Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
bywalec / 31.0.0.* / 2012-03-27 15:14
Witam serdecznie przez ponad 4 lata pracowałem w Banku na umowie na czas nieokreślony, dostałem wypowiedzenie ze względu na brak realizacji planów sprzedażowych, pracodawca dał mi 3 miesięczny okres wypowiedzania czy po upływie tego okresu musi mi zapłacić jeszcze 3 miesięczną odprawę ? Mój kolega rozwiązał taką samą umowę za porozumieniem stron czy jemu też przysługuje odprawa 3 miesięczna ? będę wdzięczny za odpowiedz, dziękuję bardzo
szklarek / 2012-03-27 18:58
Nie. Przecież z wypowiedzenia wynika, że jego przyczyna leży po Pana stronie, a nie stronie pracodawcy.

W kwestii kolegi nie wiemy, która strona złożyła ofertę porozumienia stron i z jakiej przyczyny.

Ps. 3 miesięczne wypowiedzenie nawet przy spełnieniu warunków do odprawy nie oznacza z automatu prawa do 3 miesięcznej jej wysokości. Różne są bowiem okresy stażu zakładowego na potrzeby prawa do owych 3 miesięcy w tych dwu niezależnych kwestiach.
anka1234 / 213.108.115.* / 2012-03-09 23:15
mam jeszcze jedno pytanie.....Ile wynosza odsetki za kazdy kolejny dzien niewyplaconej odprawy?
szklarek / 2012-03-12 11:41
Roszczenie o wypłatę odprawy jak inne finansowe roszczenia pracownicze przedawnia się po 3 latach, co wynika z art. 291 KP.
Należne odsetki to odsetki ustawowe ( obecnie 13%), czyli wg tego kalkulatora dla odsetek gospodarczych:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/
anka1234 / 213.108.115.* / 2012-03-09 21:18
Chcialabym zapytac czy moge jeszcze ubiegac sie o odprawe w sytuacji kiedy minelo juz ponad rok od chwili wreczenia mi przez pracodawce wypowiedzenia. Pracowalam w KFC mialam umowe o prace na 2 lata i dostalam wypowiedzenie po 5 iesiacach pracy. Na wypowiedzeniu nie zostala podana przyczyna wypowiedzenia. Wypłate na konto dostalam ale nie dostalam zadnej odprawy a zdaje mi sie ze mi sie nalezala? Czy jestem w błędzie? To byla moja pierwsza umowa o prace i nie bylam zorientowana o zadnej odprawie, dopiero teraz sie dowiedzialam ze prawdopodobnie mialam do niej prawo? Prosze mito wyjasnic, czy mialam prawo do odprawy i czy po roku moge sie ubiegac o nią z naleznymi odsetkami?
Kondzia / 213.108.115.* / 2012-03-09 14:52
Witam.
Moj maz dostal wypowiedzenie z pracy. Mial umowe na czas nieokreslony, wiec obejmowalo go 3 miesieczne wypowiedzenie, i przepracowal tam wiecej niz 2 lata. Szef zatrudnia wiecej niz 20 osob ale nie wszyscy sa zatrudnieni na umowe o prace, ale tez na umowe zlecenie. Czy do tej umownej liczby 20 osob (co jest kryterium do wyplacania odpraw) wliczaja sie tez ci ktorzy maja umowe zlecenie? Musimy to wiedziec bo w przeciwnym razie nie wiemy czy mezowi nalezy sie odprawa. dodam rowniez, ze zostala zwolniona jeszcze jedna osoba. Czy moj maz podlega pod zwolnienie indywidualne? Jak to jest z ta odprawa? czy nalezy mu sie odprawa czy nie? Szef powiedzial mu ze nie, bo nie odchodzi na emeryture, a przeciez odprawe dostaje sie nie tylko przechodzac na emeryture!. Nie zgadzamy sie z nim wiec prosimy serdecznie o pomoc! czy te umowne 20 osob, ktore on zatrudnia musza miec UMOWE O PRACE czy czesc z nich moze miec umowe zlecenie???!! I jeszcze jedna informacja jest to bar bistro SJ (spolka jednoosobowa?) Pozdrawiam i z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.
wiwan / 2012-03-09 18:11
Limit wynosi min. 20 osób NA ETACIE. Nieważne czy całym, czy części. Wlicza się też osoby na urlopie bezpłatnym, macierzyński itp.
Osoby na zleceniu się nie wliczają.

