Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
Aleks83 / 2010-09-26 11:13
Czy przysługuje mi odprawa?
Miałam umowę na czas określony na dwa od 2009 do 2011. Dostałam dwu-tygodniowe wypowiedzenie z firmy z tytułu redukcji stanowisk. Przepracowany mam rok pracy. Firma zatrudnia więcej niż 20-tu pracowników. Oprócz mnie zwolnione jeszcze kilku innych pracowników.
H Szatkowski / 2010-09-28 12:33
Tak. W wysokości 1miesięcznego wynagrodzenia.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
emilio436 / 83.23.199.* / 2010-07-15 00:12
witam wszystkich
przepracowalem w firmie 4 lata mialem wypadek w pracy poszedlem na zwolnienie podczas przeswietlenia wykryto u mnie nowotwor i wycieli pluco lekarz orzecznik ZUS wyslal mnie na rente rehabilitacyjna czyli zwolnienie sie przedluzylo renta trwala 3 miesiace i zostala przedluzona na kolejne 3 miesiace jednak po pierwszych 3 miesiacach dostalem list z zakladu pracy ze jestem zwolniony bez wypowiedzenia czy w takim wypadku nalezy mi sie odprawa?? dodam tylko ze mialem umowe na czas nieokreslony i firma zatrudnia wiecej niz 20 pracownikow
Danielo123 / 77.255.165.* / 2010-08-19 14:09
Witam
Ja pracuje 3 lata na umowie o prace na czasa nie określony pracodawca chce mnie zwolnić z przyczyn cięć budrzetowych.zakład zatrudnia więcej niz 20 osub czy nalezy mi sie 3 miesięczna odprawka.prosze o pomoc
szklarek / 2010-08-19 17:16
Należy. Dwumiesięczna przy tym stażu:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
szklarek / 2010-07-15 10:13
Odprawa pracownicza- nie. O ile bezpośrednio po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego uzyska Pan rentę z tytułu niezdolności do pracy- należy się od byłego pracodawcy odprawa rentowa ( wynagrodzenie jednomiesięczne ), mimo, że nie przechodzi Pan na nią bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę, co literalnie uwzględnia kodeks Pracy.
Jest orzecznictwo: cyt.:
#Stosując się ściśle (literalnie) do treści art. 921 k.p., należałoby stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji odprawa nie przysługuje, ponieważ renta została przyznana dopiero jakiś czas po ustaniu stosunku pracy. Po rozwiązaniu umowy przez pracodawcę pracownik przebywał jeszcze przez kilka miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym i dopiero wówczas przyznano mu rentę.
Niemniej jednak zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie przyjmuje się, że odprawa rentowa przysługuje też pracownikowi, któremu renta została przyznana po wyczerpaniu prawa do krótkookresowych świadczeń chorobowych (zasiłku, świadczenia rehabilitacyjnego), jeśli niezdolność do pracy, z tytułu której przysługują, powstała w trakcie stosunku pracy i trwa nieprzerwanie po jego ustaniu (rozwiązaniu przez pracodawcę) – aż do uzyskania świadczenia rentowego. Jeżeli więc pracownik zachorował w trakcie trwania stosunku pracy i przebywał nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim (albo świadczeniu rehabilitacyjnym), to odprawa przysługuje także wówczas, gdy rozwiązanie stosunku pracy nie będzie się pokrywało czasowo z przejściem danej
osoby na rentę.
Prawidłowość takiego rozumowania wielokrotnie potwierdzał też Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach (np. w wyrokach: z 29 maja 1989 r., sygn. akt III PZP 19/89, z 8 grudnia 1993 r., sygn. akt I PRN 111/93, z 30 marca 1994 r., sygn. akt I PRN 10/92, oraz w uchwale z 4 czerwca 1991 r., sygn. akt I PZP 17/91)#
aaggnniieesszzkkaa1 / 89.231.221.* / 2010-06-18 20:40
była bym wdzięczna za jakąs wiadomosc w mojej sprawie. Na forum lub pod adresem meilowym: aaggaa26@poczta.fm
Bix / 83.13.44.* / 2010-06-23 15:32
Zależy to od 2 rzeczy: rodzaju umowy i ilości zatrudnionych osób

Skoro 2 tygodnie wypowiedzenia, to rozumiem że umowa na czas określony. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia odprawy jełsi ma mniej niz 20 pracowników. (nawet gdyby miał ich więcej, to tez należałoby mu udowodnić, że rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika, tj. nie z powodu gdy umowę wypowiedziano bo pracownik się nie sprawdzał.

Tak, pracodawca może zwolnić oboje małżonków pracujących w jednym zakładzie.

