Forum Forum podatkowePIT

Korekta przychodu zza granicy rok 2014.

Korekta przychodu zza granicy rok 2014.

nazgoolenn / 2017-02-22 15:48
W 2014 roku tymczasowo przebywałem w celach zarobkowych w Anglii. W tym samym roku posiadałem dochód w Polsce. Dziś już bardziej świadomy swojego błędu w rozliczeniu postanowiłem złożyć korektę pit 36. Jednakże nie wszystko jest łatwe w interpretacji, wszystkie zapiski dotyczące rozliczeń nie odpowiadają na mój problem dotyczący rozliczenia. Problem polega na tym, że w Anglii oraz Polsce występuje inny rok podatkowy. Na wyspach od kwietnia do kwietnia, w Polsce jest to rok kalendarzowy. Jeden z moich dochodów następuje na przełomie roku 2014/15. Dokładnie od 29 Grudnia do 4 Stycznia (452.58 funtów), czyli 3 dni w 2014 roku i 4 w 2015. Dostarczony dokument rozliczenia dochodów od Angielskiej firmy, nie precyzuje dokładnego dochodu z każdego dnia. Czy powinienem Cały tygodniowy dochód zaliczyć do roku 2014, czy 2015? Czy Dochód podzielić przez ilość dni i rozliczyć go osobno?
Moje drugie pytanie dotyczy rozliczenia za składni ubezpieczeniowe, w Anglii nazywa się to NNI(National Insurance), czy składni na te ubezpeczenie powinny być uwzględnione w rozliczeniu w Polsce? Dziękuje za odpowiedz !
wiwan / 2017-02-23 11:27
Rozliczamy w Polsce polski rok podatkowy, czyli kalendarzowy (01.01-31.12).
Nieważne ZA jaki okres uzyskano wynagrodzenie, ważne KIEDY je uzyskano. Zresztą tak też jest w Polsce- standardowa sytuacja: etatowiec uzyskuje przychód za grudzień 2016 w pierwszym tygodniu stycznia 2017. Nie ma go w PIT 11 za 2016, będzie on dopiero w PIT 11 za 2017 i wtedy wejdzie do rozliczenia rocznego.

Wg. rzeczywistego czasu pobytu w roku kalendarzowym natomiast odliczy Pan wartość diety.
-----------
Składek brytyjskich Pan nie uwzględnia. W związku z ww metodą unikania podwójnego opodatkowania/naszą umową z GB.

Dochody te są zwolnione w RP z opodatkowania, a zatem składki opłacone od podstawy, która jest dochodem zwolnionym nie są składkami odliczalnymi od przychodu (społeczne) i podatku (zdrowotne).

Wynika to z art. 26, ust. 13b-13c w nawiązaniu do ust. 2a ustawy o PIT.

Najnowsze wpisy