Forum Forum emerytalneInne

Konto oszczędnościowo emerytalne w Alior Banku

Konto oszczędnościowo emerytalne w Alior Banku

z17 / 95.160.122.* / 2011-06-04 01:39
Gwarantują oprocentowanie 6% rocznie przy umowie na 10 lat. Minus belka to jest gwarancja 4,86 % netto rocznie.

Zakładając że stopy będą spadać, a potem w czasie 10 lat przyjmiemy euro, bank ryzykuje że sporo dołoży do tej oferty.

Co sądzicie?
Wyświetlaj:
Tomasz327 / 94.141.128.* / 2016-02-22 18:56
Przecież wszędzie jest podatek belki ci którzy mają teraz to konto a pierwsze 5lat będzie się kończyło chyba w 2017 mogą się tylko cieszyć oprocentowanie jest stałe a nie zmienne nigdzie nikt nie znajdzie teraz 5 %na 5lat w kontach oszczędnościowych i lokatach może to być niekorzystne dla banku ale dla klientów posiadaczy jest to teraz bardzo korzystne nikt wam obecnie nie da takiego oprocentowania -więc się cieszcie
mar_sob / 78.133.163.* / 2011-07-07 15:49
z17 - już miałem brać to konto, ale jest jeden podstawowy feler. Okazuje się, że wcale nie masz 4,86% gwarantowanego, ale niecałe 4,2%. Spojrzałem na ich wyliczenia i coś mi nie pasowało, więc do nich napisałem, czemu odsetki na ich stronie dla 150 PLN i okresu 10 lat wychodzą o 800 PLN mniejsze niż by to wynikało z oprocentowania netto 4,86% dla regularnego oszczędzania. Okazuje się, że kapitalizacja nie jest miesięczna tylko odsetki są liczone na koniec lokaty. Efekt jest taki, że oprocentowanie efektywne netto wychodzi 4,2%. Te 0,66% to jest bardzo dużo i dlatego ja osobiście spasowałem z tego konta. Wolę kombinować z lokatami co 2-3 miesiące, bo obecnie można spokojnie wyciągnąć na czysto ponad 5% w skali roku. Gdyby rzeczywiście Alior dawał 4,86% na czysto, to bym to wziął, bo nastawiam się na średnioroczny zysk z inwestycji na poziomie 5%, więc 4,86% jest akceptowalne, ale 4,2% już nie.
z17 / 95.160.122.* / 2011-06-06 18:24
Co do akcji, to nie każdy ze spokojem łyknie stratę. 150 tys. zł włożone w 2007 roku równa mi się 90.000 zł teraz i za cholerę nie chce iść w górę. I co powiesz mądralo? 40% straty po 4 latach ! - i to przy "doradztwie" dwóch 'wybitnych' i sowicie przez mnie opłacanych speców private banking wielkiego renomowanego banku.

Ja mam tyle, że mogę sobie czekać jeszcze latami aż mi odbije z tej wtopy, ale ktoś kto ma 10 lat do emerytury i usilnie zbiera środki aby nie umrzeć z głodu na zusowej mizerii, mógłby w takiej sytuacji zejść na zawał.

Każdy kto inwestuje w akcje i fundusze akcji widzi jak potrafią kolebać się ich wyceny. Jak masz mało czasu do emerytury to Twoja tolerancja na ryzyko za duża nie jest.

Produkt aliora jest właśnie dla ludzi nie akceptujących ryzyka. Gwarantowane 6% brutto to naprawdę jest dużo (mimo, że stopy mogą jeszcze przejściowo pójść trochę w górę)
eme / 213.238.89.* / 2011-06-06 20:43
z17 jacy spece??? Agent vel akwizytor podpisal z toba umowe wziął prowizje i to wszystko.Dalej sam sie martw. Sam bedziesz lepszym spacem od swoich finansow, wszak zarobiles kiedys swoje włozone w ten bank niemałe pieniadze. Olej ich i rob swoje.Oni powinni sie od ciebie uczyc.
z17 / 95.160.122.* / 2011-06-04 17:38
No, ale na lokatach masz teraz najwyżej 5,47% netto (pomijam jakieś głupoty typu 7% brutto w kredyt banku ale tylko od równo 3000 złotych itp.). A i to tylko do końca roku, bo potem podatek belki obejmie również i lokaty jednodniowe. Antybelkowych poliso-lokat wiele nie będzie, zresztą nigdy nie były one jakoś super korzystne, bo danina dla ubezpieczyciela swoje kosztuje.

Na lokatach prawie zawsze zarabiałeś najwyżej 1-2 % ponad inflację (pomijam lata 90.te).

No więc reasumując, te 6% brutto moim zdaniem nie jest złe. Jeśli mamy przyjąć euro to stopy muszą spaść. W strefie euro na lokatach można zarobić 3,5%. Jeśli przyjęlibyśmy euro w 2016 roku, to następnie przez 5 lat alior musiałby do tego programu dokładać.
eme / 87.205.176.* / 2011-06-04 21:52
Jezeli tak jak piszesz na lokatach 1-2 % ponad inflacje to suma sumarum odejmujac inflacje od kapitalu to jestes do tyłu. Jezeli ktos chce miec cos wiecej musi wrzucic swoje oszczedności lub ich część w akcje lub fundusze akcyjne.O przyjeciu Euro na razie nie mysl.
eme / 87.205.176.* / 2011-06-04 14:57
z17 do kitu taka ferta. Moze ona jest i dobra ale dla tych ktorzy nie myślą. Oprócz odjęcia % podatku Belki od zysków powinno sie także odjąć inflację wyrażoną w % od zdeponowanego kapitału. Moze bedzie cos na plusie, czesto jest minus.

Najnowsze wpisy