Odprawa dotyczy też zwolnienia indywidualnego i oczywiście jest to INNA odprawa niż emerytalna. Wszystko zresztą jest w artykule przewodnim do wątku:


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
pyniek / 62.111.170.* / 2012-03-06 11:21
Witam. Dostałem 3 miesięczne wypowiedzenie + 3 msc. odprawę. Mam pewne obawy, ponieważ już od kilku miesięcy pracodawca nagminnie spóźnia się z wypłatą wynagrodzeń lub wypłaca zaliczki -sprawa nadaje się do sądu pracy. Ale spokojnie czekam. Obawiam się, że 30 kwietnia (koniec okr.wypowiedzenia) nie dość że nie dostane wypłaty za przepracowany miesiąc to już na pewno nie dostanę odprawy. Ile czasu ma pracodawca na uregulowanie wszystkich kwestii finansowych ? Jak się zabezpieczyć żeby chociaż na "odchodne" dostać wszystko w terminie? I czy gdybym w dniu 30 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim nie wpłynie to w żaden sposób niekorzystnie na moją sytuację ?
wiwan / 2012-03-06 12:07
Zabezpieczyć się nie bardzo można, może poza stanowczością wynikającą z kończącego się stosunku pracy. Wynagrodzenie ma być wypłacane w terminie kodeksowym tj. wg. regulaminu wynagradzania lub podpisanej umowy lub układu zbiorowego, nie później niż 10 dnia następnego miesiąca.

Odprawa natomiast- w dniu rozwiązania umowy. Terminy późniejsze obu wypłat upoważniają do żądania odsetek ustawowych.

Dochodzenie obu świadczeń w sądzie pracy. Zwolnienie lekarskie w ostatnim dniu niczego nie zmienia, poza ewentualną potrzebą pojawienia się w innym terminie po świadectwo pracy. Choć może być ono wtedy wysłane pocztą- termin 7 dni.
kmichal / 109.173.213.* / 2012-03-02 14:24
Witam.
Mam pytanie czy w mojej sytuacji również przysługuje mi odprawa i w jakiej wysokości ?
Chcę rozwiązac umowę o pracę z pracodawcą ze względu na notoryczne nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń. Zakład zatrudnia ponad 20 pracowników. Jestem zatrudniony na czas określony ponad 8 lat u tego pracodawcy.
Czy należy mi się odprawa ?
Dziękuję.
wiwan / 2012-03-06 12:15
Nie. Odprawa nie. Ale odszkodowanie równe wynagrodzeniu za czas równy obowiązującemu Pana okresowi wypowiedzenia wynikającemu ze stażu zakładowego.

Czyli wg. art. 36 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36
stranna / 2012-02-28 09:33
Witam, za kilka dni dostane wypowiedzenie z pracy, sytuacja wygląda w ten sposób że koleżanka wróciła z macierzyńskiego, wcześniej była na stanowisku administratorki. Po jej odejściu osoba z innego stanowiska zajęła jej miejsce a na miejsce tej osoby została zatrudniona nowa dziewczyna. Po powrocie dziewczyny z macierzyńskiego, żeby było dla niej stanowisko...sprawa rozegrała się tak że nie zwolnili tej dziewczyny która została zatrudniona ostatnio tylko mnie... czy coś mi przysługuje w takiej sytuacji? Pracowałam 2,5 roku na czas nie określony..
bzik / 46.186.22.* / 2012-02-25 08:37

Odprawa przysługuje niezależnie od odpraw z innego tytułu (np. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę). Odprawę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).

Uprzejmie proszę o podpowiedź czy w związku z przejściem na rentę od lutego 1991r ekwiwalent za urlop i odprawę należało doliczyć do roku 1990 czy w momencie wypłacenia tj.lutym 1991 .
gbr / 2012-02-10 10:28
witam bylem zatrudniony na czas nieokreslony dostalem wypowiedzenie warunkow umowy o prace z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia po tym okresie proponuja mi nowe warunki pracy na innym stanowisku z najnizszym wynagrodzeniem (niekorzystnym) czy nalezy sie mi odprawa
szklarek / 2012-02-10 11:35
Należy się, jeśli tych nowych warunków Pan nie przyjmie* czyli. umowa zostanie rozwiązana, pracodawca jest pracodawcą dużym (zatrudniającym min. 20 pracowników w dniu wręczenia wypoiwedzenia), a wśród powodów wypowiedzenia nie ma powodu leżącego po Pana stronie (np. brak sumienności).

