Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Konsekwencje ustawy o obrocie ziemią. Ceny spadną w dół, rolnictwo przestanie się rozwijać

Konsekwencje ustawy o obrocie ziemią. Ceny spadną w dół, rolnictwo przestanie się rozwijać

Wyświetlaj:
Adam995 / 188.146.141.* / 2016-04-19 21:35
To teraz czytajmy uważnie: Ustawa uniemożliwi konsolidację gospodarstw, bo zakłada maksymalny rozmiar 300 ha, podczas gdy w Polsce jest to średnio 10 ha? Jeśli czytamy ze zrozumieniem, jesteśmy w stanie dostrzec, że "ekspert" rozmija się z logiką podając jednocześnie rzetelne i aktualne dane, które tego dowodzą... Niemniej ustawie jestem przeciwny, ponieważ rolnik z dziada-pradziada, bez formalnego, państwowego wykształcenia, nie będzie mógł zakupić więcej ziemi; a rolnikom dochodu nie ubędzie, ceny produktów rolnych nie spadną, a jedynie ceny gruntu - więc większa ilość rolników będzie mogła pozwolić sobie na rozwój gospodarstwa.
helena 1975 / 37.47.15.* / 2016-04-04 00:17
Jak chcecie utrzeć nosa spekulantom to przyjrzeć wystarczy się umową, jakim prawem chcą naruszyć prawo własności i dziedziczenia, mam odziedziczyć 6 ha w przyszłości jestem mgr mam założyć gumiaki i do pługa bo komuś tak się się podoba, inwestorzy kupują nie tylko grunty rolne ale i inne to nikomu nie przeszkadza, chcesz to oddaj mieszkanie dom, grunt i wtedy dyskutuj.
facet / 46.215.176.* / 2016-03-20 18:05
Cały artykul, pan ekspert i wszystko co z tym g jest związane są podpłaceni przez czynniki zewnętrzne które poprzez podstawione słupy chcieli tanio wykupić ziemię. Nasi rolnicy już stracili bo już ziemię sprzedali. Teraz chodzi tylko o to żeby przytrzeć nosa spekulantom
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Wojciech391 / 79.185.203.* / 2016-03-18 20:07
mam tylko jedno pytanie do autora experta. niech mi poda adres gdzie można kupić ziemie na Mazowszu 30000 tys za hektar bo umnie powiat Żyrardów trzeba mieć minimum 60000tys także nie pisz pan takich głupot.
cham z puszczy mariańskiej / 31.1.9.* / 2016-04-18 20:15
To jest cena państwowa a nie wolny rynek !
tom197 / 79.188.78.* / 2016-03-18 12:20
Osły jedne , jeśli już chodzi o wykupywanie ziemi to jest to w skali kraju tylko 1 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!
nowy11111 / 91.222.109.* / 2016-03-16 19:09
"Mniej kapitału do kredytu", no ale zaraz nie będzie aż tyle potrzeba skoro ziemia będzie tańsza. Maszyny? Budynki? Opłacalność będzie ta sama jedynie będzie ciężej zaprosić komornika do swojego domu, a to może jednak dobrze. Druga sprawa "kapitał na emeryture" no sory, ale ja mając 25 lat chce się rozwijać, a nie fundować komuś mieszkanie w mieście tylko dlatego, że jego rodzice mają gospodarstwo. Jeśli Ziemia będzie tańsza to to łatwiej będzie mi ją kupić! Nawet jak ograniczą do gminy albo ościennych to niech mi ktoś powie czy wyobraża sobie dojazd do pola 20 km? Ktoś kto zna się na rolnictwie dobrze wie, że jest to bezsens jeśli działka nie ma odpowiedniej wielkości, żeby za każdym razem do niej dojezdżać. Ustawa nie pasuje głownie osobom, które na Ziemi miały łatwy i pewny zysk jej kupna i sprzedaży, ale nie ma co się martwić oni swój kapitał ulokują teraz albo na lokatach (chociaż oprocentowanie jest śmieszne) albo w mieszkaniach albo wymyślą coś jeszcze innego.
Zygfryd von Ruttenstadt / 83.24.73.* / 2016-03-16 17:31

