Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
dziadek114 / 82.160.177.* / 2013-04-26 18:35
Witam
Pracuję u jednego pracodawcy od 2001 r. z roczną przerwą (rozwiązanie umowy za porozumieniem stron). Firma ogłosiła upadłość likwidacyjną czy przysługuje mi odprawa trzy miesięczna
kabum89 / 2013-04-25 09:46
jeszcze dodam ze ksiegowa stwierdzila ze odprawa sie nie nalezy
szklarek / 2013-04-25 11:47
Co do zasady- tak. No chyba, że były też inne przyczyny -po Pana stronie. To, że nie przyjął Pan warunków wypowiedzenia zmieniającego nie może być uznane za powstanie przyczyny zwolnienia (również) po Pana stronie- a jak wiadomo przy zwolnieniu indywidualnym decydująca jest przyczyna wyłącznie po stronie pracodawcy.

dużo szerzej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/prawo;do;odprawy;w;razie;wypowiedzenia;zmieniajacego,138,0,165514.html
kabum89 / 2013-04-25 09:39
pracowalem w firmie 3 lata umowa na czas okreslony do 2015 z dwu tygodniowym okresem wypowiedzenia bez podania przyczyny firm zatrudnia okolo 500 osob ... dostalem wypowiedzenie (dwa tygodnie)z przyczyna nowego regulaminu placy (wczesnniej bylo to 16 zl brutto za godzine a w nowych warunkach 12,8 zl plus 25 % premii ) na ktore sie nie zgodzilem czy w tym wypadku nalezy mi sie odprawa ?
krzys590 / 91.149.206.* / 2013-04-16 14:40
Witam
Otrzymałem świadectwo pracy z adnotacją "rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem przez pracodawce w trybie art.30 § 1 pkt 2 KP.
wypowiedzenie bez podania przyczyny , umowa na czas określony do 31,12,14r,pracowników ponad 800. Pracowałem od 21.06.12r .Gdy upomniałem się o odprawę to pani w kadrach stwierdziła ,że mi się nie należy bo rozwiązanie umowy nastąpiło z ustawy.
Jak mam to rozumieć ,i jak postąpić ?
szklarek / 2013-04-16 19:00
Jak rozumieć- pytanie do kadrowej, bo każde rozwiązanie umowy jest z ustawy- Kodeks Pracy. A warunkiem odprawy są okoliczności dodatkowe zdefiniowane w Ustawie z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zwolnienie jak rozumiem indywidualne- o prawie do odprawy decyduje to, czy wszelkie przyczyny leżą po stronie pracodawcy.

Jeśli nie ma Pana zdaniem okoliczności takiej, że zwolniono Pana z przyczyn leżących po Pana stronie- kiepska praca, łamanie regulaminu, brak kwalifikacji, mała wydajność itd, itp. to należy wystąpić z wezwaniem o wypłatę odprawy na piśmie. najlepiej by miało ono formę wezwania przedsądowego, czyli zawierało było tak zatytułowane i zawierało zapis, że w razie niedokonania tego, do czego się wzywa sprawa zostanie skierowana do sądu (tutaj pracy).
Ewwunia19 / 95.50.13.* / 2013-04-14 23:13
Witam,
Przed świętami otrzymałam wymówienie, bez podania przyczyny, na wymówieniu nie było informacji że za porozumieniem stron. Pracowałam w firmie niecałe dwa lata. Firma zatrudnia powyżej 40 pracowników. Nie otrzymałam jeszcze świadectwa pracy, w tym momencie jestem na zwolnieniu lekarskim, proszę o informację czy należy mi się odprawa za jeden m-ce. Otrzymałam klika informacji w tej sprawie i nie wiem sama które są wiarygodne, jedni twierdzą że tak inni że nie. Jest to dla mnie dość istotne, gdyż mam przypuszczenia że nawet jeśli należy mi sie odprawa to firma będzie robiła wszystko żeby jej nie wypłacić...jeśli chodzi o wypowiedzenie to brzmiało tak : Wypowiadam umowę o prace P. (moje imie i nazwisko) na czas okreslony do dn. (data) z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia do dnia (data) . Cos takiego podpisałam ze względu na to że nie ma tutaj mowy o porozumieniu stron. Proszę o informację w mojej sprawie. Pozdrawiam.
szklarek / 2013-04-15 14:02
Jak w przypadku 'krisa999'- to, że umowa była na czas określony i nie ma w związku z tym powodu określonego w wypowiedzeniu NIE stoi na przeszkodzie prawu do odprawy. Decyduje to, po czyjej stronie leżą wszystkie przyczyny i warto zadbać o odpowiednią treść ś. pracy.

