Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Umowa zlecenia a emerytura

wiwan / 2017-01-02 18:08
Zacznijmy od tego, że znaczenie ma to czy jego spółka z o.o. jest spółką jednoosobową czy nie. Innymi słowy- czy jest jedynym w niej wspólnikiem. Jeśli tak, to w świetle ustawy tzw. systemowej jest osobą prowadząca DG i podlega z tego tytułu ub. społecznym i składki ma płacić.

Wracając do samego ubezpieczenia/składek ze zlecenia- ustawa emerytalna NIE różnicuje składek w zależności od tego z jakiego tytułu pochodzą. Składki z etatu nie są w żaden sposób 'lepsze' niż ze zlecenia czy z tytułu DG. A okres ich opłacania jest po prostu okresem składkowym
Liczy się dla przyszłego świadczenia emerytalnego kwota łączna odprowadzonych składek. Staż ubezpieczeniowy czyli czas trwania tytułów do ubezpieczenia ma wpływ na gwarancję uzyskania e. minimalnej jedynie.

Owszem warunkiem w ogóle uzyskania emerytury był staż ogólny, ale dotyczyło to emerytury roczników starszych niż 1949 oraz dotyczy e.wcześniejszych, e. pomostowej oraz e. częściowej.

Innymi słowy można uzyskać normalną e. powszechną nie będąc w życiu ani 1 dnia na etacie lub całe życie będąc jedynie na zleceniach.

Re: darowizna a podatek

wiwan / 2017-01-02 10:03
"przechodzi" jedynie na syna brata mamy, czyli jej bratanka.

Dział spadku mimo, że nieekwiwalentny (tj. mama uzyska więcej niż z przypada jej w dziedziczeniu ustawowym) NIE podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Przysporzenie ww ponad udział obecny podlega PIT co do zasady, jako przychód/dochód z innych źródeł.

Ale na mocy art. 21, ust. 1, pkt. 125 jest zwolniony z PIT w przypadku uzyskania tego przysporzenia od członka I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków. Bratanek należy do II grupy.

Nie ma więc w tym przypadku więc podatku , również PCC, gdyż nie będzie spłaty bratanka.

Przydatne int. ind.:

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2011 r., ITPB2/415-186/11/MK.

Re: jednoczesne opłacanie krus i zus

wiwan / 2016-12-31 08:11
To zależy m.in. od konkretnego stanowiska pracy, bo na potrzeby e. pomostowej na większości jest potrzebna praca również po 2008 r.

Co nie zmienia faktu, że ów okres podwójnego ubezpieczenia NIE zostanie zaliczony podwójnie na potrzeby ustalenia stażu ogólnego ubezpieczenia.
Natomiast nie zostanie 'zmarnowany' tj. emerytura z ZUS ulegnie zwiększeniu o 1% e.podstawowej rolniczej za każdy rok ub. rolniczego.

To ww niezaliczenie wynika z tego, że okres rolny jest wg. ustawy emerytalnej okresem uzupełniającym traktowanym na równi ze składkowym, zdefiniowanym w jej art. 10, obok okresów składkowych zdefiniowanych w art. 6 i nieskładkowych zdefiniowanych w art. 7.

I jasno :
- ustawa emerytalna mówi, w art. 11, że w razie zbiegu 1 z 3 ww okresów - uwzględnia się korzystniejszy, czyli dokonuje wyboru a nie sumowania
- ustawa pomostowa, w art. 4, pkt. 1) mówi o stażu ubezpieczeniowym (jako warunku uzyskania emerytury) ustalonym wg. art. 5-9 i 11 ustawy emerytalnej, a więc z WYŁĄCZENIEM okresów rolnych.

Re: Ulga na dziecko.

wiwan / 2016-12-30 10:58
Jeśli etat jest jego jedynym źródłem, to oznacza, że dochód to kwota wykazana w jego PIT 11, w cz. E, w wierszu 1, w kolumnie d "dochód" pomniejszona o wykazane skł. społeczne wykazane w tej części pod wierszem 10.
Innymi słowy kwota, jaką wpisze do swego PIT 37, w cz. D, w wierszu 'dochód po odliczeniu skł. społecznych'.

Powyższe to opcja bezpieczna, US się nie czepia.

Jest jednak orzecznictwo, np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 19 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Ol 734/11) mówiący, że chodzi o kwotę dochodu po dalszych odliczeniach, czyli 'podstawa opodtakowania' wykazana w PIT 37 w cz. E

Re: Prezydencka ustawa pomocy frankowiczom od początku była skazana na porażkę? "Medialna wstawka"

wiwan / 2016-12-29 18:58
Chyba ANTYspreadową.

Ustawa jest, podpisał ją 5,5 roku temu prezydent Komorowski :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;29;lipca,dziennik,ustaw,2011,165,984.html

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/ustawa;antyspreadowa.html

Re: Umowa o pracę w Danii, a praca i zamieszkanie w Polsce

wiwan / 2016-12-29 08:42
W tej sytuacji:
-pracodawca nie jest płatnikiem zaliczek, spada to na pracownika
-pracodawca jest płatnikiem składek, ale drogą pisemnej umowy może swe obowiązki scedować na pracownika.

Re: Marczuk: blisko 1,4 mln decyzji o przyznaniu świadczenia 500+

wiwan / 2016-12-29 07:39
Wprowadzono. Dla pierwszego dziecka. Kryterium, które Pani wraz z mężem przekracza.

To, że jest ono pewnie idiotyczne to chyba nie jedyny zarzut wobec programu, jak zresztą szeregu innych radosnych pomysłów tego rządu.

Re: Ryczałt 5,5%

wiwan / 2016-12-28 18:59
Aby owe korepetycje wideo umożliwiały opodatkowanie dz. gospodarczej w ogóle ryczałtem ewidencjonowanym musiałby być spełnione warunki:

-świadczy je nauczyciel czy inny przedstawiciel wolnego zawodu
-polegają na udzielaniu lekcji na godziny,
-nie są świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych,
-są świadczone bezpośrednio przez podatnika, czyli bez zatrudniania innych osób.
Czyli raczej on-line.
Wtedy cała Pana dz.g. mogłaby być opodatkowana r. ewidencjonowanym, tyle że w DWU różnych stawkach 5,5% dla przychodów z dz. wytwórczej oraz 20% dla przychodów z owych korepetycji. Siłą rzeczy wymagałoby to prowadzenia ewidencji przychodów w sposób od razu rozróżniający dwie grupy przychodów.

Re: renta rodzinna i umowa zlecenie

wiwan / 2016-12-28 18:41
Pytanie nie dotyczy przecież podatku dochodowego od osób fizycznych tylko ub. społecznych.

Dorabianie do renty (rodzinnej, z tyt. niezdolności do pracy) wpływa na zmniejszenie albo całkowite wstrzymanie jej wypłaty, ale dotyczy dorabiania oskładkowanego społecznie. Jest o tym pouczenie na decyzji rentowej.
Zlecenie studenta<26 lat nie podlega ub. społecznym jest więc bez wpływu na rentę rodzinną.

Inaczej jest z rentą socjalną.

Więcej :

http://www.money.pl/forum/katalog,7,0,0,40,0,emerytury.html

Re: Sprzedaż przed upływem 5 lat

wiwan / 2016-12-28 18:32
To, że po terminie może skutkować mandatem, ale nie pozbawia prawa do zwolnienia PIT.

Pytałem 'CO', bo może konieczna jest jeszcze dodatkowo korekta owego spóźnionego zeznania, jeśli wydatkowanie zadeklarowano inne niż będzie ostatecznie.

Ps. Proszę pisać 'w wątku' i pod jednym nickiem.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-12-28 08:42
Akty przygotowuje notariusz. Rodzice muszą sprzedać mieszkanie notarialnie, darowizna środków nie wymaga tej formy, wymaga zgłoszenia do us (SD-Z2), jeśli ma skorzystać ze zwolnienia z podatku do darowizny. Pozostaje kwestia tego, czy przeprowadzka rodziców ma wiązać się też z przeniesieniem własności. Darowizna dla nich też wymaga formy notarialnej i zgłoszenia jak wyżej (pół roku) w celu uniknięcia przez nich podatku od darowizny.
Notarialnie też musieliby kupić mieszkanie od Ciebie. Wtedy pojawi się 2% PCC.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-12-28 08:36
Nie chodzi o kroki ale okres wyrażony w latach.

Zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodu nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym zakresie.

Zatem nawet jeśli nieruchomość została zakupiona za pieniądze ze źródła nieujawnionego, nieopodatkowanego mimo że był taki obowiązek to jest za późno na wydanie decyzji ten dochód opodatkowującej.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-12-28 08:30
Skoro z myślą o wynajmie, to ów zakup tegoroczny za 80 tys. NIE stanowi w żadnej części wydatkowania na inne własne cle mieszkaniowe, a więc nie zwalnia z PIT owego 5000 dochodu.

Re: Sprzedaż przed upływem 5 lat

wiwan / 2016-12-28 08:26
Tak. Zwolnienie z art. 21, ust. 1 pkt. 131 ustawy.

Co zostało zadeklarowane w PIT 39 za 2014 r. ?

Re: jak rozliczyć dochód spoza pracy

wiwan / 2016-12-28 08:24
3 tysiące nie jest tu żadną granicą. Kluczowe jest zakwalifikowanie tego dochodu do jakiegoś źródła, i jeśli podlega PIT to wykazanie go (nawet 1 zł) w rozliczeniu rocznym. Tak na oko wygląda to na 'inne źródła', a więc rozliczenie na PIT 36 łącznie z dochodami z etatu wykazanymi w PIT 11, tyle że w innym wierszu formularza.

Najnowsze wpisy