Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
Małgorzata09031981 / 176.118.138.* / 2015-01-07 18:04
Witam serdecznie. Mam pytanie obecnie przebywał na urlopie macierzynskim, który kończy się 13.06.2015 roku' niestety mój obecny pracodawca zlikwidował moje stanowisko pracy w międzyczasie i przyjął nowego pracownika, który zajmuje się tym co ja się zajmowalam lecz na innym stanowisku. Po powrocie do pracy zostanie mi zaproponowane inne stanowisko na innych warunkach. Czy jeżeli odmowie przyjęcia nalezy mi sie odprawa i w jakiej wysokości. Do pracy zostalam przyjęta w grudniu 2006 roku, na zastępstwo, pracoiwalam do końca kwietnia 2007 kiedy to zwolnilam się i przeszlam do tzw "firmy matki" skąd odeszlam pod koniec maja i wrocilam do obecnego pracodawcy i pracuje bez przerwy AZ do dzisiaj.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-07 18:36
Może to pozbawić tego prawa- jako powracająca z u. macierzyńskiego/rodzicielskiego ma Pani w tej sytuacji gwarancję wynagrodzenia nie gorszego niż przed urlopem. Co oznacza nawet podwyżkę, jeśli takowe w czasie urlopu w zakładzie, dziale, na podobnych (do tego, z jakiego Pani na urlop się udawała) stanowiskach były. Gdy nowe stanowisko jest mniej płatne- dochodzi dodatek wyrównawczy.
Zatem aspekt finansowy jako uzasadniający odmowę przyjęcia nowego stanowiska odpada.

Jeśli stosunek pracy się rozwiąże, i odprawy nie będzie- pozostanie pozew do sądu pracy, który orzeknie, czy w tej konkretnej sytuacji odmowa nie sprawia, że przyczyna ustania stosunku pracy leży również po Panis tronie, co wykluczałoby prawo do odprawy w okoliczności zwolnienia indywidualnego.

Pracodawca jak rozumiem ustawie o zw. grupowych podlega.
Małgorzata09031981 / 176.118.138.* / 2015-01-07 19:28
Tak podlega. W firmie zatrudnione jest ok. 70 osób.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Małgorzata09031981 / 176.118.138.* / 2015-01-07 19:29
A co w przypadku gdy po powrocie otrzymał odrazu wypowiedzenie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-08 11:43
Pytanie jest o wypowiedzenie definitywne czy zmieniające ?

Przy tym pierwszym- prawo do odprawy zdecydowanie bardziej tak- bo przyczyna po stronie pracodawcy. Tyle, że musi być ono dobrze umotywowane tj. brak możliwości zatrudnienia na stanowisku dotychczasowy lub równorzędnym, czy takim, na które ewentualnie można przenieść wypowiedzeniem zmieniającym. W przeciwnym razie łatwo je zaskarżyć i uzyskać przywrócenie do pracy.
Małgorzata09031981 / 176.118.138.* / 2015-01-08 12:55
Wypowiedzenie definitywne. Z tego co wiem nie ma juz mojego stanowiska pracy i nie będę miała do czego wracać.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-08 17:53
No to prawo do odprawy pracowniczej w tej sytuacji jak najbardziej będzie.

Skoro pracodawca duży- to ochrona stosunku pracy z art. 186'7 i 186'8 KP- czyli przy zamianie części urlopu wychowawczego na wniosek pracownicy na pracę w obniżonym wymiarze etatu też w tej sytuacji nie zadziała...
kaCHa8 / 93.154.144.* / 2014-12-08 23:23
Ja mam pytanie następującej treści: zmieniono mi zakres obowiązków, przez moje niedopatrzenie, albo też z bezsilności, podpisałam ten papier, czy w sytuacji likwidacji stanowiska, przysługuje mi odprawa? bo widzę, że moi przełożeni właśnie do tego dążą, zmienili mi zakres obowiązków, po to, żeby się mnie pozbyć, bo moje dotychczasowe stanowisko było bezpieczniejsze, natomiast po zmianie, mogą znaleźć inną przyczynę, każą, żeby moje obecne stanowisko zlikwidować i co wówczas z odprawą? przysługuje mi, jak każdemu? czy przy likwidacji stanowiska, niestety już jestem przegrana ?
szklarek / 2014-12-09 09:54
Podpisała Pani porozumienie (stron) zmieniające czy wypowiedzenie zmieniające ?

Wprost takiego przełożenia nie ma, że po wejściu w życie nowych warunków pracy/płacy w razie zwolnienia pracownika nie nabywa on prawa do odprawy.
kaptajnj / 2014-11-26 09:46
Jestem kierownikiem Ośrodka Sportu i Rekreacji- jednostki budżetowej Urzędu Miasta. Ośrodek liczy 12 pracowników ale zatrudniany byłem i moim pracodawcą jest burmistrz miasta, który zatrudnia kilkadziesiąt osób. Czy w przypadku wypowiedzenia umowy należy mi się odprawa?
szklarek / 2014-11-26 11:43
Tak, przy spełnieniu warunku, że wyłącznie po stronie pracodawcy będą przyczyny- bo jak rozumiem będzie to zw. indywidualne.

Generalną zasadą jest to, że pracodawcą jest strona umowy o pracę, czyli w tym przypadku limit 20 pracowników byłby spełniony.

Ps. Nie mówimy o sytuacji, gdy jest Pan owym kierownikiem na zasadzie minowania.
maxena / 2014-11-11 20:36
witam. Mam kilka pytań. Pracuję w spółce akcyjnej pierwsza umowa na okres próbny jest od 02.07.2007, następnie umowy na czas określony i od 1.10.2008 otrzymałam umowę na czas nieokreślony. Wynagrodzenie to najniższa krajowa czyli 1680 brutto + premia uznaniowa. Obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim do 10.01.2015 i otrzymuję wynagrodzenie bez premii. Moje pytania są następujące : 1. pracodawca przenosi siedzibę spółki do Warszawy ( obecnie jest w małym mieście) czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca ma prawo zaproponować mi przeniesienie tam ( a to byłoby dla mnie i mojej rodziny nierealne) a gdy odmówię to może dać mi wypowiedzenie bez wypłaty odprawy ? 2. czy jezeli po powrocie pojdę na l4 to będzie to zapisane w moim świadectwie pracy ? ( chodzi mi o l4 od psychiatry, czy będzie tam napisane że przebywałam na zwolnieniu chorobowym od psychiatry) 3. Jeżeli należy mi się odprawa to w jakiej wysokości ? Bardzo proszę o odpowiedź.
szklarek / 2014-11-12 10:29
Tak, ma prawo zaproponować porozumienie stron w tym zakresie albo po prostu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. Ochroną przed wypowiedzeniem zmieniającym jest zamiana prawa do u. wychowawczego na pracę w obniżonym wymiarze etatu. Jeśli jednak pracodawca spełni warunki o podejmie decyzje o zwolnieniach grupowych - ochrona ta nie działa.

Sama odmowa pracy w nowych warunkach- tj. nieprzyjęcie nowych warunków z wypowiedzenia zmieniającego nie stanowi w tej sytuacji okoliczności pozbawiającej prawa do odprawy czy utrudniającej zasiłek dla bezrobotnych. Jak zresztą porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy- byle okoliczność przyczyny po stronie pracodawcy była zapisana odpowiednio w świadectwie.

Kod choroby pojawia się w ZLA, nie podaje się przyczyny niezdolności w świadectwie pracy, podaje się liczbę dni.
monika851 / 109.241.217.* / 2014-11-09 17:58
Witam. Chciałabym wiedzieć jakiej wysokości odprawę powinien wypłacić mi pracodawca. Po kilkunastu latach pracy skończyła mi się umowa juz któraś z kolei u tego samego pracodawcy. Żeby nie dać umowy na stałe zakład wysłał mnie na miesięczne bezrobocie. Po miesiącu zawarł ze mną nowa umowę na 2 lata jednak po 11 miesiącach rozwiązali ze mną umowę za wypowiedzeniem z przyczyn ekonomicznych zakładu. Czy mimo tego miesiąc przerwy mogę ubiegać się o 3 miesięczną odprawę czy tylko za 1 miesiąc. Dodam że nie dostałam żadnej.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-11-10 11:37
Trzymiesięczna. Liczy się tzw. staż zakładowy ŁĄCZNY bez względu na przerwy, rodzaje umów.

