wróciła do zycia miesiąc temu za sprawą firmy windykacyjnej. Co począc??? Dziękuje za sugestie
schoppenka / 89.239.66.* / 2011-02-05 23:26
Wszelkie informacje na tan temat oraz jak nie przerwać biegu przedawnienia i jak napisać sprzeciw bądź zarzuty do sądu, zapraszam na stronę www.sklepowicz.pl
singielone / 213.134.135.* / 2011-10-21 18:16
Przedawnienie jest terminiem ruchomym!!!
Różne czynności wierzyciela i dłużnika przerywają bieg przedawnienia i biegnie on na nowo Natomiast:
Wszelkie roszczenia, chyba że przepis szczególny mówi inaczej 10 lat art. 118 kodeksu cywilnego, ROSZCZENIA MIĘDZY PRZEDSIĘBIORCAMI Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata art. 118 k.c., Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy 2 lata art. 554 k.c., Roszczenia z tytułu dostawy między przedsiębiorcami 2 lata art. 554 k.c. w związku z art. 612 k.c., Roszczenia rzemieślników z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy 2 lata art. 554 k.c., Roszczenia z umowy o dzieło 2 lata od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z umową miało być oddane art. 646 k.c., Roszczenia z tytułu świadczeń okresowych (np. z tytułu odsetek za zwłokę, czynszu za najem) 3 lata, ale roszczenie o odsetki przedawnia się nie później niż z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego art. 118 k.c., Roszczenia z tytułu najmu; chodzi o: - roszczenia wynajmującego (czyli tego, kto oddaje rzecz w najem) przeciwko najemcy (czyli temu, kto przyjmuje rzecz w najem) o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, - roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów albo o zwrot nadpłaconego czynszu 1 rok od zwrotu rzeczy art. 677 k.c. Roszczenia z umowy leasingu; chodzi o: - roszczenia leasingodawcy przeciwko leasingobiorcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy i roszczenia leasingobiorcy przeciwko leasingodawcy o zwrot nakładów albo o zwrot nadpłaconych rat 1 rok od zwrotu rzeczy art. 677 k.c. w związku z art. 70917 k.c., Roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej 1 rok od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta art. 390 § 3 k.c., Roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym - 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia; jednak w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę - 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku art. 442 k.c., Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia; jednak w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat od wprowadzenia produktu do obrotu art. 4498 k.c., Roszczenia właściciela i samoistnego posiadacza; chodzi o: - roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy - roszczenia samoistnego posiadacza przeciwko właścicielowi o zwrot nakładów na rzecz 1 rok od zwrotu rzeczy art. 229 k.c., Roszczenia właściciela i użytkownika; chodzi o: - roszczenie właściciela przeciwko użytkownikowi o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy albo o zwrot nakładów na rzecz - roszczenia użytkownika przeciwko właścicielowi o zwrot nakładów na rzecz 1 rok od zwrotu rzeczy art. 263 k.c., Roszczenia właściciela i użyczającego; chodzi o: - roszczenia użyczającego przeciwko biorącemu rzecz do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy - roszczenia biorącego rzecz do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz i o naprawienie szkody (gdy rzecz miała wady) 1 rok od zwrotu rzeczy art. 719 k.c. , Roszczenia z tytułu pożyczki; chodzi o roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki 6 miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany art. 722 k.c., Roszczenia w zakresie działalności przedsiębiorstw hotelowych i przedsiębiorstw gastronomicznych (z tytułu należności za dostarczone mieszkanie, utrzymanie i usługi oraz z tytułu wydatków poniesionych na rzecz osób, które korzystają z usług takich przedsiębiorstw) 2 lata art. 851 k.c., Roszczenia przewoźnika przeciwko innym przewoźnikom 6 miesięcy od dnia, w którym przewoźnik naprawił szkodę, albo od dnia, w którym wytoczono przeciwko niemu powództwo art. 793 k.c., Roszczenia z umowy przewozu osób 1 rok od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany art. 778 k.c., Roszczenia z umowy przewozu rzeczy 1 rok od dnia dostarczenia przesyłki, a w razie całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem - od dnia, kiedy przesyłka miała być dostarczona art. 792 k.c., Roszczenia spedytora przeciwko przewoźnikom i dalszym spedytorom, którymi się posługiwał przy przewozie przesyłki 6 miesięcy od dnia, kiedy spedytor naprawił szkodę, albo od dnia, kiedy wytoczono przeciwko niemu powództwo art. 804 k.c., Roszczenia z umowy spedycji 1 rok od dnia dostarczenia przesyłki (gdy są to roszczenia z

Najnowsze wpisy