Forum Forum prawneGospodarcze

Korepetycje - legalnie

Korepetycje - legalnie

Namita / 83.22.228.* / 2010-07-28 00:12
Jestem studentką studiów niestacjonarnych. Chciałabym zająć się udzielaniem korepetycji. Co powinnam zrobić, aby to było legalnie?
Wyświetlaj:
Teresqa / 188.33.248.* / 2022-08-29 22:58
Jeśli lekcje są odpowiednio prowadzone przez nauczyciela, to dzieci nie muszą korzystać z korepetycji. Warto urozmaicić lekcje odpowiednimi materiałami dydaktycznymi. Znajdziecie je w ofercie firmy JANGAR polecam!
oduslug / 157.25.61.* / 2018-11-23 13:09
Dzień dobry,
Chciałabym przedstawić serwis, dzięki któremu szybko i łatwo znajdziemy interesującą nas usługę a oprócz tego możemy porównywać usługi jak i wykonawców. Szczerze polecam :).
W przypadku korepetycji i języków obcych należy wejść w kategorię :
https://oduslug.pl/kategoria/edukacja-i-kursy-korepetycje-i-jezyki-obce/
Pozdrawiam :)
wikt61 / 5.172.234.* / 2018-10-10 21:01
witajcie. znacie kogoś kto udziela korepetycji z matematyki w Gdańsku? ktoś korzystał z www.lekcjamatematyki.com? Jakie macie opinie?
Aneta123245 / 77.123.178.* / 2020-03-20 16:47
Na tej stronie https://buki.org.pl/korepetycje/matematyka/gdansk/ można poszukać.
wiwan / 2010-07-28 19:56
Po pierwsze- odpowiedzieć sobie czy udzielanie tych korepetycji
- stanowi zasadnicze źródło dochodów korepetytora,
- usługi świadczone są w celach zarobkowych (tzn. czy celem korepetytora jest generowanie zysku
- czy korzyści majątkowe uzyskiwane przez korepetytora miały charakter wynagrodzenia za świadczone usługi,
- korepetytor zorganizował sobie udzielanie korepetycji (ogłoszenia w prasie, Internecie, ewentualnie własna salka wykładowa, nawet we własnym mieszkaniu),
- czy korepetytor udzielał korepetycji w sposób ciągły, stały

Jeśli większość odpowiedzi jest twierdząca, to niestety powinnaś założyć DG, gdyż Twojej działalności nie można w przyszłości zakwalifikować jako "osobiście wykonywana działalność oświatowa" zdefiniowana w art.13 pkt 2 ustawy o PIT, dochody z której można po prostu doliczyć do PIT rocznego, a w ciągu roku zapłacić po prostu zaliczki 18% od dochodu z nich.

DG niestety wymaga już płacenia ZUS bez względu na dochody, ewidencji przychodów.
Tyle w świetle prawa. Dobrym wyjściem byłoby znalezienie firmy/ osoby z DG edukacyjną, która po prostu dawałaby Ci umowy-zlecenie lub o dzieło.
Więcej o zakładaniu DG:
http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/
Moleslav / 2018-08-20 14:26
Moje dziecko miało problemy z rozwiązywaniem problemów w matematyce. We wszystkich prdemetach dobre oceny, ale matematyka była najgorsza. Musiałem szukać korepetycje z matematyki (Poznań).

Dzięki tej stronie https://buki.org.pl/korepetycje/matematyka/pozna/ znalazłem informacje kontaktowe i natychmiast zadzwoniłem. Podobało mi się, że tutor nie zajmuje dużo pieniędzy i doskonale współpracuje z moim synem. Dobrze się dogadują.
Namita / 83.22.241.* / 2010-07-28 22:22
Niestety niemożliwość znalezienia pracy w zawodzie nauczyciela prawdopodobnie zmusi mnie do utrzymywania się za pomocą udzielania korepetycji. Więc to będzie moje jedyne źródło utrzymania.
Trochę poczytałam o składkach ZUS i się pogubiłam. Dotarłam do informacji, że można płacić dwa rodzaje składek, które dość znacznie różnią się kwotowo. Jak to naprawdę wygląda?
wiwan / 2010-07-28 22:32
Chodzi o to, że dla nowych przedsiębiorców ( generalnie tych, którzy DG nie prowadzili w ciągu ostatnich 5 lat ) jest swoista 'promocja'. Polega ona na tym, że przez pierwsze 24 miesiące płaci się składki społeczne od niższej podstawy. Składki zdrowotnej to nie dotyczy. Jest to więc znaczna ulga na początku prowadzenia DG. Obecnie sięga ona ok. 450 zł/mc:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/
Namita / 83.22.241.* / 2010-07-28 23:17
Czyli jak rozumiem na początku płaciłabym tylko ok. 107 zł. Tak?
No i do tego musiałabym jeszcze płacić podatek jakbym podatek jakbym przekroczyła prób opodatkowania. Dobrze rozumiem?
wiwan / 2010-07-28 23:33
107,43 społecznego + 233,32 zdrowotnego.
Społeczne= emerytalne+rentowe+chorobowe ( dobrowolne przy DG )+wypadkowe.
Podatek zależy od formy opodatkowania. Z progiem , o którym piszesz to opodatkowanie na zasadach ogólnych- wg. skali podatkowej, jak na etacie. Poza tym możliwy jest podatek liniowy 19% i ryczałt.. Karta podatkowa przy zarobkowych korepetycjach nie jest możliwa
http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html
Namita / 83.22.241.* / 2010-07-29 00:16
A zdrowotne jest obowiązkowe?
Bo po zsumowaniu zdrowotnego i społecznego wychodzi spora suma.
A ja gdzieś czytałam, że karta podatkowa jest najlepszą formą rozliczania się z korepetycji.
wiwan / 2010-07-29 00:42
Zdecydowanie obowiązkowe. Od każdego rodzaju pracy poza u.o. dzieło.
Sporo. Ale i tak, jak widziałaś ok. 450 zł. mniej niż płacą obecnie "starzy działacze gospodarczy ;-) "
Karta i korepetycje- cytat z netu:
"wbrew powszechnemu mniemaniu najpopularniejszą formą opodatkowania działalności gospodarczej korepetytorów nie będzie karta podatkowa. Karta podatkowa opodatkowuje bowiem jedynie usługi edukacyjne w zakresie udzielania lekcji na godziny, przez co rozumieć należy pomoc w nauce polegającą głównie na odrabianiu (przygotowywaniu) z uczniem zadanych lekcji.
W związku z powyższym wszelkie lekcje prywatne - języków obcych, przygotowanie do matur, różnych egzaminów, klasówek itp. nie będą mogły podlegać opodatkowaniu kartą podatkową, gdyż nie polegają głównie na odrabianiu z uczniem zadanym mu w szkole lekcji"
Ode mnie podstawa:
Art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Zatem raczej odpada.

Ps. Dobranocka :-)
Namita / 83.22.241.* / 2010-07-29 01:06
Czyli jak człowiek chce robić coś uczciwie to go ZUS zje.
No właśnie w ustawie wyczytałam, że usługi edukacyjne są wyłączone z takiej możliwości opodatkowania.
Dzięki :)
wiktorkaczy / 2015-05-05 12:02
No niestety - państwo stara się, aby uczciwy obywatel miał wielką chęć je oszukiwać.
Triz / 2011-04-21 14:38 / Bywalec forum
Dlatego lepiej nie chwalić się w ZUSie z takiej pracy.

Najnowsze wpisy