uchwała 7 sędziów SN z 15 stycznia 2003 r. – III PZP 20/02
mmat88 / 193.227.123.* / 2014-01-10 10:07
Witam,
Zmieniłem pracodawcę od nowego roku. Na spotkaniu z panią prezes poprzedniego zakładu pracy odnosnie zakończenia pracy doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. I takie oto pismo napisałem i przedłożyłem do podpisu. Na rozmowie pani prezes powiedziała, że dostane miesięczne wynagrodzenie za grudzien + pieniądze za niewykorzystany urlop jaki mi pozostał oraz wspomniała o 1 miesięcznej odprawie. Wczoraj wpłyneła na konto wypłata za grudzień+ ekwiwalent za niewykorzystany urlop...jednak bez wspomnianej odprawy... Zadzwoniłem dziś do byłego zakładu pracy i pani prezes dziś nie ma, więc porozmawiałem z księgową, która powiedziała mi, że nie należy mi się żadna odprawa gdyż było to rozwiązanie umowy na moją prośbę... I komu wierzyć ? Co mogę zrobić ? Skoro pani prezes powiedziała coś innego?
mmat88 / 193.227.123.* / 2014-01-10 10:08
A i jeszcze dodam, że pracowałem tam przez 5 lat i miałem umowę na czas nieokreślony.
szklarek / 2014-01-10 11:24
Nic "na gębę" się nie załatwia i należało kwestię tego, kto z ofertą porozumienia wystąpił w porozumieniu pisemnym zawrzeć. Dla pewności nic nie stało na przeszkodzie, by i kwestię odprawy w porozumieniu zawrzeć. Trudniej teraz będzie dochodzić odprawy, o ile w ogóle pracodawca ze względu na swą 'wielkość' jest do niej zobowiązany.
bezrobotny / 109.243.201.* / 2014-01-08 13:23
Witam! mam tylko 1pyt.czy w przypadku kiedy umowa wygasa ( pracodawca nie przedluza umowy ) cos mi sie nalezy? pracowalem tam ponad 5lat
wiwan / 2014-01-08 13:28
Nie. Wygaśnięcie umowy o pracę nie jest taką okolicznością, nie ma przyczyny po stronie pracodawcy, bo nie ma on obowiązku nowej umowy zawierać.
Bożena 35 / 91.230.43.* / 2015-02-27 23:04
Witam. mam pytanie pracowałam w butiku od czerwca 2014 roku , osób w jednej galerii jest 5 ale oczywiście w jednym mieście jest ich kilka i po 5 pracownic od grudnia przedłużono mi umowę do końca 2015 r ale przyszła nowa osoba , która mnie zwolniła i dostałam wypowiedzenie o pracę 2tygodniowe ale z wykorzystaniem urlopu i tu mam pytanie , ponieważ żle sie czułam juz w pracy i nawet z przemęczenia zesłabłam czy mogę iść na tym wypowiedzeniu na L-4? i jak góra może mnie wtedy potraktować? i czy należy mi się odprawa -skoro mi przedłuzono umowę do końca roku. jesli tak to jak mam sie o ta odprawę upomnieć
szklarek / 2015-03-02 14:32
No właśnie to, że nie było okoliczności wygaśnięcia umowy, ale wypowiedzenia nowej umowy lub starej, ale aneksowanej- spełnia wyjściowy warunek prawa do odprawy. Ale decyduje tu wielkość pracodawcy. To, że butików jest kilka nie oznacza, że pracodawca jest ten sam we wszystkich- bo może to być system franczyzy. To, kto jest pracodawcą wynika z umowy o pracę. No i ważne jest to, czy przyczyna leży jedynie po jego stronie- bo jak rozumiem jest to zwolnienie indywidualne.
amr / 2013-12-29 17:36
Czy przy likwidacji sklepu (wypowiedzenie dzierżawy terenu na którym wybudowany był sklep) przysługują indywidualne odprawy, gdy pracownik pracujący na czas nieokreślony odmówi przyjęcia nowych warunków pracy i płacy (np. w innym sklepie należącym do pracodawcy)?
szklarek / 2013-12-30 11:22
Już w tym wątku to padło. Samo nieprzyjęcie nowych warunków pracy i płacy zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym nie stanowi z automatu powstania przyczyny rozwiązania stosunku pracy również po stronie pracownika, a więc utraty prawa do odprawy. Często jednak tak uważa pracodawca, odprawy nie wypłaca i indywidualną sprawę rozstrzyga sąd pracy- który ocenia, czy rzeczywiście nowe warunki były nie były na tyle nie gorsze, że odmowa pracownika nie była specjalnie uzasadniona.

Przydatne orzecznictwo:

SN w wyroku z 4 lipca 2001 (I PKN 521/00)

SN wyroku z 12 sierpnia 2009 (II PK 38/09)

Z grubsza i po chłopsku- jeśli inny sklep jest w tej samej miejscowości, podobnej branży, a wynagrodzenie niższe np. o 7% trudno uznać, że nieprzyjęcie nowych warunków sprawia, że rozwiązanie umowy ma przyczynę również po stronie pracownika.
abgvdd / 62.141.210.* / 2013-12-13 23:07
Mam pytanie. czy dostanę 3-miesięczną odprawę jak otrzymam wypowiedzenie dwa i pół miesiące przed ukończeniem ośmiu lat pracy w jednym zakładzie? mam umowę na czas nieokreślony; wypowiedzenie od 1.01.2014 do 31.03.2014, a 20 marca mija mi 8 lat pracy? dostanę dwie czy trzy odprawy
szklarek / 2013-12-30 11:27
Do wysokości odprawy liczy się staż zakładowy do dnia ROZWIĄZANIA umowy, a nie do dnia otrzymania wypowiedzenia.

Zatem w dniu 31 marca staż będzie wyższy niż 8 lat, a więc powstanie prawo do odprawy w wysokości trzykrotnej.
ert / 89.66.141.* / 2013-11-28 05:11
ostatnio w duzym szpitalu zaczeto zlwaniac sporo ludzi.Nowy dyrektor boi sie przekroczyc pewna ilosc ludzi ,zeby nie wpasc pod zwolnienia grupowe.Wiec co miesiac zwalnia 12-15 osob.Mam pytanie kiedy zaczynaja sie zwolnienia grupowe i czym to sie rozni od zwolnien z winy pracodawcy?Odprawy dostajemy.
szklarek / 2013-11-28 12:13
Odprawy są, nawet przy zwolnieniach indywidualnych, ze względu na 'wielkość' pracodawcy ( zatrudnianie min. 20 osób ).

Trudno mówić o różnicy zw. grupowych i zw. z winy pracodawcy, bo jedno określa wielkość zwolnień, inne winę strony zwalnianej. Oczywiście zw. grupowe mają charakter zwolnień z winy pracodawcy.

Definicja zw. grupowych jest w Ustawie z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników wspomnianej w artykule przewodnim do wątku.

Tu tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;marca,dziennik,ustaw,2003,090,844.html

definicja już w art.1:

"1. Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę
zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących
pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę,
a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym
30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże
mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej
pracowników
- zwanego dalej „grupowym zwolnieniem”.
2. Liczby odnoszące się do pracowników, o których mowa w ust. 1, obejmują pracowników,
z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie
stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli
dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Niekoniecznie więc w tym przypadku dyrekcji chodzi o "niepodpadnięcie".

Jeśli tak- pewnie o kwestię konsultacji z art. 2 do 4 ustawy
wojciech56 / 81.190.224.* / 2013-11-15 14:49
Byłem zatrudniony od 1996 roku (17 lat pracy) w firmie liczacej 12 pracowników. Od sierpnia zaczęto wręczać wypowiedzenia z powodów ekonomicznych (wina pracodawcy) i nie są to zwolnienia grupowe a indywidualne. Oczywiście rozumiem zapis... "Prawo do odprawy w związku ze zwolnieniem pracownika reguluje ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.), zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych", jednak mam przy tej okazji pytanie. Ustawa ta została wprowadzona w 2003 roku w chwili kiedy ja zacząłem pracować obowiązywały inne zasady wypłacania odpraw. Rozumiem że prawo to może i powinno odnosic sie do osób zatrudnionych po wprowadzeniu nowelizacji. Czy w tej sytuacji prawo działa wstecz? Budzi to moje wątpliwości.
szklarek / 2013-11-15 22:21
Ale rozwiązanie Pana umowy ma miejsce pod "rządami" obecnej ustawy, która dotyczy umów zakańczania, a nie nawiązywania.

A bardziej prawniczo- obecna ustawa ma przepis przejściowy w swym art. 27- a mianowicie stosowanie swej poprzedniczki- Ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r.
o szczególnych zasadach rozwiàzywania z pracownikami
stosunków pracy z przyczyn dotyczàcych zakΠadu
pracy tylko do postępowań już trwających w dniu 1.01.2004 albo do pracowników, którzy w tym dniu mają już dodatek wyrównawczy.

Z kolei w art. 28 obecna ustawa jasno UCHYLA ww poprzednią ustawę, a więc jej stosowanie po 1.01.2004 jest niemożliwe poza wymienionymi w art. 27.
renia41 / 2013-09-30 13:59
W październiku 2012r uległam wypadkowi w drodze do pracy, do 4 sierpnia2013r miałam zasiłek rehabilitacyjny, teraz ZUS mi odmówił przedłużenia tego zasiłku, a lekarz nie dopuszcza mnie do pracy. Mam zamiar odwoływać się od orzeczenia ZUS, ale pracodawca mówi, że nie może tak długo czekać i musi mnie zwolnić za porozumieniem stron. Czy w takim wypadku musi mi wypłacić odprawę i ekwiwalent za urlop? Jestem zatrudniona od maja 2012r i nie wykorzystałam ani jednego dnia urlopu.
szklarek / 2013-10-07 11:29
Ekwiwalent - tak, odprawę- nie.

Ekwiwalent jest należny zawsze, gdy pracownik zdąży wykorzystać u. wypoczynkowy w naturze w wymiarze niższym, niż należny. Nawet przy zwolnieniu dyscyplinarnym.
Przyczyna zwolnienia NIE leży po stronie pracodawcy- nie jest więc spełniony podstawowy warunek prawa do odprawy pracowniczej.

Ps. Nie musi on zresztą rozstawać się w trybie porozumienia stron. Może zwolnić jednostronną decyzją w trybie art. 53, par. 1 KP:
http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53
manix077 / 2013-09-25 23:00
Jestesmy zatrudnieni dlugo w duzym przedsiebiorstwie.w zeszlym roku dostalismy pisemka ze nas przekazuja wraz czescia firmy do nowego pracodawcy na podstawie art 23 kodeksu pracy.Nowa firma swiadczy usluge przez rok na rzecz naszej starej firmy ( my wykonujemy ta sama prace) Teraz mamy na 3 miesiace przed uplywem tego roku otrzymac zwolnienia , oczywiscie wszystko z winy poprzedniego pracodawcy . Nalezy sie nam odprawa???
szklarek / 2013-10-07 11:19
Tak. Art. 23'1 KP jasno przenosi obowiązki pracodawcy ( a w konsekwencji uprawnienia pracowników, w tym staż zakładowy ) ze dotychczasowego na nowego.
Lu455 / 89.25.208.* / 2013-05-31 17:56
"być pracownikiem takiego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników"

A co w sytuacji gdy pracodawca ma zarejestrowane na siebie dwie firmy (w tej samej branży), w których łącznie zatrudnionych jest ponad 20 pracowników ale w każdej z osobna tych pracowników jest mniej ?
szklarek / 2013-10-07 11:17
Nic. Są to w sensie prawnym DWA osobne podmioty, DWU różnych pracodawców. Umowa o pracę jest zawarta, z jedną z nich- konkretną spółką/zakładem a nie z panem X. A więc pracodawca nie zatrudnia wymaganego min. pracowników.
Olka36 / 89.228.11.* / 2013-05-21 15:55
Otóż to. Ja na swoją odprawę czekam już drugi miesiąc...należy mi się i taki zapis widnieje na dokumencie rozwiązującym umowę o pracę. Doradzi mi ktoś co mam zrobić w takiej sytuacji??
szklarek / 2013-05-21 20:49
Właściwie to samo, co czyni się przy braku wynagrodzenia. Poza oczywiście dyscyplinarką dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP.

Zatem:

http://www.money.pl/pieniadze/poradniki/artykul/co;zrobic;gdy;pracodawca;nie;placi,207,0,128975.html

Najnowsze wpisy