Link do użytecznych informacji na ten temat:

http://www.prawo.egospodarka.pl/29363,Wypowiedzenie-umowy-na-czas-okreslony-kiedy-odprawa,1,34,3.html
aaggnniieesszzkkaa / 89.231.188.* / 2010-06-25 18:52
a jesli przepracowałam w zakladzie 10 lat z umowa na czas nieokreślony i dostałam 3miesieczne wypowiedzenie a zaklad ma mniej niz 20 osób to czy wtedy nalezy mi sie odprawa???rozwiazanie umowy nastapiło z przyczyn zakladu pracy.
aaggnniieesszzkkaa / 89.231.221.* / 2010-06-18 20:17
przepracowałam 6 lat w zakladzie pracy i dostałam 2tygodniowe wypowiedzenie z przyczyn pracodawcy. Zakład zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Czy nalezy mi sie odprawa??

Jezeli w jednym zakladzie pracuje małzenstwo czy mogą zwolnic obojga?
abrian / 2010-09-27 14:01
Pracuję w firmie od 1999r czy należy mi się odprawa i ile? -pracodawca chce mnie zwolnić
z powodu redukcji etatu -zatrudnia 3 osoby
H Szatkowski / 2010-09-28 12:31
Nie należy. Więcej w artykule tytułowym wątku tj.;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Jean / 109.243.111.* / 2010-04-23 14:12
Byłam pracownikiem firmy przez 30 lat. Przebywając na urlopie, w październiku 2008 r. uległam poważnemu wypadkowi samochodowemu i w rezultacie przyznano mi zasiłek chorobowy na 6 miesięcy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne na 1 rok. Po 9. miesiącach (w styczniu 2010) przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym zostałam zwolniona przez pracodawcę bez wypowiedzenia i odprawy na mocy Art. 53. § 1. k.p. B. W trakcie dalszego przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymałam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa?
Będę wdzięczna za odpowiedź,
pozdrawiam.
cokomunato / 99.148.252.* / 2010-04-29 03:17
To zalezy kto uwierzy . Mozna manipulowac . Czy to byl samochod firmowy w czasie wypadku ? Czy alkohol wchodzil w rachube w czasie wypadku ? Co bylo przyczyna choroby ? Czyja odpowiedzialnosc byla za wypadek ? Wiadomo , ze winy nie mozna zgonic na pracodawce w Twoim przypadku Jean , ale tak tylko bylo za komuny jak pamietam , ze zaklad pokrywal wszelkie koszty zwiazane z zyciem prywatnym ludzi zatrudnionych w swoim zakladzie , czy na urlopie , czy tez nie .
Ze zapytam , czy masz ubezpieczenie oddzielne od zakladu pracy w ktorym przepracowalas 30 lat ?
Powodzenia , to nie loteria .
H Szatkowski / 2010-04-23 18:24
Tak. Ale nie odprawa pracownicza, ale rentowa. Wysokość- jednomiesięczne wynagrodzenie.
Podstawa art 921 kodeksu pracy.
mira 65 / 193.151.54.* / 2010-04-20 12:33
mam problem związany z rozwiązaniem umowy o pracę przez mojego męża. Mąż pracował w zakładzie przez 15 lat, miał normalna umowę o pracę. W ubiegłym roku dostał zawał, poszedł najpierw na zasiłek chorobowy, a później otrzymywał przez 9 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. W tym miesiącu zakład ma z nim rozwiązać umowę o pracę. Chciałabym wiedzieć czy ma on prawo do odprawy??
szklarek / 2010-04-20 18:37
Art. 53. § 1. k.p.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1)jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a)dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.
Pani mąż to przypadek b)
W tym przypadku odprawa nie przysługuje.
szwagir31 / 94.72.114.* / 2010-04-14 17:28
witam wszystkich ja z zapytaniem odnośnie odprawy przepracowałem w firmie 6 miesięcy na czas nieokreślony dostałem rozwiązanie umowy z przyczyn ( likwidacji stanowiska pracy )gdzie w zakładzie pracuje 22 osoby które mają umowy na czas określony czyli od 2 lat do 3 lat zaznaczam że nie było zwolnienia grupowego jestem jako jedyny który takie wypowiedzenie dostał więc proszę o pomoc czy mam się ubiegać o odprawę czy nie
szklarek / 2010-04-14 19:56
Przysługuje Panu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Serwus / 89.73.187.* / 2010-04-08 11:32
Przepracowałem u pracodawcy ponad 6 lat (wliczając 3-miesięczny okres próbny). We wrześniu ubiegłego roku otrzymałem wypowiedzenie bez podania przyczyny (umowa na czas określony). Czy należy mi się odprawa i czy mogę jej dochodzić po tak długim okresie czasu od zwolnienia? (6 miesięcy). Dziękuję za odpowiedź
agnen / 151.13.237.* / 2010-04-22 13:12
Po pierwsze nie ma czegos takiego jak 3 miesieczny okres probny. Jest to normalna umowa na cza okreslony. Jesli chodzi o zwolnienie to dostal Pan dwutygodniowe wypowiedzenie, czy nie przedluzono Panu umowy. Jesli nie przedluzono umowy to odprawa nie nalezy sie.
wiwan / 2010-04-08 12:00
Przysługiwała w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia o ile pracodawca zatrudniał w momencie wypowiedzenia przynajmniej 20 osób na umowę o pracę i wypowiedzenie nastąpiło wyłącznie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Roszczenia z tytułu stosunku pracy przedawniają się po 3 latach.
ewku55 / 78.8.67.* / 2009-06-30 08:49
Ja jeszcze raz w sprawie swojej odprawy zadalam pytanie nikt mi nie odpowiada -moze jest ktos kto byl w podobnej sytuacji lub tez wie na pewno czy w takiej sytuacji nalezy sie czy tez nie poniewaz nie wieze swojej firmie bardzo prosze o komentarz .
ewku55 / 78.8.66.* / 2009-06-24 16:30
Przepracowalam 35 lat zostalam zwolnina z przyczyn chorobowych ubiegalam sie o rente pomimo odwolywan nie otrzymalam renty zrezygnowalam z dalszej walki w sadzie apelacyjnym przez ten czas bylam zarejestrowana jako bezrobotna przez 1 rok po zasilku dla bezrobotnch poddalam sie operacji zlozylam nowy wniosek o rente i teraz otrzymalam rente .Czy powinnam dostac odprawe z zakladu w ktorym pracowalam?Zaklad mi odmowil.
lucka / 83.8.198.* / 2009-12-16 18:32
Nie należy się Pani odprawa, tu pracodawca postąpił słusznie, nie była Pani zwolniona z zakładu z żadnych przyczyn z których by wynikało że taka odprawa się Pani należy.Rentę dopiero Pani otrzymała po przebywaniu już na zasiłku dla bezrobotnych, czyli nie otrzymała Pani renty jak była Pani jeszcze pracownikiem.
jaga11 / 2009-04-26 11:31
...czy prawo do odprawy pieniężnej w przypadku zwolnień grupowych ma także pracownik, który w tym Zakładzie już wcześniej był zatrudniony i odszedł z tego Zakładu na emeryturę, a aktualnie w tym Zakładzie pracuje w związku z ponownym zatrudnieniem na 1/3 etatu na umowę o prace na czas nieokreślony?.....
po / 93.105.86.* / 2009-06-16 22:25
Witam.Od 8 stycznia pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i wynagrodzenie za pracę, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę.

Pracujący emeryt może mieć jednak kłopot z otrzymaniem odprawy emerytalnej. Zgodnie z art. 92 (1) k.p. każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska ma prawo do odprawy (emerytalnej lub rentowej) pod dwoma warunkami. Po pierwsze trzeba spełnić warunki do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury. Po drugie należy rozwiązać umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Po ich spełnieniu pracownik otrzymuje odprawę wynoszącą co najmniej jedną miesięczną pensję. Gwarantuje to kodeks pracy. Wyższa odprawa może być określona np. w układzie zbiorowym pracy.
jaga11 / 2009-05-01 13:06
...to jeszcze raz ja!PONAWIAM PYTANIE,bo to sprawa mnie dotycząca,bardzo ważna dla mnie i pilna jednocześnie!...nie tracę nadziei, że wśród forumowiczów znajdzie się ktoś życzliwy,który zechce swoją wiedzą/doświadczeniem podzielić się ze mną...a myślę,że i innym bywalcom forum też się to przyda! Każdą poradę,czy też nawet najmniejszą wskazówkę przyjmę z wdzięcznością!
Rafał_r222 / 83.4.69.* / 2009-06-12 22:41
hmm tak czytam to forum i dochodzę do wniosku ze lepiej zasięgnąć opinii u radcy prawnego lub w jakimś urzędzie.. pozdrawiam i życzę powodzenia
leszczu1971@ad.pl / 77.115.33.* / 2010-07-30 15:36
moje problem wymówienie 3 miesiące bez podania powodu pracuje od 9 lat , wczesniej tez pracowalam w tej firmie umowy byly roczne w sumie 12 lat podpisałam wymówienie cos da się jeszcze zrobić
wiwan / 2010-08-02 10:08
W zakresie wymówienia- nie, bo raczej jest zgodne z kodeksem pracy. W zakresie odprawy- tak jak w artykule- generalnie decyduje "wielkość' pracodawcy tj. zatrudnianie więcej niż 20 osób.
Link:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
piotr19 / 78.28.35.* / 2011-01-28 19:19
Witam. Przepracowalem w jednej firmie ktora zatrudnia troche wiecej niz 100 osob, prawie 3 lata (zabraklo miesiaca). Odmowilem pracodawcy wykonania pracy, ktora nie nalezala do moich obowiazkow. Bylem magazynierem a szef chcial aby gdzies pojechal i pomogl, zatrudnionym w tej firmie budowlancom. Po jakis dwoch tygodniach dostalem wypowiedzenie 2-u tygodniowe za porozumieniem stron. Czy w takiej sytuacji nalezy mi sie odprawa? Jesli tak to czy byly pracodawca, sam powinien mi ja wyplacic czy musze samemu starac sie o to w jakims urzedzie??
4 5 6 7 8 9
na koniec starsze

Najnowsze wpisy