Forum Forum emerytalneZUS

kontynuacja pracy a emerytura

kontynuacja pracy a emerytura

ewa55 / 83.7.87.* / 2017-03-15 12:27
Bardzo proszę o sprawdzenie zgodności moich wyliczeń.
17 czerwca 2017 osiągnę wiek emerytalny.
17 maja 2017 składam wniosek o przyznanie emerytury do którego dołączam świadectwo pracy (rozwiązanie stosunku pracy z dn. 16 maja 2017)
Ponownie mogę się zatrudnić u tego samego pracodawcy 18 maja czy 18 czerwca (aby prawo do emerytury nie uległ zawieszeniu)
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-03-15 13:47
Moim zdaniem z kluczowego tu art. 103a Ustawy emerytalnej wynika, że 18 czerwca.

Ps. Wniosek, żeby był skuteczny nie wcześniej niż 30 dni przed dniem uzyskania wieku, więc bardziej 18 maja.
Ps. Przy wniosku nie musi mieć Pani jeszcze św. pracy i rozwiązanego stosunku pracy, może to nastąpić np. dopiero 16 czerwca, i dokumenty doniesione.

Innymi słowy, jeśli chce Pani i może kontynuować zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy to przerwa nie musi być tak długa.
emerkalk / 2017-03-16 08:41
Jeśli wniosek będzie złożony 18 maja to nabycie prawa do świadczeń nastąpi 17 czerwca a nową pracę można zacząć najwcześniej od 17 czerwca.
Świadectwo pracy należy dostarczać niezwłocznie czyli w tej sytuacji lepiej razem z wnioskiem.
Ale nie w tym rzecz (emerytury na nowych zasadach). Nie przechodzi się na emeryturę w czerwcu (niska). Jeśli wiek przypada w czerwcu to przeciągamy na lipiec. Ja bym zrobił tak:
rozwiązanie umowy o pracę 30 czerwiec
wniosek + świadectwo 3 lipiec (poniedziałek)
nową pracę można rozpocząć już w dowolnym dniu lipca.
Emerytura będzie wyraźnie wyższa
wiwan / 2017-03-16 09:32
Niezwłocznie po jego (św. pracy uzyskaniu). Chodzi mi o to, że nie jest konieczne ustanie zatrudnienia aż na cały miesiąc.

Fakt, czerwiec jest niekorzystny ze wgzlędu na waloryzacje kwartalne, ale tak sobie (tj. najszybciej jak się da) pytająca to sobie wymyśliła.

No i nie możemy zakładać, że dotychczasowy pracodawca jest tak elastyczny...
adam 666 / 2017-05-15 15:47
Mam pytanie po przejściu na emeryturę podjąłem ponownie pracę w tym samym zakładzie pracy i dostałem umowę na 3 miesiące okres próbny a teraz dostałem umowę o pracę na czas określony głównie chodzi mi o urlop ile się należy 26 czy mniej ?.pracodawca mówi że mniej a ja że 26 dni bo staż .
wiwan / 2017-05-15 18:47
To kwestia prawa pracy, a nie emerytalna:

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html

Najnowsze wpisy