Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: emerytura pomostowa jak się starać

wiwan / 2011-07-22 10:54
1. Tak, jak o każdą inną, w ZUS, wnioskiem o świadczenie dokumentując kwestionariusz z okresami ubezpieczenia dokumentami typu świadectwo pracy, zaświadczenie zakładu, legitymacje ubezpieczeniowe itd.
2. Przysługuje ubezpieczonemu który: #urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
#ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
#osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
#ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, przy czym przy ustalaniu tego okresu nie uwzględnia się okresów pracy w gospodarstwie rolnym;
#przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
#po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych;
#nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Kilku grupom przyznano łagodniejsze warunki stażowo, wiekowe ( masyzniści, personel latający )
3. liczy się jak nowe emerytury tj. z kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych od 1999 r.

A tu cała osobna ustawa ją ( e. pomostową ) regulująca:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html
3. liczy się

Re: ubezpieczenie chorobowe

wiwan / 2011-07-21 21:26
Składka chorobowa wynosi 2,45% podstawy ( kwoty z umowy ). Zupełnie wprost jednak jej wpływu na wypłatę do ręki nie można przenosić, bo wraz z innymi s. społecznymi, stanowi koszt uzyskania przychodu, więc wpływa też na składkę zdrowotną i zaliczkę PIT.
Tu kalkulator, proszę porównać kwoty w obu opcjach. Koszty 20%.:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Okres wyczekiwania wynika z ustawy USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa, na pociechę- ci, którzy płacą to ubezpieczenie też czekają, tyle, że dni 30. Druga pociecha taka, że w pewnych okolicznościach z kolei zasiłek przysługuje również PO wygaśnięciu ubezpieczenia. Trzecia, że poprzednie okresy się też wliczają, jeśli przerwa była nie dłuższa niż 30 dni.

Podstawa- art. 4 ww ustawy.

A tu cała ustawa do poczytania przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia, prawo do innych świadczeń z tego ubezpieczenia być może w Pani indywidualnym przypadku będzie atrakcyjne:

Zasiłek chorobowy przysługuje na zleceniu od 1 dnia niezdolności do pracy, a nie jak na etacie- od 34.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Re: zmiana warunków umowy o pracę

wiwan / 2011-07-21 13:16
Wystarczyłby aneks-porozumienie zmieniające, jeśli na tę zmianę Pan się zgadza. Wypowiedzenie zmieniające musi być wtedy, gdy pracodawca nie pyta lub pracownik odmawia.
I w tej sytuacji jest przecież ono bardziej korzystne, gdyż ma Pan czas w trakcie jego biegu, żeby do tej zmiany, również przecież finansowej się przygotować. W zależności od stażu jest przecież nawet 3 miesiące ( terminy są analogiczne jak wtedy, gdyby pracodawca po prostu chciał się zupełnie Pana pozbyć.
Co więcej aż do połowy biegu tego wypowiedzenia może się Pan rozmyślić, tj. wypowiedzenia nie przyjąć. Co będzie równoznaczne z rozstaniem się z pracą, ale dopiero po upływie reszty okresu wypowiedzenia.

Terminy wynikają z art. 36, par. 1 oraz 42 Kodeksu Pracy

Re: dodatkowe wynagrodzenie

wiwan / 2011-07-21 13:03
Wszystko w dedykowanej temu

Ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;12;grudnia,dziennik,ustaw,1997,160,1080.html

Re: Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

wiwan / 2011-07-21 12:52
1386 zł. Brutto. I obejmuje stałe elementy wynagrodzenia ( np. wraz z dodatkiem stażowym, funkcyjnym itp. )

Netto oznacza to 1032,34 zł przy standardowych ryczałtowych kosztach uzyskania przychodu, 1037,34 przy podwyższonych ( miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż zakład ).

Re: praca na roli a staż pracy

wiwan / 2011-07-21 12:31
Do stażu na potrzeby urlopu wypoczynkowego- tak bo jesteś domownikiem w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu KRUS, do stażu np. na potrzeby nagrody jubileuszowej, itp.- to już będzie zależeć od uregulowań wewnętrznych zakładu pracy/ branżowych, które mówią o zaliczaniu innych okresów.

Precyzuje to ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;20;lipca,dziennik,ustaw,1990,054,310.html

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2011-07-21 12:02
Na tych połówkach grudnia i czerwca pracownik jest wygrany, gdyż kodeks mówi o zaokrąglaniu niepełnych miesięcy KALENDARZOWYCH pracy w górę ( art.155-2a, par. 2. ) Czyli mimo zatrudnienia na 6 miesięcy ma prawo do urlopu proporcjonalnego za 7 czyli 7/12 x 26 = 16 dni.

Jeśli jednak już w tym roku pracował u innego pracodawcy i wykorzystał więcej niż 10 dni- wasz urlop obniża mu się tak, by wraz z poprzednim urlopem miał wymiar 26 dni ( art. 155-1, par. 2 ).lub jeśli zakończył pracę u poprzedniego pracodawcy w czerwcu- to na mocy art. 155-2a, par. 3- czerwca już nie liczycie- i urlop wynosi 6/12 = 13 dni.

Przedłużenie umowy do końca roku lub dalej niczego w tych wyliczeniach nie zmienia, grudzień tak czy inaczej został już zaokrąglony w górę.
Zatem ostatecznie odpowiedź tkwi w jego ostatnim świadectwie pracy, o ile obejmuje ono 2011 r.

Re: ubezpieczenie chorobowe

wiwan / 2011-07-21 11:39
Ub. chorobowe jest w przypadku zlecenia ubezpieczeniem dobrowolnym ( poza sytuacją, gdy jednocześnie jest się w stosunku pracy ze zleceniodawcą - wtedy obowiązkowe ).
Jeśli więc sobie będzie tego Pani życzyła i oświadczy to zleceniodawcy pisemnie ( jest taki formularz do celów podatkowych i ubezpieczonych )- składkę chorobową będzie on jako płatnik do ZUS odprowadzał. Pani wynagrodzenie będzie z tego powodu niższe, składka obciąża ubezpieczonego w całości.

W związku z dobrowolnością- okres wyczekiwania wynosi 90 dni- dopiero po tym czasie podlegania ubezpieczeniu nabywa się prawo do zasiłku chorobowego. W kwestiach macierzyńskich- tego okresu nie ma.

Po uzyskaniu więc zwolnienia lekarskiego lub urodzeniu dziecka będzie świadczenie z ZUS.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-21 11:27
1. wymogi związane z historią ubezpieczeniową męża- dotyczące minimalnych okresów ubezpieczeniowych przed śmiercią i/lub limitu czasu jaki minął od ostatniego ubezpieczenia jeśli śmierć nastąpiła w okresie niepodlegania ubezpieczeniu.
2. Rozumiem, że nie mają Pańswo dzieci, ani nie zachodzi sytuacja Pani niepełnosprawności, bo pewnie by pani o tym wspomniała.
3. zakładając spełnienie warunków zmarłego, Pani nabędzie prawo do r. rodzinnej z ukończeniem 50 lat. Potrzebny będzie wniosek do ZUS o r. rodzinną (Rp-2) oraz dokumentujący historię ubezpieczeniową męża (Rp-6) wraz z całą dokumentacją- świadectwa pracy, leg. ubezpieczeniowe. No chyba, że zmarły w dniu śmierci pobierał już swoje świadczenie z ZUS ( emerytura, renta z tyt. niezdolności do pracy ). Oczywiście akt zgony, dow. tożsamości.

Warunki jakie musiał spełniać mąż w dniu śmierci precyzują art. 65, 66 w powiązaniu z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.

Zwracam uwagę jeszcze, że w związku z uzyskiwaniem przychodu z zatrudnienia wypłata renty ( nie prawo do niej ) może być zmniejszona lub zawieszona ze względu na przekroczenie limitów dochodu.
Oraz na to, że wraz z uzyskaniem prawa do swojej emerytury lub renty z tyt. niezdolności do pracy będzie pani musiała dokonać wyboru, które świadczenie ( swoje, czy po mężu ) będzie pobierać.

Ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: Zwrot skladek ZUS

wiwan / 2011-07-21 11:08
Składek- NIE.
Z 3 powodów.

1. ustawa o systemie ub. społecznych tego nie przewiduje, reguluje ona zwrot tylko składek pobranych NIENALEŻNIE. Pana składki były pobrane należnie, bo był tytuł do ubezpieczenia.
2. obowiązuje wspólnotowa koordynacja w zakresie rent i emerytur. Na jej podstawie polskie okresy składkowe będzie Pan mógł zaliczyć do okresów potrzebnych do nabycia prawa do świadczenia angielskiego.
Dla brytyjskiego ZUS-u nie startował Pan od zera.
3. na podstawie ww koordynacji będzie Pan mógł wystąpić o naliczenie emerytury polskiej z uwzględnieniem okresów angielskich i w wielu okolicznościach do jej otrzymywania w W. Brytanii. To, czy jako osobne świadczenie, czy wraz z brytyjskim to kwestia techniczna.

Reasumując- te składki w tym czy innym zakresie mogą do Pana wrócić w postaci świadczenia. Jako składki zwrócone- NIE.

Polecam www ZUS i hasło 'koordynacja wspólnotowa' oraz ewentualny kontakt do
I Oddziału ZUS w Warszawie
Wydziału Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04,

choć jak rozumiem jeszcze na emeryturę się Pan nie wybiera.

Re: odprawy dla pracowników

wiwan / 2011-07-20 21:54
Krótko- na żadną.
Odprawa wymaga m. in. rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy- więc to on musi złożyć wypowiedzenie. Ewentualnie może to być porozumienie stron, również zaoferowane przez niego.

Więcej;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-07-20 21:49
Niestety nie wygląda to dobrze.
Renta z tyt. niezdolności do pracy nie wchodzi w grę, bo nawet gdyby orzecznik ZUS orzekł całkowitą niezdolność do pracy, wujek nie spełnia ustawowych limitów dotyczących okresów ubezpieczenia.
Z kolei emerytura będzie przysługiwała dopiero za 4 lata, bo nie wchodzi w grę e. wcześniejsza z braku okoliczności warunków szczególnych czy szczególnego charakteru pracy wujka.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-20 21:30
Nie straci.
Zwracam uwagę na fakt, że w przypadku KRUS-owego ubezpieczenia wypadkowo-chorobowo-macierzyńskiego mąż będzie miał prawo do świadczeń w ograniczonym zakresie tj. do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, co wynika z tego, że jako pobierający świadczenie z ZUS zgłoszony będzie 'na wniosek', a nie z mocy ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-20 20:41
Z ZUS-u nikt nie dostaje pieniędzy ZA urodzenie dziecka, a zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego. Jest to kwestia niezależna od r. rodzinnej. Jeśli w czasie podlegania ub. chorobowemu ( z tyt. etatu, zlecenia, działalności gospodarczej itp. ) lub w czasie u. wychowawczego urodzisz dziecko- zasiłek będzie przysługiwał i nie wpłynie na prawo do r. rodzinnej. Ale zwracam uwagę, że pozbawia prawa do renty zaprzestanie edukacji, co często zdarza się w ciąży i po porodzie.

Z tytułu tylko nauki nie podlegasz ub. chorobowemu, więc by nabyć prawa do zasiłku macierzyńskiego należy np. podjąć umowę zlecenie z dobrowolnym ub. chorobowym.

Re: Brak umowy z OFE

wiwan / 2011-07-20 20:27
Ustawa o OFE o takim ograniczeniu milczy, więc można dokonywać zmian dowolnie często.
Być może chodzi o to, że zmiana przy krótszym członkostwie wiązała się z opłatą transferową.

Od maja 2011 jest ona zniesiona na skutek słynnej nowelizacji, która m.in. wprowadza zakaz akwizycji, IKZE oraz zmianę podziału składki emerytalnej pomiędzy ZUS a OFE.

Najnowsze wpisy