* ma Pan czas na to do połowy biegu okresu wypowiedzenia, zgodnie z pouczeniem na wypowiedzeniu, po tym terminie domyślnie KP uznaje, że zmianę Pan zaakceptował. Jeśli brak pouczenia- termin ma Pan do końca wypowiedzenia. Z chwilą odmowy wypowiedzenie z automatu zamienia się na definitywne, ze wszystkimi konsekwencjami- tj. prawem do dni wolnych na poszukiwanie pracy, takim wpisem do ś.pracy itd., prawem do zasiłku od razu.

Podstawa- art.42.
wiwan / 2012-02-10 12:19
Podrzucę artykuł na ten temat;

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/prawo;do;odprawy;w;razie;wypowiedzenia;zmieniajacego,138,0,165514.html
Magdaaaaa / 91.213.255.* / 2012-01-12 23:03
Co jeśli w trakcie wypowiedzenia za porozumieniem stron - przy zwolnieniu grupowym zajdę w ciążę
1.do kiedy mam czas na wręczenie L4
2. czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie do pracy
3. czy pracodawca może wstrzymać wypłatę odprawy - ma być wypłacona ostatniego dnia trwania umowy? Jeśli przywróci mnie do pracy?
4.czy muszę zwrócić odprawę jeśli ją otrzymam?
zaraza / 188.125.57.* / 2012-02-14 23:31
Pracuję w Sądzie 13,5 roku,czy mi się należy odprawa.Dostałam wypowiedzenie 14 lutego 2012r.
Janek289 / 213.134.148.* / 2012-01-12 18:29
Witam, dzis dostalem mozliwosc wyboru rozwiazania pracy "wypowiedzenie" lub za porozumieniem stron (z "naciskiem" na porozumienie, staz ponad 5 lat, um. na nieokreslony,. Podpisalem porozumienie w ktorym jest zawarta informacja o rozwiazaniu umowy z przyczyn niedotyczacyh pracownikow. Okres wypowiedzenia 3 mce, ze skroceniem o jeden miesiac i odszkodowaniem w wysokosci 1 pensji za ten miesiac. Czy w takim przypadku w momencie wczesniejszego odejscia (skrocenia czasu wypowiedzenia z powodu np wczesniejszego znalezienia nowej pracy) przysluguje mi prawo do calkowitej kwoty odprawy i odszkodowania? czy w zwiazku ze skroceniem wypowiedzenia jest to zmniejszone/zabrane? dlaczego pracowadcy bardziej oplacalo sie zawszec rozwiazanie umowy na podstawie porozumienia stron?
ANIA:) / 46.7.15.* / 2012-01-12 13:07
Witam,mam tez pytanie odnośnie odprawy ale z agencji jak to wygląda w Irlandii??w skrócie:obecnie pracuje juz dla agencji 5 lat i to w 1 firmie,chce w tym roku wrócić do Polski,firma w której obecnie pracuje pomału się zamyka dlatego chodzę do pracy praktycznie raz na tydzien,co mogę w takiej sytuacji zrobić??czy należy mi sie chociaż odprawa od państwa??bardzo prosze o odpowiedź
Bartek81 / 89.78.234.* / 2012-01-04 09:46
Witam, wczoraj dostałem wypowiedzenie umowy o pracę, 3 miesięczne obowiązujące od 1 Lutego 2012. Pracowałem w supermarkecie przez 6 lat, umowę miałem na czas nie określony.
Przyczyna wypowiedzenia to "likwidacja zajmowanego przez pana stanowiska pracy....." Napisane jest również że "w związku z art. 10 ust.1 ustawy z dnia 13 marca 2003r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.Nr. 90, poz 844 z póź. zm.)". I teraz moje pytanie czy w takim wypadku należy mi się odprawa?? Gdy wczoraj byłem odebrać pismo zapytałem ile zostało osób jeszcze zatrudnionych i otrzymałem odp że około 15. Supermarket (spółka z o.o.) ma być całkiem zlikwidowany tylko nie zwalniają grupowo tylko indywidualnie. Wiem że kilka osób w grudniu 2011 roku otrzymało wypowiedzenia z prawem do odprawy!!! Zapewne pracodawca zrobił to po to żeby mieć poniżej 20 osób zatrudnionych. Czy przysługuje mi odprawa czy z tego powodu że zostało już tylko około 15 osób to im się ona nie należy a dostali ją tylko Ci, którzy byli zwolnieni w momencie gdy spółka zatrudniała powyżej 20 osób.
szklarek / 2012-01-04 12:01
Liczy się stan zatrudnienia w dniu wręczania wypowiedzenia. Więc jest możliwa sytuacja, że zwalniani później odprawy nie dostaną. Ale do stanu zatrudnienia wlicza się i tych na chorobowym, wychowawczym i będących już w okresie wypowiedzenia. W Pana przypadku jeśli ci "grudniowi" koledzy dostali też wypowiedzenia przynajmniej miesięczne- to w styczniu są zatrudnieni i do stanu zatrudnienia się wliczają.

Proszę też zerknąć na podpisaną umowę o pracę. Czy pracodawcą jest ten konkretny Pan supermarket, czy też sieć supermarketów albo spółka czy inny podmiot, który oprócz supermarketu ma jeszcze hurtownię.
Liczy się stan zatrudnienia formalnego pracodawcy, a nie w konkretnym miejscu pracy. W ww przypadkach może okazać się, że owszem w supermarkecie było zatrudnionych wczoraj 15 osób, ale ten pracodawca miał w tym momencie 178 osób w zatrudnieniu.
zezus88 / 195.189.230.* / 2011-12-18 21:28
pracuje w firmie budowlanej od ponad roku. dostalem wypowiedzenie dlateg tylko iz pracodawca nie chce placic za mnie ubezpieczenia. umowe mialem na czas nieokreslony . urlopu nie dostalem żadnego. jakie mam prawa i czy cokolwiek mi sie nalezy i przysluguje????jak mam sie bronic itd
szklarek / 2011-12-19 11:43
1. wypowiedzenie nie może mieć takiego powodu. Musi być podane faktyczne. Tu np. likwidacja stanowiska.
2. za niewykorzystany urlop należy się wypłata ekwiwalentu urlopowego w stosunku 1:1 tj. za każdy dzień niewykorzystanego urlopu- ekwiwalent niemal identyczny z wynagrodzeniem urlopowym.
3. prawo do odprawy zależy od wielkości pracodawcy co szerzej w artykule przewodnim do tego wątku.
4. na wypowiedzeniu ma Pan pouczenie o możliwości odwołania się, można skorzystać.
njunjas / 178.182.226.* / 2011-12-17 10:35
witam,ja również mam pytanie nt.odprawy. wczoraj dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowniem 2 tyg.okresu wypowiedzenia który minie 31/12/2011 (dodam iz pracowałam w tej firmie od maja 2006r na podstawie umowy na czas określony do 2016r),), powód wypowiedznia umowy jak mi napisano w wypowiedzeniu to art.33 kodeksu pracy patrz pkt 3 umowy o pracę - co już wydaje mi się nie poprawne. czy należy mi się odprawa?? szefowa powiedziała że nie, ale z tego co ja czytam po internecie to nie jestem do tego przekonana. proszę o inf. jak powinnam postąpic czy udać się do sądu pracy (i czy oznacza to dla mnie koszta sprawy) czy złozyc wniosek do firmy o wypłatę odprawy? dodam iz w dniu wręczania mi wypowiedzenia na umowę o pracę było równo 20osób (włącznie ze mną), dodatkowo firma zatrudnia na podstawie umowy współpracy ok. 15 osób.
szklarek / 2011-12-19 11:54
1. wypowiedzenia umowy na czas określony nie trzeba uzasadniać- podawać powodu.
2. wskazany art.33 to nie powód, tylko wskazanie, że możliwość taka była w związku z istnieniem takiej klauzuli w umowie o pracę.
3. powinien być wskazany tryb tj. dodatkowo: art. 30, par.1 pkt. 2 KP.
4. prawo do odprawy zależy od tego, czy przyczyna leży rzeczywiście tylko po stronie pracodawcy.
5. z wnioskiem o odprawę należy wstrzymać się do 31 grudnia, bo wtedy umowa się rozwiąże i to jest termin zasadniczo wypłaty i ostatniego wynagrodzenia, i ekwiwalentu za urlop i odprawy. Dziś więc jest za wcześnie. Obecnie może Pani ewentualnie odwoływać się od samego wypowiedzenia, ale chyba nie ma okoliczności wskazujących na jego bezprawność.

Najnowsze wpisy