Konsekwencje ustawy o obrocie ziemią. Ceny spadną, rolnic

przestana Niemcy wykupywac polska ziemie na POmorzu poprzez podstawione słupy jak było za rzadów PO-PSL a teraz ta P0wska sitwa urzadza demonstracje w obronie jakoby rolników =co za bezczelna mafia,mysla,ze odzyskaja spndaże na wsi-wieś głosuje na PIS co pokazuja sondaę PIS 338% a PO i Petru razem 25% PSL- tylko 2%!!!!Za czsów PO-PSL Niemka Trawny wygrałą proces w polskim sadzie i wysiedliła polska rodzine z domu pzrez nia zajmowanego po wojnie-tajka to jest *demokracja europejska*-poddac Polske Niemcom w ramach Unii-totalne niewolnictwo i za tym protestuje Komitet Obrony Dyktatury Powskiej sitwy oraz oszołomy z unijnymi flagami-to zdrada Polski i jej interesów narodowych a do tego unijna KW miesza sie do wewnetrznych spraw Polski popierajac rzeplinade TK!!
skrobek / 195.216.219.* / 2016-03-16 15:01
co za durny wywód. Od kiedy to zyski z rolnictwa liczy się od ceny ziemi. Chba tylko handlarze miastowi na tym stracą.
wy czereśniaki / 31.1.9.* / 2016-04-18 20:29
Stracą i wieśniaki !!! Mało to ogłoszeń po wiochach sprzedam 1,3 h albo 1,5 h kto to kupi ? Sąsiad ? Chyba że za 3000 tyś !!!
G / 89.25.241.* / 2016-03-16 14:31
A jaki ma związek niższa cena ziemi z rozwojem rolnictwa??? Co ma piernik do wiatraka? Żeby rozwijać rolnictwo, trzeba chcieć uczciwie pracować na roli i tyle!
Juro13 / 83.14.247.* / 2016-03-16 14:19
Panie Rafale - wracaj pan do szkoły!!! Chyba że celowo wprowadzasz pan ferment. Od kiedy to spadek ceny ziemi pogrąży rolników? Będzie na odwrót - będzie w końcu ich stać na jej zakup po normalnej cenie! Stracą jedynie spekulanci, którzy chcieli się dorobić - głównie z ZSL-u
a wy buraki / 37.248.125.* / 2016-04-18 22:28
I stracą też Chamy co będą chcieli kawałek sprzedać !
aaa345789 / 77.252.226.* / 2016-03-16 14:13
STEK BZDUR.....ten pan był kiedykolwiek na wsi......Rolnictwo w Polsce UMIERA od dawna. Rolnicy z 10 hektarami odeszli do lamusa, dzierżawią ziemię bo produkowanie czegokolwiek jest nieopłacalne, tanio i nie ma gdzie sprzedawać, skupy zlikwidowane, z targów gonią i stać trzeba pół dnia żeby cokolwiek sprzedać. Ziemię kupowali SPEKULANCI.....dotacje i KRUS....biznesmeni z Bożej łaski, ta ziemia leżała odłogiem, albo jak mogli to zalesiali.
NARESZCIE ktoś zajął się POLSKĄ ZIEMIĄ, nie jestem za PIS ale oni robią również dobre rzeczy i trzeba umieć to dostrzec
nssd / 80.52.183.* / 2016-03-16 15:00
A widziałeś że wg. pierwszej wersji ustawy dziecko bez wykształcenia rolniczego miało problemy z dziedziczeniem ziemi rolnej po rodzicach?
fqc / 159.205.126.* / 2016-03-16 12:17
I tak o to coraz bardziej upodabniamy się do kraju sprawiedliwości i dobrobytu jakim są Wegry.
Mariuszzz / 164.126.45.* / 2016-03-16 11:52
Bzdury jeśli ktoś chce się rozwijać to ustawa pozwoli na to. Ukróci to zakup ziemi Biznesmenom i cwaniakom. Całe szczęsie że Pis sie za to zabrał bo w przeciwnym wypadku wszystko zostało by wyprzedane tak jak to się odbywało teraz przez podstawione osoby. Przy obecnej opłacalności pszenica po 630 Netto nie ma szans na zakupy ziemi po 60 tys jak obecnie. Jeśli chodzi o zabezpieczenia dla banków Jeśli ktoś przy arelale 20 ha porywa się na zakup 50 ha To gratuluje odwagi. Po mału i stopniowo a nie z motyką na księżyc. Będzie to widoczne po tym roku gdzie pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie w większości oziminy powymarzały.
ewa korbiela / 213.155.178.* / 2016-03-16 11:51
Kupie ziemię, dom, mieszkanie od posła, senatora w cenie deklarowanej w oświadczeniu majątkowym.
Wawa Ochota / 31.1.9.* / 2016-04-18 21:02
Nie po to kupowaliśmy żeby teraz sprzedawać byle jakiemuś wieśniaków !!!
chichot dona / 164.127.208.* / 2016-03-16 11:51
Ekspertowi coś się pomyrdało.
Ustawa ma zabezpieczyć przed wykupem rolnej ziemi przez zagranicznych spekulantów.
Dla rolników ziemia dalej będzie dostępna poprzez dzierżawę (zwłaszcza państwowych gruntów).
Na dodatek działki rolne do 1 ha nie podlegają ograniczeniom sprzedażowym, wobec tego mieszczuchy jak dotychczas będą mogli zakupywać działki na wsi do zasiedlenia. Aby zakupić ziemię wystarczy ją uprawiać, spekulantom będzie źle , ale moim zdaniem to dobrze.
Obecnie wskutek patologii i układów, najbardziej pokrzywdzoną stroną byli właśnie polscy rolnicy którzy przegrywali w agencji rolnej, ponieważ podmiot zagraniczny w postaci podstawionego słupa nie tylko dzierżawił państwowe grunty od Agencji Rolnej ale nawet je kupował. W wielu regionach dla zwykłego rolnika ziemi już nie starczało, stad protesty np. na pomorzu starannie wyciszane za poprzedniej koalicji.
Osobiście jestem zwolennikiem ograniczania dostępu spekulantów do ziemi rolnej w Polsce, ponieważ mogą skutecznie zablokować dostępność tej ziemi dla zwykłych rolników.
Ekspert powinien o tym wiedzieć, ale ekspert rolny a nie tylko zainteresowany obrotem spekulacyjnym.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy