Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kościół w Polsce dostaje 3 mld zł. Myślisz, że to dużo?

Kościół w Polsce dostaje 3 mld zł. Myślisz, że to dużo?

Wyświetlaj:
dddddd / 92.42.112.* / 2013-09-19 20:16
A co ksiadz ZUS na siebie nie placi ?
dama_z_bagien / 193.109.212.* / 2012-08-13 14:44
Tak !! Święta krowa jaką jest w Polsce KK, to worek bez dna...a My mamy oszczędzać ?? Z czego ??
zgred 2 / 83.11.169.* / 2012-05-05 07:17
Na kościół powinni płacić wyłącznie dobrowolnie wierzący. Polska powinna zerwać konkordat i stać się normalnym cywilizowanym krajem laickim.
Arek235 / 79.163.38.* / 2012-05-03 12:44
Wszystkich obywateli i wszystkie grupy społeczne trzeba taktować równo. Wszyscy powinni jednakowo płacić podatki. Instytucje tj. kościół a przede wszystkim księża. Jestem zdecydowanie przeciw finansowaniu kościoła przez państwo. Ten kto wierz y to niech płaci. To jest uczciwe. To kościół powinien zacząć podatki państwu. To księża powinni zapracować i zacząć płacić za siebie składki tj. ZUS i inne. Nie rozumiem jak społeczeństwo może tolerować tą bandę nierobów i darmozjadów. Skoro Bóg jest za darmo, to dlaczego po wejściu do kościoła za wszystko trzeba płacić za ceremonie, sakramenty i inne usługi? Dlaczego kościół twierdzi że czym lepiej opłacona modlitwa kapłana tym ma większą moc? Ludzie obudzicie się.To kościół okradał nasz naród przez 2000 lat i jest najbardziej pazerną instytucją na świecie. Najwięcej ludzi na świecie zginęło przez krucjaty organizowane przez kościół w imię Boga. Więcej niż we wszystkich wojnach. Wiemy o tym że kościół katolicki błogosławił Hitlerowi i pomagał zbrodniarzom wojennym. Wiemy o zboczeniach ks pedofilii i innych. Najbardziej razi mnie coraz większa pazerność i bogacenie się kleru. To jest chore. Trzeba skończyć z tym raz na zawsze.
1999 / 87.64.82.* / 2012-03-16 09:50
Finansowanie Kosciola w Polsce wynosi tyle samo co w Niemczech czyli 0,2% PKB oraz jest 4 krotnie wyzsze niz we Wloszech.
Tak mowi porownanie suchych liczb statystycznych. Do tego nalezaloby przeprowadzic analize powrownawcza dzialanosci Kosciola w poszczegolnych krajach, aby ocenic czy naklady sa duze, czy male.
-----
Kosciol jest instytucja publiczna i jego finanse powinny jawne.
Pyclik / 2012-05-04 03:37 / Tysiącznik na forum
3 mld zł czy 0,2% PKB albo nawet 10x więcej - to dla mnie sprawa mało ważna.
Istotne - skąd i kto płaci.
Jeśli płacą to wyznawcy tej czy innej religii na jej potrzeby - to wszystko w porządku.
Jeśli jednak różni kościelni i rządowi oszuści kuglują szukając metod, aby płacili - poprzez budżet, podatki - wszyscy, także ci , którzy nie nie chcą, jest to zwyczajne złodziejstwo
hawus / 85.134.192.* / 2011-12-17 14:02
a ja wierze w kosciol poganski i chcialbym placic dla niego podatki, mojego pra (...) pra wujka zabili krzyzacy za wiare, chcialbym dostac rekompensate? gdzie sie zwrocic jezeli sedziowie prawie wszyscy sedziowie naleza do kosciola katolickiego? ;-]
Pyclik / 2012-05-04 03:44 / Tysiącznik na forum
Twoje Prawo, ale jak to zrealizować?
Jeśli Kościół Katolicki szuka różnych rekompensat w historii, to dlaczego Ty nie masz szukać także sł8usznych rekompensat, np w KK!
bielu 1 / 89.234.215.* / 2011-10-26 16:31
UJ płacił 1 mln zł za obiekty dla uczelni na rynku Krakowskim.
Jak widać kościół wspiera edukację ;]
Na całe szczęście uczelnia wybudowała kampus na ruczaju i ma święty spokój ;] chciałbym, aby ktoś policzył ile kościół zarabia na nieruchomościach jakie posiada..... Najlepiej opodatkować kościół jak wszystkich w tym kraju ! ! ! i dziura budżetowa zaraz się załata....
shaikan6 / 2011-10-23 19:46
W jaki sposób finansować? Mogę się mylić, ale raczej Kościół jest w stanie sam sobie poradzić. Na tacę ludzie coś dają, kolęda też. Nagła zbiórka, bo dach trzeba odnowić i coś tam jeszcze kasa pręcej, czy później się znajdzie od parafian - wbrew pozorom wielu zależy. Czasem słyszę na ogłoszeniach" na cel taki a taki, mieszkańcy {....} złożyli ofiarę w wysokości {..} " - to jakoś chyba dają radę. Jeżeli pieniądze bezpośrednio od parafian to za mało, to ok dotacje z budżetu. Natomiast dotacje, ale nie z czegoś jak nowy 1% podatku na Kościół. Jeśli mają dostawać trzeba ich jakoś kontrolować. Po pierwsze, główne i jaważniejsze są przychody z usług kościelnych (chrzest//pogrzeb/ślub itd) do opodatkowania i KONTROLI!! Musi być też jakiś limit maksymalny w zależności chociażby średniej majętności parafii, bo niedopuszczalne są też sytuacje, że na wioseczce księżu życzy sobie grubo ponad tys. za udzielenie chrztu, który i tak się odbywa na mszy i jeszcze z innymi dzieciakami jednocześnie.
maciekkkk / 2011-10-23 00:25 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jeden problem to, że kościół rzymsko-katolicki traktuje państwo jak dojną krowę, a drugi, że wprowadza w życie swoje ciemnogrodzkie idee. (jakim prawem kościelni hierarchowie opiniują podręczniki do nauki w szkole?) Porażka społeczeństwa, to całkowity brak nauczania seksualności w szkole. Zakaz aborcji, a ile się dokonuje w rzeczywistości?? Jak to nazwać? Po prostu hipokryzja kościoła i do tego jeszcze jemu za to wszystko płacimy z budżetu Państwa. SKANDAL!!
swój / 83.20.84.* / 2011-10-23 19:06
Gdyby aborcja była powszechnie dozwolona twojego wpisu by nie było
wall661 / 195.82.160.* / 2012-05-27 08:42
Nawet za komuny dawali im pieniążki.Dlaczego tego nie mówią.To ta komuna nie była taka zła.Dobrze się mieli.
Oddzielić kościół od państwa a jak nie to niech nie biorą kasy za usługi.
Pyclik / 2011-10-22 19:48 / Tysiącznik na forum
To nieważne czy 3 czy 30 mld zł, istotne iż dostaje to poprzez budżet Państwa, na który z konieczności musza składać się wszyscy Obywatele, także ci którzy - obojętnie z jakiego powodu - na żaden kościół płacić nie chcą,a mają do tego prawo.
Dla tych Obywateli - podatników stwarzana jest sytuacja przymusowa( wykorzystanie państwowego przymusu podatkowego, urzędy skarbowe policja i prawo), iż wszyscy finansować Kościoły muszą.
frusto / 150.254.130.* / 2011-10-25 09:34
Jakoś dziwne, że osoby podnoszące ten argument są zarazem bardzo często za dotowanie wielu przedsięwzięć, do których muszą się składać inni obywatele. Np dlaczego wierzący katolik-rydzykowiec miałby płacić w podatkach na finansowanie in vitro? Czy dlatego, bo pańskie uczucia po prostu są wg pana więcej warte niż jakichś tam innych ludiz?
Pyclik / 2011-12-18 14:13 / Tysiącznik na forum
Do frusto / 150.254.130.* / 2011-10-25 09:34

W części masz rację, myślę o finansowaniu in vitro ze środków budżetowych.
Ludziom potrzebującym w tej sprawie pomocy trzeba pomóc, bo jest to zarówno sprawa pojedynczych ludzi, jak i ogólnospołeczna ( demografia); sądzę – choć zapewne po cichu i ze strachu - przyzna mi rację olbrzymia większość wierzących.
Sposób finansowania też można znaleźć , np. . może to być dobrze rozpropagowana fundacja z prawem do zbiórki publicznej na ten cel.
Wydaje mi się , iż podobny model winien obowiązywać dla finansowania spraw kontrowersyjnych, jest ich bardzo wiele, także w działalności kościołów – zero budżetu na cele wyznaniowe!
Teraz jest w Sejmie czas budżetu i można spróbować sprawdzić w budżecie , jak to aktualnie wygląda.
Ciekaw jestem, czy ktoś umie znależć w budżecie te pieniądze:
http://www.money.pl/forum/policzylismy-ile-zarabia-kosciol-z-budzetu-1-6-miliarda-taca-1-2-miliarda--t2967371.html
Jak to jest - czy w nowym budżecie wzrosły czy zmalały?
Niedługo w sejmie dyskusja nad budżetem:
czy SLD - być może z Ruchem Palikota – potrafi je pokazać lub będzie w stanie poważnie je zmniejszyć; to dla Ruchu pierwszy praktyczny test, bo pyskować bardzo łatwo, a walczyć z rządowymi kryptoklerykałami - dużo trudniej.
Anonimowy / 83.24.189.* / 2011-10-22 16:11
Myślę, że kościół nie powinien być dofinansowywany. Uzasadnić można to takimi na przykład obrazkami http://kenraggio.com/Pope-Gold-Pearls.jpg . Kościół ma zbyt duże zasoby finansowe, aby w jakikolwiek sposób potrzebna im była pomoc w tym zakresie.
Polak nie dający się manipulować / 109.199.23.* / 2011-10-22 10:49
Tyle tu miłości każdy by każdego zagryzł by jakby mógł.Ale dlaczego nikt nie policzy ile bierze rząd POnieudaczników na ile my podatnicy jesteśmy okradani za nic nie robienie oprócz wymyślania nowych kłamstw.,Tego nikt nie chce wyliczyć? bo co bo nie wypada . Dlaczego jeszcze niema nowego rządu pierw wina PIS-u teraz to wina Unii i Prezydencji a potem co? no potem to masoni i kosmici. A na razie paliwo podrożało ale i jeszcze podrożeje , prąd ,woda żywność. A wy zagryzście się o Tematy Zastępcze bo jeśli w Polsce zlikwidowało by się Kościół Katolicki to z kim by walczyli komuniści miękkie ćpuny pedziofile i część POmazańców No z kim ?. Proponuję wam idżcie w Niedziele do Kościoła to może Bóg wam rozum zwróci drogie dzieci internetu i neostrady Amen.
Pokolenie JP2 / 83.5.155.* / 2011-10-24 08:58
Popieram.
Najwiecjej liczą Ci Kosciołowi ,którzy nic nie dają .
Kościól wybudował tyle pieknych budowli - wiec nie marnuje srodków .
Odzcepcie się od Koscioła.- i przestancie Kosciołowi liczyc - bo z drugiej strony tj..Koscioła nie ma wtracania ,chyba ,ze chcecie zabijać nienaradzone dziecie --Kosciół broni.
rymar51 / 83.11.119.* / 2014-02-08 21:03
kościołowi płaci każdy wierny niewierny pod przymusem z naszych podatków chcesz czy nie nie masz wyboru
w średniowieczu za brak wiary groził stos
w ameryce łacińskiej za brak chęci do przystąpienia do wiary katolickiej obcinano ręce
hiszpanie w imię wiary wycieli w pień plemię inków
Bóg jest Bogiem a kościół to grupa ludzi która korzysta z "wiary" do zycia na cudzy koszt
A-S / 83.19.3.* / 2011-10-25 13:49
własnie wybudował czas przeszły. teraz to jak widzę nowe kościoły to co jeden to brzydszy bo trzeba przecież również chawirę księdzu postawić. osoby które się burzą mają rację z jednego prostego faktu, bo Polska jest teoretycznie krajem Świeckim, a skoro tak to ja jako obywatel mam prawo być przeciwny dotowaniu religii której nie uznaje z moich podatków.
zxzz / 87.205.204.* / 2011-10-25 14:07
A z moich ma prawo, więc o co chodzi? Nie tylko ty płacisz podatki. POza tym - zaglądaj do swojej kieszeni, a nie innych.
Aga Ropucha / 2011-10-25 13:54
Wmawia się ludzią głupoty. A później powstają takie urgupowania jak Ruch Poparcia Palikota...
bociany / 2011-10-22 03:07
Jak widać Kościołem się wykorzystujesz.

Duma i prowokacje zawsze prowadzą w jedno miejsce, bo NIKT CI ZA TO NIE ZAPŁACI.

Idąc za prowokacjami wciąż jest mało i mało a ofiarą prowokacji jesteś ty sam, bo to ciebie dotyczy to, czego szukasz na siłę u innych.

Jak ci nie szkoda czasu na takie oszukiwanie się?!
T.Jakubowska / 178.183.218.* / 2011-10-22 00:05
Wyliczenie jest absurdalne. Sama religia w szkolach kosztuje 2 mld

Teresa Jakubowska
ROM27 / 83.142.197.* / 2011-10-22 19:15
Dlaczego religia w szkołach a nie salach katechetycznych? Wyznanie jest sprawą osobistą a nie polityczną lub państwową.
Moim zdanien to jest niezgodne z elementarnym poczuciem wolności nie tylko wyznania ale i sumienia.
Religia w szkołach to "moralny szantaż". Doceniam integracyjną rolę religi w historii naszego Państwa, ale obecnie biskupi wystawiają nam wszystkim rachunek za współudział w "obalaniu komunizmu".
Czy myślę, że to za dużo? To powinno być zero. Powinno wystarczyć "BÓG ZAPŁAĆ".
zxzz / 87.205.193.* / 2011-10-23 21:46
Dlatego, że tak chcą rodzice. Zróbcie referendum wśród rodziców. A niezainteresowanym - wara od mojej kieszeni. Ja też płacę podatki, moja część nie musi iść na dotacje do pozarządowych organizacji typu pro-gej; niech tam idzie Twoja.
ZERO KLERU w polityce / 83.26.161.* / 2011-10-21 13:01
Celem jest wprowadzenie KLERYKALNEJ DYKTATURY- takiej odmiany klerykalnego bolszewizmu... Na szczęście MAMY PALIKOTA!
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy