Forum Forum prawneCywilne

Komornik a darowizna-czy to dobry sposób?

Komornik a darowizna-czy to dobry sposób?

Aleksy22 / 2011-08-05 14:40
Narobiłem sobie trochę długów, za nie spłacanie w terminie kredytu. Teraz wychodzę powoli na prostą, jednak komornik już siedzi mi na głowie. Wczoraj zabrał lodówkę, prawdopodobnie wróci po telewizor i resztę sprzętu. Czy mogę w takim razie moje rzeczy oddać jako darowiznę mojemu osiemnastoletniemu synowi? Bo chyba komornik nie może wziąć od niego rzeczy , skoro on nie ma nic wspólnego z tym długiem?
Wyświetlaj:
uigourou / 2014-07-24 13:07
Fatalny, jest coś takiego jak skarga paulianska, wierzyciel pozwie twojego syna i ten jak przegra to mieszkanie itakmstracisz a on wpadnie w długi- koszty sadowe to 5% wartosci mieszkania i inne -zaświatach wierzyciela, itp
uigourou / 2014-07-24 13:07
Adwokat - nie zaświatach :) ach ten slownik
Rosyjska noc / 2013-06-19 13:50
Niestety sprawa wygląda tak, że jeżeli przepiszesz to na swojego syna to i tak do tego może się dorwać komornik, no i możesz równeiż zostać zaskarżony o to że wyzbywasz sie majątku na rzecz uniknięcia zapłaty długu, wobec Twojego wierzyciela, Zwie się to skarga pauliańska

O to jakie warunki muszą zostać spełnione:

1. Roszczenie wierzyciela musi być zaskarżalne przed Sądem.
2. Niewypłacalność musi być spowodowana wyłącznie przez czynność prawną dłużnika.
3. Czynność prawna dłużnika musi być dokonana ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela lub musi zaistnieć domniemanie działania ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela.
4. Osoba trzecia musi poprzez to przysporzenie odnieść korzyść majątkową.
5. Osoba trzecia wiedziała o roszczeniach wierzyciela albo przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć chyba, że pozostawała z dłużnikiem w bliskim stosunku (np. rodzina) albo uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie wówczas domniemywa sie że znała sytuację dłużnika.

Najnowsze wpisy