A co z tym porozumieniem stron którego tak się Pani w pytaniu trzyma ?
kris999 / 91.149.206.* / 2013-04-12 20:34
Byłem zatrudniony w firmie od 21.06.2012r na umowę o prace,pełny etat, na czas określony do 31,12,2014r ,ponad 900 pracowników.Obecnie rozwiązano ze mną umowę bez podania przyczyn z dniem 10,04,2013r . Czy należy mi się odprawa?
szklarek / 2013-04-13 10:13
TAK, jeśli żadna przyczyna rozwiązania nie leżała po Pana stronie. To, że umowa była na czas określony co do zasady nie zmienia niczego, poza tym że w jej przypadku pracodawcy częściej z odprawy się starają wymigać właśnie z braku obowiązku podawania przyczyny w wypowiedzeniu, czyli braku materialnego stwierdzenia, że przyczyna wyłączna po ich stronie.

Dlatego warto walczyć na wszelki wypadek o umieszczenie zapisu o tej okoliczności w ś. pracy.

Tu wątek podobny:

http://www.money.pl/forum/wypowiedzenie-umowy-przez-pracodawce-a-odprawa--t1468934.html?_rfr=1
Rafał2525 / 83.22.188.* / 2013-01-24 14:44
Jak liczyć staż pracy do odparwy jeśli mój pracodawca ma 2 firmy (Sp.J - 2współwłaścicieli i Sp.zoo- 2 owych współwłaścicieli + 1 wyspółwłaściciel ) i co 2 lata przerzucają mnie z jeden firmy do drugiej. Łącznie pracuje 10 lat w obu spółkach naprzemienie.
Adriano666999 / 79.175.203.* / 2013-01-18 15:40
Witam! U mnie sytuacja wygląda następująco. Pracuję w firmie (Grupa L.S.) outsourcingowej, która świadczy usługi dla firmy Carlsberg Polska. Niestety pracodawca (Grupa L.S) spóźniał się z wypłatą wynagrodzeń. Carslberg zmienił więc firmą świadczącą te usługi i od 23 stycznia mam umowę o pracę na czas określony z nową firmą. No ale właśnie ze starą firmą łączyła mnie umowa do końca roku 2013 i teraz nie wiem czy przysługuje mi jakakolwiek odprawa? Pracowałem w tej firmie od sierpnia 2011 roku na umowę o pracę na czas określony właśnie do końca roku 2013. Z tego co słyszałem jeżeli pracuję w firmie outsourcingowej i jest zmieniany podmiot świadczący te usługi to żadna odprawa nie przysługuje. 22 stycznia przyjeżdża szef starej firmy i będzie chciał żebyśmy podpisali świadectwa pracy nie wiem czy mam to podpisywać czy nie. Dziękuję za uwagę, Adrian.
szirra / 87.205.185.* / 2013-01-10 21:12
Mam pytanie ? W zakładzie są zwolnienia grupowe . Ludziom ,ktorzy podpiszą porozumienie zapewniono wieksze odprawy. Wiele osob podpisało porozumienie i poszło na l4. W zakładzie straszą ,że ci co poszli na l4 nie dostaną odpraw ? Czy zakład może tak zrobić ?
szklarek / 2013-01-11 00:10
Teoretycznie tak może, praktycznie- bardzo trudno. Po prostu wręczając dyscyplinarki z powodu fałszywych zwolnień lekarskich i mając na to dowody na wypadek odwołań w sądzie pracy od tychże zwolnień dyscyplinarnych.

Na pewno w porozumieniach nie było klauzuli uzależniającej wyższą odprawę od braku nieusprawiedliwionych nieobecności w trakcie wypowiedzenia, bo na taką rzeczywistą nieobecność pracownik nie ma wpływu przecież.

Fałszywe/ nieodpowiednio realizowane zwolnienie jest jak najbardziej powodem zwolnienia dyscyplinarnego, a takowe 'znosi' wcześniej złożone wypowiedzenie czy porozumienie stron, a co za tym idzie prawo do odprawy.

Z opisu sytuacji wynika, że większość jest 'lewa'.

Tu więcej o "lewości zwolnień":

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/chorobowe;pod;lupa;pracodawca;moze;sprawdzac;l4,117,0,786805.html
Edyta424 / 83.30.69.* / 2012-12-28 22:33
Witam
Ja mam pytanie dot takiej sytuacji
W tej chwili sa w zakładzie zwolnienia grupowe ale paru osób to nie dotyczy i z tego co wiemy pozostanie nas poniżej 20osób zatrudnionych i moje pytanie dotyczy odpraw które dostali zwalniani ,czy my jak powiedzmy za 3miesiące zostaniemy zwolnieni coś się nam też należy pracujemy od 15lat w tym zakładzie.
Pozdrawiam
ola736 / 95.41.84.* / 2012-12-20 22:41
Witam
-pracowałam 1 rok umowa na czas określony 2 lata (2011 -2013)
-wypowiedzenie z terminem 14 dni/zawarto klauzulę/bez podania przyczyny
-po mnie zatrudniono kogoś innego
-minęło już pół roku - nie mogę znaleźć pracy czuję się poszkodowana, u poprzedniego pracodawcy od którego przeszłam miałam umowę do 08.2013 gdybym wiedziała że mnie zwolnią nie przechodziłabym
-podczas pracy nie dostawałam upomnień
- mogli mnie nie zatrudniać skoro byłam za słaba po okresie próbnym 3 miesiące
Moje pytania
-czy mogę jeszcze iść do sądu ?świadectwo jest z marca
-czy należy mi się odprawa? jeśli tak to ile?
- czy jest sens zakładać sprawę?
-czy można zamiast sprawy iść z tym do PIP?
pracodawca zatrudnia ok 20 os ja zarabiałam 1,8 tys. zł
nadmieniam ze jeśli przyjeli kogoś z powodów ekonomicznych- co mi powiedziano przy przełożonym- to mogli mi zaproponować obnizenie pensji.Pracodawca mniej wiecej w m-cu zwalnia jedną osobę-?
Proszę o poradę
szklarek / 2012-12-21 10:34
Najogólniej:

1. na dochodzenie odprawy tak jak większości innych świadczeń pracowniczych są 3 lata- bo taki jest okres przedawnienia z art. 291 KP
2. warunki prawa do odprawy ma Pani opisane w artykule przewodnim do wątku- sprowadzają się do wielkości pracodawcy w chwili wypowiadania umowy oraz do tego, by wszystkie przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżały po stronie pracodawcy ( czyli np. redukcje etatów, likwidacja stanowisk, zakładu itp. ).

3. opisane okoliczności raczej na te jednostronne przyczyny nie wskazują- stanowisko zostało zachowane itd.

4. na moje oko musiałaby Pani wykazać w sądzie np. to, że zwolniono Panią jedynie po to, by ową osobę przyjąć do pracy, a nie, że następstwo było odwrotne- tj. przyjęto, bo zwolniono.
zniesmaczony / 83.8.219.* / 2012-11-27 21:33
Witam .
Pracowałem przez kilkanaście lat w średniej firmie(300 osób). Kilka miesięcy temu dostałem wypowiedzenie. Powodem mojego zwolnienia jest zamiar przyjęcia na moje stanowisko osoby z wyższymi kwalifikacjami. Ktoś podał mi adres artykułu w internecie w którym sędzia z Torunia odpowiada komuś, kto ma taki sam powód wypowiedzenia, że mu się należy odprawa. Miałem jakieś upomnienia czy kary ale nie było o nich wspomniane na wypowiedzeniu. Napisałem wezwanie do wypłaty odprawy i przesłałem do firmy. Odpowiedziano mi że mi się nie należy odprawa ,bo stanowisko nie było likwidowane i w sadzie na pewno przegram a dodatkowo będę płacił kwotę 2400 jako koszty ich prawnika.
Jak to jest z odprawą w końcu . Pytałem w kilku miejscach i jedni(prawnicy) mówią, że się odprawa należy . W Państwowej Inspekcji Pracy mówią, że w żadnym razie się nie należy. Jak to jest i czy w razie przegranej w sadzie pracy mogę być obciążony kosztami prawnika firmy.
szklarek / 2012-11-28 10:12
Nie tyle chodzi o to, że likwidacji stanowiska nie będzie. Chodzi o to, czy po stronie pracodawcy leży całkowita przyczyna zwolnienia.

Najkrócej- jeśli Pana niższe kwalifikacje powodują, że nie wykonuje Pan swoich zadań należycie, albo wymaga to współpracy kogoś- np. sygnowanie przez kogoś z uprawnieniami, których Pan nie ma- odprawa się nie należy.

Jeśli wykonywałby Pan swoją pracę identycznie i jej efekty miałyby identyczny skutek (prawny, handlowy) gdyby czarodziejka te wyższe kwalifikacje dała Panu w ciągu minuty- odprawa się należy, bo zwolnienie jest widzimisię pracodawcy, a wyższe kwalifikacje są zbędne przy tym stanowisku/rodzaju pracy.

Innymi słowy należy rozróżnić sytuacje, gdy pracodawca -przerysowując- zmienia murarza A, na murarza B, z 3 fakultetami i uprawnieniami przewodnika tatrzańskiego od sytuacji, gdy zmienia projektanta instalacji elektroenergetycznych bez uprawnień na projektanta z uprawnieniami branżowymi.

Więc wbrew pozorom sąd miałby co rozpatrywać, bo sprawa jest nieostra.

Z kosztami to straszenie, bo zasądza je sąd sporadycznie, tylko w sytuacji, gdy powództwo pracownika jest złośliwe, dla sportu, dotyczy sprawy ewidentnej:

Tu ( ostatni akapit ) o kosztach;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dochodzenie;praw;pracownika;przed;sadem,31,0,342815.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/postepowanie-przed-sadem/zwrot-kosztow-w-postepowaniu-z-prawa-pracy.html
zniesmaczony / 83.8.227.* / 2012-11-28 20:55
Witam
Jeśli chodzi o wykonywane obowiązki to raczej osoba która przyszła na moje miejsce nie może wykonywać ich lepiej skoro nie jest zupełnie zorientowana w zawodzie. Nie zna zawodu zupełnie. Poza tym z trzech kierowników zwolniono dwóch (trzeci ma podobne kwalifikacje jak ja tylko mniejsze doświadczenie na stanowisku kierowniczym a jednak pracuje dalej). Zwolniono także dyrektora ds produkcji i jego zastępcę. Czyli czystka...
kryne / 83.30.140.* / 2012-11-24 01:38
Witam i proszę o doradztwo
Mąż pracował 12 lat w dużej firmie A na czas nieokreślony . Od czerwca zaczęły się zwolnienia grupowe. Dział męża nie był brany pod uwagę. W między czasie okazało sie że jego dział przejęła inna duża firma B, a od września duża firma C. W firmie B były także zwolnienia grupowe. Zaznaczam ,ze przejęcia pracowników były bez dodatkowych umów czy rozwiązań umów o pracę. Gwarantowano za każdym razem (bez osobistych rozmów tylko na zasadzie plotek), że zasady poprzednich umów się nie zmieniają, i ze przynajmniej przez rok nic się nie zmieni. W tej sytuacji mając na oku inną pracę w innym zupełnie zakładzie od października, dowiadywał się we wrześniu czy nie mógłby się załapać na zwolnienie grupowe w firmie A, B, C. Bo tak do końca nie wiedział gdzie naprawdę pracuje. w każdej mówiono mu ,ze tylko za porozumieniem stron, gdzie stronami jest on jako pracownik i druga strona - aktualny pracodawca, czyli od września firma C. Więc w takiej formie się zwolnił , uzgodnili wypowiedzenie dwutygodniowe. bo od października mąż miał juz pracę w nowej przez siebie znalezionej firmie. Nie dostał żadnej odprawy ani odszkodowania. Czy słusznie ? Mało tego, w wypowiedzeniu jest mowa ,ze pracował te 12 lat w firmie C, gdzieś tylko na dole małym druczkiem jest mowa o przejęciu firmy A, nawet nie B.
W październiku firma C zaproponowała ludziom z jego działu zwolnienia za porozumieniem stron ( między pracodawcami) z odprawami. trzymiesięcznymi Z tego co wiem skorzystała jedna osoba. Teraz w listopadzie wszyscy z męża działu , oprócz kierownika dostali wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych, ale na korzystniejszych warunkach z 6-miesiecznymi odprawami takimi jakie były w firmie A.. Mam pytanie czy mąż nie został wyrolowany i czy może się odwoływać. Bo wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle. Bo mam wrażenie ,że i ta druga osoba także została oszukana.
Z resztą Wszyscy zostali potraktowani jak worki , które się przerzuca.
newswen / 77.65.134.* / 2012-11-02 10:17
Witam serdecznie. Mam pytanie. rok temu w mojej byłej firmie, miały miejsce zwolnienia grupowe. Odprawy które dostali zwolnieni pracownicy, były o wiele wyższe niż nakazuje prawo. I tutaj rodzi sie pytanie. Zostałem zwolniony kilka dni temu (za porozumieniem stron) stało się to do roku od grupówek na normalnych warunkach. Słyszałem że jeśli firma zwolni Cię właśnie w takim okresie ( do roku od zwolnień grupowych) moge ubiegać się o wypłacenie na takich warunkach jak miało to miejsce przy grupówkach. Czy mam racje??? a może sie myle? nie moge nic znależć na ten temat w necie. Mam nadzieje że wyraziłem siejasno. W razie pytań prosze pytać ;) pozdrawiam.
marianna2012 / 88.199.233.* / 2012-10-19 20:00
Witam,mam pytanie odnosnie odpraw ,pracowalam w firmie która zatrudnia 800 osób,pracodawca zwolnil mnie z przyczyn ekonomicznych,prosze odpowiedziec czy nalezy mi sie odprawa,poniewaz pracodawca twierdzi ze nie.

Najnowsze wpisy