Forum Forum prawnePracy

Korzyści dla pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne

Korzyści dla pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne

Tomasz 485 / 178.37.9.* / 2012-01-26 20:10
Witam serdecznie!
Jeżeli ten temat był już przerabiany to z góry przepraszam, że piszę ponownie.
Mam pytanie które jest związane z tematem.
Poczytałem trochę o tych korzyściach dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale nadal nie rozumiem na co mógłby liczyć pracodawca. Chciałem się dokładnie dowiedzieć ponieważ zastanawiam się, czy mu powiedzieć o orzeczeniu, czy nie.
Sytuacja jest taka. Pracodawca zatrudnia więcej niż 25 pracowników (około 60). Nie jest to Zakład Pracy Chronionej. Podejrzewam, że nie zatrudniał jeszcze osób niepełnosprawnych. Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na co może liczyć (czy w ogóle może) pracodawca w takim przypadku? Czy ma możliwość skorzystania z: dofinansowania wynagrodzenia, refundacji składek zusowskich, zwrotu kosztów na przystosowanie stanowiska pracy, szkolenia osób niepełnosprawnych,zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy
Wyświetlaj:
PartnerFirm / 2013-03-15 15:32
Pragnę zwrócić uwagę Państwa na stronę nowo uruchomionego projektu PartnerFirm. Ambicją autorów jest być pomocnym dla mikro i małych firm - znajduje się tam wiele przydatnych informacji ułatwiających skorzystanie z dofinansowania do płac przy zatrudnieniu pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Autorzy portalu postawili sobie za cel przybliżenie tematyki uzyskiwania subwencji w celu propagowania zatrudnienia ON a zarazem pomoc w zwiększeniu opłacalności i konkurencyjności prowadzonej działalności gospodarczej. Znajdziecie tam praktyczne informacje pozwalające optymalizować koszty płac oraz implementować prace zdalną z korzyścią dla firmy oraz wiele innych informacji przydatnych w prowadzeniu biznesu.

Projekt jest prowadzony przez firmę „Xandia - Rafał Szybiak” działającą na rynku doradztwa finansowego już piaty rok. Firma została laureatem Etapu Mazowieckiego V edycji konkursu Lodołamacze 2010 w kategorii Otwarty Rynek Pracy. Biuro firmy mieści się w Warszawie. Zapraszamy na stronę projektu: http://partnerfirm.pl - gdzie uzyskają Państwo wszelkie pomocne informacje z tematyki zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Tomasz 485 / 178.37.9.* / 2012-01-26 22:18
Czytałem
Mam pewne wątpliwości i dlatego napisałem, żeby się dowiedzieć co w takim przypadku.
szklarek / 2012-01-27 11:44
No więc jak widać z artykułu- dla jednej osoby zamieszanie formalne z uzyskiwaniem pomocy pracodawcy się nie bardzo kalkuluje.

Ps.1. W linkowanym artykule nieaktualna jest już info o 7 godzinnym dniu pracy dla tych osób "jak leci". Obecnie musi taka osoba mieć indywidualne orzeczenie:

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/niepelnosprawni-czas;pracy,20,0,1004820.html

Ps.2. Nie rozumiem natomiast dlaczego o swoim orzeczeniu Pan nie poinformował pracodawcy. Czy chodzi o obawę, że się Pana pozbędzie ?
Bo przecież poza bonusami dla pracodawcy, bonusy ma taki pracownik- i są one niezależne tzn. pracownik ma dodatkowe prawa pracownicze, nawet gdy pracodawca nie korzysta z żadnych udogodnień, o które na wstępie Pan pytał.

Poza ww ewentualnie krótszą dniówką, chodzi o dodatkową przerwę w czasie dniówki, o dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwolnienie na czas turnusu rehabilitacyjnego, inne zasady nadgodzin i zatrudniania na nocki....

No i ostatnia kwestia- bez wiedzy o takim orzeczeniu pracodawca może w ramach zleconych zadań przydzielić pracę, która może być wprost szkodliwa, pogłębić niepełnosprawność.
Spotyka się opinie na portalach kadrowych, że zatajenie takiej informacji jest...naruszeniem obowiązków pracowniczych przez pracownika.
Karol202 / 89.161.73.* / 2013-08-28 12:16
Pracodawcy rzeczywiście mogą czerpać spore korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale pod warunkiem, że obie strony pracownik i pracodawca jasno i wyraźnie na samym początku określą swoje oczekiwania, ograniczenia.

Aby sprawdzić kompetencje pracownika także niepełnosprawnego, watro zainwestować w np testy Tomas International, sprawdzające kompetencje zawodowe na określone stanowisko.

Zatrudniając osobę pełnosprawną, też można wpaść w kłopoty, jeśli się dobrze tego nie przemyśli i np nie skorzysta z możliwości zatrudnienia na okres próbny.
Faustyna 770 / 88.199.105.* / 2012-07-23 22:38
Ma Pan rację,że każdy pracownik ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności ,ale ja rozumiem obawy Pana Tomasza ,który tego nie zrobił ja to zrobiłam ,pracowałam w Firmie 10 lat i zachorowałam stwierdzono szkodliwy wpływ pracy na zdrowie i otrzymałam stopień niepełnosprawności umiarkowany ,gdy poinformowałam o tym fakcie pracodawcę otrzymałam propozycję zmiany stanowiska na takie ,którego ze względu na stan zdrowia ,które pogorszyło mi się przez wykonywaną wcześniej pracę nie mogłam przyjąć,były tam czynności ,których lekarz zabronił mi wykonywać np.nie mogłam dźwigać a pracę dostałam w magazynie ,po nie przyjętej propozycji Dyrektor wyrzucił mnie na bruk .Ja byłam uczciwa wobec pracodawcy a mimo to pracodawca nie bał się naruszyć przepisów prawa pracy ,świadome narażenie zdrowia pracownika .
szklarek / 2012-01-26 21:32
Na początek ten artykuł:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korzysci;z;zatrudniania;osob;niepelnosprawnych,52,0,635956.html

Najnowsze wpisy