Forum Forum dla firmKsięgowość

Kilka pytań o rozliczenia dg

Kilka pytań o rozliczenia dg

boqler / 192.198.151.* / 2015-10-02 11:24
Witam

Od kilku tygodni czytam o podatkach, wyborze opodatkowania, rozliczeń itd itd i chciałbym aby ktoś mi podpowiedział czy dobrze wszystko rozumuję. Nie wiedziałem gdzie umieścić ten temat bo poruszanych kilka kwestii.

Otóż chcę przejść z umowy o pracę (4 lata stażu) na własną DG. Pierwszym i póki co pewnie jedynym klientem będzie mój były pracodawca. Doczytałem się, że nie obowiązuje mnie wtedy ZUS na preferencyjnych warunkach więc będę musiał płacić pełny ZUS.

Będę wybierał podatek liniowy 19%, kpir

Chciałbym aby ktoś mi potwierdził, że:

1. Całe składki społeczne czyli na dziś dzień 754,67zł mogę wrzucić w koszty lub odliczyć od podatku?
2. 7,75% składki zdrowotnej czyli na dziś dzień 240,60zł odliczam od podatku?
3. Fundusz pracy mogę wrzucić w koszty?

Oczywiście wszystkie składki mogę wrzucić po ich opłaceniu, czyli w pierwszym miesiącu firmy się nie da?

4. Czy mogę wrzucić w środki trwałe mój obecny prywatny samochód?
5. Samochód posiadam od 2 lat (posiadam umowę kupna-sprzedaży), czy automatycznie mogę ustalić amortyzację na poziomie 40% rocznie?
6. Załóżmy, że wartość kupna sprzed 2 lat za auto wynosi 20tyś zł, czy w takim razie amortyzację w kwocie 666zł miesięcznie mogę wrzucić w koszty?
7. Paliwo i części mogę wrzucić w koszty, VATu od paliwa odliczyć nie mogę, od części zamiennych, robocizny, myjni itd 50% VATu?
8. Rozumiem, że sumuję zarobiony VAT od zapłaconego VATu i zwracam do urzędu skarbowego różnicę?
9. Czy jeśli wezmę nowe auto w leasing - czy oprócz raty leasingu wrzuconej w koszty auto mogę dodać do środków trwałych i go amortyzować czy dopiero po zakończeniu leasingu i wykupie (wartość auta to będzie kwota wykupu)?
10. Czy w jednoosobowej DG mogę mieć dwa auta firmowe? Aktualne prywatne dodane do ŚT + leasing?

Chyba to wszystkie pytania którymi jestem zainteresowany :) Dziękuję z góry za pomoc
Wyświetlaj:
lofda / 194.42.116.* / 2020-01-08 08:47
Wybór odpowiedniego i nowoczesnego oprogramowania dla firmy jest ważnym aspektem dla jej rozwoju oraz sukcesu. Sprawdź jakie możliwości oferuje Firmao.pl program w chmurze CRM/ERP. Dzięki takiemu oprogramowaniu zaoszczędzisz wiele pracy i czasu. Z kodem UYGDE543 uzyskasz 10% rabatu oraz 14 dniowy okres testowy. Firmao.pl/oferty
Ligusz / 195.189.88.* / 2019-01-18 21:26
Prosta odpowiedź - czemu ma popełniać błędy? Jeżeli zatrudniamy biuro rachunkowe w którym pracują kompetentni ludzie, to taki problem nie nastąpi. Proste? Sam od trzech lat współpracuję z warszawskim biurem GAMA (Grabowscy) i jestem baaaardo zadowolony!
Boqler / 37.47.5.* / 2015-10-03 00:40
A jeśli umowa o pracę wygaśnie z końcem roku a od nowego będzie kontrakt? Jak wtedy się ma podatek liniowy?
szklarek / 2015-10-03 09:16
Wtedy OK. Tu jest 'horyzont' tego samego roku podatkowego. I będąc precyzyjnym - chodzi o wykonywanie takich samych usług/zadań/czynności jakie były w ramach etatu. Czyli mógłby być liniowy już teraz, gdyby usługi dla obecnego/byłego pracodawcy były inne niż obecnie w ramach etatu.
szklarek / 2015-10-02 14:09
Wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy wyklucza w tym samym roku podatek liniowy- co wynika z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.

1. Tak. kwota z chorobowym (dobrowolnym). Bez tego ub. 696,47 zł. To są kwoty minimalne. Można deklarować wyższą podstawę a więc i składki z myślą o wyższych świadczeniach.
2. nie 7,75% składki, ale podstawy. Kwota ok. (znów minimalna)
8. tak to wygląda
10. tak, jeśli oba będą wykorzystywane rzeczywiście do DG i da się w razie kontroli to wykazać

Najnowsze wpisy